Vaistų gamintojų asociacija perspėja, kad dėl tokių sprendimų dažniausiai žmonių naudojami, pigiausi vaistai gali pabrangti kartais.
O senjorai tikina, kad jau ir dabar vaistų kainos siekia aukštumas, kai kurie medikamentų važiuoja pirkti į kaimyninę Lenkiją.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Gyventojai į vaistines neša medikamentus – dėžes, pilnas senų preparatų, kurie bus sunaikinti. Nuo rugsėjo pradžios viena vaistinė surinko net 13 kilogramų utilizavimui skirtų medikamentų.
Lietuvoje pernai gyventojai į vaistines sunešė 30 tonų pasenusių vaistų. Tiesa, ne visi žmonės medikamentais atsikrato tinkamai. O dėl visos taršos, kurią sukelia, pavyzdžiui, į kanalizaciją patekę vaistų ir kosmetikos pramonės gaminiai ar jų liekanos, Europos Sąjungos Taryba lapkričio penktąją nusprendė apmokestinti verslą.
„Deja, buvo pasirinktos dvi industrijos. Tai yra farmacijos ir kosmetikos industrijos, kurios turėtų padengti atsiradusį naują taršos mokestį, kuris bus skiriamas vandenvalos įrenginių atnaujinimui ir eksploatacijos išlaidoms“, – komentuoja vaistų gamintojų asociacijos vadovė Genutė Voverienė.
Tad vaistų gamintojai turės mokėti už savo produkcijos sukeliamą taršą. O galutinį poveikį pajaus gyventojas. Verslas jau perspėja, kad dėl papildomų kaštų vaistai brangs. Kiek konkrečiai padidės medikamentų kaina pasakyti dar sunku, nes mokesčio dydis turėtų priklausyti nuo vaistų pavojingumo klasės bei nuo suvartojama kiekio. Tačiau jau dabar aišku – labiausiai brangti turėtų dažniausiai vartojami, pigiausi vaistai.
„Tai vaistai skirti širdies kraujagyslių ligoms gydyti, diabetui gydyti, epilepsijai, kurie yra patys populiariausi ir patys plačiausiai naudojami“, – sako vaistų gamintojų asociacijos vadovė Genutė Voverienė.
Vaistams išleidžia daug
Gali atsitikti ir taip, kad pačių pigiausių vaistų taršos naikinimas gali būti brangesnis nei tų vaistų pagaminimas. Pavyzdžiui, paracetamolis, kurį vaistinėse galima įsigyti už kelis eurus, gali brangti kartais.
„Šitie vaistai brangs labiausiai, tie, kurių kainos yra mažiausios, taip pat ir paracetamolis“, – aiškina Genutė Voverienė.
O žmonės sako, kad jau dabar vaistams išleidžia nemažai:
„Vaistukai pagrinde brangūs, pasiėmiau tokių organizmui stiprinti, tai jau 11 eurų, daktarė liepė.“
„Daleiskim kokie vaistai, ten sudėtingesni, jie yra tikrai brangūs, kainuoja 20 ir daugiau ir ne visus juos kompensuoja, susidaro sumelė.“
„Didelės kainos, jeigu vaistus perki kokius jau rimtesnius.“
„Brangūs tai taip, bet kol kas, ačiū Dievui, nereikia daug vaistų.“
„Protingai įsivertinus kaštus tam tikrus, kurie yra realūs, neišgalvoti, ypatingai vaistų grupėje, kurie yra nebrangūs vaistai, kai kur tas kainas, jeigu valstybės užkelia reikalavimus, na, jas reikia peržiūrėti. Čia tokia pati logika, kai pabrangsta energiniai ištekliai arba pakyla darbo užmokestis“, – kalba europarlamentaras Aurelijus Veryga.
Gali trūkti vaistų
Nauji mokesčiai gali sukelti vaistų trūkumą. Esą gali susidaryti tokia situacija, kai verslui neapsimokės į rinką tiekti dalies vaistų.
„Mūsų kainodara, konkurencijos nebūvimas, yra įšaldomos kainos, ko pasakoje, vaistų grupėse lieka po vieną 2 gamintojus“, – teigia vaistų gamintojų asociacijos vadovė.
Tam, kad dalis medikamentų nedingtų iš lentynų, Lietuvai gali tekti plačiau atverti piniginę.
„Kokios rizikos yra – jeigu kaina didėja, reiškia valstybė turi daugiau mokėti už vaistus, kad jie būtų toje valstybėje, nes šiuo metu Lietuvoje yra mokama už bazinę kainą. Tikrai skatinčiau 2025–2026 metais jau galvoti apie kitą PSDF biudžetą ir galvojant apie jį, galvoti apie didesnes išlaidas ir didesnius biudžetus būtent privalomui sveikatos fondui, kompensuoti vaistams“, – komentuoja laikinasis sveikatos apsaugos viceministras Edgaras Narkevičius.
„Yra mechanizmų, kurie ir be šitų dalykų, tas leistų tas kainas turėti labiau konkurencingas, tiek bendri pirkimai Europoje, tiek kiti dalykai susiję su vaistinių rinka. Yra būdų kaip tas kainas amortizuoti, bet valstybė turi naudotis tais mechanizmais“, – tikina Aurelijus Veryga.
Tiesa, Europos Sąjunga naujai direktyvai numatė 30 mėnesių pereinamąjį laikotarpį, per kurį valstybės turės susitvarkyti savo teisinę bazę bei atlikti kitus reikalingus namų darbus. Dėl to kainos vaistinių lentynose pasikeis ne iš karto.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.