Kasmet organizuojamoje parodoje galima susipažinti su sveikatos priežiūros, gydymo, reabilitacijos įstaigų teikiamomis paslaugomis, sveikatai ir sveikai gyvensenai skirtais gaminiais, produktais.
Dalyviai buvo kviečiami neatlygintinai aukoti kraujo arenoje įsikūrusioje Kauno klinikų kraujo centro palapinėje. Donorų kraujo reikia nuolatos, jis reikalingas pacientams, patyrusiems sunkias traumas, nudegus, per operacijas, gimdyvėms, naujagimiams, sergantiems onkologinėmis ir kitomis ligomis.
Parodoje aktyviai dalyvauja ir pacientų organizacijos, jungiančios sergančius žmones. Jų dalyvavimo tikslas – ne tik padėti sergantiesiems, bet ir paskatinti žmones galvoti apie savo sveikatą, padėti atpažinti prasidedančios ligos simptomus.
Skatina kalbėtis apie donorystę
Kauno krašto nefrologinių ligonių draugija „Kauno Gyvastis“ buria pacientus, patyrusius inksto persodinimo operaciją, susidūrusius su organų donoryste. Dalyvaudama parodoje, draugija siekia lankytojus supažindinti su būdais, padedančiais išsaugoti inkstus. Ne dažnas žino, kad pirmasis požymis, galintis signalizuoti apie inkstų pažeidimą, yra padidėjęs kraujo spaudimas. Taip pat reikia atsiminti, kad inkstų, širdies ar plaučių nepakankamumas gali išsivystyti po persirgto gripo komplikacijos ar apsinuodijus vaistais.
„Kauno Gyvasties“ nariai, siekdami atkreipti dėmesį į organų donorystę, demonstravo moksleivių piešinius donorystės tema, kvietė apie tai kalbėtis parodos lankytojus.
„Patyrę inksto persodinimo operaciją yra gyvasis organų donorystės prasmės įrodymas. Šių žmonių pokalbis su parodos lankytojais apie tai, kodėl apie savo sprendimą būti donoru reikia pasikalbėti su artimaisiais, nekelia abejonių“, – kalba „Kauno Gyvasties“ pirmininkė Irma Juodienė, 19 metų gyvenanti su dovanotu inkstu.
Sudėtingas ligas padeda įveikti kitų parama
Kasmet parodoje dalyvauja ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA). Net dvi parodos dienas vyko šios asociacijos organizuota konferencija „Onkologija ir aš“. Sergantiesiems asociacija teikia ne tik informaciją, bet ir dalija POLA korteles – jų turėtojams visoje Lietuvoje teikiama nemokama teisinė ir psichologinė pagalba, įvairios nuolaidos už prekes ir paslaugas.
Šalia POLA stendo buvo įsikūrusi ir Kaune 11 metų veikianti moterų, sergančių onkologinėmis ligomis, draugija „Eivena“. Pasak šios draugijos narių, moteriai, išgirdusiai, kad serga onkologine liga, geriausią psichologinę pagalbą gali suteikti kitos moterys, jau praėjusios visą gydymosi kelią.
„Šalia kiekvienos iš mūsų buvo žmonės, mokę mus gyventi. Tik niekas nemokė, ką daryti, kai sužinojome, kad sergame vėžiu, kad mūsų laukia ilgas, sudėtingas ir varginantis gydymas. Sergančiai reikia visko: ir gydymo, ir bendravimo su tokiomis pačiomis ligonėmis. Tvirtai įrodyta – meilė ir kitų žmonių parama padeda pasveikti“, – pasakojo draugijos pirmininkė Dalia Barauskienė.
„Aušvis“ – organizacija, kovojanti už sergančiųjų akromegalija ir kitomis retomis hipofizės ligomis gyvenimo kokybę, siekianti šviesti visuomenę apie ligą, ankstyvą diagnostiką, sveiką gyvenseną. „Reta liga gali būti nustatyta ir po dešimties metų nuo susirgimo pradžios. Retos ligos yra tikras iššūkis tiek medikams, tiek pacientams, nes jos pasireiškia įvairiais, net pačiais neįprasčiausiais simptomų deriniais“, – kalbėjo organizacijos vadovė Danutė Puchova.
Apie būdus įveikti ligą – meno kalba
Į Klaipėdoje veikiantį „Smalsučių“ klubą susibūrė šeimos, kuriose auga I tipo cukriniu diabetu sergantys vaikai. Klubo vadovai Ina ir Darius Juotkai buria mažųjų ligoniukų šeimas, kviečia juos aktyviai veiklai.
Lankytojų dėmesį traukė parodos erdvėse eksponuota šio klubo socialinio-šviečiamojo fotoprojekto paroda „Stipresni už diabetą“, kuria siekiama plačiau skleisti žinią apie klastingą ir sudėtingą ligą – I tipo diabetą. Taip pat jaunuosius pacientus norima paskatinti užsiimti aktyvia fizine veikla ir sportu – tai veiksmingai padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
Parodoje „Sveikatos dienos 2019“ pirmą kartą Lietuvoje parodytas režisierės Aušros Žukaitės-Kupčiūnienės meno terapijos spektaklis „Nenugalimieji“, paremtas tikromis vėžiu sergančiųjų istorijomis ir išgyvenimais. Spektaklio tikslas – priversti susimąstyti apie gyvenimo vertybes, jų perskirstymą, į mums skirtus iššūkius ir aplinkybes pažvelgti kitomis akimis.
Bendrystės galia
Susirgus ir išgirdus nemalonią diagnozę, kiekvieną ištinka šokas, skaudžius išgyvenimus patiria ir ligonio šeimos nariai, artimieji. Tokiomis akimirkomis labai svarbi bendrystė su tais, kurie visa tai patyrė – jie gali išklausyti, patarti, suteikti vilties. Gydo ne vien vaistai, bet ir laiku ir tinkamai pasakytas žodis.
Medikai, suprasdami pacientų organizacijų teikiamą naudą ligoniams, bendradarbiauja su organizacijomis, savo pacientams rekomenduoja prie jų prisijungti. Šiose organizacijose žmonės gauna psichologinę pagalbą, kuri labai svarbi gydantis, gauna ir žinių, kurios padeda geriau pažinti ir įveikti savo ligą.
Organizacijos nuolat ieško iniciatyvių, geranoriškų savanorių, norinčių ir galinčių savo energija ir įgūdžiais prisidėti prie jų veiklos.
Straipsnio autorė: Aušra Degutytė