neįgaliųjų reikalų departamentas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „neįgaliųjų reikalų departamentas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „neįgaliųjų reikalų departamentas“.
REKLAMA
Karjera prasideda nuo mokyklos suolo ir vaikams, turintiems negalią   Karjera prasideda nuo mokyklos suolo ir vaikams, turintiems negalią

Karjera prasideda nuo mokyklos suolo ir vaikams, turintiems negalią

Ugdymas karjerai dažniausiai pradedamas mokykloje, kai mokytojai padeda vaikams atrasti savo stipriąsias savybes bei užslėptus talentus. Neretai mokyklos suole pasirenkama ir būsima profesija. Vaikams, turintiems negalią, profesinis orientavimas yra ne mažiau svarbus, tad stengiamasi kuo anksčiau pastebėti jų galimybes, galinčias nulemti ir tolesnę jų gyvenimo kokybę. Vilniaus Šilo mokykloje šiuo metu mokosi 162 vaikai turintys fizinę ir intelekto negalią.
Aktualijos 2022-12-07
REKLAMA
Regos negalią turinti garso režisierė: kai kurie apie tai net nežino  Regos negalią turinti garso režisierė: kai kurie apie tai net nežino

Regos negalią turinti garso režisierė: kai kurie apie tai net nežino

Viena iš neregės Eglės Jarmolavičiūtės baimių buvo nerasti darbo būtent dėl savo negalios. Baimė realybe nevirto, mat šiuo metu ji dirba savo svajonių darbą, o čia pateko savo pačios jėgomis. E. Jarmolavičiūtės pasakojimą būtų galima pavadinti tikra sėkmės istorija: šiandien ji skaičiuoja 10-tus metus kaip LRT garso režisierė, o jos sąskaitoje – „Auksinės bitės“ apdovanojimas už kūrybinį indėlį į daugybę radijo laidų. Tačiau pradžia, kaip daugelyje panašių istorijų, buvo duobėta.
2022-10-14
REKLAMA
Įdarbinti žmogų su negalia ar be – jokio skirtumo, skelbia startuojanti kampanija  Įdarbinti žmogų su negalia ar be – jokio skirtumo, skelbia startuojanti kampanija

Įdarbinti žmogų su negalia ar be – jokio skirtumo, skelbia startuojanti kampanija

Tik trečdalis darbingo amžiaus žmonių su negalia turi darbą. Siekdamas pakeisti šią statistiką, Neįgaliųjų reikalų departamentas inicijuoja kampaniją „Jokio skirtumo“, kuria skatins šalies darbdavius įtraukti žmones su negalia į atvirą darbo rinką ir parodyti, kad nėra skirtumo, su ar be negalios. Rugpjūtį atliktas Lietuvoje veikiančių darbdavių tyrimas atskleidė, kad 62 proc.
2022-09-23
REKLAMA
Negalia (nuotr. Shutterstock.com) Negalia (nuotr. Shutterstock.com)

Universalus dizainas – visų žmonių gerovei ir sveikatai

Neįgaliųjų reikalų departamentas (NRD) penkiose savivaldybėse – Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Alytaus ir Marijampolės – surengė universalaus dizaino (UD) seminarus. Jie skirti regionų savivaldybių sveikatos, socialinių reikalų, švietimo, kultūros, sporto, susisiekimo, miesto planavimo specialistams ir nevyriausybinių organizacijų atstovams.
2020-03-18
REKLAMA
VšĮ Švietėjiškų iniciatyvų centras ir asociacijos „Tėvai švietimui“ vadovė Kristina Paulikė. VšĮ Švietėjiškų iniciatyvų centras archyvo nuotr.  VšĮ Švietėjiškų iniciatyvų centras ir asociacijos „Tėvai švietimui“ vadovė Kristina Paulikė. VšĮ Švietėjiškų iniciatyvų centras archyvo nuotr.

Švietėjiškų iniciatyvų centro vadovė K. Paulikė: „Jei nėra lyderių, nebus ir progreso“

Praėjusių metų lapkričio–gruodžio mėn. VšĮ Švietėjiškų iniciatyvų centras Neįgaliųjų reikalų departamento (NRD) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) iniciatyva įvairiuose Lietuvos regionuose rengė šviečiamąją kampaniją – susitikimuose su vietos politikais, specialistais, nevyriausybinių organizacijų atstovais, bendruomenėmis ir visuomene pristatė Jungtinių Tautų (JT) Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas, negalią turinčių žmonių situaciją, kalbėjosi apie svarbiausias problemas...
2020-01-13
REKLAMA
Darbuotojas (nuotr. 123rf.com) Darbuotojas (nuotr. 123rf.com)

Planuojama įgyvendinti projektą, skirtą bendruomeninių paslaugų plėtrai

Neįgaliųjų reikalų departamentas (NRD) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM), įgyvendindamas institucinės globos įstaigų pertvarką Lietuvoje, planuoja ES lėšomis įgyvendinti projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“. Projekto metu konkurso būdu atrinkti projekto partneriai teiks bendruomenines paslaugas Vilniaus, Kauno, Tauragės, Marijampolės, Šiaulių ir Telšių regionuose.
2019-09-06
REKLAMA
Vilniuje surengta diskusija „Daugiau pažinimo, mažiau sutrikimo“.  (Sigitos Inčiūrienės nuotr.)  Vilniuje surengta diskusija „Daugiau pažinimo, mažiau sutrikimo“.  (Sigitos Inčiūrienės nuotr.)

Matykime žmogų, ne jo negalią

Ar pasitaiko, kad pamatę negalią, ypač ryškiai išreikštą, sutrinkate, nusukate akis? O jei užkalbinę žmogų suprantate, kad jis negirdi? Nubėgate kuo greičiau šalin ar bandote ieškoti būdų pabendrauti? O ką galvojate, sutikę su baltąja lazdele einantį žmogų? Ar puolate pagelbėti, o gal pajuntate gailestį ir nusisukate? Apie tai, kaip jaučiasi tokiose situacijose atsidūrę negalią turintys žmonės, kalbėta Lietuvos negalios organizacijų forumo ir Švedijos ambasados Vilniuje surengtoje diskusijoje „D...
2019-05-03
REKLAMA
Vaikas (nuotr. 123rf.com) Vaikas (nuotr. 123rf.com)

Konsultacijų tikslas pagal Izraelio mokslininkę: laimingi tėvai – laimingi vaikai

Emocinis kognityvinis konsultavimo (EKK) metodas 2015 m. Lietuvą pasiekė Izraelio ambasados iniciatyva. Jo pradininkė – mokslininkė dr. Maly Danino, 1964 m. įkurtos Izraelio vaikų ir suaugusiųjų, turinčių mokymosi sutrikimų ir aktyvumo arba / ir dėmesio sutrikimų, organizacijos (NITZAN) direktorė. Įdomu, kad Lietuva kartu su Latvija tapo pirmosiomis Europos valstybėmis, pasinaudojusiomis unikalia Izraelio patirtimi. Šis metodas taip pat diegiamas JAV ir Kinijoje.
2019-04-18
REKLAMA
Vaikas (nuotr. 123rf.com) Vaikas (nuotr. 123rf.com)

Ar ugdymo įstaigos priims vaikus, kuriems reikalingos slaugos paslaugos?

Kitokių mažylių susilaukę tėvai vis dar turi nueiti kryžiaus kelius, kol jų vaikai gauna tai, kas jiems priklauso pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus. Vaikai, kuriems reikalingos slaugos paslaugos, dažnai praranda galimybę lankyti ugdymo įstaigas, priversti likti namuose. Kol valdininkai ginčijasi, kuri ministerija privalo užtikrinti panašių paslaugų teikimą ir finansavimą, šeimos už savo vaikų švietimą ir ateitį paliekamos kovoti vienos.
2019-04-17
REKLAMA
Neįgalus karo veteranas Ma Sanksjao Kinijos kalnuose pasodino 19 tūkstančių medžių. (chinanews.com nuotr.)  Neįgalus karo veteranas Ma Sanksjao Kinijos kalnuose pasodino 19 tūkstančių medžių. (chinanews.com nuotr.)

Kojų neturintis vyras per 19 metų kalnuose pasodino 19 tūkstančių medžių

Pagyvenęs vyras ant žemės pasideda ramentus, tada nusiima kojų protezus, užsimauna nenaujas pirštines ir, vienoje rankoje laikydamas kastuvą ir kauptuką, kitoje – maišelį su medžių sodinukais ir su šiek tiek maisto, pamažu keliais pradeda kilti į kalną. Po dvidešimties minučių jis pasiekia nedidelį plokščią plotą. Su atsineštais įrankiais gilina duobę, kurią iškasė išvakarėse. Čia sodins medelio sodinuką. Ma Sanksjao neseniai suėjo 70 metų.
2019-04-14
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mechanikas (nuotr. 123rf.com) Mechanikas (nuotr. 123rf.com)

Socialinę atskirtį patiriantiems vilniečiams – užimtumo didinimo programa

Geriausias būdas apsisaugoti nuo skurdo ir atskirties – turėti darbą. Nors pastaraisiais metais užimtumo rodikliai didėja, bet vis dar nemažai žmonių dėl įvairių priežasčių negali rasti nuolatinio darbo ir dėl to patiria socialinę atskirtį. Šią savaitę Vilniaus miesto Taryba patvirtino Užimtumo didinimo programą, kuri veiks 2019–2020 metais. Nuo gegužės prasidėsiančiai programai skirta 806,3 tūkst. eurų.
2019-04-12
REKLAMA
Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ organizuoto renginio „Diena su autizmu“ akimirka. (Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.)  Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ organizuoto renginio „Diena su autizmu“ akimirka. (Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.)

„Diena su autizmu“ – apie sutrikimą, kuris lydės visą gyvenimą

Balandis – autizmo spektro supratimo mėnuo. Šį mėnesį vienas po kito vyksta prasmingi renginiai, kurių metu dalijamasi patirtimi, susipažįstama su naujais mokslininkų atradimais, padedančiais geriau suvokti, kaip suprasti autizmo spektro sutrikimą turinčius vaikus ir kaip jiems padėti lengviau integruotis į visuomenę. Į renginį „Diena su autizmu“ praėjusį šeštadienį pakvietė Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ nariai. Renginys vyko Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
2019-04-09
REKLAMA
Ryčio Šležio treniruojami futbolininkai Abu Dabyje laimėjo aukso medalius.  (nuotr. asm. archyvo) Ryčio Šležio treniruojami futbolininkai Abu Dabyje laimėjo aukso medalius.  (nuotr. asm. archyvo)

Pasaulio čempionų treneris: prieš rungtynes pasakiau, kad dabar yra jų šansas

2019 metų kovo 19-oji Lietuvai buvo ypatinga – tą dieną Abu Dabyje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose vykusiose pasaulio vasaros specialiosios olimpiados žaidynėse, Ryčio Šležio treniruojami Lietuvos futbolininkai superfinale nugalėjo Brazilijos rinktinę ir tapo čempionais.
2019-04-07
REKLAMA
Tomas Eicher-Lorka priklauso asociacijai „Lietaus vaikai“.  (Sigitos Inčiūrienės nuotr.)  Tomas Eicher-Lorka priklauso asociacijai „Lietaus vaikai“.  (Sigitos Inčiūrienės nuotr.)

Autistiškų vaikų tėvai svajoja Vilniuje įkurti susitikimų ir vaikų draugystės parką

Pažymint Autizmo supratimo dieną Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ visus, kuriems rūpi autizmo tema, kvietė kartu sodinti Supratimo medį – išminties, bendrystės ir vilties augti simbolį. Vilniuje gyvenančios autizmo sutrikimą turinčius vaikus auginančios šeimos saulėtą balandžio 2-osios pavakarę rinkosi Ozo parke.
2019-04-03
REKLAMA
Kauno neįgaliojo jaunimo centro lankytojams fotosesija suteikė gerų emocijų. (Aušros Degutytės nuotr.)  Kauno neįgaliojo jaunimo centro lankytojams fotosesija suteikė gerų emocijų. (Aušros Degutytės nuotr.)

Fotosesijoje Kaune negalią turintys jaunuoliai pasijuto aktoriais

Ryškiaspalviai 7-o dešimtmečio drabužiai, aksesuarai, buities detalės, skambanti to meto muzika... Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro lankytojai turėjo progos visa tai pasimatuoti ir patirti neįprastoje fotosesijoje. Kaune įsikūrusi bendruomeninė fotostudija „No Name Studio“ Tarptautinės teatro dienos proga kauniečius ir miesto svečius kvietė į nemokamą 7-o dešimtmečio fotosesiją. Fotostudijoje apsilankė ir Kaune įsikūrusio centro lankytojai.
2019-04-01
REKLAMA
Oksana centre lankosi beveik 20 metų.  (Linos Jakubauskienės nuotr.)  Oksana centre lankosi beveik 20 metų.  (Linos Jakubauskienės nuotr.)

Dienos centro lankytojai kalba savo kalba, bet tai netrukdo susikalbėti

Į Markučių dienos veiklos centrą, kurį lanko vyresni nei aštuoniolikos metų proto ir kompleksinę negalią turintys žmonės, užsukame popietę. Darbai čia virte verda: vieni centro lankytojai piešia, kiti lipdo, siuvinėja. Pavargę tiesiog ilsisi ant studijose pastatytų minkštasuolių. Kiekvienam čia sudarytos tinkamiausios sąlygos, stengiamasi, kad visi jaustųsi gerai. Vilnietė Oksana Markučių dienos veiklos centro duris varsto jau daugiau kaip dvi dešimtis metų.
2019-03-28
REKLAMA
Kurtumas (nuotr. 123rf.com) Kurtumas (nuotr. 123rf.com)

Vaikui diagnozuotas kurtumas? Informaciją ir pagalbą suteiks „Klausa“

Štai jau pustrečių metų dvi suinteresuotos žinybos laužo galvas, kaip prisikalbinti bendradarbiauti trečiąją. Pagal įstatymo raidę pastaroji turi teisę atsisakyti, bet pagal protingumo kriterijų tai – nesuprantama. Naujagimių rega Lietuvoje tikrinama nuo sovietinių laikų. Visuotinė klausos patikra taikoma tik nuo 2014 m. Pašnekovai neslepia: jei ne atkaklios tėvų pastangos, valdžios malonės būtų tekę laukti dar.
2019-03-26
REKLAMA
Abu Dabyje vykusiose specialiosios olimpiados žaidynėse – rekordinis medalių skaičius  Abu Dabyje vykusiose specialiosios olimpiados žaidynėse – rekordinis medalių skaičius

Abu Dabyje vykusiose specialiosios olimpiados žaidynėse – rekordinis medalių skaičius

Net 28 medalius – 16 aukso, 8 sidabro ir 4 bronzos – Lietuvos specialiosios olimpiados rinktinė parsivežė iš kovo 21 d. pasibaigusių Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Abu Dabyje, vykusių XV specialiosios olimpiados vasaros žaidynių. Lietuvai atstovavę 26 sportininkai varžėsi 7 sporto šakose: lengvosios atletikos, futbolo, plaukimo, stalo teniso, sunkiosios atletikos, bočios, irklavimo. Iš viso Specialiosios olimpiados žaidynėse 24 sporto šakose rungėsi 7,5 tūkst.
2019-03-23
REKLAMA
Kurtieji ir aklieji (nuotr. 123rf.com) Kurtieji ir aklieji (nuotr. 123rf.com)

Seimo sprendimu daugiau televizijos laidų bus pritaikyta negalią turintiems žmonėms

Nuo 2020 metų sausio 1 d., įsigaliojus šių metų kovo 21 d. Seimo priimtoms Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo pataisoms, LRT rodys daugiau laidų, pritaikytų klausos ir regos negalią turintiems žmonėms. Už Seimo narės Ramintos Popovienės inicijuotas pataisas Seimas balsavo vienbalsiai – jos priimtos 99 balsais. Pritaikytų laidų daugės kasmet Pristatydama įstatymo pataisas, R. Popovienė pateikė statistiką: šiuo metu nacionalinio transliuotojo programose yra apie 5,8 proc.
2019-03-22
REKLAMA
Negalia (nuotr. 123rf.com) Negalia (nuotr. 123rf.com)

„Lygybės planai“ – kaip tapti geidžiamiausiu darbdaviu?

Pradėjo veikti interneto svetainė www.lygybesplanai.lt, kurioje darbdaviai ar jų atstovai ras reikalingos informacijos ir daugybę praktinių pavyzdžių, kaip užtikrinti diskriminacijos prevenciją darbo vietoje, kaip susikurti įmonės ar organizacijos lygybės planą.
2019-03-14
REKLAMA
Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komiteto vicepirmininkas prof. Jonas Ruškus. (J. Ruškaus asmeninio archyvo nuotr.)   Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komiteto vicepirmininkas prof. Jonas Ruškus. (J. Ruškaus asmeninio archyvo nuotr.)

Jonas Ruškus išrinktas Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komiteto vicepirmininku

Kovo 11 d. Ženevoje (Šveicarija) prasidėjusioje Jungtinių Tautų (JT) Neįgaliųjų teisių komiteto sesijoje antrąją kadenciją pradėjęs Lietuvos atstovas Jonas Ruškus išrinktas vienu iš trijų komiteto vicepirmininkų. J. Ruškus yra Vytauto Didžiojo universiteto Socialinio darbo katedros profesorius, Kauno „Arkos“ bendruomenės narys.
2019-03-12
REKLAMA
Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų ir raumenų ligomis asociaciją „Sraunija“ buria šeimas, auginančias retomis genetinėmis ligomis sergančius vaikus. (Alinos Ovčiarovienės nuotr.)  Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų ir raumenų ligomis asociaciją „Sraunija“ buria šeimas, auginančias retomis genetinėmis ligomis sergančius vaikus. (Alinos Ovčiarovienės nuotr.)

Siunčia žinią tėvams: nebijokite ieškoti pagalbos

Kaunietė Kristina Antanavičienė ne tik augina spinalinę raumenų atrofiją turintį sūnų Ronaldą – ji įkūrė Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų ir raumenų ligomis asociaciją „Sraunija“ ir tapo jos prezidente. Moteris stengiasi padėti ne tik savo sūnui, bet ir kitoms šeimoms, auginančioms panašius vaikus. Kristinos sūnui dabar jau 17. Iki vienerių metų berniukas vystėsi kaip ir bet kuris kitas vaikas. Jis laiku pradėjo laikyti galvutę, sėdėjo, pats atsistojo.
2019-03-10
REKLAMA
Parodoje „Sveikatos dienos 2019“ draugija „Kauno Gyvastis“ kvietė kalbėtis apie organų donorystę. („Kauno Gyvastis“ archyvo nuotr.)  Parodoje „Sveikatos dienos 2019“ draugija „Kauno Gyvastis“ kvietė kalbėtis apie organų donorystę. („Kauno Gyvastis“ archyvo nuotr.)

Į pagalbą sergantiems – pacientų organizacijos

Pirmosiomis šio pavasario dienomis Kauno „Žalgirio“ arenoje į jau 11 kartą organizuojamą sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medicinos parodą „Sveikatos dienos 2019“ rinkosi visi, kam rūpi sveikata ir sveika gyvensena. Kasmet organizuojamoje parodoje galima susipažinti su sveikatos priežiūros, gydymo, reabilitacijos įstaigų teikiamomis paslaugomis, sveikatai ir sveikai gyvensenai skirtais gaminiais, produktais.
2019-03-06
REKLAMA
Palankaus vėjo malūnėlių akcijos savanorės Rasa Braškytė (kairėje) ir Asta Križanauskienė. (Aldonos Milieškienės nuotr.)  Palankaus vėjo malūnėlių akcijos savanorės Rasa Braškytė (kairėje) ir Asta Križanauskienė. (Aldonos Milieškienės nuotr.)

Iš Kaziuko mugės – ne tik su verba, bet ir su palankaus vėjo malūnėliu

Jau daugiau kaip 400 metų kovo pradžioje į Vilnių suplūsta liaudies meistrai, tautodailininkai, amatininkai, įvairių rankdarbių kūrėjai – čia vyksta unikali etnokultūros šventė – Kaziuko mugė. Šiemet joje savo dirbinius kone pusei milijono vilniečių ir sostinės svečių siūlė per 1300 auksarankių. Tarp jų – ne tik kūrybingi neįgalieji, bet ir parama negalią turintiems žmonėms besirūpinančios organizacijos, labdaros ir paramos fondai. Šiemet vykusi 416-oji Kaziuko mugė žadėjo nemažai naujovių.
2019-03-04
REKLAMA
Lina Aleksandravičiūtė nenori gyventi iš neįgalumo pašalpos ir tėvų paramos, nori dirbti ir užsidirbti. (Ugnės Savickaitės nuotr.)  Lina Aleksandravičiūtė nenori gyventi iš neįgalumo pašalpos ir tėvų paramos, nori dirbti ir užsidirbti. (Ugnės Savickaitės nuotr.)

Negalią turinti Lina neranda jai tinkančio darbo – nepadeda ir diplomas

Kai pirmą kartą susitikome su Lina Aleksandravičiūte, ji džiaugėsi, kad ilgai ieškojusi pastovaus darbo pagaliau jį rado, ir pažadėjo papasakoti apie ilgai trukusias darbo paieškas. Deja, antrasis mūsų susitikimas nebuvo toks džiugus – pradirbusi vos mėnesį Lina darbo neteko. Jos istorija panaši į daugelio žmonių, turinčių negalią nuo vaikystės. Mergina nuoširdžiai papasakojo apie savo išgyvenimus.
2019-03-03
REKLAMA
Būstas (nuotr. 123rf.com) Būstas (nuotr. 123rf.com)

Apsaugotas būstas – šansas imti gyvenimo vairą į savas rankas

Savarankiškas gyvenimas gali atrodyti trokštama, bet nepasiekiama svajonė, jei kai kuriose srityse trūksta išmanymo, gebėjimų ir galimybių. Vis dėlto gyvenimas globos institucijoje neturi būti vienintelė išeitis. Tarpine stotele proto ar (ir) psichikos negalią turintiems žmonėms, kurie negali gyventi visai savarankiškai, bet to siekia, tampa apsaugotas būstas. Tadas – apsaugoto būsto paslaugos Tauragėje gavėjas.
2019-02-28
REKLAMA
Specialiosios olimpiados gimnastikos klubo gimnastai. (Specialiosios gimnastikos klubo archyvo nuotr.)  Specialiosios olimpiados gimnastikos klubo gimnastai. (Specialiosios gimnastikos klubo archyvo nuotr.)

Specialiosios olimpiados gimnastikos klubas – džiaugsmas sportuoti kartu

Specialiosios olimpiados gimnastikos klubas jungia intelekto negalią turinčius sportininkus, jų tėvelius, trenerius ir visus, besidominčius gimnastika. Klubo tikslas – gerinti sutrikusio intelekto, proto ir psichikos negalią turinčių vaikų ir paauglių sveikatą, rūpintis jų užimtumu, suteikti jiems galimybę treniruotis ir dalyvauti varžybose. Gimnastika – viena svarbiausių fizinio lavinimo priemonių.
2019-02-27
REKLAMA
Viktoras Vytas Karmaza stengiasi sveikai gyventi, žiemą maudosi eketėje.  Viktoras Vytas Karmaza stengiasi sveikai gyventi, žiemą maudosi eketėje.

Įvykus nelaimei ant kojų pastatė džiaugsmą teikianti veikla

Viktoras Vytas Karmaza po sunkios traumos tapo neįgalus. Iškentėjęs dešimt operacijų vyras stengiasi būti naudingas žmonėms, savanoriauja, padėdamas už save silpnesniems. Jis nuoširdžiai pasakoja, kaip jam pačiam pavyko ne tik įveikti po nelaimės apėmusią depresiją, bet ir ištrūkti iš alkoholizmo, pasukti savo gyvenimą gerąja linkme. Viktorą Vytą žinojau tik iš jį artimai pažįstančių žmonių pasakojimų. Susitikimas ir pokalbis su juo nenuvylė.
2019-02-24
REKLAMA
Danijoje kiekvienas negalią turintis žmogus, sulaukęs pilnametystės, gali apsispręsti – toliau gyvens su tėvais ar rinksis atskirą būstą. Nuotr. šaltinis www.bofaellesskab.dk.  Danijoje kiekvienas negalią turintis žmogus, sulaukęs pilnametystės, gali apsispręsti – toliau gyvens su tėvais ar rinksis atskirą būstą. Nuotr. šaltinis www.bofaellesskab.dk.

Kaunietė, išvažiavusi į Daniją: sūnaus ateities Lietuvoje nemačiau

Kaunietė Ramunė su negalią turinčiu sūnumi Danijoje gyvena jau aštuonerius metus. Čia Žygimantas baigė mokyklą, rado darbą, sėkmingai integruojasi į visuomenę. „Esu didelė Lietuvos patriotė. Mielai grįžčiau namo, bet žinau, kad mano sūnus namie negautų net pusės tų paslaugų, kokias gauname Danijoje“, – sako Ramunė. Šiuo metu Žygimantui – 23-eji. Jis gimė neišnešiotas, būdamas vienerių dar nesėdėjo, nevaikščiojo, nekalbėjo. Medikai ramino – išaugs, pasivys, bet mamos nuojauta kuždėjo ką kita.
2019-02-23
REKLAMA
Moteris neįgaliojo vežimėlyje 123rf.com Moteris neįgaliojo vežimėlyje 123rf.com

Universalus dizainas – dizainas visiems

Skaitytojams siūlėme pasitikrinti žinias – atsakyti į klausimą, kas yra universalus dizainas. Viktorinoje dalyvavo 298 žmonės. 13,8 proc. sako, kad universalus dizainas – tai pastatų ir gaminių pritaikymas specialiųjų poreikių turintiems žmonėms, 12,1 proc. mano, kad tai estetiškas dizainas. Vis dėlto dauguma – 74,1 proc. – atsakė teisingai: universalus dizainas – toks gaminių ir aplinkos kūrimas, kai jais be jokio specialaus pritaikymo gali naudotis visi.
2019-02-22
REKLAMA
Seime surengtos konferencijos akimirkos. (Aldonos Milieškienės nuotr.) Seime surengtos konferencijos akimirkos. (Aldonos Milieškienės nuotr.)

Norint pokyčių reikia ne imituoti darbą, o siekti rezultatų

„Neįgaliųjų padėtis visuomenės gyvenime – ar vyksta pokyčiai?“ – klausta Seimo Žmogaus teisių komiteto kartu su Šiaulių apskrities cerebrinio paralyžiaus asociacija surengtoje konferencijoje, į kurią gausiai susirinko neįgaliųjų asociacijų, atsakingų valstybės institucijų ir akademinės bendruomenės atstovai. Ši konferencija – tarsi 2015-aisiais analogiškoje diskusijoje priimtos rezoliucijos revizija, siekiant išsiaiškinti, ar situacija keičiasi, ar iškeltos problemos sprendžiamos.
2019-02-22
REKLAMA
NDNT Dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nomeda Pikelytė (dešinėje) ir Vilniaus II teritorinio skyriaus patarėja Kristyna Bortko. (Aldonos Milieškienės nuotr.)  NDNT Dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nomeda Pikelytė (dešinėje) ir Vilniaus II teritorinio skyriaus patarėja Kristyna Bortko. (Aldonos Milieškienės nuotr.)

Naujasis neįgaliojo pažymėjimas bus atpažįstamas ne tik Lietuvoje

Į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT) šiemet besikreipiantiems asmenims, pirmą kartą ar pakartotinai nustačius neįgalumo ar darbingumo lygį, išduodamas naujos formos neįgaliojo pažymėjimas. Daugiau kaip 6,5 tūkst. neįgaliųjų rankose – pažymėjimai, kurių įrašai išversti ir į anglų kalbą.
2019-02-19
REKLAMA
„Akiračio“ numerių rinkinys: žinomi vardai, sėkmės istorijos. (Panevėžio kurčiųjų mokyklos archyvo nuotr.)  „Akiračio“ numerių rinkinys: žinomi vardai, sėkmės istorijos. (Panevėžio kurčiųjų mokyklos archyvo nuotr.)

30-metį pažymintis laikraštis „Akiratis“ – langas į kurčiųjų pasaulį

Sukako 30 metų, kai 1989 m. tuometinis Lietuvos kurčiųjų draugijos pirmininkas Algirdas Jakaitis pirmąkart pasilabino su kurčiųjų laikraščio „Akiratis“ auditorija: „Sveikas, mielas skaitytojau!“ „Per tuos metus keitėsi laikraščio forma, puslapių skaičius, tiražas <...>, nepakitęs liko tik prasmingas ir gražus pavadinimas – „Akiratis“, – tokį laikraščio evoliucijos įvertinimą istorijai palieka kurčiųjų bendruomenės metraštininkai knygoje „Gestų kalbos metamorfozės Lietuvos kurčiųjų dra...
2019-02-18
REKLAMA
Emilija su savo mama, biofizikos mokslų daktare Vilma Kisnieriene. (Nijolės Zenkevičiūtės nuotr.)  Emilija su savo mama, biofizikos mokslų daktare Vilma Kisnieriene. (Nijolės Zenkevičiūtės nuotr.)

Nuo gimimo kurčia kaunietė dirba mokytoja ir siekia savo svajonių

Dvi jaunutės merginos iš Lietuvos Kalifornijoje išsinuomoja automobilį ir leidžiasi į kelionę kalnuotais joms nepažįstamos šalies keliais. Atrodytų, nieko keista, bet Emilija Kisnieriūtė ir jos draugė Ieva Šimulynaitė yra kurčios nuo gimimo. Ši kelionė į JAV joms buvo dar vienas iššūkis. O iššūkių kurčių merginų gyvenime būta nemažai. Vilniuje su Emilija kalbėjomės ne tik apie keliones po JAV, bet ir apie kurčios mergaitės ryžtą gyventi tokį gyvenimą, apie kokį svajojo.
2019-02-17
REKLAMA
Viena iš organizatorių Vida Juodvalkienė su diskotekos dalyviais.  (Renginio „Mes – čia“ organizatorių archyvo nuotr.)  Viena iš organizatorių Vida Juodvalkienė su diskotekos dalyviais.  (Renginio „Mes – čia“ organizatorių archyvo nuotr.)

„Mes – čia“ – diskotekos, kuriose neįgalūs jaunuoliai gali atsipalaiduoti

Retas jaunuolis savo gyvenimą įsivaizduoja be pramogų – vakarėlių, diskotekų ir linksmybių su draugais. Tokių norų turi ir psichikos negalią turintis jaunimas, bet pasilinksminti įprastame klube ar bare jie dažniausiai negali. Dvi bičiulės Vida Juodvalkienė ir Ilona Monkevičienė nutarė organizuoti šokių vakarus-diskotekas „Mes – čia“, skirtas psichikos negalią turinčiam jaunimui. Penktadienio vakaras.
2019-02-14
REKLAMA
Jurgita Kuprytė skaitė pranešimą ES Įvairovės chartijų platformos susitikime (nuotr. asm. archyvo) Jurgita Kuprytė skaitė pranešimą ES Įvairovės chartijų platformos susitikime (nuotr. asm. archyvo)

Nyderlandų pavyzdys Lietuvai – verslas įsipareigojo sukurti 100 tūkst. darbo vietų neįgaliesiems

Šių metų sausio pabaigoje Ispanijos sostinėje Madride vyko ES Įvairovės chartijų platformos susitikimas, kuriame pirmą kartą dalyvavo Lietuvos atstovai.
2019-02-13
REKLAMA
Jovita Jankauskienė su sūnumi Justu. (nuotr. asm. archyvo) Jovita Jankauskienė su sūnumi Justu. (nuotr. asm. archyvo)

Neįgalų sūnų prižiūrinti akmeniškė prašo tik vieno

Suaugusius negalią turinčius vaikus prižiūrinčios mamos dažnai gyvena ne savo, o savo vaikų gyvenimą. Besirūpindamos atžalomis, jos visai pamiršta save. Pasak Akmenėje gyvenančios Jovitos Jankauskienės, mamoms būtų kur kas lengviau, jei Lietuvoje atsirastų daugiau ir įvairesnių paslaugų, dienos centrų, kur būtų galima palikti suaugusius negalią turinčius vaikus. Jovitos sūnui – dvidešimt.
2019-02-12
REKLAMA
Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė, išklausiusi visų pasisakymus, darė išvadą, kad knyga kurčiųjų išties labai laukta.  (Remigijaus Samuilevičiaus nuotr.)  Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė, išklausiusi visų pasisakymus, darė išvadą, kad knyga kurčiųjų išties labai laukta.  (Remigijaus Samuilevičiaus nuotr.)

Šimtmečius trukusi gestų kalbos drama – iš pelenės į princesę

Gestų kalbos neturi rašto, o kurtieji, nors ir būdami dvikalbiai, paprastai pirmenybę teikia „skaitymui“ gimtąja kalba. Tad gal iš tiesų kurčiojo ir knygos sąjunga tėra iliuzija – to turbūt ne kartą savęs klausė kurčiųjų tėvai ir mokytojai, nerimaudami dėl vaiko nenoro skaityti. Žmonijai sugalvojus interaktyvųjį skaitymą, knyga pagaliau užkariauja kurčiųjų simpatijas.
2019-02-11
REKLAMA
Aušra Jankauskienė įsitikinusi: antro vaikelio negali susilaukti dėl medikų kaltės. (Asmeninio archyvo nuotr.)    Aušra Jankauskienė įsitikinusi: antro vaikelio negali susilaukti dėl medikų kaltės. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Moteris įtaria, kad slapta buvo sterilizuota – Lazdijų ligoninė turės atsakyti

Negalią turinčios mergaitės ir moterys patiria dvigubą diskriminaciją – dėl negalios ir dėl lyties, todėl yra labiau pažeidžiamos, rodo užsienyje atlikti tyrimai.
2019-02-09
REKLAMA
Asmeninio asistento paslauga šeimoms, prižiūrinčioms negalią turinčius artimuosius, labai reikalinga. (Aukštelkės socialinės globos namų archyvo nuotr.)  Asmeninio asistento paslauga šeimoms, prižiūrinčioms negalią turinčius artimuosius, labai reikalinga. (Aukštelkės socialinės globos namų archyvo nuotr.)

Asmeninio asistento paslaugą priėmė nenoriai, dabar jos nenorėtų atsisakyti

Šiaulių rajono Aukštelkės socialinės globos namai dalyvauja institucinės globos pertvarkos procese. Vyksta permainos – jau įsteigti trys grupinio gyvenimo namai Kelmėje, kiekvienuose iš jų apgyvendinta po dešimt buvusių globos namų gyventojų, turinčių vidutinę ar sunkią proto ar psichikos negalią. Praėjusių metų spalį pradėta teikti asmeninio asistento paslauga proto ar (ir) psichikos negalią turintiems žmonėms. Projektas truks metus.
2019-02-06
REKLAMA
Autobusiuke įrengto keltuvo išbandymas (Aldonos Milieškienės nuotr.)  Autobusiuke įrengto keltuvo išbandymas (Aldonos Milieškienės nuotr.)

Į Lietuvos kelius išriedėjo dar 20 naujų neįgaliesiems vežti pritaikytų autobusiukų

Neįgaliųjų reikalų departamentas (NRD) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos baigė įgyvendinti valstybės investicinį projektą, pagal kurį 2016–2018 metais nupirkta ir neįgaliųjų organizacijoms panaudos pagrindais perduoda 60 autobusiukų. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis devynviečių „Peugeot Boxer Combi“ mikroautobusiukų raktelius įteikė jau 20 paskutinių neįgaliųjų organizacijų.
2019-02-04
REKLAMA
Į tyrimo „Socialinės reabilitacijos paslaugų problemos“ pristatymą susirinko nemažai neįgaliųjų asociacijų atstovų.  (Aldonos Milieškienės nuotr.)   Į tyrimo „Socialinės reabilitacijos paslaugų problemos“ pristatymą susirinko nemažai neįgaliųjų asociacijų atstovų.  (Aldonos Milieškienės nuotr.)

„Vilmorus“ tyrimas atskleidė, kokių paslaugų labiausiai trūksta neįgaliesiems

Neįgaliųjų reikalų departamento (NRD) užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ atliko tyrimą „Neįgaliųjų socialinės reabilitacijos paslaugų problemos“. Elektroninėmis priemonėmis apklausti visų savivaldybių administracijų Socialinės paramos skyrių darbuotojai, socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektų vykdytojai. Savo nuomonę išsakė ir patys neįgalieji.
2019-01-11
Į viršų