„Nuo vaikystės patariama veido odą prižiūrėti taip kruopščiai ir taisyklingai, kaip ir valytis dantis. Įvairūs kremai, losjonai ir kaukės odą pamaitina, nuramina, apsaugo nuo šalčio, sauso oro ar pernelyg aktyvių saulės spindulių. Tačiau metams bėgant, mūsų odos savybės natūraliai keičiasi, elastingumas mažėja, todėl minėtos priežiūros priemonės veido odos neatstato taip, kaip norėtume“, – sako Renaldas Vaičiūnas, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.
Kaip įvertinti, kurios procedūros tinka?
Į veido odą, jos išvaizdą, nelygumus didesnis dėmesys atkreipiamas pavasario pradžioje. Padidėjęs šviesos kiekis lauke išdavikiškai atveria tai, kas tamsiuoju metų laiku nebuvo taip akivaizdžiai matoma, arba kas buvo paslėpta po galvos apdangalais ar drabužiais.
„Pavasarį saulė tampa aktyvesnė, žmonės automatiškai prisimerkia, raukosi, pradeda dažniau žiūrėti į save dienos šviesoje, pastebi daugiau įvairių odos nelygumų. Tai natūralu. Įvairūs odos pakitimai verčia kreiptis į dermatologus ar plastikos chirurgus. Labai smulkias raukšles, nelygumus gali padėti išspręsti lazeriu atliekamos procedūros. Tačiau jeigu įdubimas skruoste gilesnis ar raukšlė tarpuakyje ryškesnė, prireiks plastinės chirurgijos procedūrų“, – teigia R. Vaičiūnas.
Viena iš priemonių kovai su raukšlėmis yra botulino toksino injekcijos. Jos gali sušvelninti ar panaikinti smulkias raukšles, pavyzdžiui, akių kraštuose, kaktoje ar tarpuakyje. Po botulino toksino injekcijų raukšlės tampa nepastebimos po 3-5 dienų, o poveikis trunka nuo keturių mėnesių iki pusmečio. Tiesa, gilesnėms raukšlėms ir įvairiems įdubimams odoje siūlomi hialurono rūgšties užpildai.
„Hialuroninė rūgštis – yra pagrindinė odos drėkinamoji medžiaga. Po injekcijos pasigaminęs kolagenas užpildo raukšlės linkį ir vizualiai ją išlygina, suteikia veidui pilnumo. Efektas matomas iš karto, o poveikis trunka ilgiau nei metus. Hialurono užpildai veikia lokaliai, pavyzdžiui, gali išlyginti raukšles šalia nosies ar lūpų“, – apie procedūrą pasakoja Dainius Balčiūnas, „DR Klinikos“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.
Kuo skiriasi kamieninės ląstelės ir hialurono rūgštis?
Siekiant atnaujinti odos struktūrą, „užkurti“ regeneracinius procesus iš vidaus, hialurono rūgšties nepakaks. Tam naudojamos iš nuosavo riebalinio audinio išskirtos kamieninės ląstelės. Tai Lietuvos mokslininkų patentuota naujos kartos procedūra „SVF Cure“, kai kamieninės ląstelės suleidžiamos į problemines odos vietas. D. Balčiūno teigimu, po kamieninių ląstelių procedūros ima nykti su amžiumi atsiradę odos pakitimai bei gerokai pristabdomi senatvės ženklai.
„Hialurono rūgšties užpildai ir botulino toksino injekcijos gali lokaliai ir estetiškai spręsti nepageidaujamus išvaizdos trūkumus. Tačiau tam, kad oda visapusiškai įgautų „antrą kvėpavimą“, reikalingos kamieninės ląstelės. Tarkime, jeigu pievoje yra penkios duobės ir trys grioviai, tai juos galima užpildyti ir išlyginti užbėrus šiek tiek smėlio. Bet siekiant atnaujinti visą veją, reikia kokybiškų medžiagų, skatinančių augimą ir atsinaujinimą. Tuo ir skiriasi hialurono rūgšties bei kamieninių ląstelių procedūros“, – pasakoja D. Balčiūnas.
Pasak jo, niekada neskubama siūlyti konkrečių procedūrų ir stengiamasi įvertinti, ar pacienčių ir pacientų norai – realūs, o lūkesčiai – adekvatūs. „Dažnai kreipiamasi su odos problemomis, kurioms spręsti nebūtina plastinė chirurgija. Pakanka kosmetologo rekomendacijų ir tinkamos kasdienės odos priežiūros – nesvarbu, ar už lango žiema, ar pavasaris“, – tikina plastikos chirurgas.