motiejus valančius
Motiejus Valančius (1801–1875)
Lietuvių vyskupas, rašytojas, švietėjas ir blaivybės sąjūdžio Lietuvoje pradininkas. Jis aktyviai skatino švietimą lietuvių kalba, kovodamas prieš spaudos draudimą ir rusifikaciją carinės Rusijos okupacijos laikotarpiu. Savo raštais ir visuomenine veikla Valančius siekė stiprinti lietuvių tautinį identitetą bei moralines vertybes. Jo indėlis į lietuvių kultūrinį ir religinį gyvenimą buvo itin svarbus, ypač ugdant blaivybės, švietimo ir tautinės sąmonės principus.
Darbo grupė spręs, kaip sutvarkyti paminklo M. Valančiui aplinką Kaune
Vyriausybė susirūpino paminklo vyskupui Motiejui Valančiui Kauno senamiestyje, prie Kunigų seminarijos tvoros ir šalia esančios automobilių stovėjimo aikštelės, svarba ir pagarba.
Ministro Pirmininko kanclerio Deivido Matulionio vadovautame pasitarime nuspręsta sudaryti specialią darbo grupę, turėsiančią parengti principus dėl dabartinės paminklo aplinkos Kaune sutvarkymo. Visuomeninės organizacijos ne kartą kėlė klausimą dėl deramos pagarbos šiam paminklui.
Motiejus Valančius – tautos dvasios puoselėtojas
Šių metų vasario 28 d. sukanka 210 metų, kai Nasrėnų kaime, Salantų parapijoje, Telšių paviete, gimė Motiejus Valančius, Žemaičių vyskupas, tautos dvasios puoselėtojas ir palaikytojas. Šiandien jis mums vėl tampa nacionaline vertybe, kuria galime didžiuotis.
Lemtingas susitikimas
Žmonių bendravimas, susitikimai kartais turi įspūdingą, simbolišką prasmę. Vieną XIX a. šimtmečio dieną Kaune susitiko du žymūs Lietuvos žmonės.
Spaudos apžvalga: prieš pat rinkimus partijos svaidosi kaltinimais
Kaskart renkant naują valdžią atsiranda politikų, siekiančių jos ne sąžiningai, o perkant rinkėjų balsus. Trečiadienį prasidėjęs išankstinis balsavimas savivaldos rinkimuose – ne išimtis – vien pirmąją išankstinio balsavimo dieną Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gavo 8 skundus dėl įvairių pažeidimų, dažniausiai – dėl balsų pirkimo, tačiau, pasak VRK pirmininko Zenono Vaigausko, pasitvirtino tik pusė. Teisėsaugos pareigūnai pradėjo 4 ikiteisminius tyrimus.
Kas ji, maža balta katytė?
Kai prieš mėnesį "Mūzų malūne" perskaičiau Ramūno Gerbutavičiaus apžvalgos apie Jurbarke vykusio literatūros forumo "Šiaurės vasara" dalį, skirtą vertėjos Gabrielės Gailiūtės pranešimui, pritariamai palinksėjau.
Aš Jurbarke šią vasarą nebuvau, konteksto nežinau, o R. Gerbutavičius girdėtą pranešimą perpasakojo vienu sakiniu, kuris yra toks - anot Gailiūtės, lietuvių literatūra yra prasta, todėl galbūt vertėtų labiau remti ir skatinti kur kas geresnių užsienio rašytojų kūrinių vertimą.
„Mėnuo Juodaragis“ pažindins su senovės lietuvių sporto žaidimu – ripka!
Šiais metais viena netikėčiausių pramogų muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalyje „Mėnuo Juodaragis“, vyksiančiame paskutinį vasaros savaitgalį, rugpjūčio 28-30 dienomis Zaraso ežero saloje, bus pažintis su originaliu lietuvių liaudies sporto žaidimu – ritiniu, dar iš seno populiariai vadinamu ripka.
Ritinis - tai unikalus tautinis žaidimas, kuris reikalauja nemažai jėgos, vikrumo, sumanumo ir greitos reakcijos.
Pašvitinio bažnyčia
Seniai seniai čia buvo miškų ir pelkių kraštas. Kartą tuose miškuose bemedžiodamas pasiklydo karalaitis. Ilgai jis klaidžiojo, ieškodamas kelio atgal. Pavargęs, sušalęs ir praradęs viltį kada nors iš čia beišeiti, žvelgė į žydrą dangų, prašydamas Aukščiausiojo pagalbos. Prisiekė jam karalaitis, kad, jei grįšiąs namo, čia pastatysiąs bažnyčią. Po sunkių klajonių pasiekė namus. O pelkėtame ir miškingame krašte iškilo graži bažnyčia, nuo kurios ir prasidėjo Pašvitinio miestelis.
Lietuviškojo tautiškumo išbandymai
Lietuvių tauta per šį tūkstantmetį ne kartą balansavo ties išnykimo riba, tačiau sugebėjo išlikti. Atsilaikė per šimtmečius trukusius karus su kryžiuočiais ir po svetimšalių invazijų bei okupacijų. Tauta ir fiziškai išliko, ir nenutautėjo. Prisikėlė, nors elitas buvo jau atsisakęs lietuvių kalbos.
Irena Nijolė Petraitienė: miesto muziejų kuria patys kauniečiai
Kad ir būta abejonių, kam reikia dar vieno muziejaus, per trejus metus, prabėgusius nuo jo atkūrimo, Kauno muziejus tapo išskirtiniu. O pati šviežiausia jo parengta paroda "Miesto gatvė", skirta laikinosios sostinės statuso Kaunui suteikimo 90-ečiui, išėjo iš muziejaus į kitas ekspozicijų erdves miesto savivaldybėje ir Kauno rotušėje.
Na ir kas?
Lyg iš dainos teksto atskriejęs klaustukas neduoda ramybės, kuomet susiduriama su kai kuriais paradoksaliais Lietuvos politinio gyvenimo ypatumais. Taip norisi klausti tokiais atvejais, kai it kokią nors didelę sensacingą naujieną paskelbus apie tūlo politiko nuodėmes tiesiog ima ir nieko neįvyksta. Tai, kas buvo daroma slapčiomis, po to imama daryti kone viešai. Na ir kas?
Tokio sunkiai aprašomo pasimetimo ar gūžtelėjimo momentai nutikdavo ir nutinka.
A. Seibutis: Kaip vyskupas Motiejus Valančius pergudravo rusų valdžią
1861 m. birželio 21 d. vyskupas Motiejus Valančius pašventino dar ne visai baigtą statyti Biržų katalikų bažnyčią, nes baiminosi, kad caro valdžia jos nepaverstų pravoslavų cerkve.
Knygoje „Panevėžio vyskupija. Istoriniai duomenys, pastoracinė veikla“ (1998 m. Vilniuje išleido Lietuvių katalikų mokslo akademija) 103 psl. rašoma:
…Kada 1861 06 21 vyskupas M.Valančius atvyko į Biržus antrą kartą, bažnyčia buvo iš oro pusės baigta, tik dar neįrengtas vidus.
REKLAMA
REKLAMA
Vasario 16-ąją kviečiama minėti kaip Blaivybės dieną
Vasario 16-tąją minėsime Lietuvos Valstybės atkūrimo 90–asias metines. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu šie metai paskelbti Blaivybės metais. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia vasario 16-tąją minėti ir kaip Blaivybės dieną, nes šią dieną gimė vienas garsiausių lietuvių tautos švietėjų, kultūros puoselėtojų, blaivybės idėjų skleidėjų – Motiejus Valančius.
Ar politika – vertybė?
Mokytojai atsisako auklėti vaikus! Bet ar išvis mūsų valstybėje dar reikia ir apskritai ar galima ką nors išauklėti? Mokinių elgesys mokyklose jau kurį laiką nebevertinamas. Net paprasčiausias etiketas sunaikintas. Verslininkai dažniausiai vadovaujasi tik privačia moralės samprata. Seimas, keletą metų kūręs Politikų elgesio kodeksą, išvis paralyžiavo Etikos ir procedūrų komisijos darbą, nes nebėra bendrųjų principų ir kolektyvinių pastangų sielotis dėl kažkokios etikos ir moralės.
Armas Rudaitis: Prieš alkoholizmą reikia kovoti logiškais būdais
Skirtingo turinio internetiniai portalai pilni įvairiausios informacijos, vyksta aršios diskusijos, visuomenė sunerimusi, krepšinio sirgaliai įtūžę, Seimo nariai susipainioję, o Lietuvos televizijos nebetransliuoja krepšinio rungtynių tiesiogiai. Kas atsitiko? Įsigaliojo dar vasarą priimtos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Kodėl jų reikėjo? Patys įstatymą iniciavę seimo nariai aiškiai pabrėžia – jaunimo alkoholizmui pažaboti.
Mindaugas Kubilius: Investuoti į garbę
Dėl ko gyvename ir dėl ko vargstame? Ką kaupiame ir ką prarandame? Ko siekiame ir ką dovanojame? Kas esame ir koks mūsų tikslas? Į ką laikini ir suvargę šioje žemėje gyvendami investuojame? Sąžiningas ir vienintelis atsakymas – į išlikimą. Juk gyvename ne tam, kad mirtume, o kad gyventume.
Seimas 2008-uosius pavers Blaivybės metais
Blaivybės sąjūdžio įkvėpėjas vyskupas Motiejus Valančius (1801–1875) vadinamas tautos blaivintoju. Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad alkoholio vartojimas mūsų krašte pasiekė pavojingą ribą ir daro didelę žalą Lietuvos žmonių, ypač vaikų ir jaunimo, sveikatai bei valstybės plėtrai, ketina tęsti lietuvių blaivintojo M. Valančiaus darbą ir 2008-uosius paskelbti Blaivybės metais. Projekto tikslas – sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje.
Mauzeris su Surskiu kalba apie krepšininkus ir benziną
Politologai Mauzeris su Surskiu ėmėsi sportiškai kultūrologinių temų - nagrinėja, kodėl lietuvių krepšininkai pradėjo masiškai ženytis. Paskui iš peties imasi benzino temos.
Mauzeris: Surski, kaip jūs paaiškintumėt tokį paradoksalų reiškinį, kurio aš negaliu pavadinti paprastu sutapimu? O tatai gi - masinės krepšininkų vestuvės.
Surskis: Įrodykite masiškumą pavardžių gausybės ragu.
Mauzeris: ...nesupratau.
Buvusiame blaivybės puoselėtojo vyskupo M.Valančiaus name dabar klesti girtuoklystė
Telšių rajono Varnių miestelyje esantis namas, kuriame 1850-1864 metais gyveno žemaičių vyskupas, blaivybės judėjimo įkvėpėjas, istorikas ir rašytojas Motiejus Valančius, dabar virto landyne.
Dienraščio "Lietuvos rytas" teigimu, šiame name varniškiai gali ne tik bet kuriuo paros metu nusipirkti naminės degtinės, bet ir už atitinkamą mokestį vietoje jos išgerti. Siekdami prisivilioti pirkėjus, agurko arba duonos užkandai šeimininkai duoda nemokamai.
Vilniaus rotušėje bus eksponuojami tapytojo Vytauto Ciplijausko darbai
Vilniaus rotušėje rengiamoje tapytojo Vytauto Ciplijausko parodoje bus eksponuojami Lietuvai nusipelniusių valstybės, mokslo ir kultūros veikėjų portretai.
Kaip rašoma Rotušės pranešime spaudai, kitą antradienį (02.04) atidaroma V. Ciplijausko paroda yra skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo dienai.