D. Britanijos ir Austrijos mokslininkai pranešė iš kamieninių ląstelių mėgintuvėlyje išauginę miniatiūrines žmogaus smegenis, panašias į tas, kurios yra besivystančiuose embrionuose. Šis pasiekimas suteiks galimybę laboratorinėmis sąlygomis modeliuoti ligų raidą ir bandyti naujus vaistus, skelbia dienraštis „Guardian“.
Pranešama, kad mėgintuvėliuose išauginti vos kelių milimetrų skersmens smegenų organoidai yra sudaryti iš galvos smegenų ląstelių, formuojančių atskiras smegenų sritis, kurias galima pamatyti bręstančiuose žmogaus embrionuose. Tokie organoidai, pasak tyrėjų, padės išsiaiškinti, kaip išsivysto šizofrenija arba autizmas, kurie paprastai diagnozuojami vyresniame amžiuje, tačiau, manoma, atsiranda dėl tam tikrų defektų ankstyvoje žmogaus smegenų raidoje.
Smegenų organoidai, tikimasi, taip pat leis efektyviau bandyti naujus vaistus nenaudojant laboratorinių gyvūnų ar izoliuotų žmogaus audinių ląstelių. Mokslininkams iki šio laiko mėgintuvėliuose iš kamieninių ląstelių pavyko išauginti ir kai kuriuos žmogaus organų modelius, tarp jų akies, kepenų ir posmegeninės liaukos (hipofizės).
Smegenų organoidai buvo išauginti Molekulinių biotechnologijų institute Vienoje (Austrija) pasitelkus žmogaus kamienines ląsteles ir pavertus jas galvos smegenų ląstelėmis. Po kelių mėnesių specialioje terpėje, imituojančioje gimdos aplinkos sąlygas, šios ląstelės suformavo maždaug 3 - 4 milimetrų skersmens sferas.
Pasak tyrėjų, kol kas smegenų organoidai negali išaugti didesni, nes deguonis ir maisto medžiagos negali pasiekti centrinės sferos dalies be kraujotakos ar kitokios maitinimo sistemos pagalbos. Mokslininkai įsitikinę, kad tokie organoidai negalėtų visavertiškai atlikti daugumos galvos smegenų funkcijų.