Kultūros naujienos

 

Svarbiausios šalies kultūros pasaulio naujienos vienoje vietoje: klasikinės muzikos koncertų anonsai, meno parodos ir apdovanojimai.

Sugiharos namuose atveriama interaktyvi ekspozicija, vyks pojūčių ekskursijos

Tarpukario Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos namuose Kaune atveriama interaktyvi ekspozicija, pasakojanti apie gyvybes keliems tūkstančiams žydų išgelbėjusių vizų išdavimą. Atnaujinta ekspozicija visuomenei atveriama nuo penktadienio. „To labai laukiame, nes išgyventi sudėtinga, kai muziejaus durys užvertos“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ valdybos narė Jurgita Garbaravičienė.
Kultūra Prieš 15 val.

Donelaičio muziejaus pervadinimą Šarūnas Birutis vadina Rusija kova su Lietuvos identitetu

Karaliaučiaus srityje, Tolminkiemyje, esantį Kristijono Donelaičio muziejų pervadindama į Literatūros muziejų, Rusija siekia ištrinti lietuvišką identitetą tame krašte, sako kultūros ministras Šarūnas Birutis. Šį žingsnį jis vertina kaip dar vieną Rusijos pastangą išnaudoti ir dekonstruoti Lietuvos identitetą, teigiama ketvirtadienį išplatintame Kultūros ministerijos pranešime.

Pervadintas Kaliningrado srityje esantis Kristijono Donelaičio muziejus

Rusijos Kaliningrado srityje, Tolminkiemyje (Čistyje Prūdy), esantis rašytojo, vieno iš lietuvių literatūros pradininkų Kristijono Donelaičio memorialinis muziejus pervadintas į Literatūros muziejų, antradienį pranešė LRT televizija.  Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius sako apie tokius planus žinojęs dar praėjusį lapkritį bei teigė, jog svarbu, kad nebūtų padaryta dar daugiau žalos.

Pokyčiai LNOBT: baleto meno vadovė – Jurgita Dronina, Martynas Rimeikis – vyriausiasis choreografas

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) baleto trupės meno vadovės pareigas nuo sausio 15 dienos eis balerina Jurgita Dronina, o iki šiol jas ėjęs Martynas Rimeikis taps vyriausiuoju teatro choreografu. „Mums puikiai žinoma primabalerina Jurgita Dronina šią savaitę šoks paskutinius savo spektaklius mūsų scenoje kaip baleto artistė.
Kultūra 2025-01-06

Rytų Vokietijos Chemnico miestas – šių metų Europos kultūros sostinė

Rytų Vokietijos Chemnico miestas sausio 18 dieną taps Europos kultūros sostine – tą dieną bus surengta atidarymo ceremonija, kurioje dalyvaus 700 kviestinių svečių, tarp jų – ir prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris bei kiti aukšti asmenys. Į ceremoniją atvyks federalinė kultūros komisarė Claudia Roth, Saksonijos premjeras Michaelis Kretschmeris ir už kultūrą atsakingas Europos Komisijos narys Glennas Micallefas, penktadienį pranešė miesto valdžios atstovai.
Kultūra 2025-01-03

Laimėkite nemokamą bilietą net į 15 Lietuvos koncertų: štai ką reikia daryti

Lietuva vis tvirčiau įsitvirtina pasauliniame muzikos žemėlapyje kaip didžiųjų koncertų šalis ir didžiausias renginių organizatorius Baltijos šalyse „Live Nation Lietuva“ skelbia ypatingą galimybę vienam laimingajam laimėti auksinį bilietą, kuris atvers duris į didžiausius ir įspūdingiausius 2025 metų muzikos renginius Lietuvoje. Norėdami dalyvauti konkurse, atlikite šiuos paprastus veiksmus: apsilankykite oficialioje „Live Nation Lietuva“ interneto svetainėje www.livenation.

Festivalyje „Kaunas Jazz 2025“ spindės grupės „Snarky Puppy“ žvaigždžių duetas

2024-aisiais „Kaunas Jazz“ sceną sudrebinus puikiam JAV grupės „Snarky Puppy“ koncertui, 2025-ųjų festivalis taip pat bus pažymėtas muzikiniais linkėjimais nuo šios grupės muzikantų.
Kultūra 2024-12-23

Romos Trevio fontanas atidaromas ribotam lankymui

Įžymusis Romos Trevio fontanas sekmadienį buvo vėl atidarytas po tris mėnesius trukusių valymo darbų, tačiau miesto meras teigė, jog lankytojų skaičius dabar bus ribojamas iki 400 per dieną, kad būtų išvengta didžiulių minių. Įvedus apribojimą, kuris vėliau gali būti pakoreguotas, „visi galės geriau pasimėgauti fontanu, nesusidarys minios ir nekils sumaištis“, – žurnalistams prie žymiosios vietos sakė meras Roberto Gualtieri.
Kultūra 2024-12-23

Jonas Sakalauskas į sceną žengs su sūnumi Dobilu: 9-metis įkūnys „Mažąjį princą“

Lietuvos teatro ir muzikos pasaulyje puikiai pažįstami broliai Jonas ir Rimas Sakalauskai balandžio 27 dieną Vilniuje pristatys Antoine de Saint-Exupéry pasakos įkvėptą miuziklą „Mažasis princas“, kuriame žinomi atlikėjai pasirodys su savo atžalomis, o tarp jų išvysime ir Jono vaikus Vakarę bei Dobilą. 1943 m. išleista prancūzų rašytojo A. de Saint-Exupéry knyga pasakoja apie berniuką iš kitos planetos, jo gyvenimą, keliones, lemtį, draugystę ir vienatvę.
Kultūra 2024-12-23

Vilniuje įvyko Globalios Lietuvos apdovanojimai: susirinko garbūs svečiai

Gruodžio 20-ąją buvo įteikti Globalios Lietuvos apdovanojimai – diasporos profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ organizuojamas renginys pagerbė užsienio lietuvius ir mūsų šaliai dirbančius žmones. Iškilmingos ceremonijos metu apdovanoti asmenys, labiausiai nusipelnę filantropijos, investicijų, inovacijų, kultūros ir kitose srityse.
REKLAMA
REKLAMA

Popiežius atšaukė Advento pamokslą

Popiežius Pranciškus paskelbė nedalyvausiąs jau prieš kurį laiką suplanuotame Advento pamoksle – teigiama, kad pontifikas peršalo. Penktadienį Vatikane vykusios audiencijos metu katalikų bažnyčios galva skundėsi peršalęs, tačiau šio ir dar vieno suplanuoto renginio neatšaukė. Italijos naujienų agentūra ANSA pranešė, kad popiežius atrodė uždusęs, jam buvo sunku kalbėti. Antradienį savo 88-ąjį gimtadienį atšventusį Pranciškų jau kuris laikas kamuoja sveikatos problemos.
Kultūra 2024-12-20

Ukrainiečių rašytoja Tania Pjankova pasauliui pasakoja apie holodomorą: „Trauma keliauja iš kartos į kartą“

„Apgailėtina yra baimė susitikti akis į akį su kito žmogaus akimis ir pamatyti jose savo agoniją“, – tokia mintis ašarų upeliais nuvingiuoja ukrainiečių rašytojos Tanios Pjankovos knygoje „Raudonųjų skruzdžių amžius“. „Raudonosios skruzdės neišnyko, jos tik pakeitė savo išvaizdą“, – pristatydama lietuvišką knygos leidimą Vilniaus literatų namuose kalbėjo rašytoja.
Kultūra 2024-12-17

Rašytojas ir „blogas studentas“ Murakamis gavo Tokijo universiteto garbės daktaro laipsnį

Viešumos nemėgstantis japonų rašytojas Harukis Murakamis antradienį vis dėlto joje pasirodė ir, atsiimdamas garbės daktaro diplomą, sakė, kad toli gražu nėra pavyzdinis mokslo žmogus. „Gana keistas jausmas gauti apdovanojimą, turint omenyje, koks siaubingas studentas buvau“, – sakė H. Murakamis, prajuokindamas Vasedos universiteto auditoriją. „Aš praleidinėdavau paskaitas ir išvis pamiršdavau, kad studijuoju.
Kultūra 2024-12-17

Pagonių „Romuva“ pripažinta religija: kriviai galės oficialiai sutuokti, jiems mokės pensiją

Seimas ketvirtadienį suteikė valstybės pripažinimą senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“. Už tai balsavo 64  parlamentarai, prieš buvo aštuoni politikai, dešimt susilaikė. „Lietuvoje dar nuo seno sugyveno įvairių tautybių ir įvairių religijų žmonės ir visi galėjo išpažinti tai, ką jie norėjo, kaip jie gimė, su kuo užaugo. Kviečiu palaikyti šį projektą ir pagaliau išspręsti „Romuvos“ klausimą“, – sakė socialdemokratė Jūratė Zailskienė.

Socialiniuose tinkluose pažymėti meno kūriniai galėtų generuoti ne tik žinomumą, bet ir pajamas autoriams

„Visada smagu gauti žinutę, kad tavo kūrinys ar tu pats socialiniuose tinkluose esi pastebėtas. Nebūtinai tokia žinia dalijiesi, tačiau tavo vardas ir pavardė prie kūrinio yra tarsi simbolinis kapitalas“, – sako menininkas Robertas Narkus. Šio menininko darbai – performansai, fotografijos, vaizdo kūriniai, koliažai matomi ne tik įdomiausiose Lietuvos šiuolaikinio meno erdvėse, bet ir pristatyti Venecijos bienalėje.
Kultūra 2024-12-12

Teatre – dramatiškas Jeronimo Miliaus ir Karinos Krysko duetas

Miuziklas „Tristanas ir Izolda/Uždrausta meilė“ turą po Lietuvą pradėjo parodymu Marijampolėje. Jautraus siužeto tragiška keltų meilės legenda, kurią scenoje papasakoja rinktiniai balsai: Karina Krysko, Jeronimas Milius, Dainotas Varnas, Iglė Bernotaitytė, Tadas Juodsnukis, Vladas Kovaliovas, žiūrovus sugraudina iki ašarų.

Kalėdų mugė Merkinėje – nerti į tūkstantmečius egzistuojančios tradicijos ritualus ir pabūti su bendruomene

„Tradicijos yra neatsiejama bendrystės dalis“, – įsitikinęs alytiškis keramikas Saulius Mastauskas. Prieš penkerius metus dalyvavęs pirmojoje „Merkinės fabriko“ kalėdinėje mugėje, jis lieka ištikimas tradicijai. „Merkinė – išskirtinai unikalus Lietuvos kampelis, ji nuo vaikystės man artima“, – sako keramikas.   S. Mastauskas, kartu su Loreta Lekaviče įkūręs „Molio minkles“, išties nėra keramikai, jie daug metų dirba saugos tarnyboje, o visą laisvalaikį atiduoda keramikai.
Kultūra 2024-12-11

Darius Žiūra: Nacionalinė premija – solidus, bet nuo atsitiktinumų priklausantis įvertinimas

Nacionaline kultūros ir meno premija antradienį apdovanotas menininkas Darius Žiūra sako, jog tai – solidžiausiais įvertinimas Lietuvoje, tačiau jis priklauso nuo daugybės atsitiktinumų. „Tai, žinoma, siurprizas ir netikėtumas. Tai solidžiausiais įvertinimas Lietuvoje, tačiau, vis dėlto, jis priklauso nuo daugybės atsitiktinumų. Todėl bandau į jį reaguoti su tam tikra distancija“, – BNS raštu perduotame komentare sakė jis.
Kultūra 2024-12-10
REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinę premiją pelnęs Šlepikas: apdovanojimas sujungia su man svarbiais kūrėjais

Nacionaline premija įvertintas Alvydas Šlepikas sako, jog šis apdovanojimas rašytoją sujungia su jam asmeniškai svarbiais kūrėjais. „Gavęs premiją tu supranti, kad vis dėlto prisijungi prie žmonių, kurie tavo gyvenime buvo svarbūs, tu vis vieną į juos žiūrėjai, matei, kaip žmones, kurie kuria šiuolaikinę literatūrą, šiuolaikinį meną, tu tarsi prisijungi prie jų, tampi jų dalimi, premija tarsi sujungia su tau svarbiais kūrėjais, nes daugelis man tikrai svarbių lietuvių autorių yra tos premijos l...

Paskelbti Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai

Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas šiemet gavo šeši kūrėjai, tarp jų – poetas Alvydas Šlepikas, režisierė Marija Kavtaradzė ir menininkas Darius Žiūra. Nacionalinės premijos taip pat skirtos šokėjai, choreografei Birūtai Komskienei, tapytojui Arvydui Šalteniui ir menininkei, meno kritikei Laimutei Kreivytei, antradienį paskelbė Nacionalinių premijų komisijos pirmininkas, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas.

Daugiausia „Auksinių gaublių“ nominacijų susižėrė „Emilia Perez“

„Emilia Perez“, siurrealistinis, į įprastų žanrų rėmus netelpantis Jacques'o Audiard'o miuziklas, pirmadienį susižėrė daugiausia „Auksinių gaublių“ nominacijų – 10. Kanų kino festivalyje žiuri prizą pelniusi juosta „Emilia Perez“ pasakoja apie translytę moterį, anksčiau vadovavusią įtakingam Meksikos narkotikų karteliui, po lyties keitimo operacijos besistengiančią išpirkti kaltę už savo praeities nusikaltimus. Pagrindinį vaidmenį miuzikle sukūrė translytė aktorė Karla Sofia Gascon.
Kultūra 2024-12-09

Antroji Aušrinės Tilindės knyga paauglius nukelia į šešėlių pasaulį, ten, kur žmonės virsta žvėrimis

Baseinas su raibuliuojančia varno plunksna, žmonės, galintys keisti savo pavidalą, apšepę, pavojingai atrodantys vyrai, geležinė plaukimo trenerės ranka, apdulkėjusi palėpė su senomis knygomis, – rodos, ir antrojoje Aušrinės Tilindės knygoje paaugliams „Dvylika kruvinų plunksnų“ yra viskas, ko reikia psichologiniam siaubo romanui. „Dvylika kruvinų plunksnų“ – antroji leidyklos „Alma littera“ literatūros konkurso jaunimui 2023 metų nugalėtojos A. Tilindės knyga.
Kultūra 2024-12-09

Atidaryta dizainerio Kęstučio Lekecko darbų paroda Amerikoje: „Čia vertina tvarią madą“

Vienas žinomiausių Lietuvos dizainerių, tvarios mados kūrėjas Kęstutis Lekeckas šiuo metu vieši už Atlanto. Čia savo srityje aukščiausiais tarptautiniais apdovanojimais ne kartą įvertintas lietuvis ne tik aplankė Majamyje savaitę vykstančius meno renginius „The Art of Connection“, bet ir pakvietė svečius į savo darbų parodos atidarymą. „Per pastaruosius kelis mėnesius Amerikoje lankausi antrą kartą. Čia vertina tvarią madą. Jei aplinkybės susiklostys palankiai, dar vienas vizitas vyks pavasarį.

Lina Rastokaitė išsakė, ką galvoja apie scenos partnerį Jokūbą Bareikį: ši jo savybė be galo graži

Kokių paskirčių dėžutes galvoje nešioja vyrai, o ką reiškia „daryk kaip nori“ iš moterų lūpų? Kodėl be moterų vyrai dar ir šiais laikais gyventų urvuose, o kieno širdys didesnės? Žinomi aktoriai Lina Rastokaitė ir Jokūbas Bareikis penktadienio vakarą Šiaulių kultūros centre žiūrovams pristatė naujausią gyvo garso muzikinį projektą „Vyrai iš Marso, moterys iš Veneros“, kuriame su šypsena apžvelgė vyrų ir moterų skirtumus, tarpusavio santykius ir įvairias, dažnai net komiškas situacijas.
Kultūra 2024-12-07

Operos mylėtojai rinkosi į LNOBT: stebėjo ypatingą premjerą

Lygiai prieš 100 metų lapkričio 29-ąją Briuselio ligoninėje mirė italų kompozitorius Giacomo Puccini. Minint šią datą, daugelyje pasaulio operos scenų skamba G. Puccini sukurta muzika, o Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras pakvietė žiūrovus į operų triptiko „Skraistė. Sesuo Andželika. Džanis Skikis“ premjerą. Pasaulinė šio triptiko premjera 1918 m. gruodį įvyko Niujorko „Metropolitan“ teatre, tačiau pats G. Puccini joje nedalyvavo.

Jolanta Šmidtienė sukūrė Kaunui eglutę: štai kur stovės

Lapkričio 30 d. 16 val. Kaune, Senamiestyje bus įžiebta Kalėdų eglutė. Jos autorė – menininkė Jolanta Šmidtienė, pagrindines švenčių egles, iškildavusias Rotušės aikštėje, kurdavusi šešiolika metų.   „Tai – mažesnė to, kas miestą puošdavo daugybę laiko, versija“, – šypsosi viena talentingiausių miesto kūrėjų.
Kultūra 2024-11-28
REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje paminėta JAV Padėkos diena: susirinko garbūs svečiai

Lapkričio 27 dieną asociacija Amerikos verslo rūmai Lietuvoje (angl. „American Chamber of Commerce in Lithuania“), Amerikos ir tarptautinio verslo bendruomenę sukvietė į tradicinę JAV Padėkos dienos šventę, kurios metu vyko ir Amerikos verslo rūmų Lietuvoje narių apdovanojimai.

Antakalnio kapinėse Vilniuje rengiamasi statyti Jonui Žemaičiui-Vytautui skirtą kenotafą

Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) sudaryta tarpinstitucinė darbo grupė koordinuoti partizanų vadui Jonui Žemaičiui-Vytautui skirto kenotafo statybos darbus.  Kenotafo statyba Antakalnio kapinėse Vilniuje bus derinama su J. Žemaičio-Vytauto giminaičiais ir kitomis institucijomis, antradienį pranešė KAM. Kenotafą planuojama įrengti vadinamajame valstybės vadovų panteone.

Lietuvos kūrėjai pelnė apdovanojimus svarbiausiame Baltijos šalių kino festivalyje

Savaitgalį pasibaigusiame Tarptautiniame Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“ geriausiu filmu Baltijos kino programoje tapo „Pietinia kronikas“ (rež. Ignas Miškinis, prod.
Kultūra 2024-11-25

LAT: teismas iš naujo turės spręsti dėl žalos atlyginimo kilus gaisrui Tytuvėnų vienuolyne

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) pirmadienį panaikino sprendimą dėl daugiau kaip 610 tūkst. eurų siekiančios gaisro padarytos žalos Tytuvėnų vienuolyno ansambliui atlyginimo ir perdavė šią bylos dalį iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui. Tokį sprendimą LAT paskelbė po to, kai gavo Kultūros infrastruktūros centro kasacinį skundą dėl priteistos žalos atlyginimo panaikinimo.
Kultūra 2024-11-25

Paryžiuje atidengtas Lietuvos partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto atminimo ženklas

Paryžiuje savaitgalį atidengtas Lietuvos partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto atminimo ženklas, pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Anot jo, šeštadienį minint Lietuvos kariuomenės dieną Paryžiuje organizuota Pilietiškumo diena. Per ją atidengta vieno žymiausio Lietuvos partizano J. Lukšos atminimo lentelė jo susitikimų su bendražygiais ir draugais vietoje – kavinėje „Le Maresquier“ Švento Augustino gatvėje.
Kultūra 2024-11-25

Aukcione už 6,2 mln. dolerių parduotas meno kūrinys – prie sienos priklijuotas bananas

Niujorke vienas verslininkas už 6,2 mln. dolerių (5,89 mln. eurų) trečiadienį nusipirko prie sienos priklijuotą šviežią bananą – provokuojantį italų menininko Maurizio Cattelano konceptualaus meno kūrinį, teigiama aukcionų namų „Sotheby's“ išplatintame pranešime. 2019 metais Majamyje vykusioje meno parodoje „Art Basel“ debiutavęs darbas „Komikas“ (Comedian) sukėlė daug diskusijų ir klausimų, ar jį tikrai galima laikyti menu.

Šveicarai balsuos dėl finansavimo 2025-ųjų „Eurovizijai“

Bazelio rinkėjai sekmadienį spręs, ar galima išleisti dešimtis milijonų eurų viešųjų lėšų 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui organizuoti – oponentai šią galimybę vadina viešųjų išteklių švaistymu dėl „šventvagiško“ muzikos renginio. Jei šiaurinio Šveicarijos kantono gyventojai nuspręs blokuoti beveik 38 mln.

Mirė žinomas muzikos mokytojas, chorvedys Juozas Švedas

Sulaukęs 80 metų, į amžinybę iškeliavo žinomas mokytojas, chorvedys Juozas Švedas, praneša LRT.lt. J. Švedas gimė 1944 m. gegužės 15 d. Strakėnų kaime. Baigė Molėtų 1-ąją vidurinę mokyklą, 1966–1969 m. choro dirigavimo mokėsi Vilniaus kultūros mokykloje, 1973–1978 m. neakivaizdiniu būdu choro dirigavimo studijas tęsė Lietuvos valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetuose.
74
Kultūra 2024-11-21
REKLAMA
REKLAMA

Mirė žymus Lietuvos teatrologas Markas Petuchauskas

Eidamas 94-uosius metus mirė Lietuvos teatrologas Markas Petuchauskas, šeštadienį pranešė LRT. M. Petuchauskas gimė 1931-aisiais Šiaulių burmistro pavaduotojo Samuelio Petuchausko šeimoje, 1941–1943 metais kalėjo Vilniaus gete. 1954 metais jis baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą, 1962-aisiais – Lunačiarskio teatro meno instituto Maskvoje aspirantūrą.

Vilniuje pradedami eksponuoti „World Press Photo“ darbai

Vilniuje ketvirtadienio vakarą atidaryta prestižinė „World Press Photo“ fotografijų paroda. Parodos rengėjams šiemet peržiūrėjo ir įvertino daugiau nei 61 tūkst. nuotraukų, kurias pateikė virš 3,5 tūkst. fotografų iš 130 šalių. Geriausios nuotraukos apdovanojimas šiemet skirtas naujienų agentūros „Reuters“ fotografui Mohammedui Salemui už per Izraelio smūgį Gazos Ruože žuvusią mažą dukterėčią apkabinusios gedinčios palestinietės nuotrauką.
Kultūra 2024-11-15

Mančesteryje vyks MTV Europos muzikos apdovanojimai: štai kam žada sėkmę

Šių metų MTV Europos muzikos apdovanojimuose, sekmadienį vyksiančiuose Mančesteryje, šiaurės vakarų Anglijoje, turėtų dominuoti moterys, tarp jų – Taylor Swift, Charli XCX ir Billie Eilish. Trisdešimtoji ceremonija, į kurią paprastai susirenka didžiausi pasaulio muzikos vardai, rengiama naujoje miesto „Co-op Live“ arenoje nuo 20 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku. Varžysis garsiausi vardai Apdovanojimus, kurie Britanijoje rengiami jau septintą kartą, ves britų dainininkė Rita Ora.

Septintajame Niujorko Baltijos šalių kino festivalio programoje – penkios lietuvių premjeros

Šią savaitę Niujorke prasidėjusiame septintajame kasmetiniame Niujorko Baltijos šalių kino festivalyje planuojamos 5 lietuvių kino premjeros – Aistės Stonytės „Mamutų medžioklė“, Saulės Bliuvaitės „Akiplėša“, Tito Lauciaus „Paradas“ ir dvi trumpametražių filmų premjeros JAV – Eglės Davidavičės „Ta, kuri žino“ bei Eglės Razumaitės „Ootidė“, praneša Kultūros ministerija.
Kultūra 2024-11-10

Prieš premjerą Lietuvoje komedija „Gardutė“ aplankys tris tarptautinius festivalius

„Retas atvejis, kai tarp kino festivaliams atrinktų filmų atsiduria komedija. Nebent festivaliai orientuoti į komedijos žanrą“, – sako kino prodiuseris Lukas Trimonis. Kino režisierės Eglės Vertelytės kulinarinėje komedijoje papasakota istorija, panašu, universali, – prieš premjerą Lietuvoje tarptautinės „Gardutės“ premjeros įvyks Vokietijos Kotbuso, Airijos Korko kino festivaliuose ir A klasės festivalyje „Juodosios naktys“ Taline.
Kultūra 2024-11-07

Lietuvos švietimo muziejui ir toliau vadovaus Jolita Rudgalvienė

Kultūros ministerijos organizuotą konkursą Lietuvos švietimo muziejaus direktoriaus pareigoms eiti laimėjo dabartinė muziejaus vadovė Jolita Rudgalvienė. Kaip praneša ministerija, ji buvo išrinkta iš dviejų konkurse dalyvavusių kandidatų.

Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija atiteko tautodailininkei Marijai Liugienei

Nacionalinę Jono Basanavičiaus premiją šiais metais nuspręsta skirti tautodailininkei, etninės kultūros puoselėtojai, populiarintojai ir edukatorei Marijai Liugienei, praneša Kultūros ministerija Komisijos sprendimu, premija laureatei buvo skirta už išskirtinę ilgametę veiklą etninės kultūros srityje ir šiaudinių sodų tradicijos atgaivinimą, puoselėjimą bei tarptautinį pripažinimą.
Kultūra 2024-11-06

Olimpinei čempionei Dominikai Banevič – neeilinis pagerbimas: parodė visiems

Vienoje iš populiariausių sostinės erdvių tarp ekstremalaus ir gatvės sporto mylėtojų – Baltojo tilto aikštyne – pradėta piešti freska olimpinei medalininkei breiko šokėjai Dominikai Banevič  (b-girl Nickai). Per artimiausias dvi savaites menininkas Kipras Petrulis prie gatvės šokiams skirtos aikštelės esančias tilto atramas papuoš sieniniu paveikslu, skirtu b girl-Nickos sėkmei ir jaunų sportininkų, šokėjų įkvėpimui, rašoma pranešime spaudai.
REKLAMA
REKLAMA

Pirmą kartą ruoniukas į Jūrų muziejų gydymui atgabentas rudenį

Lietuvos jūrų muziejuje sėkmingai reabilituojamas prieš tris savaites iš pajūrio atgabentas Baltijos pilkųjų ruonių jauniklis, tai primas kartas, kai nusilpęs jauniklis patenka ne pavasarį, o rudenį, antradienį pranešė muziejus. Anot jo, Baltijos pilkųjų ruonių jauniklės vaikuojasi anksti pavasarį ir pirmieji ruoniukai-pamestinukai, kuriems reikia pagalbos, į muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą patenka kovą–gegužę.
Kultūra 2024-10-29

Knygomatų tinklui plėsti papildomai skirta 90 tūkst. eurų

Kultūros ministerija skyrė 90 tūkst. eurų, siekiant plėtoti knygomatų tinklą šalyje. Kaip nurodo ministerija, šios lėšos skirtos Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio regionų viešosioms bibliotekoms. Tokio pat dydžio finansavimas knygomatų tinklo plėtrai šalyje jau buvo skirtas šių metų pradžioje, jį numatoma skirti kasmet iki 2029 metų. Knygomatai yra modernūs įrenginiai, leidžiantys skaitytojams atsiimti ir grąžinti knygas bet kuriuo paros metu, jų tinklas nuolat auga.

Eidamas 69-uosius metus mirė dainų autorius ir atlikėjas Alfredas Kukaitis

Penktadienį, eidamas 69-uosius metus, mirė dainų autorius ir atlikėjas, dainuojamosios poezijos pradininkas Alfredas Kukaitis. Apie netektį asmeninėje „Facebook“ paskyroje pranešė leidinio „Nemunas“ vyriausioji redaktorė Erika Drungytė. „Kiekvienas, kam teko su juo bendrauti, rado visaapimančių temų geram, ilgam, šiltam pokalbiui. Asmeniškai aš labiausiai laukiau jo prisiminimų knygos, apie kurią ne kartą pasitardavome. Alfredas, regis, pažinojo pusę pasaulio.

Literatūros konkursų apdovanojimuose – veidą paslėpęs nugalėtojas ir kavos kantata

„Lietuvių autorių kūryba mūsų leidyklai – labai svarbi, jei kalbėtume skaičiais, 40 procentų sėkmės yra lietuvių autoriai“, – pripažįsta leidyklos „Alma littera“ vadovė Dovilė Zaidė. Vilniuje, Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje, apdovanoti Suaugusiųjų ir Vaikų bei jaunimo literatūros konkursų nugalėtojai.   Konkursų nugalėtojams įteiktos 2 000 eurų piniginės premijos, o geriausiais paskelbti rankraščiai bus parengti spaudai ir taps knygomis.
Kultūra 2024-10-25

Šių metų Laisvės premiją siūloma skirti Juliui Sasnauskui

Šių metų Laisvės premiją siūloma skirti buvusiam disidentui, kunigui Juliui Sasnauskui. Tokį sprendimą pirmadienį priėmė Laisvės komisija. Nutarimą dėl premijos skyrimo priims Seimas. Seimo įsteigta Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus bei indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.

Nurautos komedijos „Be stabdžių“ premjeroje – žinomi svečiai

Ketvirtadienio vakarą „Domino“ teatras pristatė pirmąją sezono premjerą, nurautą komediją „Be stabdžių“, kurioje trys draugai su negalia – aklasis, kurčiasis ir nebylys – leidžiasi į didžiausią meilės nuotykį.

Žinoma Lietuvos aktorė buvo išmesta iš spektaklio: „Kur dingo pagarba žmogui?“

Aktorė Dovilė Karaliūtė susidūrė su nemalonia situacija. Dešimtmetį vaidinusi Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) spektaklyje „Atžalynas“, ji sužinojo, kad staiga neteko savo vaidmens. Kaip teigia aktorė, pati ji apie tai nebuvo informuota. Į tokius teiginius sureagavo ir LNDT atstovė. Jono Vaitkaus režisuotas LNDT spektaklis „Atžalynas“ buvo rodomas nuo pat 2013 metų. Dešimtmetį spektaklyje kūrusi gimnazistės vaidmenį, Dovilė apie tokisu pokyčius tikina nebuvusi informuota.

Skelbiami literatūros konkursų nugalėtojai

Istorinė ir mokslinė fantastika, biografijos ir publicistika, meilės ir santykių romanai, keletas dramų, detektyvas, psichologinis trileris, istorijos vaikams ir jaunimui, paveikslėlių knygos. Rašantiems, rodos, nei žanrų, nei temų netrūksta, o literatūros konkursų vertintojai dargi pažymi, kad šiais metais pastebimai pagerėjusi ir rankraščių kokybė. Leidykla „Alma littera“ nepaliauja ieškoti naujų talentų.
Į viršų