Jis kažkuo panašus į kempinę, kažkuo į džiūvėsį. Porėtas ir aptrupėjęs… Šiam kadaise minkštam ir kvapniam su kreminiu įdaru pyragaičiui – jau kone pusė amžiaus. Amerikiečių nuo XX a. pradžios mėgstamas legendinis saldus užkandis „Twinkies“ paseno vardan eksperimento, kurį kartu su moksleiviais dar 1976 m. sugalvojo šis dabar jau į pensiją išėjęs buvęs mokytojas JAV Meino valstijos akademijoje.
„Tai buvo chemijos pamoka, kurios metu diskutavome apie maisto priedus ir konservantus. Vienas iš moksleivių paklausė, o kiek laiko išsilaikytų „Twinkies“ pyragėlis. Atsakiau: nežinau, padarykime eksperimentą. Daviau jam kelis dolerius ir paprašiau nupirkti pyragėlių pakuotę“, – sako buvęs mokytojas Roger Bennatti.
Netrukus pyragaičių dėžutė buvo klasėje, o vienas išpakuotas skanėstas paliktas stebėti, kaip keisis. Tik štai pokyčių moksleiviai ir baigę akademiją praktiškai nepastebėjo. Juos tik praėjus dešimtmečiams pradėjo aiškiai matyti už pyragaitį anuomet atsakinga buvusi moksleivė, dabar pati akademijoje dirbanti Libby.
„Žinoma aš nustebusi – jis vis dar tos pačios formos. Klausimas: kas jame yra, jei jis išlaiko formą kone 45 metus? Tai šiek tiek gąsdina“, – pasakoja buvusi moksleivė Libby Rosemeier.
Prieš kelerius metus pyragaičio apačioje buvo pastebėta kažkas panašaus į pelėsį, bet panašu, kad ir tai tebuvo purvas. Tad eksperimentas tęsiasi.
„Tai rodo, kad kartais eksperimentai gali užtrukti labai ilgai – šiuo atveju virš 40 metų“, – teigia R. Bennatti.
Nuo 1930 m. Amerikoje gaminami „Twinkies" pyragaičiai dabar, rašoma tinkami vartoti 65 dienas. Ar po pusės amžiaus jie atrodytų taip pat, kaip senieji – nežinia.
Ir, beje, tai ne vienintelis legendinis užkandis, tapęs panašaus eksperimento herojumi. Štai 2009 m. Islandijoje užsidarius „McDonalds" restoranui, paskutinis jame pirktas mėsainis su bulvytėmis – vis dar demonstruojamas vieno viešbučio fojė. Taigi jam jau 10 metų. Mėsainio irimą filmuojanti kamera vaizdą gyvai transliuoja internete.