kamieninės ląstelės

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „kamieninės ląstelės“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „kamieninės ląstelės“.

Iš žmogaus smegenų sukūrė pirmą pasaulyje kompiuterį: mokslinė fantastika virto realybe

Švedijos mokslininkai sukūrė pirmąjį pasaulyje „gyvą kompiuterį“, pagamintą iš žmogaus smegenų audinio. Jį sudaro 16 organoidų, arba laboratorijoje išaugintų smegenų ląstelių gniužulų, kurie tarpusavyje siunčia informaciją.
2024-06-16

Kamieninės ląstelės išgelbėjo lietuvius nuo galūnių amputacijos

Pasitelkus kamienines ląsteles, pirmą kartą Lietuvos medicinos istorijoje nuo amputacijos apsaugota 13 pacientų su gangrenuojančiomis galūnėmis. Toks rezultatas pasiektas šalies mokslininkams kartu su medikais atlikus eksperimentinį tyrimą, kurio metu kamieninių ląstelių terapija pavyko išgydyti 87 proc. nuo kritinės galūnių išemijos kentėjusių ligonių.
2017-07-24

Botulinas, hialuronas, kamieninės ląstelės – ko reikia tavo odai?

Kuo lauke šviesiau, tuo labiau pastebimi įvairūs veido odos defektai – raukšlės, įtrūkimai, pigmentinės dėmės. Kada jiems pašalinti pakanka odos priežiūros priemonių ir dermatologų konsultacijų, o kada prireikia plastinės chirurgijos procedūrų? „Nuo vaikystės patariama veido odą prižiūrėti taip kruopščiai ir taisyklingai, kaip ir valytis dantis. Įvairūs kremai, losjonai ir kaukės odą pamaitina, nuramina, apsaugo nuo šalčio, sauso oro ar pernelyg aktyvių saulės spindulių.
2017-03-28

Jūsų riebaliniame audinyje – grožio ir sveikatos paslaptis

Ar žinojote, kad jūsų riebalinio audinio ląstelėse slypi ne tik grožio, bet ir sveikatos paslaptis? Nuolat tobulėjanti medicina ir mokslas įrodo, kad iš žmogaus riebalinio audinio išgaunamos kamieninės ląstelės gali ir gydyti, ir atjauninti. Pasak plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojų, procedūros metu iš nuosavo riebalinio audinio išskiriamos kamieninės ląstelės vėliau suleidžiamos į problemines odos vietas. Tokiu būdu oda paskatinama maitintis iš vidaus.
2016-11-06

Japonijoje pripažinta, kad nepavyko perprogramuoti ląstelių

Japonijoje įtakingas tyrimų centras pripažino, kad nesugebės rasti lengvo būdo įprastas ląsteles perprogramuoti į kamienines, nors anksčiau tokį būdą žadėjusi mokslininkė Haruko Obokata net buvo tapusi mokslo pasaulio žvaigžde. Dabar ji traukiasi pripažinusi savo klaidas, o kolegos ją kaltina net klastojus savo tyrimus. Šių metų pradžioje tai buvo pažadas atversti naują medicinos puslapį.
2014-12-19

Dar viena viltis: sukurta vėžio „žudymo mašina“

Harvardo medicinos universiteto mokslininkai atrado kelią, kaip paversti kamienines ląsteles „žudymo mašinomis“, kurios kovotų prieš vėžį., rašo BBC Eksperimentuose su pelėmis, kamieninės ląstelės buvo genetiškai modifikuotos gaminti ir išskirti toksinus, kurie žudo smegenų auglius nepažeidžiant kitų ląstelių ar jų pačių. Mokslininkai teigia, kad kitas žingsnis yra išbandyti procedūrą su žmonėmis. Kamieninių ląstelių specialistas teigia, kad tai yra vėžio gydymo ateitis.
2014-10-25

Mokslininkams pavyko išauginti akies tinklainę

JAV mokslininkams pirmą kartą pavyko Petri lėkštelėje iš kamieninių ląstelių išauginti 3D žmogaus akies tinklainės audinį. Pasak Johno Hopkinso universiteto (JAV) atstovų, išaugintos tinklainės audinio ląstelės reaguoja į šviesą lygiai taip pat, kaip ir įprastiniai fotoreceptoriai. JAV mokslininkų tyrimo rezultatus paskelbė žurnalas „Nature Communications“. Tyrimo autoriai tinklainei auginti pasitelkė iš žmogaus odos ląstelių išgautas pluripotentines kamienines ląsteles, sakoma pranešime.
2014-06-13

Pirmą kartą pavyko klonuoti kamienines ląsteles iš suaugusio žmogaus audinių

Jungtinių Valstijų mokslininkams pirmą kartą pavyko klonuoti kamienines ląsteles iš suaugusių žmonių audinių, pranešė „Telegraph.co.uk“. Pranešama, kad šiame tyrime dalyvavo nuo 35 iki 75 metų amžiaus vyrai. Pabrėžiama, kad eksperimento metu pavyko sėkmingai išgauti kamienines ląsteles net iš 75 metų amžiaus vyro audinių.
2014-04-18

3D parkeris palengvins lūžusių kaulų gydymą

Labai daug vilčių dedama į vis tobulinamą išradimą – trimatį spausdintuvą. Viena iš sričių, kurioje šis išradimas gali būti pritaikomas, yra medicina. 3D spausdintuvais galima „pripiešti“ trūkstamą organą, rašo popsci.com. Australijos Wollongongo universiteto mokslininkai sukūrė specialų parkerį „BioPen“. Tai įrankis, veikiantis 3D spausdintuvo principu, su kuriuo praktiškai galima pacientui, patyrusiam kaulų lūžius, priklijuoti trūkstamą kaulo dalį.
2013-12-13

Mėgintuvėlyje išaugintos žmogaus smegenys

D. Britanijos ir Austrijos mokslininkai pranešė iš kamieninių ląstelių mėgintuvėlyje išauginę miniatiūrines žmogaus smegenis, panašias į tas, kurios yra besivystančiuose embrionuose.
2013-08-29
REKLAMA
REKLAMA

Pristatoma laboratorijoje išauginta dirbtinė mėsa

Mokslininkai pirmadienį ketina pristatyti pirmąjį pasaulyje maltinuką iš laboratorijoje užaugintos jautienos - jis bus iškeptas ir suvalgytas poros savanorių Londone, tikintis pradėti maisto revoliuciją. 140 gramų maltos mėsos gabalėlis, kurį pagaminti kainavo daugiau nei 250 tūkst. eurų (863,2 tūkst. litų), buvo užaugintas iš raumenų ląstelių, paimtų iš gyvos karvės.
2013-08-05

„Mokslo košė“: dinozaurai, vištų smegenys ir sveikatos paslaptys

Pasaulinį atšilimą galima matuoti radijų bangų pagalba. Kol žemieji atmosferos sluoksniai šyla, viršutiniai, atvirkščiai, šąla. Būtent dėl to palydovų skleidžiami radijo signalai silpsta – ir kol šilimas nesibaigs, šio proceso sustabdyti nepavyks. Tačiau visa tai galima panaudoti mokslo labui. (Phys.Org) Pasirodo, dinozaurai turėjo vištų smegenis. Ir tai, beje, galima laikyti komplimentu! Tokie mokslininkų teiginiai meta iššūkį stereotipui, kad dinozaurai buvo buki ir todėl pasmerkti išmirti.
2013-08-03

Ateityje turėsime dantis, užaugintus naudojant šlapimą?

Mokslininkai užaugino danties užuomazgas naudodami žmogaus šlapimą, rašo bbc.co.uk. Rezultatai, paskelbti žurnale „Cell Regeneration Journal“, parodė, kad šlapimas gali būti kamieninių ląstelių šaltinis, iš kurio galima išauginti mažas į dantis panašias struktūras. Mokslininkų komanda iš Kinijos tikisi, jog tokia technika gali būti pakoreguota, kad būtų įmanoma pakeisti prarastą dantį.
2013-07-30

Medikų svajonės pildosi: nauja širdis su kamieninėmis ląstelėmis

Kamieninės ląstelės jau kuris laikas medicinoje nepakeičiamos gydant kai kurias pavienes ligas, tačiau kasmet moksliniai tyrimai atveria vis naujas šių ląstelių perspektyvas. Šiuo metu ypač daug vilčių į kamienines ląsteles deda kardiologai – širdies ligos yra vienos iš dažniausių šiandieniniame pasaulyje, o efektyvių ir nebrangių pažeistos širdies gydymo būdų vis dar nėra.
2013-06-18

Kamieninės ląstelės įveikė dar vieną beviltišką ligą

Naujagimio laukimas – visada didelis jaudulys ir tuo pačiu džiaugsmas. Juk kas kartą įvyksta nedidelis stebuklas: tarsi „iš niekur“ atsiranda krykštaujantis kūdikis, pamažu užaugantis iki brandžios asmenybės. Deja, niekas neapsaugotas nuo tragiškų nutikimų, kuomet tuoj po gimdymo tenka išgirsti baisiausias gydytojų diagnozes, vienu ypu sudaužančias svajones ir viltis.
2013-03-08

Kamieninės ląstelės įveikė dar vieną beviltišką ligą – vaikų cerebrinį paralyžių

Naujagimio laukimas – visada didelis jaudulys ir tuo pačiu džiaugsmas. Juk kas kartą įvyksta nedidelis stebuklas: tarsi „iš niekur“ atsiranda krykštaujantis kūdikis, pamažu užaugantis iki brandžios asmenybės. Deja, niekas neapsaugotas nuo tragiškų nutikimų, kuomet tuoj po gimdymo tenka išgirsti baisiausias gydytojų diagnozes, vienu ypu sudaužančias svajones ir viltis.
2013-03-07

Naujoji medicinos era: dėl kamieninių ląstelių tėvas dukrai išrovė du dantis

Intensyvūs kamieninių ląstelių tyrimai skelbia, kad netrukus sulauksime naujosios medicinos eros, kurioje dauguma dabar neįveikiamų ligų bus išgydomos kamieninėmis ląstelėmis. Įkvėpti šių vilčių tėvai jau dabar stengiasi savo vaikams užtikrinti tokias ateities galimybes specialiuose bankuose išsaugodami vaikų virkštelės kraujo kamienines ląsteles, o kai tai nepavyksta, griebiasi iš pirmo žvilgsnio visai netikėtų sprendimų.
2012-12-17

Nauja kryptis genetikoje: žmogaus ląstelės turi skirtingą DNR

Anksčiau buvo manyta, kad visos žmogaus kūno ląstelės turi vienodą DNR. Naujausi „Nature“ žurnale paskelbti kamieninių ląstelių tyrimai rodo, kad tai netiesa. Tirdami kamienines ląsteles paimtas iš žmogaus odos mokslininkai iš Jeilio Medicinos mokyklos (Yale School of Medicine) nustatė, kad genetinių variacijų žmogaus kūno audiniuose pasitaiko dažnai. „Mes nustatėme, kad žmogus yra mozaika ląstelių, turinčių skirtingus genomus“, – sakė vyriausioji publikacijos autorė daktarė Flora Vaccarino.
2012-12-03

Kamieninės ląstelės: nepagydomų ligų mažėja

Insultas, diabetas, infarktas, išsėtinė sklerozė, cerebrinis paralyžius, artritas – tai tik nedidelė dalis ligų, kurias pasak mokslininkų ateityje galėsime pamiršti.  Kaip? Kamieninių ląstelių pagalba, naudojamų naujų vaistų kūrimui nuo ligų, kurias šiandien dar vadiname nepagydomomis. Pažangių technologijų dėka, žmonija jau gali pasirūpinti „atsarginėmis dalimis“. Visas žmogaus organizmas sudarytas iš kamieninių ląstelių, tačiau senstant jų mažėja.
2012-10-23

Artėjanti „kamieninių ląstelių karta“ sudomino JAV kariškius

Visame pasaulyje ir ypač JAV sparčiai populiarėjantys kamieninių ląstelių bankai, kuriuose tėvai po gimdymo išsaugo naujagimių virkštelės kraujo kamienines ląsteles, mokslininkams ir medikams ateityje žada naujas tyrimų sritis ir tuo pačiu – tobulesnes ir efektyvesnes žmonių gydymo galimybes. Tokiomis galimybėmis susidomėjo ir JAV kariškiai, nuolatos investuojantys į jų manymu perspektyvius mokslinius tyrimus.
2012-10-15

Nobelio medicinos premija paskirta už kamieninių ląstelių tyrimus

Britas Johnas Gurdonas ir Shinya Yamanaka iš Japonijos pelnė 2012 metų Nobelio medicinos premiją už svarbius atradimus kamieninių ląstelių srityje. Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute pirmadienį paskelbė, jog šie du mokslininkai pagerbiami „už atradimą, kad subrendusias ląsteles galima perprogramuoti paverčiant jas pliuripotentinėmis“. Pasak komiteto, šis atradimas „iš pagrindų pakeitė mūsų supratimą apie tai, kaip vystosi ląstelės ir organizmai“. J.Gurdonas ir Sh.
2012-10-08

Nobelio medicinos premija – už kamieninių ląstelių tyrimus

2012 metų Nobelio medicinos premija skirta Johnui B. Gurdonui ir Shinyai Yamanakai už atradimą, kad subrendusios ląstelės gali būti perprogramuotos į daugiafunkcines ląsteles, pranešė tinklalapis nobelprice.org. Kasmet pirmoji Nobelio premija skiriama už pasiekimus medicinos srityje. Nobelio premijos įteikiamos gruodžio 10-ąją, premijos įkūrėjo Adolfo Nobelio mirties dieną.
2012-10-08

Mokslininkams pavyko išgauti spermą iš odos

JAV mokslininkams pavyko kamienines ląsteles, išgautas iš vyro odos audinio, paversti ankstyvos raidos  spermatozoidais. Tikimasi, kad šis pasiekimas atvers naujas vyrų nevaisingumo gydymo galimybes.
2012-09-05

Kamieninės ląstelės išgelbėjo beviltiškoje būsenoje buvusią mergaitę

Tai, kad kamieninės ląstelės – viena perspektyviausių ateities medicinos sričių, turbūt jau niekam aiškinti nebereikia. O šiuo metu ir  vienas iš svarbiausių gydymų onkohematologijoje.  Tačiau kitose srityse, mokslas  žengia pirmuosius žingsnius – ir nors atliekamos kelios dešimtys klinikiniai tyrimų, kuriuose dalyvauja sergantys pacientai, tačiau didžioji dalis  tyrimų dar atliekami su gyvūnais.
2012-09-04

Siekiant ES uždrausti tyrimus su kamieninėmis ląstelėmis, tikimasi ir lietuvių pritarimo

Lietuvoje, kaip dar vienuolikoje Europos Sąjungos valstybių, bus renkami parašai, kad iš Europos Sąjungos biudžeto nebūtų finansuojami žmogaus embrionų kamieninių ląstelių tyrimai. Europos Sąjungos piliečių iniciatyvą trečiadienį, pirmą kartą Lietuvoje, įregistravo Vyriausioji rinkimų komisija. Nors mūsų šalyje tokie tyrimai uždrausti, tikimasi surinkti apie 20 tūkst. parašų. Iniciatyva už žmogaus embrionų kamieninių ląstelių tyrimų finansavimo nutraukimą gimė gegužę Italijoje.

Mėsą iš 3D spausdintuvų norima paversti realybe

Dirbtinės mėsos, kuri išvaizda ir skoniu nesiskirtų nuo tikrosios, gamybos 3D biospausdintuvais technologijos kūrimui skirta daugiau nei 300 tūkst. dolerių. Vienas iš internetinių mokėjimų sistemos „PayPal“ steigėjų milijardierius išradėjas Peteris Thiefas 3D biospausdinimo technologiją kuriančiai JAV bendrovei „Modern Meadow“ pasiūlė nuo 160 tūkst. iki 220 tūkst. svarų sterlingų finansinę paramą, pranešė „Dailymail.co.
2012-08-17

Lietuvoje virkštelės kraujo banko nereikia?

Išsivysčiusiose pasaulio šalyse veikia vieši virkštelės kraujo bankai, kuriuose užšaldomas ir laikomas nukirptų kūdikių virkštelių kraujas – jame esančias kamienines ląsteles prireikus galima naudoti kraujo ligoms gydyti. Privačių bankų atstovai tikina, kad taip galima išgydyti ir daugiau ligų, pavyzdžiui, cerebrinį paralyžių.

Dešimtmetei persodinta mėgintuvėlyje užauginta kraujagyslė

Švedijos gydytojai pranešė, kad dešimtmetei mergaitei buvo persodinta stambi kraujagyslė, išauginta iš jos pačios kamieninių ląstelių, informuoja BBC. Gydytojai paėmė mirusio vyro veną, nuo jos pašalino jo ląsteles ir likusi „karkasą“ panardino mergaitės kamieninėse ląstelėse. Tokiu būdu mėgintuvėlyje pavyko užauginti iš mergaitės ląstelių sudarytą kraujagyslę. Mergaitei reikėjo operacijos, nes buvo užsikišusi stambi žarnyną ir kepenis jungianti vena.
2012-06-14

Mokslininkai laboratorijoje išaugino žmogaus kepenis

Japonų mokslininkai iš kamieninių ląstelių išaugino funkcionuojančias kepenis. Pasiekimas atveria plačias perspektyvas šių organų auginimui ir persodinimui. Tyrėjų kolektyvas į pelės organizmą implantavo indukuotų pluripotentinių kamieninių ląstelių (angl. – „induced pluripotent stem“, iPS). Jos išaugo į mažas, tačiau puikiai funkcionuojančias žmogiškas kepenis, dienraštį „Yomiuri Shimbun“ cituoja „news.yahoo.
2012-06-08

Vaikų poilsis: kam tai rūpi?

Naujausio savaitraščio „Balsas.lt savaitė“ „Karštojoje temoje“ – žurnalistės Indrės Vainalavičiūtės straipsnis „Vaikų poilsis: kam tai rūpi?“  Parlamentarai vėl pageidauja, kad milijonai litų būtų skirti dar vienam Seimo rūmų remontui, kariškiai vos ne kasmet už milžiniškas sumas perka brokuotą techniką, ministerijų klerkai išsimoka tūkstantinius priedus, už savo pinigus keliame Afganistano gerovę.
2012-06-04

Kodėl gydymo kamieninėmis ląstelėmis sergantiems turime ieškoti svetur?

„Mes jau skrisime penktą kartą, nes rezultatai iš tikrųjų yra labai geri - mūsų dukrytė sustiprėjo, kalbėti pradėjo ir savarankiškai jau pavaikšto“, - gydymu kamieninėmis ląstelėmis džiaugėsi Kamilės mama Erika Švenčionienė. Mergaitės tėtis Gvidas pritarė savo žmonai. Prieš metus jo dukra buvo tarsi guminė, o dabar ji tvirta. Neseniai paprašė ją užrašyti į muzikos mokyklą. Veiksmingą gydymą savo sergančiai atžalai tėvai surado užsienyje.
2012-05-30

„Kiaušialąsčių gamyklos“ moterims žada jaunystės eliksyrą

Jau šiemet iš kamieninių žmogaus ląstelių laboratorijoje išaugintas kiaušialąstes ruošiamasi apvaisinti vyrų lytinėmis ląstelėmis. Tai sukels tikrą revoliuciją nevaisingumo gydymo srityje, kuri leis moterims pamiršti menopauzę ir ilgai išlikti jaunoms tarsi geriant jaunystės eliksyrą, mano mokslininkai.
2012-04-18

Mokslininkai mėgintuvėlyje išaugino mėsą

Nyderlandų mokslininkai panaudojo kamienines ląsteles ir laboratorijoje išaugino raumens audinį, iš kurio šiais metais planuojama pagaminti pirmąjį laboratorijoje sukurtą mėsainį, skelbia BBC. Tyrimo tikslas – atrasti efektyvesnį mėsos gavimo būdą nei gyvulių auginimas. Profesorius Markas Postas sakė, kad sintetinė mėsa gali net iki 60 proc. sumažinti neigiamą mėsos gamybos poveikį aplinkai. Pasak jo, mėsą auginant laboratorijose, būtų daug efektyviau naudojami ištekliai.
2012-02-20

Kamieninės ląstelės gali išgydyti infarkto padarytą žalą

Paciento širdies kamieninės ląstelės gali išgydyti širdies priepuolio padarytą žalą, skelbia BBC. Pranešimas paskelbtas medicinos žurnale „Lancet“. Pasak Didžiosios Britanijos organizacijos „British Heart Foundation“, dar tik pradžia šio tyrimo, tačiau tai gali būti puiki žinia širdies priepuolį patyrusiems žmonėms. Širdies smūgis ištinka žmogų, kai širdžiai trūksta deguonies – kraujo krešulys užblokuoja kraujo patekimą į širdį.
2012-02-14

Smegenų ląsteles pavyko sukurti iš odos ląstelių

Kalifornijos mokslininkams pavyko odos ląsteles tiesiogiai paversti smegenų ląstelėmis, praneša BBC. Šis atradimas gali padėti išvengti dėl kamieninių ląstelių kylančių problemų. Paprastai norint paversti vienos rūšies ląsteles kitomis pirmiausia jas reikia pakeisti į kamienines ląsteles. Kalifornijos mokslininkams, kurie atliko bandymus su pelėmis, pavyko ląsteles pakeisti be šio etapo. Kamieninės ląstelės – ląstelės, kurios išsivysto į bet kokio tipo ląsteles.
2012-02-01

Maisto pramonės ateitis – dirbtinė mėsa

Mokslininkai sako, kad norint išmaitinti augančią žmonių populiaciją ir nesunaikinti visų žemės išteklių, dabartinei maisto pramonei prireikės alternatyvų. Prognozuojama, kad po kelių dešimtmečių mėsos poreikis pasaulyje išaugs dvigubai. Viena jų jau dabar įgyvendinama laboratorijose – dirbtinai iš ląstelių auginama mėsa. Ką valgysime ateityje, kokios įtakos naujos maisto technologijos turės aplinkai ir žmogaus sveikatai? „Mes paimame kamienines ląsteles iš gyvūnų.
2011-11-14

Britų mokslininkai sukūrė dirbtinį kraują

Didžiosios Britanijos mokslininkai iš kamieninių ląstelių sukūrė dirbtinį kraują, kuris gali būti išbandytas su žmonėmis jau po dvejų metų. Mokslininkai teigia, kad tokį kraują bus galima gaminti pramoniniu mastu tokiu būdu išgelbėjant tūkstančius gyvybių. Dirbtinis kraujas iš pagrindų pakeis kraujo perpylimą, nes ligoninėse nebetruks kraujo.
2011-10-31

Jau per artimiausią dešimtmetį naudosime dirbtinį kraują?

Mokslininkų teigimu, jau per ateinančius 10 metų operacijų metu bus naudojamas dirbtinis kraujas iš kamieninių ląstelių. Telegraph.co.uk rašo, kad per dvejus–trejus metus planuojama pradėti klinikinius tyrimus su dirbtiniu krauju, pagamintu naudojant suaugusio žmogaus kamienines ląsteles. Tikimasi, kad netolimoje ateityje būtent tokio – dirbtinio – kraujo naudojimas taps įprasta medicinine praktika, esant tikro kraujo trūkumui.
2011-10-27

Žengtas naujas žingsnis žmonių klonavimo kryptimi

Klonavimo technologiją pasitelkusiems JAV mokslininkams pavyko sukurti žmogaus embrionus, kurie buvo labai artimos diabetu sergančių pacientų genetinės kopijos. Tyrėjai tikisi, kad šis metodas ateityje padės išgydyti sunkias ligas, tarp jų ir diabetą. Žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje Niujorko Kamieninių ląstelių fondo laboratorijoje eksperimentuojantys mokslininkai pranešė sukūrę 13 ankstyvosios stadijos žmogaus embrionų, kurie iš dalies buvo diabetų sergančių žmonių genetiniai klonai.
2011-10-06

Nykstančias rūšis gelbės kamieninių ląstelių „zoologijos sodas“

Mokslininkai paskelbė sukūrę pirmąsias nykstančių gyvūnų kamienines ląsteles. Manoma, kad tai potencialiai galėtų išgelbėti dešimtis jų rūšių. „Geriausias būdas suvaldyti nykimą – išsaugoti rūšis ir jų gyvenamąsias vietoves, tačiau tai ne visada pavyksta. Kamieninių ląstelių technologija suteikia tam tikros vilties, kad jie neišnyks, net jei jie visai eliminuoti iš gyvenamųjų arealų“,– teigia San Diego zoologijos sodo genetikos vadovas ir vienas tyrimo autorių Oliveris Ryderis.
2011-09-05

Mokslininkams pavyko užauginti dantį inkstuose

Mokslininkai iš esmės pakeitė požiūrį į dantų implantus – jiems pavyko iš kamieninių ląstelių išauginti pilnavertį dantį, kuris vėliau buvo persodintas graužikui. Šis transplantas yra dar vienas žingsnis veiksmingos sistemos link, pakeisiančios donoro organų transplantaciją, sukūrimo.
2011-07-13

Švedijoje žmogui pirmą kartą įsodinta dirbtinė trachėja

Švedijos chirurgai atliko pirmą pasaulyje sintetinio organo transplantaciją, skelbia BBC. Mokslininkai Londone sukūrė dirbtinę trachėją, kuri vėliau buvo padengta paciento kamieninėmis ląstelėmis. Svarbu tai, kad šiai procedūrai atlikti nereikia donoro ir nėra rizikos, kad paciento organizmas atmes organą. Be to, chirurgai pabrėžia, kad tokią trachėją galima pagaminti per keletą dienų. Praėjus mėnesiui po operacijos vėžiu sergantis 36-erių pacientas jaučiasi gerai.
2011-07-08

Ateityje valgysime mėgintuvėlyje užaugintą mėsą?

Mokslininkai teigia, kad mėgintuvėlyje užaugintas jautienos kotletas jau po metų taps tikrove. Anot jų, šis produktas, iš kamieninių ląstelių išaugintas jautienos faršas, leis valgyti mėsą neskerdžiant gyvūnų, rašo britų „Daily Mail“. Olandų mokslininkai prognozuoja, kad per artimiausius dešimtmečius pasaulio gyventojų skaičius ta ip sparčiai padidės, kad nebeužteks galvijų visiems jiems pamaitinti. Tad, anot jų, įprastu dalyku taps laboratorijoje auginta jautiena, vištiena ar ėriena.
2011-06-29

Japonai „užaugino“ akies tinklainę

Akių transplantacija, siekiant išgydyti aklumą, žengė dar vieną žingsnį į priekį po to, kai mokslininkams laboratorijoje pirmą kartą pavyko „užauginti“ akies tinklainę, rašo britų dienraštis „The Telegraph“. Mokslininkai buvo nustebę, kuomet kamieninės ląstelės savaime pradėjo kurti sudėtines struktūras, panašias į embrioninę akį. Netikėtas atradimas gali lemti, kad bus pradėtos auginti akies tinklainės ir vėliau persodinamos akliems ar regėjimo sutrikimus turintiems asmenims.
2011-04-08

Laboratorijoje auginamos žmonių širdys netrukus pradės plakti

JAV mokslininkams pavyko laboratorinėmis sąlygomis iš pacientų kamieninių ląstelių ir dovanotų organų išauginti sveikas širdis, kurios artimiausiomis savaitėmis turėtų pradėti plakti. Šis pasiekimas, apie kurį buvo pranešta metinėje „American College of Cardiology„ konferencijoje Naujajame Orleane (JAV), atveria naujas perspektyvas širdies persodinimo srityje ir „pasidaryk pats“ organų auginimo programose, skelbia „Dailymail.co.
2011-04-05

Vokietijoje išgydytas ŽIV virusą turėjęs pacientas

Vokietijos medikams, pasitelkus kamieninių ląstelių transplantaciją, pavyko visiškai išgydyti  žmogaus imunodeficito (ŽIV) virusu užsikrėtusį vyrą, pranešė naujienų agentūra AFP. Vadinamasis „Berlyno pacientas“, ketvirtąją dešimtį įpusėjęs amerikietis, iki gydymo pradžios daugiau nei 10 metų turėjęs ŽIV virusą, po šio gydymo praėjus 3 metams vis dar neturi jokių ŽIV viruso požymių, sakoma pranešime.
2010-12-16

Tos pačios lyties poroms – 100 proc. genetiniai vaikai

Naujas JAV mokslininkų pasiekimas atveria kelią homoseksualų poroms susilaukti vaikų, kurie turės 100 proc. jų genetinės medžiagos. M. D. Andersono Vėžio centro Teksaso valstijos universitete (JAV) mokslininkai pranešė apie sėkmingai atlikto svarbaus eksperimento rezultatus: naudodami kamieninių ląstelių technologiją jie išvedė laboratorines peles, turinčias du tėvus. Vien tik dviejų patinėlių genetinę medžiagą turinčius jauniklius atsivedė surogatinė motina, teigiama universiteto pranešime.
2010-12-09

Insultas pradėtas gydyti kamieninėmis ląstelėmis

Pradėtas pirmasis pasaulyje eksperimentinis insulto gydymas kamieninėmis ląstelėmis: jos buvo suleistos į insultą patyrusio paciento smegenis. Tokią pirmąją pasaulyje procedūrą, kurią vykdyti leido D. Britanijos Medicinos ir sveikatos apsaugos produktų reguliavimo agentūra (MHRA), atliko Glazgo universiteto mokslininkai, pranešė „Independent.co.
2010-11-16

Organų transplantacijoje – naujos technologijos

Ispanų mokslininkai antradienį pristatė naują technologiją kurti dirbtinius organus transplantacijai naudojant kamienines ląsteles. Pasak mokslininkų, tai turėtų labai sumažinti riziką, jog persodintas organas bus atmestas, praneša AFP naujienų agentūra. Naujų dirbtinių organų gamyboje bus naudojamos širdies, kepenų ar kito reikalingo organo, netinkamo transplantacijai, „pamatai“, kaip teigė Madrido Gregorio Maranono ligoninės vyriausiasis kardiologas Francisco Fernandez-Aviles.
2010-11-03

Kamieninės ląstelės gali pakeisti krūtų didinimo operacijas

Prieštaravimai, supantys embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimą regeneruojant žmogaus organus ir audinius gali nurimti - jei tik bus patvirtinti naujo tipo kamieninių ląstelių klinikinių tyrimų rezultatai. O jei jie pasiteisins, gali būti, jog naujosios kamieninės ląstelės pirmiausia bus pritaikytos krūtų didinimo procedūroms atlikti. Naujosios kamieninės ląstelės išgaunamos iš liposukcijos (riebalų nusiurbimo) būdu surinktų riebalinio audinio ląstelių.
2010-10-27
Į viršų