• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV mokslininkams pavyko laboratorinėmis sąlygomis iš pacientų kamieninių ląstelių ir dovanotų organų išauginti sveikas širdis, kurios artimiausiomis savaitėmis turėtų pradėti plakti.

REKLAMA
REKLAMA

Šis pasiekimas, apie kurį buvo pranešta metinėje „American College of Cardiology„ konferencijoje Naujajame Orleane (JAV), atveria naujas perspektyvas širdies persodinimo srityje ir „pasidaryk pats“ organų auginimo programose, skelbia „Dailymail.co.uk“.

REKLAMA

Žmonių širdžių auginimas laboratorijose iš pacientų kamieninių ląstelių teikia vilčių milijonams širdies ligomis sergančių žmonių, sakoma pranešime. Šis JAV mokslininkų eksperimentas gali būti pirmasis žingsnis į „širdies pagal užsakymą" auginimą ir atverti kelią tokiam pat kepenų, plaučių arba inkstų auginimui.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad dirbtinės širdys buvo išaugintos pasitelkus donorų padovanotos organus. Nuo šių širdžių buvo pašalintos visos raumens ląstelės, kad liktų tik širdies jungiamasis audinys. Po to į jį buvo suleisti keli milijonai kamieninių ląstelių, paimtų iš širdies transplantacijos operacijos laukiančių pacientų. Šios ląstelės ėmė daugintis, augti ir ilgainiui svetimos širdies jungiamąjį audinį padengė sveikomis širdies raumens ląstelėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Širdys auga, ir mes tikimės, kad po kelių savaičių mes pamatysime pirmuosius jų plakimo požymius", – pareiškė Minesotos universiteto regeneracinės medicinos daktarė Doris Taylor. Pasak mokslininkės, reikės įveikti dar ne vieną kliūtį, kad tokiu būdu būtų išauginta pilnai funkcionuojanti širdis, tačiau ji prognozuojanti, jog vieną dieną iš kamieninių ląstelių bus įmanoma išauginti naujus transplantavimui tinkamus žmogaus organus.

REKLAMA

Šiuo metu pacientai, kuriems buvo persodinta širdis, iki gyvenimo pabaigos turi gerti imuninę sistemą slopinančius vaistus, kad būtų galima išvengti organo atmetimo reakcijos. Šie vaistai kelia didesnį aukšto kraujospūdžio, diabeto ir inkstų sutrikimo pavojų. Tačiau jei persodinta širdis būtų išauginta iš paties paciento kamieninių ląstelių, rizika, kad ji bus atmesta, turėtų būti žymiai mažesnė, sakoma pranešime.

Iki šiol laboratorijose auginamų žmonių organų eksperimentai remiasi kamieninėmis ląstelėmis, kurios gali virsti skirtingo tipo audiniais. 2007 m. D. Britanijoje iš paciento kaulų čiulpų paimtų kamieninių ląstelių pavyko išauginti širdies vožtuvo audinį. Po metų mokslininkams pirmą kartą pavyko išauginti plakančią gyvūno širdį. Daktarės D. Taylor vadovaujami specialistai yra išauginę plakančių žiurkių ir kiaulių širdžių. Ir nors jo dar pernelyg silpnos, kad tiktų transplantavimui,  šie tyrimai yra rimtas pasiekimas organų gamybos „pagal užsakymą" srityje, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų