Blaivybės sąjūdžio įkvėpėjas vyskupas Motiejus Valančius (1801–1875) vadinamas tautos blaivintoju.
Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad alkoholio vartojimas mūsų krašte pasiekė pavojingą ribą ir daro didelę žalą Lietuvos žmonių, ypač vaikų ir jaunimo, sveikatai bei valstybės plėtrai, ketina tęsti lietuvių blaivintojo M. Valančiaus darbą ir 2008-uosius paskelbti Blaivybės metais. Projekto tikslas – sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje.
Projekto siūlytoja yra Nacionalinė žalingų įpročių prevencijos taryba ir Lietuvos blaivybės draugija „Baltų ainiai“.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto Antano Matulo motyvaciniame rašte sakoma, kad, pagal apklausas, 2004 m. alkoholinių gėrimų vartojo 85 proc. Lietuvos gyventojų. Tyrimų duomenimis, 15–16 metų paauglių girtavimas nuo 1995 iki 2003 m. išaugo 5 kartus.
„Tai rodo jau ne atsitiktinius išgėrimus, bet sistemingą jaunosios kartos girtavimą“, – teigia A. Matulas.
Girtauja vis jaunesni
Statistikos departamento atliktas „Eurostat“ tyrimas parodė, kad pagrindiniai 15–17 m. amžiaus mergaičių vartojami gėrimai yra sidras ir alkoholiniai kokteiliai, o to paties amžiaus berniukų – alus.
„Tai rodo, kad šių gėrimų rinkodara yra orientuojama į vaikus ir jaunimą. Moterys taip pat pradėjo dažniau vartoti stiprius alkoholinius gėrimus“, – sako A. Matulas.
Be to, alkoholinių psichozių skaičius per 5 metus išaugo beveik dvigubai, 2005 m. nuo alkoholinių psichozių ir lėtinio alkoholizmo Lietuvoje gydėsi 65 tūkst. gyventojų.
„Nors Lietuvos sveikatos programoje ir Valstybinėje alkoholio kontrolės programoje buvo numatyta iki 2010 metų sumažinti alkoholio vartojimą 25 proc., kol kas Lietuvoje alkoholio vartojimas nuolat didėja“, – stebisi A. Matulas.
Žudo ir žmones, ir ūkį
Pagal alkoholio vartojimą lietuviai jau senokai lenkia kaimynus baltarusius, latvius, estus ir apskritai daugelio Europos šalių gyventojus. Manoma, kad dėl alkoholio Lietuvos valstybė kasmet patiria 3 mlrd. Lt žalos (4,3 proc. BVP).
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje 2005 m. nuo alkoholio mirė 1242 asmenys – tai yra 142 žmonėmis daugiau nei 2004 m. Lietuvoje kasmet nusižudo per 1,5 tūkst. asmenų, o alkoholis yra maždaug septynių iš dešimties savižudybių priežastis. Šalies keliuose neblaivūs vairuotojai kasmet sužaloja apie 1,6 tūkst. žmonių (dalį jų – visam gyvenimui).
„Nepaisant visuose strateginiuose Lietuvos sveikatos dokumentuose įvardintos nuostatos mažinti alkoholinių gėrimų vartojimą ir jų keliamą žalą asmens bei visuomenės sveikatai, pastarųjų metų alkoholio kontrolės politika buvo akivaizdžiai neefektyvi“, – teigia A. Matulas.
Drausti ir reklamą
Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja alkoholio vartojimo problemoms spręsti pasitelkiant rinkos reguliavimo priemones: gėrimų reklamos draudimą, prieinamumo mažinimą – pardavimo vietų bei laiko ribojimą, kainų didinimą.
Taip pat rekomenduojamos ir kitos priemonės: visuomenės švietimas, vairuotojų tikrinimas ir kt.
„Šiomis priemonėmis Lietuvoje nebuvo pasinaudota, o daugelis jų buvo tiesiogiai ignoruojamos: alkoholinių gėrimų prieinamumas padidintas, leidus alkoholinius gėrimus pardavinėti degalinėse, sanatorijose; alkoholiniais gėrimais leista prekiauti 24 valandas per parą“, – pastebi Sveikatos reikalų komitetas.