konservantai
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „konservantai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „konservantai“.
Mokslininkė ragina atidžiau skaityti etiketes: 1 žodis suklaidina daugelį
Praeitų metų statistika rodo, jog net 67 proc. pirkėjų vadovaujasi informacija, nurodyta ant maisto produktų etikečių. Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto mokslininkės Aelitos Zabulionės, tikrinti maisto etiketes yra svarbu, tačiau vertinant produkto pakuotę pirkėjai turėtų būti budrūs – „bio“ žodis ant pakuotės nebūtinai turi sąsają su ekologiškumu.
Kalbėdama apie maisto produktų pakuotes, A. Zabulionė teigia, kad šios gali būti apgaulingos, rašoma pranešime spaudai.
Kuo greičiau atsisakykite šių produktų: jie skatina vėžį
Lietuvoje vėžys yra antroji dažniausia mirties priežastis. Nors yra faktorių, kurie neišvengiamai didina riziką susirgti onkologinėmis ligomis, kai kuriuos kitus dalykus galima keisti, pavyzdžiui, mitybą ir atsisakyti produktų, kurie didina vėžio riziką.
„Pirmas šaukštas“ įkūrėja, mitybos specialistė Rita Šilenskienė pažymi, kad mokslinių tyrimų duomenimis, kone trečdalis vėžio atvejų yra tiesiogiai susiję su mityba.
Pamatykite bandymą: kas liko iš 50 metų stovėjusio pyragaičio
Ar įsivaizduojate, kaip atrodo penkiasdešimties metų pyragaitis? Taip, pasirodo, tai įmanoma – papasakosime jums vieno pyragaičio istoriją, kuriame esantys priedai ir konservantai padėjo jam išlikti kone pusę amžiaus.
Jis kažkuo panašus į kempinę, kažkuo į džiūvėsį. Porėtas ir aptrupėjęs… Šiam kadaise minkštam ir kvapniam su kreminiu įdaru pyragaičiui – jau kone pusė amžiaus.
Maisto priedai: pavojingi sveikatai, tačiau naudingi gamintojams?
Maisto priedai, kaip tirštikliai ir stabilizatoriai, saldikliai, dažikliai, antioksidantai, konservantai ir kitos medžiagos, naudojamos produktuose tam, kad šie ilgiau negestų bei pirkėjams būtų patrauklesni savo aromatu bei skoniu. Taip pat maisto priedų naudojimas naudingas ir gamintojams, kada brangesnes produktų sudedamąsias dalis galima pakeisti pigesnėmis.
Uogos konservantai
Kai kuriose šalyse medlieva auginama plantacijose. Lietuvoje šis augalas, liaudiškai vadinamas amelianka, nepelnytai primirštas. Tačiau vis daugiau sodininkų, sužinoję apie vertingas šių augalų uogas, domisi, kur jų įsigyti ir kaip juos auginti. Nereiklus augalas Medlieva – erškėtinių šeimos, obelinių pošeimio krūmas arba neaukštas medis. Šiaurės Amerikoje, iš kur medlieva kilusi, ji labai populiari, vertinama ir auginama pramoniniu būdu.
Kokių pavojų saugotis dažant plaukus?
Norėdamos pagerinti savijautą ar pakoreguoti išvaizdą, dažnai naudojamės grožio priemonėmis bei procedūromis ir nesusimąstome apie galimą neigiamą jų poveikį sveikatai. Kokie pavojai gali tykoti dažant plaukus?
Plaukų dažai sudaro apie 8 procentus Europos kosmetikos gaminių rinkos. Europos Komisijos duomenimis, daugiau nei 60 procentų moterų ir 5–10 procentų vyrų, kurių amžius vidutiniškai svyruoja nuo 30 iki 60 metų, per metus plaukus dažo 6–8 kartus.
Erkės ir pasibaigusio galiojimo šašlykai – kaip išvengti nelaimės?
Atšilus orams skubame pasimėgauti gamtos teikiamais malonumais: vykstame iškylauti, kepame kepsnius ant žarijų ir dengiame stalus gryname ore. Tačiau neretai iškyla gamtoje baigiasi ligoninėje. Gydytojai tvirtina, kad pradedant gegužės mėnesiu ženkliai padaugėja apsinuodijimų. Priežasčių sunegaluoti – begalės: sugedusi mėsa ar kiti užkandžiai, toksiškos medžiagos, skirtos laužui užkurti ir, žinoma, erkės.
Maisto reklamoje bus privaloma nurodyti ir apie genetiškai modifikuotus organizmus
Maisto reklamoje bus privaloma nurodyti, jog maistas yra genetiškai modifikuotas, jeigu pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus jį ženklinant turi būti pateikiama informacija apie tai. Tokį įpareigojimą įtvirtino Seimas, priėmęs Reklamos įstatymo 14 straipsnio pataisą.
Maisto etiketės „Be E“ leistos naudoti iki lapkričio 30-osios
Po ilgų diskusijų darbo grupėje, žemės ūkio ministro sudarytoje savanoriško maisto produktų ženklinimo išskirtinumą suteikiančiais ženklais gairių projektui parengti, sutarta atsisakyti išskirtinumą suteikiančių, absoliučių teiginių „Be E“, „Be jokių E“ ir pan.
Konservantus palieka pačių gamintojų sąžinei
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba persigalvojo ir nebereikalaus verslininkų įrodinėti, kad jų produkciją žymintys rėksmingi užrašai „Be E“tikrai yra teisingi. Tačiau pagavę už rankos apgaudinėtojus griežtai baus.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba buvo nusprendusi, jog maisto gamintojai, žymintys savo produkciją išskirtiniais ženklais „Be E“, „Be E621“, „Be konservantų“ ir kitais, nuo šio balandžio privalės atlikti tai įrodančius laboratorinius tyrimus ir turėti dokumentus.
REKLAMA
REKLAMA
Kaip turėtų atrodyti kontrolė „be E“?
Rinką prižiūrinčios institucijos susikūrė blogą reputaciją. Jų sprendimai neprognozuojami, naujiems reikalavimams pritaikyti institucijos duoda mažai laiko ir neaiškina, kaip vykdyti iškeltus reikalavimus, vengia patarti, siekia užklupti netikėtai ir nubausti.
Griežtina maisto ženklinimą
Kad nebūtų klaidinami vartotojai, Maisto ir veterinarijos tarnyba nuo balandžio 1 d. griežtina produktų be konservantų ir maisto priedų, ženklinimą.
Į prekybą nebus galima tiekti produktų su užrašais „Be E“ ar be konservantų, jeigu nepateiks tai įrodančių laboratorinių tyrimų. Kilus verslininkų nepasitenkinimui, šių reikalavimų įgyvendinimas nukeltas 2 savaitėms.
Ką mes žinome apie maisto priedus?
Faktai ir tik faktai be panikos – tik taip atskleidžiama tiesa! Atėję į parduotuvę stengiamės rinktis kokybiškus, dailiai atrodančius produktus. Juk niekas nenorės pirkti pilkos dešros arba pavandenijusių ledų. Kiekvienas pirkėjas trokšta, kad produktai būtų švieži, aromatingi, malonaus skonio. Ir čia gamintojams į pagalbą atskuba... maisto priedai.
Pažymėjai „be E” – greičiau parduosi
Konditerijos bendrovė „Javinė" šiemet padidino eksportą ir dabar į užsienio rinkas išveža daugiau nei pusę savo produkcijos. Lietuvoje parduodamus gaminius bendrovė ėmė žymėti madingu užrašu "be E" ir metus planuoja baigti su didesne apyvarta negu pernai, rašo „Verslo žinios".
„Visada gaminome be konservantų ir nemanėme, kad tai reikia kaip nors ypatingai pabrėžti.
Pasigamink majonezą!
Ekologiškoms idėjoms persmelkiant gyvenimo būdą sparčiai populiarėja ir atidesnė bei kruopštesnė maisto ruošyba. Vertinamos tos, kurios savo šeimai patiekia ne pirktinius, bet namuose ruoštus produktus. Kad ir įprasta majonezą. Verta pabandyti!
Ingridientai:
5 kiaušinių tryniai 100 gr garstyčių 8 gr druskos 30 ml baltojo vyno 600 ml aliejaus
Gaminimas:
Sumaišyti viską, išskyrus aliejų. Aliejų pilti po truputį, plona srovele, viską maišant iš visų jėgų.
Mokyklose nebegalės būti prekiaujama nesveiku maistu
Sveikatos apsaugos ministras R. Šukys patvirtino mokinių maitinimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarką. Pagal ją moksleivių maiste negalės būti nustatytų konservantų, dažiklių, tirpiklių, saldiklių, aromato ir skonio stipriklių.
Pagal šią tvarką nuo rugsėjo 1 dienos mokiniams nebus galima tiekti sveikatai nepalankių produktų, turinčių daug sočiųjų riebalų, cukraus ar druskos, kenksmingų cheminių ar nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų.
Ant laužo čirška nuodai
Gardžiuodamiesi taršome ant kaitraus laužo keptas dešreles ir net nesusimąstome, kad nuodijame organizmą. Pasirodo, toli gražu ne visus tokius skanėstus galima kepti. Gamintojai tą puikiai žino, bet vartotojų informuoti neskuba.
Atšilus orams iškylos į gamtą neįsivaizduojamos be laužo, kurio liepsnose čirška, pavyzdžiui, parūkytos dešrelės. Bet toli gražu ne visus mėsos pusgaminius galima kepti atviroje liepsnoje.
Susimoki baudelę ir vėl gamini tą patį
Importuotojai, pardavę vartotojams 18 tonų vynuogių, užterštų pesticidais, gauna 2,5 tūkst. litų baudą, o majonezo gamintojai, produkto ženklinimu klaidinę pirkėjus, sumoka 300 litų baudą. Patys vartotojai nė nesiskundžia - mūsų valstybėje niekas nepuola ginti viešojo intereso.
Lean Marketing: „Be konservantų“ su konservantais
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad UAB „Veiverių skonis“ įpareigota surinkti iš rinkos ir saugiai utilizuoti „Veiverių majonezo be konservantų” partiją. Gamintojas klaidino vartotojus, nes nurodė, kad majonezas yra be konservantų, nors jų buvo. <…> Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba UAB „Veiverių skonis“ įtraukė į padidintos rizikos įmonių grupę. Dabar populiaru rinkti socialiai atsakingiausias įmones, idėjas ir kt.