Europa
Įdomiausios ir svarbiausios naujienos iš Baltijos šalių, Europos Sąjungos ir kitų Europos valstybių. Europoje yra daugiau nei 40 šalių, kurių sostinės ir miestai garsėja architektūra, muziejais ir istoriniais paminklais.
Susitikę Trumpas ir Meloni reiškia optimizmą dėl susitarimo tarp EU ir JAV
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas ir Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni ketvirtadienį išreiškė optimizmą, kad prekybos susitarimas tarp Europos Sąjungos (ES) ir JAV gali būti sudarytas.
Ji tapo pirmąja Europos lydere, kuri susitinka akis į akį su D. Trumpu nuo tada, kai jis paskelbė, o vėliau sustabdė 20 proc. muitų taikymą ES eksportui.
Ursula von der Leyen: Vakarai, kokius mes juos pažinojome, yra mirę
Interviu laikraščiui „Die Zeit“ Ursula von der Leyen pareiškė, kad „Vakarų, kokius mes pažinojome, nebėra“, o Vašingtono nenuspėjamą elgesį ir tarifų chaosą priešpastatė ES įsipareigojimui „nuspėjamumui“ ir pasaulinei prekybai.
Europos Komisijos pirmininkė pareiškė, kad Europa yra geriausia vieta demokratijai, lygybei, sveikatos apsaugai ir viduriniajai klasei.
„Visi prašo daugiau prekybos su Europa – ir kalbama ne tik apie ekonominius ryšius.
Zacharova prabilo apie „Rusijos atsaką“ Estijai dėl galimų veiksmų Baltijos jūroje
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad „Maskva reaguos proporcingai Estijos keliamai rizikai ar grėsmėms“.
„Rusija atsakys proporcingai rizikai ir grėsmėms, kylančioms iš Estijos kaip NATO narės, neteisėtų veiksmų prieš Rusijos laivus Baltijos jūroje atveju“, – pareiškė Marija Zacharova.
Rygoje atidaromas naujas apžvalgos ratas
Latvijos sostinės Pergalės parke ketvirtadienį bus atidarytas naujas apžvalgos ratas, pranešė projekto vykdytojo „RPR Operators“ atstovai.
Šis parkas įsikūręs kairiajame Dauguvos krante Rygoje.
Vidurdienį vyksiančiame atidarymo renginyje dalyvaus projekto įgyvendinimo komanda, meno centro „Zuzeum“ ir Rygos miesto tarybos atstovai.
Ketvirtadieniais 65 metrų aukščio apžvalgos ratas lankytojams bus atviras nuo 13 iki 21 val. o nuo penktadienio iki pirmadienio – nuo 11 iki 23 valandos.
„Reuters“: ES atidėjo sankcijų Rusijos SGD importui idėją
Dėl kai kurių vyriausybių pasipriešinimo ir neaiškumų, kokie būtų alternatyvūs šaltiniai, Europos Sąjungos (ES) pareigūnai atsisakė idėjos artimiausiu metu reikalauti nutraukti bloko suskystintųjų gamtinių dujų importą iš Rusijos, trečiadienį pranešė naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi bloko pareigūnais.
Vietoj to Europos Komisija (EK) nori parengti naują veiksmų planą, kaip iki 2027-ųjų panaikinti bloko priklausomybę nuo rusiškų energetikos šaltinių.
Serbijos prezidentas planuoja dalyvauti gegužės 9-osios parade Maskvoje
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius trečiadienį teigė nepakeitęs savo nuomonės dėl dalyvavimo kitą mėnesį Maskvoje vyksiančiame kariniame parade, nepaisydamas didelio Europos Sąjungos (ES) spaudimo nevykti.
Europos pareigūnai įspėjo A. Vučičių, kad jo vizitas į Maskvą per Antrojo pasaulinio karo pabaigos minėjimo iškilmes pažeistų bloko kriterijus, taikomus potencialioms naujoms narėms, ir galėtų pakenkti jo šalies siekiui tapti ES nare.
EK siūlo anksčiau įgyvendinti dalį Migracijos ir prieglobsčio pakto nuostatų
Europos Komisija (EK) siūlo anksčiau įgyvendinti dalį Migracijos ir prieglobsčio pakto nuostatų ir parengti pirmąjį Europos Sąjungos (ES) saugių kilmės šalių sąrašą.
„Šiandien EK pasiūlė sparčiau įgyvendinti tam tikras praėjusiais metais priimto ir 2026 m. birželio mėn. įsigaliosiančio Migracijos ir prieglobsčio pakto nuostatas.
Rusija grasina: jei jaus pavojų iš NATO, pirmiausia puls Baltijos šalis
Rusija vėl bando grasinti Baltijos šalims ir Lenkijai. Kremliaus užsienio žvalgybos vadovas kalba, kad krizę regione kelia ne kariaujantis Kremlius, o Lietuva ir kaimyninės šalys. Jis net pagrasino, kad jeigu jaus agresiją iš NATO, pirmiausia smogs Baltijos šalims ir Lenkijai.
Pas Aleksandrą Lukašenką atvykęs Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadas Sergejus Naryškinas pažėrė skambių frazių apie Vakarus. Jis pareiškė, kad Baltijos šalys ir Lenkija žvangina ginklais ir taip kelia krizę regione.
Kinijos ambasadorius Ispanijoje: Europos Sąjunga ir Kinija turi būti partnerės, o ne varžovės
Kinija nori bendrauti su Europos Sąjunga kaip su partnere, o ne kaip su varžove, pareiškė jos ambasadorius Ispanijoje, atsižvelgdamas į besikeičiančią geopolitiką ir naują Vašingtono prekybos politiką, kurią jis pavadino vienašališku ekonominiu piktnaudžiavimu, rašoma „Reuters“.
Yao Jingas teigė, kad 2019 m. ES strategija, kurioje Kinija apibrėžiama kaip „bendradarbiavimo partnerė, ekonominė konkurentė ir sisteminė varžovė“, neturi prasmės, nes abi pusės pasisako už atviras rinkas ir taisy...
Sakartvelo parlamentas priėmė įstatymą, ribojantį užsienio donorų dotacijas
Prorusiška Sakartvelo vyriausybė dar labiau apribojo opozicijos veiksmų laisvę. Parlamentas trečiadienį priėmė įstatymą, kuris draudžia užsienio organizacijoms be vyriausybės Tbilisyje pritarimo finansiškai remti pilietinės visuomenės grupes, praneša agentūra „Reuters“.
Įstatymą vienbalsiai priėmė valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ parlamentarai. Opozicinės partijos nuo spalį vykusių parlamento rinkimų boikotuoja parlamento posėdžius, nes rinkimus laiko suklastotais.
Latvijos parlamentas pritarė pasitraukimui iš Otavos konvencijos
Saeima trečiadienį galutiniu svarstymu priėmė įstatymo projektą dėl Latvijos pasitraukimo iš Otavos konvencijos, draudžiančios priešpėstinių minų naudojimą, saugojimą ir gamybą.
Saeima sprendimą dėl Latvijos pasitraukimo iš konvencijos priėmė per du svarstymus.
Už Latvijos pasitraukimą iš Otavos konvencijos balsavo 66 parlamentarai, o 14 buvo prieš. Du deputatai susilaikė, o trys nebalsavo.
Trojos arklys: po Europą laisvai keliauja rusų ginkluotės gamintojai, Kadyrovo žmonės ir agentai
Nuo 2022-ųjų dešimtys rusų, susijusių su Kremliumi ir Rusijos gynybos pramone, gavo Serbijos pilietybę. Saugumo spec. padalinio karys, R. Kadyrovo giminaitis, gynybos pramonės sektoriaus žmonės dabar gali laisvai keliauti po Europą su serbiškais pasais, rašoma „Važnyje istoriji“.
Tyrėjai oficialiame Serbijos institucijų žinyne aptiko informaciją, kad serbų pasų savininkais tapo tokie asmenys, kaip buvęs Federalinės saugumo tarnybos spec.
Britanijos aukščiausiasis teismas: moters apibrėžimas paremtas gimus nustatoma lytimi
Didžiosios Britanijos aukščiausias teismas trečiadienį paskelbė, kad teisinis moters apibrėžimas yra paremtas gimus asmeniui suteikiama lytimi. Teismo nutartis laikoma itin svarbia tebesitęsiant aštrioms diskusijoms dėl translyčių asmenų teisių.
Penki teismo Londone teisėjai vienbalsiai nusprendė, kad „2010 m. Lygybės įstatyme vartojamos sąvokos „moteris“ ir „lytis“ reiškia biologinę moterį ir biologinę lytį“. Jie taip pat nurodė, kad įstatymas gina translyčius asmenis nuo diskriminacijos.
Griežtindama prieglobsčio taisykles, ES saugiomis paskelbė septynias migrantų kilmės šalis
Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paskelbė septynių šalių, kurias laiko saugiomis, sąrašą, siekdama paspartinti migrantų grąžinimą ir apsunkinti šių šalių piliečiams galimybę prašyti prieglobsčio bloke.
„Daugelis valstybių narių susiduria su dideliu neišnagrinėtų prieglobsčio prašymų antplūdžiu, todėl labai svarbu padaryti viską, ką galime padaryti, kad sprendimai dėl prieglobsčio suteikimo būtų priimami greičiau“, – sakė migracijos eurokomisaras Magnusas Brunneris.
Lenkija veda derybas dėl Trumpo vizito, sako Dudos kanceliarija
Lenkijos prezidento kanceliarijos vadovas Marcinas Mastalerekas pareiškė, kad Lenkija veda derybas dėl galimo JAV prezidento Donaldo Trumpo vizito.
„Donaldas Trumpas teigė, jog pirmojo vizito, kaip ir pirmosios kadencijos metu, vyks į Saudo Arabiją, ir, kaip ir per pirmą kadenciją, tai įvyks gegužės viduryje“, – dešiniosios pakraipos televizijai „TV Republika“ antradienio vakarą teigė M. Mastalerekas.
JK aukščiausiasis teismas: teisinė moters apibrėžtis priklauso nuo lyties gimimo metu
Jungtinės Karalystės (JK) Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad teisinė moters apibrėžtis turi būti grindžiama asmens lytimi gimimo metu, ir priėmė svarbų sprendimą, turintį didžiulę reikšmę įtemptoms diskusijoms dėl translyčių asmenų teisių.
Penki Londono teisėjai vienbalsiai nusprendė, kad „2010-ųjų Lygybės įstatyme vartojamos sąvokos „moteris“ ir „lytis“ reiškia biologinę moterį ir biologinę lytį“.
Teismas pridūrė, kad įstatymas taip pat saugo translyčius nuo diskriminacijos.
Vokietijoje paliatyviosios pagalbos gydytojas apkaltintas 15 žmonių nužudymu
Berlyno prokurorai trečiadienį paskelbė, kad vieną vietos paliatyviosios pagalbos gydytoją apkaltino 15 pacientų nužudymu ir kad kai kuriais atvejais šis gydytojas padegė aukų butus norėdamas paslėpti savo pėdsakus.
40 metų įtariamasis kaltinamas 12 moterų ir trijų vyrų nužudymu nuo 2021 metų rugsėjo iki 2024 metų liepos, panaudojant mirtiną vaistų kokteilį.
Lenkija: prieš rinkimus intensyvėja Rusijos kibernetinės atakos
Lenkijos skaitmeninių reikalų ministerija antradienį paskelbė, kad likus mėnesiui iki šalies prezidento rinkimų daugėja Rusijos kibernetinių atakų.
Lenkijos pareigūnai pastaraisiais mėnesiais įspėja, kad Maskva gali siekti kištis į gegužės 18-ąją vyksiančius rinkimus kibernetinėmis atakomis ir dezinformacija.
„Šiandien suskaičiavome kone 2 tūkst.
Švedija iškvietė Rusijos ambasadorių dėl išpuolio Ukrainos Sumuose
Švedijos užsienio reikalų ministerija antradienį pranešė iškvietusi Rusijos ambasadorių, protestuodama prieš Maskvos išpuolius prieš Ukrainos miestus ir civilius gyventojus.
„Rusijos ambasadoriui buvo pabrėžta Rusijos atsakomybė saugoti civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą pagal tarptautinę humanitarinę teisę“, – teigiama Švedijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Rusijoje prasidėjo pavasarinis šaukimas į kariuomenę: štai, kokios nuotaikos kareivinėse
Vietoj universitetų – kareivinės, vietoj svajonių – automatas ir mirtis. Rusija pradeda pavasarinį šaukimą į kariuomenę ir iki liepos vidurio planuoja surinkti dar 160 tūkst. jaunuolių ir padidinti savo okupacinę armiją iki pusantro milijono. Taigi ji pagal dydį nusileistų tik Kinijai.
Europa bando pažaboti šią lyg ant mielių augančią kariauną, skirdama Ukrainai 23 milijardų eurų paramos paketą.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
„Copernicus“: pernai Europoje kilo didžiausi potvyniai per daugiau nei dešimtmetį
Europos Sąjungos (ES) klimato stebėsenos tarnyba antradienį pranešė, kad praėjusiais metais Senajame žemyne kilo didžiausi potvyniai per daugiau nei dešimtmetį.
„Copernicus“ klimato kaitos tarnyba (C3S) nurodė, kad kad per praėjusius metus didžioji žemyno dalis nukentėjo nuo potvynių, iš kurių labiausiai paveiktas Valensijos miestas Ispanijoje ir Vidurio bei Rytų Europa.
Lenkija ir Pietų Korėja pasirašė sutartį dėl raketų gamybos
Lenkija ir Pietų Korėja pasirašė sutartį dėl raketų gamybos. Pagal ją numatyta pastatyti gamyklą Lenkijoje, kurioje bus gaminamos raketos CGR-080, pritaikytos P. Korėjos raketinės artilerijos sistemoms „K239 Chunmoo“. Lenkijoje gaminamas šios ginkluotės variantas vadinsis „Homar-K“.
Gynybos viceministras Pawelas Bejda sako, kad P. Korėja patikino Lenkijos vyriausybę, jog pirmosios raketos gamykloje bus pagamintos per artimiausius trejus metus.
Švedijoje per šaudymą žuvo du žmonės
Švedų policija antradienį pranešė, kad antrame pagal dydį Švedijos mieste Gotenberge per naktį įvykusį šaudymo incidentą žuvo du vyrai.
Anot žiniasklaidos, įvykis gali būti siejamas su gaujų smurtu.
Policija pranešė, kad pranešimų apie šaudymą gavo prieš pat vidurnaktį.
„Įvykio vietoje buvo rasti du 20–25 metų vyrai su šautinėmis žaizdomis. Jie buvo nuvežti į ligoninę, tačiau dėl patirtų sužalojimų mirė“, – sakoma policijos pranešime.
Macronas Izraelio premjerui: Gazos Ruožo civilių gyventojų kančios turi baigtis
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį nurodė, kad per pokalbį telefonu Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahu pareiškė, jog Gazos Ruožo civilių gyventojų kančios turi baigtis.
„Turi baigtis kančios, kurias patiria civiliai Gazos gyventojai“, – socialiniame tinkle „X“ pareiškė E. Macronas.
Tyrimas: nėra įrodymų, kad Kinijos laivas tyčia nutraukė kabelius Baltijos jūroje
Švedijos tarnybos antradienį pranešė neradusios jokių įrodymų, kad su Kinijos vėliava plaukiojantis balkeris tyčia vilko savo inkarą, kai praėjusiais metais Baltijos jūroje nutraukė du povandeninius kabelius.
Nuo tada, kai 2022 m. vasario mėnesį Rusija pradėjo invaziją į Ukrainą, ir po to, kai Suomija ir Švedija papildė NATO gretas, Baltijos jūroje didėja įtampa. Čia įvyko virtinė incidentų, kurių metu buvo padaryta žala povandeniniams kabeliams ir kitai infrastruktūrai.
Europą budinantis Kubilius: Rusija per tris mėnesius gali pagaminti daugiau ginkluotės, negu visa NATO per metus
Kai Andrius Kubilius svarsto apie šiandieninę Europą, jis galvoja apie XX a. trečiojo dešimtmečio pabaigos JAV, rašoma Tamaro Jacoby publikacijoje „Forbes“. Buvęs Lietuvos premjeras, dabar už Europos Sąjungos šalių gynybą atsakingas pareigūnas, kuria naują gynybos strategiją, turinčią paralelių su Franklino D. Roosevelto „Pergalės planu“.
Primenama, kad JAV praėjusio amžiaus 4-ajame dešimtmetyje taip pat turėjo nedaug darbo jėgos ar ginkluotės atsargų.
Švedija: nėra įrodymų, kad laivas su Kinijos vėliava tyčia gadino Baltijos jūros kabelius
Švedijos antradienį paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad institucijos nerado jokių įrodymų, jog pernai Baltijos jūroje su Kinijos vėliava plaukiojantis laivas tyčia sugadino du povandeninius kabelius.
Vis dėlto Švedijos avarijų tyrimo valdybos ataskaitoje sakoma, kad tyrėjai turėjo prieigą tik prie ribotos informacijos, todėl negalėjo tiksliai nustatyti, ar duomenų kabeliai Švedijos vandenyse buvo sugadinti tyčia, ar ne.
Pistorius skeptiškai vertina Merzo planus dėl „Taurus“ perdavimo Ukrainai
Kadenciją baigiantis Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius skeptiškai atsiliepė apie būsimojo kanclerio Friedricho Merzo planus suderinus su Europos partneriais perduoti Ukrainai „Taurus“ sparnuotųjų raketų.
„Nors yra svarių argumentų dėl „Taurus“ tiekimo, tačiau yra ir daug argumentų, svarių argumentų prieš“, – sakė jis Socialdemokratų partijos (SPD) konferencijoje Hanoveryje. Tik apie dalį argumentų esą galima diskutuoti viešai.
Metų infliacija Lenkijoje nesikeičia trečią mėnesį iš eilės – 4,9 proc.
Metų infliacija Lenkijoje kovą, kaip ir ankstesnius du mėnesius, buvo 4,9 proc., antradienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba GUS, remdamasi galutiniais duomenimis.
Anot GUS, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų brangimas per metus praėjusį mėnesį spartėjo 6,7 proc., alkoholio ir tabako – iki 5,8 proc., būsto ir komunalinių paslaugų - iki 10,9 proc., ryšių paslaugų – iki 2,6 procento.
Šių kainų prieaugių poveikį atsvėrė gilėjęs išlaidų transportui kritimas (iki 3,6 proc.
Medvedevas pasiuto dėl Vokietijos norų ir pagrasino būsimam kancleriui
Rusijos Federacijos Saugumo tarybos vadovo pavaduotojas ir buvęs prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasipiktino būsimojo Vokietijos kanclerio Friedricho Merzo noru siųsti Ukrainai „Taurus“ raketas, rašo UNIAN.
Platformoje „X“ D. Medvedevas parašė žinutę F. Merzui.
„Kandidatą į kanclerius F. Merzą persekioja jo tėvo, tarnavusio Hitlerio vermachte, atminimas. Dabar Merzas pasiūlė smogti Krymo tiltui. Gerai pagalvok, naciste!“ – paskelbė jis.
Iš Kallas – griežtas perspėjimas Europos lyderiams
Europos Sąjungos vyriausioji diplomatė Kaja Kallas pirmadienį perspėjo Europos lyderius nedalyvauti Maskvos gegužės 9 d. rengiamose karinėse iškilmėse ir paragino juos solidarizuotis su Ukraina, rašo „Politico“.
Pasak Rusijos žiniasklaidos, Rusija išsiuntė kvietimus Kinijos, Indijos ir Brazilijos, taip pat Slovakijos ir Serbijos vadovams.
ES prekybos vadovas: susitarimui su JAV dėl muitų sumažinimo reikalingos bendros pastangos
Europos Sąjungos (ES) prekybos vadovas Marošas Šefčovičius po derybų su JAV kolegomis pareiškė, kad norint susitarti su Jungtinėmis Valstijomis dėl muitų sumažinimo reikės „didelių bendrų abiejų šalių pastangų“.
Po susitikimu Vašingtone susu JAV prekybos sekretoriumi Howardu Lutnicku (Hovardu Latniku) ir prekybos pasiuntiniu Jamiesonu Greeru (Džeimisonu Griru) bloko prekybos komisaras sakė, kad „ES išlieka konstruktyvi ir pasirengusi sąžiningam susitarimui“.
Jis teigė, kad šis susitarimas galė...
ES muitai JAV prekėms sustabdyti iki vasaros vidurio
Europos Sąjungos (ES) atsakomieji muitai 21 mlrd. eurų vertės JAV prekėms bus sustabdyti iki liepos 14 d., kad būtų skirta laiko deryboms su Vašingtonu, pirmadienį pranešė Briuselis.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas balandžio 2 d. paskelbė, kad ES įvedami 20 proc. muitai, tačiau po savaitės jis sustabdė šių priemonių taikymą 90-čiai dienų.
Estijos žvalgyba: Kremlius vis dažniau stengiasi paveikti jaunimą ir vaikus
Didžiausią grėsmę Estijos konstitucinei santvarkai ir toliau kelia agresyvūs Rusijos užsienio politikos tikslai, o jų siekiant vis dažniau ir intensyviau taikomasi į jaunimą, sakoma pirmadienį paskelbtoje Estijos vidaus saugumo tarnybos (ISS) metinėje apžvalgoje.
„Bendrai kalbant, propagandos skatinamas priešiškumas viešosiose erdvėse sumažėjo, bet kurstymas ir pastangos daryti įtaką vis labiau perkeliamos į virtualią sferą.
Vokietijos parlamentas gegužę balsuos dėl Merzo kandidatūros į šalies kanclerio postą
Vokietijos parlamentarai gegužės 6 dieną balsuos dėl Friedricho Merzo kandidatūros į šalies kanclerio postą, jo konservatyviajam CDU/CSU blokui sudarius koalicijos susitarimą su centro kairiaisiais socialdemokratais (SPD).
„Vokietijos Bundestago pirmininkė Julia Kloeckner ruošiasi sušaukti Vokietijos Bundestagą federalinio kanclerio rinkimams (...) antradienį, gegužės 6 dieną“, – sakoma pirmadienį paskelbtame parlamento pranešime.
Estijos žvalgyba: Kremlius vis dažniau pasitelkia estų kalbą savo įtakai skleisti
Estijai apribojus dešimčių rusiškų žiniasklaidos kanalų pasiekiamumą šalyje, Kremlius ieško naujų būdų daryti įtaką, vis dažniau pasitelkdamas pranešimus estų kalba, teigiama pirmadienį paskelbtoje Estijos vidaus saugumo tarnybos (ISS) metinėje apžvalgoje.
Europos Sąjungos (ES) sankcijos Estijoje apribojo prieigą prie 53 Rusijos televizijos kanalų ir 307 interneto svetainių, teigia šalies žiniasklaidos reguliavimo institucija – Vartotojų apsaugos ir techninio reguliavimo tarnyba.
Vokietijoje policija sulaikė šešis žmones, bandžiusius įkopti į Kelno katedrą
Vokietijos policija Kelne sekmadienį sulaikė penkis prancūzus ir belgę, kurie bandė įkopti į garsiąją miesto katedrą.
Policija teigė, kad apie incidentą ją informavo privatūs bažnyčios apsaugininkai, kurie vidury nakties per stebėjimo kameras pamatė jaunus žmones su žibintais.
Policijos pareigūnai su riaušių malšinimo įranga apsupo katedrą, o virš jos pakibo sraigtasparnis. Asmenys buvo sulaikyti bokšto laiptinėje.
Merzas siekia, kad Vokietija priimtų mažiau prieglobsčio prašytojų
Būsimasis Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas pareiškė, kad jo vyriausybė sieks sumažinti naujų prieglobsčio prašytojų skaičių iki mažiau nei 100 000 per metus ir tokiu būdu palengvinti naštą šalies institucijoms ir infrastruktūrai.
Visuomeniniam transliuotojui ARD F. Merzas sekmadienį sakė: „Mūsų miestams, miesteliams, mokykloms, ligoninėms ir infrastruktūrai tenkanti našta pasiekė kritinę ribą“. Metinis skaičius neturi būti šešiaženklis, pabrėžė jis.
Pabėgėlių srautas Europoje keičia kryptį: Vokietija nebėra tarp populiariausių šalių
Pagal Europos Komisijos pateiktą ataskaitą, 2025 m. pirmąjį ketvirtį Vokietijoje prieglobsčio prašymų skaičius per metus sumažėjo 41 proc. iki 37,4 tūkst. prašymų. Tai reiškia, jog Vokietija nebėra ta šalis, į kurią nori atvykti dauguma pabėgėlių – jie pradėjo dairytis į kitas Europos valstybes, rašoma „Bild“.
Pirmoje vietoje pagal prieglobsčio prašytojų skaičių buvo Prancūzija – apie 40,9 tūkst. paraiškų. Po jos sekė Ispanija, kuri susilaukė apie 39,3 tūkst. prieglobsčio prašytojų.
Kvalifikuoti amerikiečiai vis dažniau planuoja persikelti į Europą: bijo Trumpo
Finansų ekspertai pastebi, kad daugėja pasiturinčių dirbančių amerikiečių, norinčių persikelti į Europą. Jų teigimu, Europai atėjo laikas pasirengti amerikiečių atvykimui, rašoma „Euronews“.
Rusų kilmės amerikietė, kuri kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, jau kelerius metus norėjo išvykti iš Jungtinių Amerikos Valstijų, tačiau prasidėjusi antroji prezidento Donaldo Trumpo kadencija privertė ją dar rimčiau apsvarstyti šią idėją.
Paskirtas Trumpo gynybos politikos formuotojas: gera žinia – jis prognozuojamas, neraminanti – JAV dėmesį skirs Kinijos atgrasymui
Europos vertybių centro saugumo politikos direktorius, šiuo metu dirbantis Nacionalinės gynybos ir saugumo tyrimų instituto vizituojančiu mokslininku, Jakubas Janda pranešė, kokie Vidurio ir Rytų Europos veiksmai padarytų JAV prezidentą Donaldą Trumpą ir jo strategą Elbridge‘ą Colby laimingais, rašoma „Australian Strategic Policy Institute“.
Senatas antradienį balsavo už tai, kad E. Colby būtų patvirtintas Pentagono politikos sekretoriaus pavaduotoju, nepaisant kelių respublikon...
Žaislų parduotuvėje vagys nusitaikė ne į pinigus: savininkas skaičiuoja įspūdingus nuostolius
Neįprasta vagystė nedideliame Anglijos Čederio kaime – kaukėti nusikaltėliai ankstų rytą apvogė žaislų parduotuvę. Vagys net nelietė parduotuvės kasos – jiems rūpėjo dvi išskirtinės žaislų lentynos.
Privažiavo arčiau durų, įrėmė lentą tarp jų ir automobilio ir spustelėjo akceleratoriaus pedalą. Taip vagišiai sugalvojo ankstų sekmadienio rytą patekti į žaislų parduotuvėlę nedideliame Anglijos Čederio kaime.
Rytinis NATO flangas yra pavojuje, Rusijos veiksmai primena invazijos į Ukrainą pradžią – „Airbus“ vadovas Obermannas
„Airbus“ valdybos pirmininkas Rene‘as Obermannas teigė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali pasinaudoti silpnumo akimirka JAV ir Europos Aljanse, nutiesdamas strateginį sausumos tiltą per Suvalkų koridorių, kuris jungia Rusijos Kaliningradą su Baltarusija.
Velykų atostogas planuojate praleisti Ispanijoje? Panašu, kad teks pakliūti į tikrą protestų sūkurį
Ispanijos gyventojai teigia, kad naujų vyriausybės priemonių nepakanka kovai su neigiamu masinio turizmo poveikiu. Todėl, artėjant Velykų šventėms vėl kyla prieš turizmą nukreiptos nuotaikos, o protestai tik stiprėja, rašoma „Euronews“.
Praėjusią vasarą Ispanijoje kilo protestai, kuriuos paskatino didėjantis turistų skaičius, apsunkinantis kasdienį ispanų gyvenimą.
2024 m. į šalį atvyko daugiau kaip 90 mln.
Lenkija siekia, kad Kūčių tradicijos būtų paskelbtos UNESCO paveldu
Lenkija ėmėsi veiksmų, kad įtrauktų Kūčių tradicijas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
„Gruodžio 24 d. Lenkijoje, Lietuvoje ir Ukrainoje švenčiamos Kūčios išlaikė savitus bruožus, papročius, simboliką ir patiekalus“, – teigiama penktadienį išplatintame Lenkijos kultūros ir tautinio paveldo ministerijos pranešime spaudai.
Vatikanas: dar neaišku, ar popiežius dalyvaus Velykų iškilmėse
Popiežius Pranciškus buvo laimingas galėdamas šią savaitę išeiti iš namų, tačiau, nors jo sveikata gerėja, dar per anksti patvirtinti jo dalyvavimą Velykų iškilmėse, penktadienį pranešė Vatikanas.
88-erių katalikų lyderis, kuris sveiksta po gyvybei pavojingo plaučių uždegimo, pastarosiomis dienomis tris kartus netikėtai pasirodė viešumoje, įskaitant neplanuotą apsilankymą Šv. Petro bazilikoje, nors gydytojai ragino jį ilsėtis.
Šaltiniai: gegužės 6 dieną Vokietijos kancleriu bus išrinktas Merzas
Vokietijos Krikščionių demokratų partijos (CDU) lyderis Friedrichas Merzas gegužės 6 d. bus išrinktas kancleriu, penktadienį pranešė partijos šaltiniai, rašoma „Reuters“.
Konservatoriai ir jų centro kairiosios Socialdemokratų partijos (SPD) partneriai susitarė dėl šios datos, pridūrė partijos šaltiniai iš abiejų blokų.
Le Pen ir dar dvylika nuteistųjų apskundė jiems skirtus nuosprendžius
Praėjus mažiau nei dviem savaitėms po to, kai Prancūzijos dešinioji populistė Marine Le Pen ir dar dvi dešimtys jos partiečių buvo nuteisti dėl ES lėšų pasisavinimo, pusė nuteistųjų pateikė apeliacijas. Partija kaip visuma ir 12 nuteistųjų apskundė nuosprendžius, penktadienį paskelbė teisėsaugos šaltiniai. Pati M. Le Pen tai padarė iš karto po nuosprendžio paskelbimo.
Terminas pateikti apeliacijas baigėsi ketvirtadienio vidurnaktį.
Europos šalyje plinta agresyvi skruzdžių rūšis: kelia grėsmę elektros tinklams ir interneto ryšiui
Šiaurės Vokietijoje vis labiau plinta agresyvi skruzdžių rūšis, kelianti grėsmę elektros tinklams ir interneto ryšiui.
Iš Viduržemio jūros regiono kilusios invazinės Tapinoma magnum rūšies skruzdės šalies šiaurėje jau pasiekė Kelną ir Hanoverį, pranešė Karlsrūhės gamtos istorijos muziejaus ekspertas Manfredas Verhaaghas.
„Milžiniškas kolonijas sudaro nuo šimtų tūkstančių iki milijonų individų“ – gerokai daugiau nei bet kokių kitų skruzdžių kolonijas, perspėjo jis.
Seniausia pasaulio gorila švenčia 68-ąjį gimtadienį
Berlyno zoologijos sode gyvenanti gorilos patelė Fatou švenčia savo 68-ąjį gimtadienį. Ta proga ji penktadienį buvo vaišinama melionais, braškėmis, slyvomis ir mėlynėmis.
Fatou laikoma seniausia pasaulyje gorila. Zoologijos sodo duomenimis, gorilos gamtoje gyvena iki 35 metų, o prižiūrimos žmonių – paprastai iki 50-ies.
Fatou reikalingas minkštas maistas, kurį ji galėtų kramtyti ir be dantų. Kad gautų mažiau cukraus, jos valgiaraštyje vaisių praktiškai nebūna.