Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Virš rajono ligoninių – Damoklo kardas: žada persvarstyti, kokie skyriai turėtų užsidaryti

Kaip numatyta, ateinantys metai bus lemiami, kai paaiškės, kurios gydymo įstaigos negalės išsaugoti akušerijos, chirurgijos ir vaikų ligų skyrių. Tačiau gydymo įstaigų ir savivaldybių atstovai prašo naujosios ministrės nukelti tvarkos įsigaliojimą arba peržiūrėti jau numatytus kriterijus, kurie, jų teigimu „paimti iš oro“.  Vienas deklaruotų Arūno Dulkio inicijuotos sveikatos reformos tikslų – ne tik priartinti būtinąsias paslaugas arčiau namų, bet ir siekti kokybės.
Sveikata Prieš 23 val.

Žalgirio klinika prabilo, kas vyksta: lūžta įranga, trūksta priemonių: „Turime arba vegetuoti, arba mažinti paslaugas“

Žalgirio klinika skundžiasi, kad dėl po sujungimo su Santaros klinikos stringančių viešųjų pirkimų ima stokoti darbui būtinų priemonių. „Vieną dieną lūžta vienas aparatas, o kitą dieną – kitas“, – sako įstaigos direktorius Dalius Matkevičius. Santaros klinikų vadovas gi tikina, kad visi procesai juda, tačiau ne viskas vyksta taip greitai, kaip norėtųsi.

Nuo Naujų metų – pokyčiai: štai kada medikai galės atsisakyti teikti net ir būtinąją pagalbą

Nuo kitų metų pacientų laukia pokyčiai – medikai tam tikrais galės atsisakyti teikti medicinines paslaugas. Nauja tvarka būtų taikoma agresyviems pacientams, kurie nederamu ir nepagarbiu elgesiu žemina medikų garbę ir orumą.
Sveikata Prieš 2 val.

Grėsmingai auga klastingos ligos atvejų: kas trečias sergantis Lietuvoje apie tai nė neįtaria

Sergamumas cukriniu diabetu pasaulyje pastaruoju metu pasiekė epidemijos mastą. Iš dalies pertekliaus liga pavadinama būklė vis dažniau užklumpa ne tik suaugusius, bet ir vaikus. Vienas to kaltininkų yra ydingas, nejudrus gyvenimo būdas. Cukrinis diabetas – tai lėtinė liga, atsirandanti dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Yra 1 ir 2 tipo cukrinis diabetas, sergančiuoju pastaruoju yra daug daugiau ir jis dažniausiai išsivysto jau suaugusiems.
Sveikata Prieš 4 val.

Kankina padidėjęs skrandžio rūgštingumas? Nemaišykite kartu šių 2 produktų

Net ir pačios gražiausias metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju reikia reaguoti greitai, todėl „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė pataria ne tik pasikartoti svarbiausias taisykles, kaip gydyti sužeidimus ir negalavimus, bet ir rekomenduoja pasitikrinti savo namų vaistinėlę – ar joje netrūksta svarbiausių preparatų ir medicininių priemonių.

Į regiono ligoninę grižo po 10 metų Anglijoje: „Anksčiau apie Šiaulius niekada negalvojau – nei dirbti, nei gyventi“

Vertindama nueitą gyvenimo kelią Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus gydytoja neurologė Milda Bajorienė pastebi, kad pasirinkimus jame labiau lemia susiklosčiusios aplinkybės, nei jos pačios norai ar sprendimai.

Būtina žinoti kiekvienam: kur kreiptis staiga sunegalavus per šventes?

Sutrikus sveikatai įprastomis darbo dienomis ir valandomis žmonės nedvejodami kreipiasi į savo gydymo įstaigą – polikliniką ar šeimos medicinos centrą. Naktį, savaitgalį ar per šventes gyventojai dažnai taip pat nedvejodami vyksta į ligoninių skubiosios pagalbos skyrius. Prieš šventes ligonių kasos primena, kada į ligoninę skubėti vis dėlto nereikia ir kur kreiptis sunegalavus ne darbo dieną.
Sveikata 2024-12-20

Vėžys smogia vis jaunesniems: atskleidė, kas jį sukelia

Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje fiksuojama statistika – negailestinga. Skelbiama, kad onkologiniai susirgimai yra vieni pirmaujančių daugelyje šalių. Pagrindinės priežastys, kurias įvardija mokslininkas dr. Tomas Vaičiūnas – ne tik genetika. Tinklalaidės „Gyvensenos paraštėse“ autoriai – mokslininkai dr. Tomas Vaičiūnas ir dr.

Įspėja saugotis: artėja 3 kritinės dienos – gydytojas turi patarimų kiekvienam

Tikriausiai niekam nekyla abejonių, kad daugumai žmonių pačios gražiausios ir visų taip laukiamos metų šventės yra Kalėdos ir Naujieji metai. Deja, medicinos personalui šios šventės dažnai būna tos dienos, kada ženkliai išauga darbo apimtys, tenka dažniau kovoti ne tik už žmonių gyvybių išsaugojimą, bet ir susidurti su situacija, kada medicina yra jau bejėgė.  Plačiau apie tai pasakoja Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr.

Ši liga masiškai šienauja lietuvių gyvybes: įspėja visus

Mirtis – universali ir neišvengiama patirtis, su kuria anksčiau ar vėliau susiduria kiekvienas žmogus. Nepaisant to, ji dažnai lieka tabu tema, apie kurią retai kalbama atvirai. Tačiau mirties statistikos analizė atskleidžia ne tik šios reiškinio mastą, bet ir leidžia giliau suprasti visuomenės sveikatos problemas, ligų prevencijos efektyvumą bei gyvenimo kokybės tendencijas.

Pirmą kartą Lietuvoje: medikai pasitelkė naują metodą gydant kraujagysles

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir Europos šalių medikų taikomą anglies dvideginio angiografiją (CO₂) apatinių galūnių kraujagyslių susirgimų diagnostikai ir gydymui – metodą, kuris ateityje gali vis dažniau keisti iki šiol naudojamą tradicinį jodo turinčių kontrastinių medžiagų metodą.
Sveikata 2024-12-19

Tyrimas: 39 proc. gyventojų yra įsitikinę, kad Lietuvoje labiausiai diskriminuojami žmonės su psichikos ar intelekto negalia

39 proc. šalies gyventojų yra įsitikinę, jog Lietuvoje labiausiai diskriminuojami psichikos ar intelekto negalią turintys žmonės. Vis dėlto, dauguma nenorėtų tokių asmenų turėti kaimynų ar bendradarbių gretose, atskleidė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atlikta tyrimų analizė. Šiek tiek mažesnė apklaustųjų dalis panašią nuomonę turi apie žmones su fizine negalia bei vyresnio amžiaus gyventojus (po 36 proc), taip pat gėjus, lesbietes ir biseksualius asmenis (32 proc.

Nuo sausio 1 d. – ilgai laukti pokyčiai dėl milžiniškų eilių: šiuos aparatus galės gauti paprasčiau

Privalomojo sveikatos draudimo taryba pritarė svarbiam pokyčiui – nuo kitų metų kai kuriuos ortodontinius aparatus vaikams, turintiems įvairių dantų bei žandikaulių anomalijų, galės skirti ir gydytojai odontologai. Šis sprendimas leis gerokai sutrumpinti paslaugų laukimo eiles. Iki šiol ortodontinius aparatus galėjo skirti tik gydytojai ortodontai, o pacientams tekdavo ilgai laukti jų konsultacijų eilėje.
Sveikata 2024-12-19

Nuo kitų metų kai kuriuos ortodontinius aparatus vaikams galės skirti ir odontologai

Nuo kitų metų kai kuriuos ortodontinius aparatus vaikams, turintiems įvairių dantų bei žandikaulių anomalijų, galės skirti ir gydytojai odontologai, ketvirtadienį pranešė Valstybinė ligonių kasa. Tokiam pokyčiui pritarė Privalomojo sveikatos draudimo taryba. Anot pranešimo, šis sprendimas leis gerokai sutrumpinti paslaugų laukimo eiles. Iki šiol ortodontinius aparatus galėjo skirti tik gydytojai ortodontai, o pacientams tekdavo ilgai laukti jų konsultacijų eilėje.
Sveikata 2024-12-19

Lietuviai vaistinėse masiškai šluoja šias prekes: pastebi nemalonias tendencijas

Įsibėgėjus žiemos sezonui, vaistinėse žmonės ieško preparatų, padedančių įveikti peršalimo ligas bei stiprinti imunitetą. Visgi, kiekvienais metais galima pastebėti ir tam tikras naujas tendencijas, su kokiomis sveikatos problemos susiduria gyventojai. BENU budinčios vaistinės vedėja Inga Norkienė naujienų portalui tv3.lt tvirtino, kad šiuo metu gyventojai daugausia kreipiasi dėl su peršalimu susijusių sveikatos problemų. „Dėl temperatūros, gerklės skausmo, kosulio.

Per pusmetį – net 21 tona vaistų atliekų: dalis nutraukia vaistus anksčiau, kiti kaupia atsargas

Šokiruojantis faktas – per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos vaistinės iš gyventojų surinko 21,2 tonos pasenusių ar nebereikalingų vaistų. Tai net 7 tonomis daugiau farmacinių atliekų, nei per tą patį laikotarpį pernai. Nors sparčiai didėjantis atliekų kiekis atspindi augantį visuomenės sąmoningumą ir atsakomybę dėl aplinkos tausojimo, jis taip pat atskleidžia, kad daugelis gyventojų vaistus įsigyja ir vartoja neracionaliai.

„Esame ant protrūkio slenksčio“ – gydytojas pasiuntė žinią, kokią klaidą daro dažnas

Peršalimo ligų sezonas kopia į viršų – gydytojai įspėja, kad jau esame ties gripo protrūkio riba. Gyventojai raginami nenumoti ranka net į, atrodytų, lengvus simptomus ir išsitirti, mat esama efektyvių vaistų. Juos paskyrus laiku galima palengvinti ligos eigą ir išvengti komplikacijų. Šeimos gydytojas Gediminas Urbonas pasakojo, kad sergančiųjų srautas pastaruoju metu tik auga, o šie metai išskirtiniai tuo, kad sunku būtų išskirti dominuojantį ir labiausiai šiuo metu plintantį patogeną.

Prieš šventes – gydytojos perspėjimas: kokie simptomai išduoda mirtiną būklę, o ką galima gydytis namuose?

Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubios pagalbos skyrių paprastai kreipiasi didesnis karščiuojančių, patyrusių traumas, kenčiančių pilvo skausmus pacientų srautas. „Per šventes padidėja rizika susirgti pankreatitu, kurį gali išprovokuoti alkoholio ir labai sotaus maisto vartojimas. Ši būklė yra pavojinga gyvybei, todėl nedelsiant kreiptis skubios pagalbos yra būtina“, – sako skyriuje dirbanti gydytoja chirurgė Marija Vitkauskienė.
Sveikata 2024-12-18

Naujoji ministrė ruošiasi efektyvinti e.sveikatą: artimiausiu metu laukia naujovės

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė su Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovais antradienį aptarė, kaip tobulinti e-sveikatos sistemos veiklą. Kaip skelbiama ministerijos pranešime žiniasklaidai, artimiausiu metu e-sveikatos sistemos naudotojų laukia naujovės, kurios sveikatos priežiūrą padarys labiau prieinama ir efektyvesne.

Ši vaistininkė – viena geriausių Lietuvoje: nustebsite, ką ji veikia užvėrusi vaistinės duris

Gruodį jau septintąjį kartą vyko visą farmacijos specialistų bendruomenę sujungiantys „Lietuvos metų vaistininko 2024“ rinkimai ir nugalėtojų apdovanojimo ceremonija. Kasmet vaistininkai būna vertinami atsižvelgiant į skirtingus įgūdžius – šiemet pagrindinis kriterijus buvo „vaistininkas – sveikatos patarėjas“. Garbingą vietą užėmė bei sidabro medaliu įvertinta buvo ir vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė.

Gydymas „nemokamas“, bet lietuviai turi primokėti bene daugiausia pinigų – kodėl?

Lietuvos gyventojams reikalingos gydymo paslaugos turėtų būti nemokamos, nes tam kiekvieną mėnesį jie skiria beveik 7 proc. savo darbo užmokesčio. Tačiau net oficiali statistika rodo, kad norėdami gauti reikalingą gydymą ar vaistų lietuviai turi primokėti iš savo kišenės. Tokių priemokų dydis Lietuvoje yra vienas didžiausių tarp visų Europos Sąjungos (ES) šalių. Taigi naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kodėl už sveikatos priežiūros paslaugas lietuviai turi primokėti tiek daug.

Įspėja apie šiuo metu itin pavojingą būklę: štai koks simptomas išduoda

Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai padaugėja apsinuodijimų smalkėmis. Galvos svaiguliu ir pykinimu prasidedantis apsinuodijimas tuoj pat nesiėmus veiksmų gali kainuoti net gyvybę, pastebi gydytojai.
Sveikata 2024-12-17

Neeilinis atvejis Lietuvoje: 31-erių Petrui kirmėlės organizme pažeidė kepenis

31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazitai pažeidžia kepenis, buvo atlikta kepenų transplantacija. Operacinis gydymas – pagrindinis kepenų echinokokozės gydymo metodas, tačiau ne visada įmanomas, o kepenų transplantacija atliekama tik išskirtiniais atvejais. „Chirurgijos klinikos mokslininkai, atlikę sisteminę mokslinės literatūros apžvalgą, nustatė, kad pasaulyje registruota vos apie 250 tokių atvejų.

Vaistais apsinuodijus mažametei – įspėjimas tėvams: „Tą suvokę net nusipurto“

Per plauką nuo tragedijos – Vilniaus medikams pavyko išgelbėti, įtariama, metadono tablete apsinuodijusią ir į reanimaciją patekusią trimetę. Išgydytos mergaitės vaiko teisių apsaugos specialistai tėvams neatidavė – ją globoja giminaičiai. Artimieji rūpinasi ir kitais dviem šios šeimos vaikais. Tai antras atvejis šiemet, kai narkotikais apsinuodija mažamečiai.

Vokietijoje nustatyta daugiau apsikrėtimo nauju beždžionių raupų variantu atvejų

Vokietijoje nustatyta daugiau apsikrėtimo nauju beždžionių raupų variantu atvejų, du iš apsikrėtusiųjų – vaikai. Iš pradžių buvo patvirtintas vienintelis užsikrėtimo 1b tipo raupais atvejis. Po to virusas diagnozuotas dar trims tos pačios šeimos nariams, įskaitant du mokyklinio amžiaus vaikus, pirmadienį pranešė netoli Kelno vakarų Vokietijoje esančio Bergiš Gladbacho miestelio valdžia. Manoma, kad virusu šeima apsikrėtė keliaudama po Afriką.
Sveikata 2024-12-16

Auga svoris, trūksta energijos, kimba virusai? Šie produktai – tai, ko jums reikia

Jaučiatės nuolat pervargę, trūksta energijos, kimba virusai, nusilpęs imunitetas, niekaip negalite atsikratyti alergijos ar bent kelių kilogramų antsvorio? Tokios ir panašios problemos vargina milijonus žmonių visame pasaulyje. Prasidėjus peršalimo ligų sezonui jie atakuoja vaistines, šluoja papildus, tikėdamiesi, kad jie panacėja.  Lietuviai skaidulų naudoja 2 kartus mažiau nei reikėtų Mokslininkai jau vienbalsiai tvirtina, kad apie 80 proc.

Per savaitę – 2 mirtys nuo gripo: įvardijo, kur sergamumas išaugo labiausiai

50-ąją šių metų savaitę (gruodžio 9–15 d.) sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) ir COVID-19 liga padidėjo lyginant su ankstesne savaite, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Bendras sergamumo rodiklis siekia 1403,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų (ankstesnę savaitę jis buvo 1320,9 atv. 100 tūkst. gyventojų). Mažiausias sergamumas praėjusią savaitę buvo Utenos apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje.

Skubiai prašo atšaukti tvarką: šie pacientai atsidūrė ypač grėsmingoje situacijoje

Inkstų ligomis sergantys prašo kuo skubiau atšaukti jų gyvybėms grėsmę keliantį buvusio sveikatos apsaugos ministro įsakymą. Pažymima, kad valstybei mažinant paslaugų apmokėjimą ir prieinamumą, sergančiųjų inkstų ligomis gyvybėms iškyla tiesioginis pavojus.

Statistika šokiruoja: moterys Kaune pradėjo daugiau rūkyti, o vyrai – nutuko

Įvertinius lėtinių ligų rizikos veiksnių paplitimą tarp 45–64 m. Kauno miesto gyventojų, nustatytą, kad per 1982–2024 m. laikotarpį išaugo nutukusių vyrų skaičius ir perpus sumažėjo nutukusių moterų. Rūkančių vyrų skaičius per šį laikotarpį beveik nepakito, o rūkančių moterų padaugėjo net keturis kartus, nustatė naujausią epidemiologinį tyrimą atlikę Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai.

Skubios pagalbos skyrius – ne greito maisto restoranas: prabilo apie pacientų reikalavimus ir už ką tenka susimokėti

Nepamatuoti pacientų lūkesčiai, agresija bei kam taikoma pirmumo eilė – Santaros klinikų medikai atvirai prabilo apie darbo Skubios pagalbos skyriuje realijas. Gydytojai taip pat patarė, ką reikia turėti vykstant į priėmimą ir kokiais atvejais gali tekti susimokėti. Nors artėjančios šventės daugumą gyventojų palepins ne vienu laisvadieniu, ypač priėmimo skyriuje dirbantiems gydytojų laukia karštymetis. Tuo metu sulaukiama daugiau sunegalavusių pacientų, ypač – vaikų.

Vilniuje dirbanti mokytoja Jūratė papasakojo, kiek miega: „Nuėjau gulti 12, nubudau 3 – testai, trimestro pabaiga“

Naujausi Vilniaus universiteto atlikti tyrimai atskleidžia, kad daugiau nei trečdalis dirbančiųjų Lietuvoje rizikuoja perdegti. Anot mokslininkų, didžiausią riziką pervargti ir perdegti darbe patiria nekvalifikuoti darbuotojai. Taip pat ir tie specialistai, kurie dirba sunkiomis sąlygomis, pamainomis, patiria didelę įtampą – mokytojai, medikai, ugniagesiai, policininkai. Psichologai aiškina, kad perdegimo metu žmogus jaučia fizinį, emocinį nuovargį, dažnai klysta, atsiriboja nuo kolegų.

Po to, ką patyrė ligoninėje ir tapo neįgalus, Adomas nesuvokia vieno: „Man parašė labai daug žmonių“

Po paviešintos 33-erių vilniečio Adomo Bukausko istorijos, kai dėl Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės (RVUL) medikų aplaidumo liko paralyžiuotas ir neįgalus visam gyvenimui, vėl kilo diskusijos, kas apskritai gina pacientą nuo nekokybiškos medicinos. Pažymima, kad nors nuo klaidų niekas neapsaugotas, sveikatos sistema vangiai iš jų mokosi. Kaip pasakojo A. Bukauskas, medikų aplaidumas ir neveiksnumas jo istorijos atveju jau buvo įrodytas visų instancijų teismuose Lietuvoje.

SAM stiprina sveikatos sektoriaus parengtį: daug dėmesio skiriama pasiruošimui galimoms krizėms

Didinat sveikatos sektoriaus atsparumą krizėms ir ekstremaliosioms situacijoms, patvirtintos parengties stiprinimo rekomendacijos gydymo įstaigoms, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). „Kad galėtų tinkamai reaguoti į krizes ir grėsmes, sveikatos sektorius privalo turėti atsparią įstaigų infrastruktūrą, tinkamai paruoštus specialistus, pakankamas būtinųjų priemonių atsargas, taip pat būti pasirengęs veikti operatyviai ir koordinuotai, kaip to dažnai reikalauja ekstremalios sąlygos“, – t...

Skubiai įspėja visus, kurie užsiima šia veikla: žiūrint į tai pro pirštus gresia rimtos sveikatos bėdos

Neseniai įvykus tragedijai, kai lediniame vandenyje Vilniuje nuskendo 17-metis, specialistai suskubo priminti, kad maudynės šaltame vandenyje – pasiruošimo reikalaujantis užsiėmimas. Praėjusią savaitę sostinėje vandens telkinyje nuskendus 17-mečiui, įvykio liudytojai tvirtino, kad jaunuolis galimai buvo sveikuolis ir šaltame vandenyje grūdinosi.

Lietuvoje pirmą kartą rizikos grupėse esantieji galės pasiskiepyti nuo paukščių gripo

Pirmą kartą Lietuvoje rizikos grupėse esantys gyventojai nuo kitų metų pradžios galės pasiskiepyti nuo paukščių gripo. Kaip nurodoma Sveikatos apsaugos ministerijos parengtame įsakymo projekte, ši vakcina skirta vyresniems nei 18 metų asmenims, turintiems profesinę riziką užsikrėsti paukščių gripu dėl artimo sąlyčio su paukščiais ar gyvūnais, jų skerdenomis ar gaišenomis.

Pusė milijono prarastų gyvybių ir milijardai nuostolių: gydytojai į valdžią kreipėsi atviru laišku

Dėl nepakankamo dėmesio širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) profilaktikai bei gydymui Lietuvos valstybė nuo 2000-ųjų metų jau neteko daugiau nei 0,5 milijono gyventojų, o šalies ekonomika kasmet praranda apie 1,4 mlrd. eurų, rodo statistika ir tarptautinių tyrimų duomenys.

Skilinėja lūpos? Venkite šių 2 produktų

Šaltuoju sezonu, ypač vėjuotu ir žvarbiu oru daugelis pasirūpiname tinkamais drabužiais ir šilta avalyne. Tačiau veidas lieka atviras, o dažniausiai kenčia lūpos, kurios itin lengvai pažeidžiamos išorės veiksnių. Lūpų odelė itin plona, jautri, o kai kurie žmonės dar turi įprotį jas kramtyti, vilgyti seilėmis ar nudrėksti išsausėjusius odelės lopinėlius. Tad sausos, šerpetojančios lūpos, sutrūkinėję burnos kampučiai – itin dažna bėda, kuria skundžiasi ir vyrai, ir moterys.
Sveikata 2024-12-13

Metų panevėžiete išrinkta gydytoja Vokietienė: „Medicina yra menas, o ne paslaugų teikimas“

Vidaus ligų gydytoja ir Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Jolanta Vokietienė yra viena iš tų medikių, kuri į mediciną žvelgia ne tik kaip į profesiją, bet ir kaip į gyvenimo misiją. Jos kelias į šią specialybę prasidėjo dar vaikystėje, stebint tėvų darbą medicinos srityje.

Medikai stebisi naujosios Vyriausybės abejingumu širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai: kreipsis į valdžios institucijas

Lietuvos kardiologus vienijančios asociacijos Vyriausybės programoje teigia pasigendančios dėmesio širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Todėl, norėdamos valdžios atstovus paraginti imtis skubių veiksmų, atviru laišku žada kreiptis į prezidentą Gitaną Nausėdą, lapkritį darbą pradėjusį Seimą bei naujuosius Ministrų kabineto narius.

Šie 3 simptomai išduoda, kad jūsų kraujotaka sutriko: pastebėkite laiku

Kraujotakos sistemos ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių Lietuvoje, nulemianti daugiau kaip pusę visų atvejų, skelbia Higienos institutas. Pasak Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ Neurologijos centro gydytojo neurologo dr. Jokūbo Fišo, siekiant sumažinti jų tikimybę, svarbu neignoruoti pagrindinių simptomų ir profilaktiškai tikrintis sveikatą.
Sveikata 2024-12-13

Ruošiatės atostogauti? Nepamirškite šio dokumento, kitaip galite pasigailėti

Artėjant žiemos atostogų sezonui, ligonių kasos primena keliones planuojantiems gyventojams nepamiršti Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK). Šis nemokamai išduodamas dokumentas leidžia gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kai keliaujama po Europos Sąjungos šalis, taip pat Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną, Šveicariją ir Jungtinę Karalystę. Kelionėje prireikus būtinosios pagalbos, už ją sumoka ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.

Į slaugos ligoninę tėtį atvežusi vilnietė apstulbo: grynas absurdas – pati turiu lakstyti su mėgintuvėliais?

Vilnietė Rūta (pavardė redakcijai žinoma) pasakoja susidūrusi su absurdiška situacija – slaugos ligoninėje gulinčiam 83-erių tėčiui nėra galimybių atlikti reikalingų papildomų kraujo tyrimų. Pasirodo, ligoninė nei pati gali juos padaryti, nei kas gali atvykti iš kitos įstaigos. Tiesa, pradėjus domėtis istorija, panašu, ledai pajudėjo, tačiau moteris sako išgirdusi labai neįprastą pasiūlymą – pačiai lakstyti su kraujo mėgintuvėliais.

1 vėžio simptomas pasireiškia naktį: pastebėkite laiku

Vėžys – klastinga liga, užklumpanti iš pasalų. Didžiausia klasta slypi tame, kad neretai vėžys nepasireiškia jokiais simptomais, kol liga nėra pažengusi. Vis tik, yra vienas vėžio simptomas, kuris pasireiškia naktį ir jo padarinius galite pamatyti atsibudę. Deja, tik pusė vėžiu sergančių žmonių po diagnozės nustatymo gyvena 10 metų ar ilgiau, todėl taip svarbu kuo anksčiau pastebėti vėžį, rašo express.co.uk.

Širdies ritmo sutrikimams diagnozuoti – lietuvių sukurta išmanioji apyrankė: viliasi, kad padės išgelbėti gyvybes

Didžiosios vaistinės ir klinikos Lietuvoje pradėjo prekiauti Lietuvos mokslininkų sukurta išmaniąja medicinine apyranke „TeltoHeart“. Šis telemedicinos prietaisas skirtas padėti širdies ritmo sutrikimų turintiems žmonėms.  Ši apyrankė stebi širdies ritmą ir gali automatiškai užfiksuoti prieširdžių virpėjimą ir kitokias aritmijas. Apyrankei aptikus aritmiją ar ją dėvinčiam asmeniui pasijutus prastai dėl pulso pokyčių, rekomenduojama pasinaudoti „TeltoHeart“ ir padaryti elektrokardiogramą.

Trečiąja sveikatos apsaugos viceministre taps Nerija Stasiulienė

Trečiąja sveikatos apsaugos viceministre taps socialdemokratė Nerija Stasiulienė. Tai ketvirtadienį žurnalistams patvirtino sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė. Kaip ji pranešė savaitės pradžioje, viceministrėmis jos komandoje dirbs ir profesorės Laimutė Vaidelienė bei Jelena Čelutkienė.

Skelbia apie permainas širdininkams: žada, kad gerės paslaugos

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia pakeitusi kardiologų ir slaugytojų konsultacijų teikimo tvarką širdies nepakankamumu sergantiems pacientams. Gydytojai kardiologai ir slaugytojai nuo šiol konsultacijas galės teikti ir tiems pacientams, kurie baigė aktyvųjį ambulatorinį gydymą.

Vargina migreniniai galvos skausmai? Gydytoja siūlo išbandyti „pieštuko“ pratimą

Lietuvoje vis jaunesni žmonės skundžiasi migreniniais galvos skausmais. Daugeliu atvejų tai lemia stresas, lėtinis nuovargis, darbas prie kompiuterių. Kaip išvengti migreninių galvos skausmų ar juos sumažinti ir kuo svarbus darbo bei poilsio režimas, paaiškina fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja. „Gaila, bet „migreniniai“ pacientai jaunėja. Dėl to kreipiasi ir vyresnių klasių moksleiviai, ir studentai. Viena priežasčių, kad vis daugiau laiko praleidžiame prie ekranų.
Sveikata 2024-12-12

Šia liga lietuviai serga 4,4 dažniau nei vidutinis europietis: medikai įvardijo didžiausią kaltininką

Gruodžio 6–10 dienomis minint Miokardo infarkto savaitę, šalies kardiologai ragina atkreipti dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligų situaciją Lietuvoje, kuri vis dar stipriai skiriasi nuo Europos Sąjungos vidurkio. Nors kas antrą gyvybę šalyje nusineša širdies ir kraujagyslių ligos, pacientams Lietuvoje, bene vieninteliams Europoje, vis dar nėra kompensuojami jų gydymui itin reikalingi inovatyvūs vaistai.

Vilniaus medikai tai padarė pirmieji Lietuvoje: pacientams – vieni privalumai

2024 m. gruodžio 10 d. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriuje pirmą kartą Lietuvoje apatinių galūnių angiografijai vietoj tradicinių jodo turinčių kontrastinių medžiagų, naudotas anglies dvideginis (CO₂). Kaip skelbia ligoninė, šis metodas yra reikšmingas tiek pacientų saugumui, tiek medicinos inovacijų plėtrai Lietuvoje.

Šie produktai – aukso gysla smegenims: valgykite dažniau

Patiriant stresą ar norint atsipalaiduoti, šokoladas kai kuriems gali asocijuotis su geros nuotaikos užtaisu. Nors šokoladas iš tiesų gali pagerinti nuotaiką ir suteikti energijos, vaistininkė Elvyra Ramaškienė teigia, kad tai tėra trumpalaikis sprendimas. Ji taip pat įspėja, jog ilgainiui per didelis šokolado vartojimas gali pakenkti sveikatai.
Į viršų