• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje vėžys yra antroji dažniausia mirties priežastis. Nors yra faktorių, kurie neišvengiamai didina riziką susirgti onkologinėmis ligomis, kai kuriuos kitus dalykus galima keisti, pavyzdžiui, mitybą ir atsisakyti produktų, kurie didina vėžio riziką.

Lietuvoje vėžys yra antroji dažniausia mirties priežastis. Nors yra faktorių, kurie neišvengiamai didina riziką susirgti onkologinėmis ligomis, kai kuriuos kitus dalykus galima keisti, pavyzdžiui, mitybą ir atsisakyti produktų, kurie didina vėžio riziką.

REKLAMA

„Pirmas šaukštas“ įkūrėja, mitybos specialistė Rita Šilenskienė pažymi, kad mokslinių tyrimų duomenimis, kone trečdalis vėžio atvejų yra tiesiogiai susiję su mityba.

„Kuo toliau, tuo labiau klimpstame į perdirbo ir pramoninio maisto liūną, pamiršdami, kad mes esame gamtos dalis ir mūsų organizmas per tūkstančius metų genetiškai pripratęs gauti natūralų maistą“, – pastebi R. Šilenskienė.

Anot mitybos specialistės, vėžys – lėtinio organizmo uždegimo išdava, todėl būtina atsekti jo priežastį. H. pylori bakterija gali paskatinti skrandžio vėžio, lėtinis žarnyno uždegimas – kolorektalinio vėžio išsivystymą.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp didžiausių priešų – cukrus

Ji pažymi, kad iš mitybos reikėtų eliminuoti ne pavienius maisto produktus, o tam tikras medžiagų grupes, kurios sukelia uždegimą. Viena jų – omega 6 riebiųjų riebalų rūgštys, nes pastarosios skatina uždegiminių molekulių gamybą ir kraujo krešėjimą.

REKLAMA

„Jų rasime perdirbtuose mėsos produktuose, pramoniniu būdu auginamoje mėsoje, nes gyvūnai šeriami koncentruotais sojų pašarais. Kavinėse ir namuose dažniausiai vartojame rafinuotą saulėgrąžų ir kukurūzų aliejų“, – vardijo pašnekovė.

Mėsos gaminiuose – dešrose, kumpiuose, taip pat konditerijos gaminiuose, kurių gamyboje naudojamas margarinas, perdirbtas, riebaluose gamintas maistas – tikras omega 6 riebalų rūgščių „lobynas“.

Kita grupė – įvairūs cukrūs ir dirbtiniai saldikliai, kurie organizme virsta gliukoze, į kurią reaguodama kasa išskiria insuliną: „Tačiau kai gliukozės organizme yra daugiau nei reikia, jis pamaitina vėžines ląsteles ir nukeliauja į riebalines ląsteles.“

REKLAMA
REKLAMA

Cukrus veikia kaip dirgiklis, kuris paskatina uždegiminius procesus, mažėja jautrumas insulinui ir nežinia, kur įsiplieks stiprus uždegimas.

„Saldumynai, sultys, aukšto glikeminio indekso produktai, net mėsos gaminiuose rasime cukraus kaip konservanto, sukelia pastovius cukraus fontanus kraujyje, todėl diabetas ir nutukimas yra išsivysčiusio vakarų pasaulio rykštė.

Beje, limonaduose gausu rūgšties, kurie verčia vėžines ląsteles daugintis“, – pastebi R. Šilenskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš raciono išbraukite raudoną mėsą

Norint sumažinti vėžio riziką, mityboje neturėtų likti rafinuotų miltų ir kitų produktų, nes juos rafinuojant, šie netenka visų naudingų savybių. Taip pat racione neturėtų likti hidrintų riebalų, būtent – transriebalų, kurių gausu net vaikams skirtuose produktuose.

Kone daugiausiai diskusijų kelia raudona mėsa. Ne paslaptis, kad lietuviai – tikri mėsos mėgėjai ir suvartoja jos kone daugiausiai visoje Europoje. R. Šilenskienė pažymi, kad raudonai mėsai priskiriama jautiena, kiauliena, veršiena, ėriena, ožkiena ir žvėriena.

REKLAMA

„Raudonoje ir perdirbtoje mėsoje yra raudonojo pigmento, vadinamo hemu. Hemas yra daug geležies turintis nebaltyminis deguonį pernešančio hemoglobino komponentas, suteikiantis mėsai raudoną spalvą.“

Net liesoje raudonoje mėsoje esantis hemas oksiduoja riebalus, o šie gali pažeisti storosios žarnos ląsteles ir paskatinti kenksmingų cheminių medžiagų, didinančių vėžio riziką, gamybą. „Įdomu tai, kad nėra patvirtinta, kad tokį pat poveikį turi žvėrienos mėsa“, – pridūrė pašnekovė.

REKLAMA

Paskutinioji grupė, kurios reikėtų vengti mityboje, o geriausia – visai atsisakyti, yra įvairūs maisto priedai, konservantai ir dažikliai. R. Šilenskienė įsitikinusi, kad apie įvairių kenksmingų medžiagų žymėjimus ant etikečių turėtų būti mokoma dar mokykloje, kad suprastume, kas slypi po kiekviena „E“ ar įmantriu pavadinimu.

Kancerogeninės medžiagos aptinkamos net duonos plutoje

Siekiant sumažinti vėžio riziką, svarbu ir tai, kaip maistas ruošiamas. Daržovės neturėtų būti perkeptos ar pervirtos – jos turėtų likti traškios. Geriausias gamybos būdas – garinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėsa apdorojimo metu neturėtų būti sudeginama, apskrudinama. Geriausia mėsą virti, troškinti, kepti rankovėje ir vartoti kartu su daržovėmis.

Mitybos specialistė pažymi, kad mėsa skrudinant, kepant ant laužo, keptuvės ar atvirai orkaitėje, susidaro akrilamidas – plačiai žinoma kancerogeninė medžiaga.

Akrilamidas susidaro aukštesnėje nei 120 laipsnių temperatūroje, vykstant tam tikroms reakcijoms, kuriose dalyvauja fruktozė, gliukozė, asparagino rūgštis – visos šios medžiagos aptinkamos grūduose. Teigiama, kad daugiausiai akrilamido yra duonos plutoje.

„Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad ilgalaikis maisto produktų vartojimas, kurių sudėtyje yra didelis akrilamido kiekis, turi neigiamą poveikį centrinei bei periferinei nervų sistemai, moterų vaisingumui“, – dalijasi pašnekovė.

Visiškai nesuprantami straipsniai.Pastoviai gvildenama tema apie vėžį ir maistą.Tai kodėl gamina ir parduoda tokį baisiai kenksmingą maistą, kodėl šitaip netinkamai šeria augindami tuos gyvulius, kodėl visur kiša tuos EEEE, kodėl tuos grūdinius produktus taip apdirba, kad tampa kenksmingais, kodėl tą aliejų rafinuoja jeigu taip paruoštas yra kenksmingas, kam visur krauna tą cukrų, kad nei sausainių, nei pyragų,nei duonos ir jos gaminių, nei uogienių skonio nebesijaučia????Visur iškyla vien klaustukai, o atsakymų į tai nėra kas atsakantis.Todėl susidaro įspūdis, kad visame pasaulyje žmonės yra specialiai susargdinami, tiesiog nuodijami ir naikinami su valdžių žinia.Jeigu taip, kas ir kaip užauginta, pagaminta yra pavojinga, tai kodėl griežtai neuždraudžiate naikinti žmonijos ir leidžiate laisvai toliau taip auginti, apdirbti, gaminti ir prekiauti, ir šitaip naikinti žmoniją.Tai yra baisus nusikaltimas.Visur kasdien pastoviai rašo, per tv pasakoja, bet parduotuvės lūžta nuo tokių prekių, o augintojai ir maisto pramonė išsijuosę toliau varo tokią produkciją, sveikatos ministerija ir visi kiti į juos panašūs, tai žino, patys ta tema pastoviai eskaluoja, bet toliau tyli ir nieko nedaro.Tai kokia prasmė yra plakti tais liežuviais, jeigu žinote, matote, kad tai blogai, nesveika ir žmonės suserga mirtina, nepagydoma liga, ir jūs nieko nekeičiate nieko nedarote.Kyla klausimas: kokiu tikslu tai darote ir kam tai darote?
Labiausia kenksminga tai gyventi... marazminis straipsnis ir tiek.
raudona mesa... cia yra trendas ir melas.. eskit skerius busit sveiki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų