aš galiu

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „aš galiu“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „aš galiu“.
REKLAMA
Psichoterapijos dienos stacionaro vadovė gydytoja psichiatrė Ingrida Liaudanskienė  Psichoterapijos dienos stacionaro vadovė gydytoja psichiatrė Ingrida Liaudanskienė

Psichoterapinė pagalba – galimybė geriau pažinti save

Psichoterapija mūsų šalyje pradėta taikyti palyginti neseniai – šis psichikos sutrikimų gydymo būdas atsirado tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Vis dėlto mūsų šalyje dar nedaug įstaigų teikia valstybės finansuojamą psichoterapinę pagalbą. Viena jų – Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro, dar vadinamo Vasaros ligonine, Psichoterapijos dienos stacionaras. Gydymą šioje įstaigoje išbandžiusi vilnietė Aurelija (vardas pakeistas) sako buvusi nustebinta, kaip šis metodas veikia.
2020-08-18
REKLAMA
Jūratė Dabžanskienė su vyresniąja dukra Igne. (nuotr. asm. archyvo) Jūratė Dabžanskienė su vyresniąja dukra Igne. (nuotr. asm. archyvo)

Patyrusi daug skausmo, Jūratė sako pagaliau turinti tai, ko taip ilgai ieškojo

Šiluviškės Jūratės Dabžanskienės gyvenimas nelepino nuo kūdikystės. Augusi be tėvų, ne kartą palikta ir išduota, ji rado ramybę ir paguodą tikėjime bei savo šeimoje.  „Nesyk klausiau Dievo – kodėl man skyrė tiek išbandymų? Dabar jau suprantu: viskas pasaulyje turi prasmę, viskas susidėlioja į vientisą grandinę, kurią peržvelgęs ir randi atsakymus į visus klausimus“, – sako moteris.  Vaikystė – be tėvų  Jūratė buvo trečias vaikas šeimoje, gimė neišnešiota, svėrė vos 750 gramų.
2020-01-25
REKLAMA
Vyresnis amžius (nuotr. 123rf.com) Vyresnis amžius (nuotr. 123rf.com)

Dauguma apklausos dalyvių mano – reikia informacijos lengvai suprantama kalba

Skaitytojų klausėme, ką daryti, kad informacija būtų lengviau prieinama visiems. Apklausoje dalyvavo 5171 žmogus.  43 proc. apklausos dalyvių įsitikinę, kad reikėtų sukurti internetinę svetainę, kur visa informacija būtų pateikiama lengvai suprantama kalba.  34,5 proc. dalyvių nuomone, būtina siekti, kad informacija lengvai suprantama kalba būtų pateikiama visų valstybės ir savivaldybių institucijų interneto svetainėse.  11 proc.
2019-12-11
REKLAMA
Klubas „Vėjas“ Palangoje surengė sporto ir turizmo stovyklą. Vilniaus miesto sutrikusios regos vaikų ir jaunimo sporto klubo „Vėjas“ archyvo nuotr.  Klubas „Vėjas“ Palangoje surengė sporto ir turizmo stovyklą. Vilniaus miesto sutrikusios regos vaikų ir jaunimo sporto klubo „Vėjas“ archyvo nuotr.

Klubo „Vėjas“ stovykla Palangoje – paskatinimas jaunimui

Vilniaus miesto sutrikusios regos vaikų ir jaunimo sporto klubas „Vėjas“ skaičiuoja jau trečią veiklos dešimtmetį. Iki 2017 metų klubas vadinosi kitu – „Šarūno“ vardu, tačiau, anot jo prezidento Lino Balsio, naujasis – „Vėjas“ tiksliau nusako klubo dvasią ir jaunatvišką veržlumą.
2019-11-28
REKLAMA
TPNC surengto seminaro dalyviai gavo užduotį palydėti žmogų neįgaliojo vežimėlyje į parduotuvę. Aurelijos Babinskienės nuotr.  TPNC surengto seminaro dalyviai gavo užduotį palydėti žmogų neįgaliojo vežimėlyje į parduotuvę. Aurelijos Babinskienės nuotr.

Užklupus negaliai pagelbės techninės pagalbos priemonės. Ar žinome, ko galime tikėtis?

Ištikus negaliai, sutrikus judėjimui ar kitiems funkciniams gebėjimams žmogus dažnai nežino, kokios pagalbos tikėtis. Techninės pagalbos neįgaliesiems centras prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (TPNC) surengė mokymus savivaldybių socialiniams darbuotojams, kuriuose dar kartą priminė, kokios galimybės pasinaudoti valstybės kompensuojamomis techninės pagalbos priemonėmis (TPP).  Neįgaliųjų vežimėliai, įvairios vaikštynės, tualeto kėdės, vonios ir dušo kėdės ar suoliukai, kėdutės,...
2019-11-05
REKLAMA
Ralio „Aplink Lietuvą“ neįgaliųjų klasės nugalėtojai. Aldonos Milieškienės nuotr.  Ralio „Aplink Lietuvą“ neįgaliųjų klasės nugalėtojai. Aldonos Milieškienės nuotr.

Neįgalieji nesulaužė tradicijos ir į ralį „Aplink Lietuvą“ leidosi net negavę paramos

Tris dienas Lietuvos kelius drebinę tarptautinio ralio „Aplink Lietuvą“ dalyviai sekmadienio popietę iškilmingai pasitikti sostinėje, S. Daukanto aikštėje. Čia jų laukė ne tik karinis orkestras, bet ir garbingi apdovanojimai – ralio nugalėtojams skirta Lietuvos Respublikos Prezidento taurė bei nemažai kitų, tarp kurių – ir socialinės apsaugos ir darbo ministro taurė absoliučiam neįgaliųjų klasės nugalėtojui. Trečią kartą iš eilės ji įteikta Algimanto Kojo ir Vytauto Barecko ekipažui.
2019-09-16
REKLAMA
Rolandas Godliauskas su sūnumi Luku. (nuotr. asm. archyvo) Rolandas Godliauskas su sūnumi Luku. (nuotr. asm. archyvo)

Sovietų armijoje nukentėjęs Rolandas vienas augina sūnų, bet likimu nesiskundžia

Jonaviškis Rolandas Godliauskas gyvena kartu su paaugliu sūnumi Luku. Žmonai mirus sūnų nuo mažumės augina vienas. Du vyrai namuose tvarkosi kaip išmanydami. Abu sako vienas kitą suprantantys, palaikantys ir netgi palepinantys. R. Godliauskas neįgalus liko po incidento armijoje. Baigęs aštuonias klases, Rolandas tęsė mokslus profesinėje mokykloje, įgijo automatinių įrenginių derintojo-montuotojo specialybę.
2019-09-07
REKLAMA
Planuojama organizuoti socialinių dirbtuvių veiklą, neįgaliuosius apgyvendinti apsaugotuose būstuose, jiems teikti pagalbą ieškant darbo ir įsidarbinus bei priimant kasdienio gyvenimo sprendimus. (nuotr. 123rf.com) Planuojama organizuoti socialinių dirbtuvių veiklą, neįgaliuosius apgyvendinti apsaugotuose būstuose, jiems teikti pagalbą ieškant darbo ir įsidarbinus bei priimant kasdienio gyvenimo sprendimus. (nuotr. 123rf.com)

Renkami partneriai teikti naujas paslaugas negalią turintiems suaugusiems asmenims

Tęsiant institucinės globos pertvarką Lietuvoje, intensyviai ruošiamasi teikti naujas paslaugas neįgaliesiems. Pagal šiuo metu Neįgaliųjų reikalų departamento (NRD) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) rengiamą projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ bus vystomos bendruomeninės paslaugos žmonėms, turintiems proto ar psichikos negalią, siekiant jiems sudaryti sąlygas gyventi savarankiškai neišvykstant iš bendruomenės.
2019-08-28

Apie sunkią ligą Laura nežinojo 10 metų: medikų žodžiai trenkė lyg perkūnas

Laura Sidaraitė-Michailovė nepaprasto grožio moteris, kurios veidą dažnai puošia šypsena. Tačiau ši šypsena slepia diagnozę – išsėtinė sklerozė. Tai liga, kurios išgydyti neįmanoma. Pirmuosius požymius Laura pajuto dar besimokydama mokykloje – prieš pat egzaminų sesiją pradėjo silpti kojos, tačiau ji manė, kad tai streso arba buvusių sportinių traumų pasekmė, mat ji sportavo nuo pat darželio. Iš pradžių tai buvo šokiai, o vėliau, aerobika ir lengvasis kultūrizmas (angl.
2019-08-24
REKLAMA
Violeta Nikliauzienė su sūnumi Dariumi. Nijolės Zenkevičiūtės nuotr.  Violeta Nikliauzienė su sūnumi Dariumi. Nijolės Zenkevičiūtės nuotr.

Kompleksinę negalią turinčio Dariaus mama: „Noriu būti rami dėl sūnaus ateities“

Darius Nikliauza juda neįgaliojo vežimėliu – vyras nuo gimimo turi kompleksinę negalią, tačiau jis visada geros nuotaikos, mėgsta bendrauti, ypač kalbėtis telefonu. Darius lanko dienos centrą „Vilties akimirka“, džiaugiasi, kad ten turi draugų, su kuriais gali pasikalbėti. O daugiau nei prieš 30 metų tėvai turėjo mažai vilties, kad jų sūnus po sunkios gimdymo traumos apskritai išgyvens.
2019-08-17
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Akcija „Negalia netrukdo spindėti“ dalyvavo įvairias negalias turintys žmonės. Sigitos Inčiūrienės nuotr.  Akcija „Negalia netrukdo spindėti“ dalyvavo įvairias negalias turintys žmonės. Sigitos Inčiūrienės nuotr.

Akcijoje „Negalia netrukdo spindėti“ – galbūt būsimos žvaigždės?

Negalia netrukdo spindėti – įsitikinę labdaros ir paramos fondo „Algojimas“ darbuotojai. Bendradarbiaujant su UAB „Editos kastingas“ paskutinėmis liepos dienomis surengta būtent taip pavadinta akcija, kurios metu „pasimatuoti“ modelio darbą į atranką buvo kviečiami įvairių negalių turintys žmonės. Juos fotografavo ir filmavo profesionalūs modelių fotografai.
2019-08-03
REKLAMA
Osvaldas (kairėje) ir Edvinas (dešinėje) stovykloje susirado daug bičiulių. Dovydo Mikaliūno nuotr.  Osvaldas (kairėje) ir Edvinas (dešinėje) stovykloje susirado daug bičiulių. Dovydo Mikaliūno nuotr.

Tris neįgalius vaikus auginanti mama: „Negalėtume sau leisti nuvažiuoti prie jūros“

Šiaulietė Vijolė Sinkevičienė augina tris sūnus, kurie turi vienokią ar kitokią negalią. Moteris dalijasi Lietuvos neįgaliųjų draugijos surengtoje stovykloje „Superherojus“ praleistos savaitės įspūdžiais ir neslepia, kad tai jos šeimai didelė dovana – į mokamą stovyklą išleisti savo vaikų neįstengtų. Gyvenimas nepašykštėjo išbandymų Vijolei gyvenimas išbandymų nepagailėjo – 5 vaikus pagimdžiusi moteris vieną sūnų jau palaidojo, o trys vaikai turi įvairių specialiųjų poreikių.
2019-08-02
REKLAMA
Ugnės Savickaitės nuotr.  Ugnės Savickaitės nuotr.

Pamokos, kuriose mokomasi pajusti šokio laisvę

Organizacijos „Unikalus šokis“ įkūrėja Rita Žogelė jau dveji metai negalią turinčius vaikus moko pajusti šokio laisvę. Unikalios šokių mokyklos idėją Rita parsivežė iš Estijos, o ją įgyvendinti padėjo pasaulinė organizacija „Reach for change“. Šios organizacijos skelbtame konkurse „Talentas keisti“ zumbos šokių mokytojos R. Žiogelės socialinio verslo idėja pateko tarp trijų geriausių, o konkurso organizatoriai padėjo ją išplėtoti. Šokių pamokos kol kas organizuojamos Vilniuje ir Alytuje.
2019-07-31
REKLAMA
Mildutė tampa vis stipresnė.  (nuotr. asm. archyvo) Mildutė tampa vis stipresnė.  (nuotr. asm. archyvo)

Medikų nurašytos Mildos mama viliasi – dukros svajonė vaikščioti išsipildys

Kupiškio rajone, Subačiaus miestelyje, gyvenančių Aridano ir Jūratės Krasauskų dukra Milda negalią turi nuo gimimo. Nepaisydama nenustatytos diagnozės, neguodžiančių medikų prognozių, šeima daro viską, kad mergaitė gyventų visavertiškai. Pasak J. Krasauskienės, negalia Mildutei nustatyta vos gimusiai. Jau penktąją parą medikai pastebėjo, kad mergaitė negali nuryti maisto. Dar daugiau bėdų išryškėjo vėliau. Mama mena, kad medikai dukrą nurašė išsyk.
2019-07-27
REKLAMA
Tradicinio neįgaliųjų susitikimo akimirkos. Aldonos Milieškienės nuotr.  Tradicinio neįgaliųjų susitikimo akimirkos. Aldonos Milieškienės nuotr.

Du tūkstančiai rankomis susikibusių neįgaliųjų – vienybės įrodymas

Lietuvos neįgaliųjų draugija (LND) jau kelis dešimtmečius vidurvasarį sukviečia neįgaliuosius iš visos Lietuvos į tradicinę šventę Talačkoniuose. Šis renginys – unikalus neįgaliųjų vienybės įrodymas, keičiantis visuomenės požiūrį, raginantis įvertinti ir priimti negalią turinčius žmones. Biržietis Virginijus Kalvėnas neįgalus nuo vaikystės, juda elektriniu vežimėliu. Vyras prisimena: tokie kaip jis, sunkią negalią turintys vaikai, buvo laikomi nemokytinais.
2019-07-23
REKLAMA
Tarptautinės stovyklos dalyviai apsilankė Ventės rage, kur žieduojami paukščiai. (nuotr. asm. archyvo) Tarptautinės stovyklos dalyviai apsilankė Ventės rage, kur žieduojami paukščiai. (nuotr. asm. archyvo)

Tarptautinio projekto dalyviai mokėsi įveikti iššūkius ir susišnekėti be žodžių

„Šis projektas – vienas geriausių Europoje“, – nedvejodama sako Anke Hausotter, Vokietijos Hamelno mieste įsikūrusios Heinricho-Kielhorno mokyklos mokytoja, paprašyta įvertinti ką tik pasibaigusį „Erasmus+“ projektą „Vienas už visus, visi už vieną“. Projektas tikrai ypatingas – sujungė keturias Vokietijos, Anglijos, Slovakijos ir Lietuvos specialiąsias mokyklas, kuriose ugdomi intelekto sutrikimų turintys vaikai ir jaunuoliai.
2019-07-06
REKLAMA
Kada nors mažylis Mindaugas galės savimi didžiuotis – aktoriaus duonos paragavo būdamas  dvejų metų. Dešinėje – mažojo kunigaikščio mama „Mimikos“ aktorė Jovita Vasilevičienė. Kęstučio Gumbrio nuotr.  Kada nors mažylis Mindaugas galės savimi didžiuotis – aktoriaus duonos paragavo būdamas  dvejų metų. Dešinėje – mažojo kunigaikščio mama „Mimikos“ aktorė Jovita Vasilevičienė. Kęstučio Gumbrio nuotr.

Kurčiųjų meno šventėje – kelionė laiku

Kartą per metus kurtieji išsiruošia į kelionę. Nebaugina jų nei atstumai, nei nuovargis, juos skubina ypatinga galimybė – apkabinti negalios bičiulius, iš širdies pabendrauti ir pasidžiaugti per metus subrandintais kūrybos vaisiais. Juos masina Lietuvos kurčiųjų draugijos (LKD) meno šventė – seniausias ir tvirčiausias tradicijas turintis kurčiųjų bendruomenės renginys. Jo ištakos siekia 1957 m., kai į draugijų saviveiklos apžiūrą Vilniuje susirinko trijų Baltijos šalių kurtieji.
2019-07-02
REKLAMA
„Baltijos reabilitacijos centre“ kiekvieną penktadienį pildomos vaikų svajonės. „Baltijos reabilitacijos centro“ archyvo nuotr.  „Baltijos reabilitacijos centre“ kiekvieną penktadienį pildomos vaikų svajonės. „Baltijos reabilitacijos centro“ archyvo nuotr.

Suburti negalią turinčių vaikų mamas paskatino asmeninė patirtis

Negalią turinčio vaiko gimimas – didžiulis stresas kiekvienai šeimai. Užgriūva daugybė psichologinių problemų, tėvai nežino, kur gauti tinkamą pagalbą sau ir savo vaikui. Negalią turintį sūnų auginanti Neringa Selvestravičienė kartu su būriu bendraminčių rado išeitį – įkūrė VšĮ „Baltijos reabilitacijos centrą“, kuris yra sėkmingo socialinio verslo pavyzdys.
2019-06-30
REKLAMA
 Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos surengtos atokvėpio stovyklos dalyviai ilgam pasisėmė geros nuotaikos ir sveikatos. Linos Jakubauskienės nuotr.    Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos surengtos atokvėpio stovyklos dalyviai ilgam pasisėmė geros nuotaikos ir sveikatos. Linos Jakubauskienės nuotr.

Atokvėpis gamtoje – būdas pasisemti jėgų ir teigiamų emocijų

Nuostabūs vaizdai, puikus oras, turininga programa – visa tai žmonės, turintys psichikos negalią, ir jų šeimų nariai atrado Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos surengtoje atokvėpio stovykloje prie vaizdingo Pailgio ežero Švenčionių rajone. Visi kalbinti stovyklos dalyviai vienbalsiai teigė ilgam pasisėmę jėgų, geros nuotaikos ir sveikatos.
2019-06-28
REKLAMA
62-ojo „Santaros-Šviesos“ suvažiavime surengtoje diskusijoje apie švietimo politiką dalyvavo JT žmogaus teisių ekspertas Jonas Ruškus, prof. Rimantas Želvys, švietimo ekspertė Emilija Sakadolskienė. Sigitos Inčiūrienės nuotr.  62-ojo „Santaros-Šviesos“ suvažiavime surengtoje diskusijoje apie švietimo politiką dalyvavo JT žmogaus teisių ekspertas Jonas Ruškus, prof. Rimantas Želvys, švietimo ekspertė Emilija Sakadolskienė. Sigitos Inčiūrienės nuotr.

„Santaros-Šviesos“ suvažiavime diskutuota apie mokyklą, kurioje saugiai jaustųsi visi

„Saugi mokykla, visi mes čia laimingi, vasaros vėjas“, – tokiu haiku savo pranešimą „Santaros-Šviesos“ suvažiavime baigė JT žmogaus teisių ekspertas, VDU profesorius Jonas Ruškus.
2019-06-28
REKLAMA
Centro direktorė Danguolė Dragūnienė (kairėje) klausosi kolegų iš kitų keturių vertėjų centrų palinkėjimų. Algimanto Jeleniausko nuotr.  Centro direktorė Danguolė Dragūnienė (kairėje) klausosi kolegų iš kitų keturių vertėjų centrų palinkėjimų. Algimanto Jeleniausko nuotr.

Vilniaus gestų kalbos vertėjai: „Persikrausčius geresnės sąlygos ir mums, ir klientams“

Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centre (VAGKVC) – įkurtuvių šurmulys. 2001 m. veiklą pradėjusi įstaiga iš Vilniaus rajono savivaldybės patalpų Rinktinės gatvėje persikraustė į Rudnios g. 6 ir dabar džiaugiasi kone dvigubai didesniu plotu. Naujakuriai įsitikinę: nuo šiol vertimo sąlygos ir paslaugų teikėjams, ir gavėjams kur kas geresnės.
2019-06-25
REKLAMA
Lėlių gamyba – mėgstama veikla, kurią paskatino negalia  Lėlių gamyba – mėgstama veikla, kurią paskatino negalia

Lėlių gamyba – mėgstama veikla, kurią paskatino negalia

Lietuvos liaudies buities muziejaus sutikimo vartuose esančioje atnaujintoje parodų salėje atidaryta nauja paroda „Etnografinių lėlių kompozicijos. Darbai, papročiai ir pramogos“. Didžiulėje jungtinėje parodoje buvo pristatytos tautodailininkų Onos Bakanauskienės bei jos dukters ir žento Laimos ir Petro Levickų darbai. Tautodailininkai L. ir P. Levickai talkino rengiant ir pačią parodą.
2019-06-23
REKLAMA
Aukštelkės mokykloje-daugiafunkciame centre organizuota diskusija „Mokykla visiems“. Sigitos Inčiūrienės nuotr.   Aukštelkės mokykloje-daugiafunkciame centre organizuota diskusija „Mokykla visiems“. Sigitos Inčiūrienės nuotr.

Diskusija „Mokykla visiems“ – kol kas daug klausimų, mažai atsakymų

„Koks ugdymas reikalingas mums visiems – greitiems, lėtiems, judriems ir nelabai, susiduriantiems su skirtingų poreikių įvairove?“ Tokį klausimą kėlė Aukštelkės mokykloje-daugiafunkciame centre organizuotos kasmetinės diskusijos „Geros mokyklos link“, šiais metais pavadintos „Mokykla visiems“ organizatoriai. Norinčių dalyvauti iš anksto prašyta pagalvoti apie rūpimą įtraukiojo ugdymo temą ar klausimą, nes diskusija organizuojama atviros erdvės principu.
2019-06-21
REKLAMA
Mobilioje kavinėje „Solidarumo kava“ lankytojus aptarnauja sutrikusio intelekto jaunuoliai: Paulius, Kotryna, Roberta, Martynas ir Sandra. Panevėžio jaunuolių dienos centro nuotr.  Mobilioje kavinėje „Solidarumo kava“ lankytojus aptarnauja sutrikusio intelekto jaunuoliai: Paulius, Kotryna, Roberta, Martynas ir Sandra. Panevėžio jaunuolių dienos centro nuotr.

Mobilioje kavinėje paruoštą kavą giria ir miestiečiai, ir būsimoji prezidentienė

Beveik prieš pusę tūkstančio metų buvo atidaryta pirmoji pasaulyje kavinė. Ji veikė Turkijoje, ant Auksinio Rago įlankos kranto, ir buvo pavadinta „Išsilavinusių žmonių klubu“. Šiandien, kai kavinių pasirinkimas didžiulis, vis ieškome tokios, kurioje būtų jauku ir kur jaustumėmės laukiami. Tokia kavine jau džiaugiasi panevėžiečiai ir miesto svečiai.
2019-06-19
REKLAMA
Sostinėje vykusioje „Kultūros naktyje“ dėmesį traukė neįgaliųjų skraidantis veiksmas „Šviečiantys žmonės“. Kęstučio Urbono nuotr.  Sostinėje vykusioje „Kultūros naktyje“ dėmesį traukė neįgaliųjų skraidantis veiksmas „Šviečiantys žmonės“. Kęstučio Urbono nuotr.

„Šviečiantys žmonės“ – negalią turinčių artistų ir profesionalių menininkų akcija

Į 13 kartą Vilniuje surengtą festivalį „Kultūros naktis“ darniai įsiliejo ir Lietuvos žmonių su negalia sąjungos (LŽNS) neįgaliųjų muzikinio teatro trupė. Aušros vartai–Katedros aikštė – tokį maršrutą pasirinkę profesionalių menininkų (režisierių, aktorių, muzikų) lydimi neįgalieji kvietė susipažinti ir įsitikinti – jie ryškūs, įdomūs, kūrybingi, o jų gyvenimas prasmingas ir nenuobodus. Šiemetinis „Kultūros nakties“ festivalis Svetlanai Rybakienei buvo pirmasis.
2019-06-18
REKLAMA
Kūdikių gestų užsiėmimą veda ankstyvojo ugdymo pedagogė, kūdikių gestų kalbos specialistė Gintautė Sinkevičienė (dešinėje). Danutės Junevičienės nuotr.  Kūdikių gestų užsiėmimą veda ankstyvojo ugdymo pedagogė, kūdikių gestų kalbos specialistė Gintautė Sinkevičienė (dešinėje). Danutės Junevičienės nuotr.

Kūdikių gestai – dovana ateičiai: kalbų gebėjimai, erdvinis mąstymas, iškalba

Ar yra nors viena mama ar tėtis, kurie, sūpuodami savo verkiantį vaikelį ir negalėdami jo nuraminti, nėra klausę savęs: „Kaip sužinoti, kas jam yra?“ Dar 1880 m. JAV mokslininkas Williamas Dwightas Whitney atkreipė dėmesį, kad kurtieji tėvai atsakymo į šį klausimą sulaukia gerokai anksčiau, apie šeštąjį jų vaikelio gyvenimo mėnesį. Pasirodo, gestu ar ženklu kūdikiui save pavyksta išreikšti anksčiau nei žodžiu. Vėliau šis svarbus faktas 100 metų buvo nustumtas į užmarštį.
2019-06-17
REKLAMA
Jubiliejiniame renginyje neapsieita be fejerverkų. Aldonos Milieškienės nuotr.  Jubiliejiniame renginyje neapsieita be fejerverkų. Aldonos Milieškienės nuotr.

Rūpintis neįgaliaisiais – ne darbas, o gyvenimo būdas

Daugiau kaip 500 žmonių vienijanti, bendroms veikloms telkianti Ukmergės rajono neįgaliųjų draugija paminėjo savo veiklos 30-metį. Draugijos pirmininkė Zita Kviklienė į šventę pakviestus žmones apgaubė pagarba ir dėmesiu, kartu prisiminė organizaciją kūrusius, jėgų ir entuziazmo negailėjusius žmones, kiekvienam rado už ką padėkoti, apkabinti, gėlę įteikti.
2019-06-14
REKLAMA
Andriaus Lamausko nuotr.  Andriaus Lamausko nuotr.

Visuomenės supratimą apie negalią labiausiai didina informacija žiniasklaidoje

Skaitytojų klausėme, kas labiausiai didina visuomenės informuotumą ir supratimą apie negalią. Apklausoje dalyvavo 166 žmonės. Beveik pusė – 43,9 proc. – dalyvavusiųjų apklausoje mano, kad visuomenę labiausiai veikia informacija apie negalias ir neįgaliuosius žiniasklaidoje. 29,7 proc. įsitikinę, kad labai paveikios yra socialinės kampanijos. 20,6 proc. sako, kad naudingas politikų ir įžymybių dėmesys negalios temai. 5,8 proc. apklaustųjų ši tema neaktuali.
2019-06-14
REKLAMA
Violeta Janulevičiūtė – specialioji pedagogė, logopedė, saviraiškos specialistė. Nijolės Zenkevičiūtės nuotr.  Violeta Janulevičiūtė – specialioji pedagogė, logopedė, saviraiškos specialistė. Nijolės Zenkevičiūtės nuotr.

Nuojauta specialistei pasako, kaip padėti autizmo spektro sutrikimų turinčiam vaikui

Violeta Janulevičiūtė – specialioji pedagogė, logopedė, saviraiškos specialistė, viena iš studijos „Pažinimo spalvos“ steigėjų, su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais dirba jau 21 metus. Specialistė, remdamasi savo patirtimi, pasakoja, kaip randa raktą bendrauti ir dirbti su autizmo spektro ar įvairiapusių raidos sutrikimų turinčiais vaikais. „Vienas pirmųjų mano ugdytinių buvo Tomas, turintis Aspergerio sindromą“, – sako Violeta ir visai nenustemba, kad pažįstu Tomą.
2019-06-13
REKLAMA
Vilkaviškio kolektyvas „Radastėlė“ tapo šventės nugalėtoju. Linos Jakubauskienės nuotr.   Vilkaviškio kolektyvas „Radastėlė“ tapo šventės nugalėtoju. Linos Jakubauskienės nuotr.

Muzika gelbsti nuo ligų ir padeda gyventi

Per šiųmetę Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos „Euroviziją“ – kasmetį dainų konkursą „Uždainuokime kartu“ – dalyviams uždaviau tą patį klausimą: kas jums yra muzika? „Muzika – tai mano gyvenimas“, „Muzika – tai sveikata“, „Muzika – šventė“, – skambėjo atsakymai iš psichikos negalią turinčių žmonių lūpų. Mažeikiškių bendriją „Gyvenimo spalvos“ lankantis Alfredas sako, kad muzika jį išmokė gyventi. „Tėvai mane auklėjo pagal save.
2019-06-12
REKLAMA
„Inclusion Europe“ prezidentas Jyrki Pinomaa. Sigitos Inčiūrienės nuotr.  „Inclusion Europe“ prezidentas Jyrki Pinomaa. Sigitos Inčiūrienės nuotr.

„Inclusion Europe“ prezidentas: „Žmonės, turintys negalią, yra tokie patys, kaip visi“

Praėjusią savaitę Vilniuje vyko Europos žmonių, turinčių intelekto negalią, ir jų šeimų judėjimo „Inclusion Europe“ konferencija, kurioje dalyvavo per 220 žmonių iš 30 pasaulio šalių. Dvi konferencijos sesijos vyko atvirose Vilniaus erdvėse – Lukiškių aikštėje ir Užupyje, šalia Vilnelės. Pasak „Inclusion Europe“ prezidento Jyrki Pinomaa, Užupio respublika pasiskelbęs mažiausias Vilniaus mikrorajonas ir jo konstitucija kaip tik tapo šių metų konferencijos įkvėpimo šaltiniu.
2019-06-11
REKLAMA
Reljefinių reprodukcijų katalogo „Pažinti meną pojūčiais. Moderni ir šiuolaikinė Lietuvos dailė“ pristatymo akimirkos. Linos Puodžiūnienės nuotr.  Reljefinių reprodukcijų katalogo „Pažinti meną pojūčiais. Moderni ir šiuolaikinė Lietuvos dailė“ pristatymo akimirkos. Linos Puodžiūnienės nuotr.

Kaip meną pažinti pojūčiais: nuo portreto iki šiuolaikinės lietuvių dailės

Ar reikia akliesiems suprasti vaizduojamąjį meną? Tiek Vakarų valstybių, tiek Lietuvos aklųjų patirtis sako, kad reikia! Daugelis pasaulio muziejų savo ekspozicijas irgi atveria regėjimo negalią turintiems žmonėms, rengia specialias edukacines programas. Tam yra keletas priežasčių. Ne visi žmonės, kurie šiuo metu nemato, nematė ir anksčiau. Dalis jų matė, domėjosi menu, o galėti vėl prisiliesti prie kažkada matytų kūrinių jiems sukelia daug teigiamų emocijų.
2019-06-10
REKLAMA
Aleksandros Stankevič darbai eksponuoti jau septyniose parodose. Dienos centro „Mes esame“ archyvo nuotr.  Aleksandros Stankevič darbai eksponuoti jau septyniose parodose. Dienos centro „Mes esame“ archyvo nuotr.

Kompleksinę negalią turinti Aleksandra savo jausmus išsako spalvomis

Aleksandra Stankevič, 32 metų kompleksinę negalią turinti moteris, nepaliauja visus stebinti išskirtinai savita tapyba. Moteris gyvena Valakampių socialinių paslaugų namuose, o dienomis lanko VšĮ dienos centrą „Mes esame“. Šiame dienos centre Aleksandra ir nutapė savo darbus, kurie buvo eksponuojami jau septyniose parodose. Parodos vyko Lietuvos dailės akademijoje, Mykolo Romerio universitete, Nacionaliniame vėžio institute, Vrublevskių bibliotekoje ir kitur.
2019-06-09
REKLAMA
 „Betzatos“ bendruomenės nariai: Lina (priekyje iš kairės), Darius, antroje eilėje iš kairės: Daiva Ivanauskaitė, Emilie Pellen, Deividas. Sigitos Inčiūrienės nuotr.   „Betzatos“ bendruomenės nariai: Lina (priekyje iš kairės), Darius, antroje eilėje iš kairės: Daiva Ivanauskaitė, Emilie Pellen, Deividas. Sigitos Inčiūrienės nuotr.

Kiekvienas gali gyventi prie upės, kiekvienas turi teisę būti nepriklausomas

„Aš esu žmogus, kuris 25 metus gyveno institucijose, bet padedama draugų sugebėjau iš ten ištrūkti“, – sakė Elisabeta Moldovan iš Rumunijos, prisistatydama vakar Vilniuje prasidėjusios „Inclusion Europe“ konferencijos dalyviams. Šiandien Elisabeta dirba Rumunijos atstovavimo sau organizacijoje „Ceva de spus“, yra Europos atstovavimo sau platformos iniciatyvinės grupės narė ir kovoja už neįgaliųjų teisę gyventi savarankiškai. Neseniai išleista ir knyga, paremta jos gyvenimo faktais.
2019-06-06
REKLAMA
Panevėžio miesto poliklinika nepritaikyta turintiems judėjimo negalią. (Dovilės Zuozaitės nuotr.)  Panevėžio miesto poliklinika nepritaikyta turintiems judėjimo negalią. (Dovilės Zuozaitės nuotr.)

Panevėžio neįgaliesiems patekti į polikliniką – kaip prieš tris dešimtmečius

Gydymo įstaigų prieinamumas neįgaliesiems – viena skausmingiausių ir opiausių problemų. Nors 2001 m. patvirtintame aplinkos ministro įsakyme dėl statinių pritaikymo neįgaliesiems nurodoma, kad jiems turi būti užtikrinta patekimo į gydymo įstaigas ir judėjimo poliklinikos teritorijoje galimybė, deja, reali situacija visiškai kitokia.
2019-06-05
REKLAMA
Diskusijos „Kaip kurti mokyklą visiems?“  moderatorius Dominykas Vaitiekūnas ir LNF prezidentė Dovilė Juodkaitė.  (Sigitos Inčiūrienės nuotr.)  Diskusijos „Kaip kurti mokyklą visiems?“  moderatorius Dominykas Vaitiekūnas ir LNF prezidentė Dovilė Juodkaitė.  (Sigitos Inčiūrienės nuotr.)

Mokykla visiems: judame viena kryptimi, bet norėtųsi greičiau

Aktorius, renginių ir laidų vedėjas Dominykas Vaitiekūnas šį pavasarį aplankė Lietuvos mokyklas, dalyvavusias projekte „Mokykla visiems“. Moderuodamas Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusią projektui aptarti skirtą diskusiją Dominykas prisipažino, kad susitikimai mokyklose, ypač pokalbiai su mokiniais, jį nuteikė optimistiškai. „Tikiu šia karta. Mums tereikia jai netrukdyti“, – sakė jis.
2019-06-04
REKLAMA
Nuo balandžio mėnesio šalyje prasidėjo įdarbinimo su pagalba programa. Linos Jakubauskienės nuotr.  Nuo balandžio mėnesio šalyje prasidėjo įdarbinimo su pagalba programa. Linos Jakubauskienės nuotr.

Žmonėms, turintiems intelekto ar psichikos negalią, įsidarbinant reikalinga pagalba

Psichikos ar intelekto negalią turintys žmonės nori dirbti, užsidirbti, būti visaverčiais bendruomenės nariais. Deja, dėl neigiamo visuomenės požiūrio, ne visada geranoriškai nusiteikusių darbdavių ir nepritaikytos aplinkos dirba labai nedaug tokią negalią turinčių žmonių. Gyvendami iš pašalpų ir išmokų jie skursta, patiria socialinę atskirtį. „Įsidarbinti turintiems psichikos ar intelekto negalią nelengva ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.
2019-06-03
REKLAMA
Klaipėdoje vykusioje Olimpinėje dienoje didelis dėmesys skirtas neįgaliųjų sportui. vyko LPK nuotr.  Klaipėdoje vykusioje Olimpinėje dienoje didelis dėmesys skirtas neįgaliųjų sportui. vyko LPK nuotr.

Olimpinės dienos dalyviams – neįgaliųjų sporto lyderių iššūkis

Birželio 1-ąją geriausių Lietuvos sportininkų ir tūkstančių sporto entuziastų keliai suko į Klaipėdą. Uostamiestį drebino Olimpinės dienos renginiai, kuriuose sporto profesionalai ir entuziastai išbandė net šimtą įvairiausių rungčių, tarp jų – ir neįgaliųjų sporto šakas: rutulio stūmimą iš specialiai tam pagamintos kėdutės, vežimėlių krepšinį, tinklinį sėdint ir aklųjų stalo tenisu vadinamą šoudauną.
2019-06-03
REKLAMA
Nikolajus Mironovas neįsivaizduoja gyvenimo be sporto. Aurelijos Babinskienės nuotr.  Nikolajus Mironovas neįsivaizduoja gyvenimo be sporto. Aurelijos Babinskienės nuotr.

Gydytojų nurašytas jaunuolis skina laurus kultūrizmo čempionatuose

Kai Nikolajus Mironovas gimė, jo mamai buvo pasakyta, kad sūnus nevaikščios ir nekalbės. Tiek mamos, tiek paties Nikolajaus užsispyrimas padėjo paneigti visas gydytojų prognozes – vyras ne tik sportuoja, bet ir laimėjo ne vieną kultūrizmo čempionatą, o dabar svajoja dalyvauti prestižinėse A. Švarcnegerio organizuojamose kūno rengybos ir kultūrizmo varžybose.
2019-06-02
REKLAMA
Viena Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos salė tapo kūrybinėmis dirbtuvėmis. Aldonos Milieškienės nuotr.  Viena Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos salė tapo kūrybinėmis dirbtuvėmis. Aldonos Milieškienės nuotr.

„Geriausio vaikų draugo“ nominacija – už knygas neregintiems ir regintiems vaikams

Tarptautinės vaikų gynimo dienos išvakarėse NVO vaikams konfederacija pakvietė į tradicinį renginį „Vaikų žvaigždynas“. Jau keturioliktą kartą organizuotoje šventėje ne tik priminta apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises, bet ir apdovanoti „Geriausio vaiko draugo“ nominaciją pelnę žmonės, savo veikla prisidedantys prie gražesnio ir laimingesnio vaikų gyvenimo.
2019-06-01
REKLAMA
Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro archyvo nuotr.  Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro archyvo nuotr.

Kavinė Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centre – ne tik pramoga

Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro klientai – beveik 150 negalią turinčių kauniečių nuo 18 metų ir jų šeimų nariai. Intelekto, fizinę, psichinę ir kompleksinę negalią turintiems asmenims centre teikiamos bendrosios ir specialiosios socialinės paslaugos, užtikrinama žmogaus orumą atitinkanti pagalba, tarpininkaujama ginant šių asmenų interesus ir orumą.
2019-05-31
REKLAMA
„Arkos“ judėjimas prasidėjo Prancūzijoje, Trosly-Breuil gyvenvietėje. L'Arche Internationale archyvo nuotr.  „Arkos“ judėjimas prasidėjo Prancūzijoje, Trosly-Breuil gyvenvietėje. L'Arche Internationale archyvo nuotr.

„Arkos“ judėjimas prasidėjo Prancūzijoje, paplito po visą pasaulį

Skaitytojams siūlėme pasitikrinti žinias – klausėme, kokioje šalyje Žanas Vanjė (1928–2019) įkūrė pirmąją „Arkos“ bendruomenę, kurioje intelekto negalią turintys žmonės ir sveikieji gyvena kartu. Viktorinoje dalyvavo 112 žmonės. Dauguma dalyvių (78,5 proc.) atsakė teisingai – Ž. Vanjė pirmąją „Arkos“ bendruomenę įkūrė Prancūzijoje. Kiti skaitytojai manė, kad pirmoji „Arkos“ bendruomenė buvo įkurta Kanadoje (10,7 proc.) arba Belgijoje (9,8 proc.
2019-05-31
REKLAMA
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis susitiko su asociacijos „Savanarnkiškas gyvenimas“ prezidentu Ričardu Dubicku. (Aldonos Milieškienės nuotr.)  Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis susitiko su asociacijos „Savanarnkiškas gyvenimas“ prezidentu Ričardu Dubicku. (Aldonos Milieškienės nuotr.)

Seimo pirmininkui įteikta 2228 žmonių pasirašyta neįgaliųjų peticija

Asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ prezidentas Ričardas Dubickas Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui įteikė peticiją „Prieš neįgaliųjų diskriminaciją, už neįgaliųjų teises“. 2228 ją pasirašę žmonės pabrėžė – Lietuvoje vis dar neįgyvendinama Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, kurią 2010 metais ratifikavo Seimas, todėl reikia imtis skubių priemonių padėčiai keisti. Į susitikimą su Seimo pirmininku Ričardas atvažiavo gerokai anksčiau.
2019-05-30
REKLAMA
Vilniuje trisdešimtąjį kartą surengtas tarptautinis golbolo turnyras Vilniaus Vytauto Didžiojo „Lions“ klubo taurei laimėti. Neringos Balčiūnienės nuotr.  Vilniuje trisdešimtąjį kartą surengtas tarptautinis golbolo turnyras Vilniaus Vytauto Didžiojo „Lions“ klubo taurei laimėti. Neringos Balčiūnienės nuotr.

Trisdešimtoji taurė: tarptautinis golbolo turnyras jau turi savo istoriją

Besibaigiant gegužei Vilniuje trisdešimtąjį kartą surengtas tarptautinis golbolo (aklųjų riedulio) turnyras Vilniaus Vytauto Didžiojo „Lions“ klubo taurei laimėti. Pradėtas rengti 1989 metais, turnyras be pertraukų vyksta iki šiol. „Lions“ klubas jį remia ir palaiko jau beveik du dešimtmečiai. Dėl kokybiško organizatorių darbo, gerų žaidimo ir gyvenimo sąlygų turnyras mėgstamas ir gerai vertinamas užsienio partnerių.
2019-05-29
REKLAMA
Vilniaus sportinės gimnastikos klubas „Skrydis“ organizavo parodomąsias varžybas, kuriose pirmą kartą dalyvavo specialiųjų poreikių turintys jaunieji gimnastai. (Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos archyvo nuotr.)  Vilniaus sportinės gimnastikos klubas „Skrydis“ organizavo parodomąsias varžybas, kuriose pirmą kartą dalyvavo specialiųjų poreikių turintys jaunieji gimnastai. (Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos archyvo nuotr.)

Netradicinėse gimnastikos varžybose ant čempionų pakylos lipo visi jų dalyviai

Praėjusį šeštadienį Vilniaus sportinės gimnastikos klube „Skrydis“ pirmą kartą vyko netradicinės parodomosios varžybos. Jose pirmą kartą dalyvavo specialiųjų poreikių turintys jaunieji klubo lankytojai. Skambėjo muzika, aidėjo plojimai, o ant nugalėtojų pakylos po vieną kilo visi varžybų dalyviai. Visi jie buvo apdovanoti diplomais ir medaliais, gavo ir dovanų – kuprines su klubo simbolika.
2019-05-28
REKLAMA
Kaunietės Simonos Germonienės sūnui Viliui nustatyta reta nervų ir raumenų liga. Asmeninio archyvo nuotr.  Kaunietės Simonos Germonienės sūnui Viliui nustatyta reta nervų ir raumenų liga. Asmeninio archyvo nuotr.

Kauniečių šeimai, auginančiai vienintelį vaiką su tokia diagnoze, nušvito viltis

Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymas užtikrina, kad slaugos paslaugos žmonėms būtų teikiamos ten, kur yra reikalingos, taip pat ir ugdymo įstaigose. Deja, realybė kol kas kitokia – specialiųjų poreikių vaikus auginantys tėvai susiduria su įvairiomis kliūtimis ir problemomis, ugdymo įstaigose trūksta medicinos specialistų, kurie galėtų suteikti vaikams reikalingas slaugos paslaugas. Kaunietės Simonos Germonienės sūnui Viliui – beveik pustrečių.
2019-05-27
REKLAMA
Goda Vaitkutė jau daug metų dirba asmenine asistente Norvegijoje.  (nuotr. asm. archyvo) Goda Vaitkutė jau daug metų dirba asmenine asistente Norvegijoje.  (nuotr. asm. archyvo)

Norvegijoje gyvenanti Goda geriausiai jaučiasi padėdama kitiems

Į Godą Vaitkutę pirmiausia dėmesį atkreipiau kaip į talentingą menininkę – ji grojo saksofonu per asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ gegužės pradžioje surengtą akciją „Laimė galėti“. Tik vėliau išgirdau, kad Goda aktyviai dalyvauja negalią turinčių žmonių gyvenime – jau daug metų dirba asmenine asistente Norvegijoje, lanko net keletą negalios paliestų žmonių. Su Goda pokalbio susitinkame prie puodelio arbatos. Jau po pirmųjų sakinių mergina užburia nepaprastu nuoširdumu ir geranoriškumu.
2019-05-26
REKLAMA
Išsėtine skleroze serganti trenerė: „Ligą valdyti padeda aktyvus gyvenimas ir vidinė ramybė“  Išsėtine skleroze serganti trenerė: „Ligą valdyti padeda aktyvus gyvenimas ir vidinė ramybė“

Išsėtine skleroze serganti trenerė: „Ligą valdyti padeda aktyvus gyvenimas ir vidinė ramybė“

Laura Sidaraitė-Michailovė įsitikinusi: bet kuria liga sergant būtina sportuoti. Jau 17 metų su išsėtine skleroze gyvenanti kineziterapeutė ne tik pati stengiasi gyventi aktyviai, bet ir padeda kitiems, susidūrusiems su įvairiomis ligomis ir negaliomis. Pirmuosius išsėtinės sklerozės požymius Laura pajuto būdama pirmo kurso studente. Tąkart nei gydytojai kreipė dėmesio, nei pati juos labai sureikšmino. Ši liga jai buvo nustatyta tik po dešimtmečio.
2019-05-25
REKLAMA
Kauno neįgaliųjų rekreacijos ir sporto klubas kartu su ATV klubu „Bekelės vilkai“ jau ketvirtą kartą neįgaliesiems surengė žygį keturračiais motociklais. Renginio organizatorių nuotr.   Kauno neįgaliųjų rekreacijos ir sporto klubas kartu su ATV klubu „Bekelės vilkai“ jau ketvirtą kartą neįgaliesiems surengė žygį keturračiais motociklais. Renginio organizatorių nuotr.

Neįgalieji savo vežimėlius iškeitė į keturračius motociklus

Ką tik galingai riaumojusių 17 keturračių motociklų dingo miško glūdumoje. Kačerginės seniūnijoje (Kauno r.) įsikūrusioje „Barsukynės“ stovyklavietės aikštelėje liko tik keliolika neįgaliųjų vežimėlių. Juos vyrai neskubėdami nešė į mikroautobusiuką, kuris netrukus pasuks pirmosios ekstremalių įspūdžių ištroškusių žygio „Ant4ratų 2019“ dalyvių stotelės link.
2019-05-24
REKLAMA
Pasaulis atsisveikino su Jean Vanier – „Arkos“ bendruomenės įkūrėju. Trosly „Arkos“ bendruomenės archyvo nuotr.  Pasaulis atsisveikino su Jean Vanier – „Arkos“ bendruomenės įkūrėju. Trosly „Arkos“ bendruomenės archyvo nuotr.

In memoria: Jean Vanier – žmogus, pakeitęs daugybės žmonių likimus

Praėjusią savaitę pasaulis atsisveikino su Jean Vanier (Žanu Vanier) – „Arkos“ bendruomenės, kurioje kartu gyvena intelekto negalią turintys ir negalių neturintys žmonės, įkūrėju. Šiuo metu visame pasaulyje veikia 154 „Arkos“ bendruomenės. Dvi iš jų įkurtos Lietuvoje: „Betzatos“ bendruomenė Vilniuje ir Kauno „Arkos“ bendruomenė.
2019-05-22
Į viršų