Artimieji rūpinasi ir kitais dviem šios šeimos vaikais. Tai antras atvejis šiemet, kai narkotikais apsinuodija mažamečiai.
Metadono tablete, kaip įtariama, apsinuodijusi trimetė jau išrašyta iš Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, bet vaiko teisių apsaugos specialistai nusprendė jos tėvams negrąžinti. Kitus du vaikus taip pat paėmė iš šeimos.
„Vaikas yra pas artimuosius giminaičius ir, atlikę vaiko situacijos vertinimą, ką turim kartu su socialiniais parteriais padaryti, kad šitas vaikas nepatirtų panašios traumos“, – pasakoja Vilniaus vaiko teisių apsaugos sk. vedėjas Gedas Batulevičius.
Apsinuodijimas galėjo baigtis tragedija – trimetės būklė buvo tokia, kad prireikė reanimacijos.
„Mažoji pacientė pateko pas mus ganėtinai sunkios būklės. Kaip ir opiatams yra būdingas kvėpavimo centro slopinimas, vangumas, visa tai pasireiškė ir mergaitei. Ir mama kvietė greitąją medicinos pagalbą ne dėl to, kad žinojo, jog suvalgė kažką vaikas, o dėl to, kad atsirado simptomai būdingi apsinuodijimams – sutriko vaiko kvėpavimas“, – teigia Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytoja Violeta Radžiūnienė.
Išgąsčio apimta mama gydytojams prasitarė, kad dukra galėjo apsinuodyti metadono tablete, tačiau su medikų iškviesta policija nebuvo linkusi atvirauti.
„Šiuo metu medikai nustatinėja, kokia tai galėtų būti medžiaga. Mama, gimusi 1998 metais, pareigūnams negalėjo paaiškinti, iš kur pas mergytę į rankas ar organizmą papuolė tos medžiagos“, – komentuoja Vilniaus policijos komisariato atstovas Tomas Bražėnas.
Vaiko teisių specialistai mergaitės šeimai iki šiol teikė pagalbą, tačiau, kad kas nors iš tėvų vartotų narkotikus, specialistai nebuvo pastebėję.
Įtariama, kad metadono tabletė priklausė svečiuose buvusiam žmogui, jis apklaustas.
„Policija atlieka tyrimą dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis neturint tikslo platinti“, – sako T. Bražėnas ir prideda, kad už tai gresia iki dvejų metų nelaisvės.
Tai – ne pirmas atvejis
Policija dar nebaigė tyrimo ir dėl kito apsinuodijimo narkotikais, kai rugpjūtį į ligoninę sostinėje pateko vos metukų mergaitė. Tiek tada, tiek dabar narkotikais apsinuodijusių mergaičių tėvai – romai.
„Metukų laiko suvalgė namuose esančių narkotinių medžiagų, tiesiog pradėjęs pats šliaužioti rado prieinamoj vietoje“, – pasakoja V. Radžiūnienė.
Mergaitės šeima policijai žinoma, tėvų biografijoje yra minimi ir straipsniai, susiję su narkotikais. Anot specialistų, tąkart narkotikais svaiginosi kartu buvęs žmogus, o kai jis užmigo, vaikas pasičiupo tabletę.
Kunigas Kęstutis Dvareckas, pats įveikęs priklausomybes ir dabar padedantis kovoti su jomis kitiems, yra girdėjęs ne vieną besisvaiginančių tėvų istoriją, kuri galėjo baigtis vaikų mirtimi.
„Viena iš dažniausių galimų nelaimių, kai vaikai yra maži, tėvai neblaivūs užmiega ir kūdikiai ar paaugę vaikai lieka ropot vieni po namus ir gali atsitikt bet kas. Gali paragaut medžiagų, gali gaisras koks atsitikt. Būna tokių situacijų, kad buvo arti nelaimės ir tą suvokę net nusipurto“, – teigia bendruomenės „Aš esu“ vadovas K. Dvareckas.
Nuo narkotikų priklausomybės besivaduojantys žmonės pasakojo bijantys, ar vaikai neįsidūrė ŽIV ar kitomis ligomis užkrėstu švirkštu.
„Didžioji dalis gailisi, ypač narkotikų vartotojų, kad vartojimo priemonės būdavo kažkur netoli prieinamoje vietoje, ten irgi visokių ligų, kurios užkrečiamos krauju“, – sako K. Dvareckas.
Vaikai psichotropinių medžiagų randa ne tik pas juos vartojančius tėvus, bet ir senelius, kurie nėra narkomanai, tačiau turi gydytojo išrašytų vaistų.
Pernai kovą trejų ir ketverių metų pusseserės pateko į Marijampolės ligoninę po to, kai besisvečiuodamos pas giminaičius suvalgė raminančių tablečių. Net ir atrodytų nekalta suaugusiam gydyti skirta tabletė vaikui gali būti mirtinas nuodas. Dėl atsitiktinių apsinuodijimų vien Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai per metus gydo apie šimtą vaikų.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.