klimato kaita
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „klimato kaita“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „klimato kaita“.
Pamatę, kas vyksta Palangoje, griebė kamerą: to išvysti nesitikėjo
Nors lietuviai įpratę prie žiemiškų sausio orų, tačiau šie metai stebina savo skirtybe. Vakar buvo pasidalinta nuotraukomis iš Palangos, Birutės parko, kuriose buvo užfiksuoti neįprasti vaizdai – pumpurus kraunantys ir jau žydėjimą pradedantys augalai.
Vakarykščiai vaizdai stebina net visko mačiusius.
Gaisrai Kalifornijoje: įvardino pagrindinį kaltininką
Mokslininkai apskaičiavo, kad pasaulinis atšilimas prisidėjo prie to, kad nuo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio Kalifornijoje 172 proc. padidėjo miškų gaisrų išdeginti plotai, o artimiausiais dešimtmečiais tikimasi tolesnio jų plitimo.
Kalifornijos gaisrus sukėlė ekstremalių oro sąlygų mišinys. Pirmiausiai, tai itin dideli Santa Anos vėjai, kurie 161 km/val.
Vien buvimas lauke nė neįtariant gali lemti sunkius susirgimus: tai nusineša vis daugiau gyvybių
Smulkios kietosios dalelės sukėlė apie 239 tūkst. mirčių Europoje, tačiau kai kuriose žemyno dalyse ši problema buvo juntama labiau nei kitose, rašoma „Euro News“.
Pranešama, jog oro tarša yra susijusi su plaučių vėžiu, širdies ir kvėpavimo takų ligomis, insultu bei nevaisingumu.
Ji ypač pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms – dėl jos miršta apie 4 proc. visų 65 metų ir vyresnių suaugusiųjų.
Mokslininkai: rekordiškai karštais 2024-aisias pirmą kartą viršyta 1,5 laipsnio pasaulinio atšilimo riba
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio lygio riba.
Tūnanti grėsmė Žemėje: ar XXI a. įvyks katastrofa, kurios žmonija nepasiruošusi suvaldyti?
Mokslininkai perspėja, kad tikimybė, jog šį šimtmetį Žemėje įvyks didžiulis ugnikalnio išsiveržimas, yra viena iš šešių, ir „žmonija neturi jokio plano kaip su tuo kovoti“, rašoma „Daily Mail“.
Pasak klimatologo Markuso Stoffelio, toks įvykis gali sukelti klimato chaosą, panašų į 1815 m. įvykusį Indonezijos Tamboros ugnikalnio išsiveržimą.
Šis išsiveržimas į atmosferą išmetė didžiulį kiekį dujų, dulkių ir uolienų, dėl to pasaulinė temperatūra stipriai nukrito.
JT: 2024-aisiais buvo fiksuojami dažnesni klimato kaitos nulemti ekstremalūs reiškiniai
Jungtinės Tautos (JT) pirmadienį pranešė, kad 2024 metais buvo fiksuojami klimato kaitos nulemti rekordiniai karščiai ir ekstremalūs orai bei paragino pasaulį pasitraukti iš „kelio į pražūtį“.
JT meteorologijos ir klimato agentūra pranešė, kad šie metai bus šilčiausi iš visų kada nors užfiksuotų.
Potvynių grėsmė Europos šalyje kelia nerimą: apskaičiavo, kad laukia milžiniška žala
Pranešama, kad vandens telkiniai kelia didelį pavojų Jungtinės Karalystės nekilnojamajam turtui. Aplinkos agentūra teigia, kad potvyniai gresia daugiau nė 6 mln. namų, o iki 2050 m. šis skaičius gali pasiekti net 8 mln.
Pagal naujausias klimato kaitos prognozes, daugiau nei 6 mln. namų Jungtinėje Karalystėje gresia potvynių pavojus, rašoma „The Guardian“.
Tyrime teigiama, kad iki 2050 m. šis skaičius gali išaugti iki 8 mln.
Arktyje nebeliks ledo: mokslininkai nustatė datą, kada tai įvyks
Pagal ankstesnes prognozes Arkties vandenynas be ledo turėjo likti iki 2030-ųjų, tačiau naujieji tyrimai parodė, kad tai įvyks žymiai greičiau nei buvo tikėtasi.
Dauguma mokslininkų šiuo metu skiria didelį dėmesį Arkties vandenynui, kadangi naujausios prognozės parodė, kad iki 2027 m. vasaros pabaigos jo nebegaubs ledas, rašoma „Euro News“.
„Nature Communications“ paskelbtame tyrime mokslininkai teigia, kad ledo išnykimas Arktyje dabar yra neišvengiamas.
JAV paskelbė naujus klimato tikslus
Likus kelioms savaitėms iki Donaldo Trumpo kadencijos pradžios, dabartinio prezidento Joe Bideno vyriausybė paskelbė savo naujus klimato tikslus. Baltieji rūmai ketvirtadienį pranešė, kad JAV įsipareigoja iki 2035 m. savo šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą sumažinti 61–66 proc., lyginant su 2005 m. lygiu. Šie planai esą dar leistų klimato šilimą apriboti iki daugiausiai 1,5 laipsnio, lyginant su priešindustriniu laikmečiu.
„Copernicus“: 2024-ieji bus „neabejotinai“ karščiausi metai per visą istoriją
Europos klimatą stebinti tarnyba pirmadienį pareiškė, kad šie metai „iš esmės neabejotinai“ buvo karščiausi per visą istoriją – ir pirmieji, kai buvo viršyta kritinė riba, sauganti planetą nuo pavojingo perkaitimo.
Naujoji „Copernicus Climate Change Service“ patvirtinta riba vainikuoja metus, kai turtingas ir skurdžias šalis persekiojo nelaimės, kurias mokslininkai sieja su žmonijos vaidmeniu spartaus Žemės atšilimo procese.
REKLAMA
REKLAMA
Visame pasaulyje sparčiai senka gėlo vandens ištekliai: NASA paaiškino, kas vyksta
NASA mokslininkai teigia, kad per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo svarbiausi pasaulio gėlo vandens ištekliai. Milijardai žmonių yra priklausomi nuo gėlo vandens šaltinių, iš kurių tiekiamas geriamasis vanduo ir gaminama energija, rašoma „The Independent“.
Visame pasaulyje 70 proc. gėlo vandens yra naudojama žemės ūkyje ir mažiausiai 10 proc. gyvūnų gyvena tik gėlo vandens aplinkoje.
Užfiksuotas stulbinantis karščio rekordas Europoje: šiuo metų laiku naktį – 26,9 °C
Klimatologas teigė, kad praėjusios savaitės temperatūra buvo išskirtinė, prilygstanti vasarai. Pietvakarių Prancūzijos miestus antradienį anksti ryte kepino ekstremalus karštis, o nakties temperatūra siekė net 26,9 laipsnius šilumos, rašoma „The Guardian“.
„Tai labai išskirtinė temperatūra net vasarai, o ką jau kalbėti apie lapkričio pabaigą“, – sakė Prancūzijos meteorologijos tarnybos „Météo France“ klimatologas Matthieu Sorelis.
Aukščiausiame JT teisme pradedama nagrinėti istorinė klimato kaitos byla
Aukščiausios instancijos Jungtinių Tautų (JT) teismas pirmadienį pradeda nagrinėti didžiausią bylą savo istorijoje – dvi savaites truks posėdžiai, kuriuose bus aiškinamasi, kokių teisinių veiksmų pasaulio šalys privalo imtis kovojant su klimato kaita ir padedant pažeidžiamoms šalims kovoti su jos niokojančiu poveikiu.
Aplinkosaugininkė įspėja: „Esame šeštojo didžiojo išnykimo įkarštyje“
Aplinkosaugininkė Jane Goodall ragina imtis skubių veiksmų, kurie yra būtini norint sulėtinti klimato kaitos pokyčius ir išsaugoti gamtos įvairovę. Ji mano, jog sugriežtinus aplinkosaugą ir sumažinus pramoninį ūkininkavimą, klimato kaita sulėtėtų, rašoma BBC.
Viena iš priemonių, kurią aplinkosaugininkė J. Goodall siūlo apsvarstyti, yra medžių sodinimo ir gyvūnų buveinių atkūrimo misija.
Klimato kaita kainavo maždaug tiek, kiek 2008 m. pareikalavo pasaulinė finansų krizė
Nors finansinė žala, dėl spalio mėnesį įvykusių „Helene“ ir „Milton“ uraganų, yra didelė, tačiau tai tik maža dalis to, kiek klimato kaita kainavo žmonėms visame pasaulyje, rašoma CNN.
Tarptautinių prekybos rūmų ataskaitoje, kuri buvo paskelbta Azerbaidžane, pateikiamas įspėjamasis signalas apie klimato kaitą ir stichines nelaimes. Ataskaitoje teigiama, kad bendra ekonominė žala išaugo iki kelių trilijonų.
Patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos: kovai skirs bent 300 mlrd. dolerių
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos.
Galutiniame susitarime išsivysčiusios šalys įsipareigoja iki 2035-ųjų kasmet skirti bent 300 mlrd. dolerių (288 mlrd. eurų), kad padėtų išsivysčiusioms šalims paversti savo ekonomikas žalesnes ir pasirengti skaudesnėms nelaimėms.
Visgi skurdžiausios šalys atmetė turtingų istoriškai didžiausių gamtos teršėjų pažadą kasmet skirti 300 mlrd.
Neturtingos šalys atšaukia konsultacijas dėl klimato kaitos susitarimo
Mažųjų salų ir mažiausiai išsivysčiusių šalių derybininkai šeštadienį pasitraukė iš užsitęsusių konsultacijų dėl klimato kaitos susitarimo su Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencijos COP 29 pirmininku Azerbaidžanu, sakydami, kad jų interesai finansų srityje buvo ignoruojami.
„Ką tik išėjome. Atvykome į šią COP dėl sąžiningo susitarimo.
COP 29 derybininkai: ES siūlo skurdesnėms šalims kasmet skirti iki 300 mlrd. JAV dolerių
Europos Sąjunga (ES) yra pasirengusi iki 300 mlrd. JAV dolerių (288 mlrd. eurų) padidinti klimato kaitos finansavimą skurdesnėms šalims, siekdama išeiti iš aklavietės Azerbaidžane vykstančioje Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencijoje COP 29, pranešė du derybininkai.
Anksčiau turtingos šalys pasiūlė iki 2035-ųjų kasmet skirti po 250 mlrd. dolerių (237,51 mlrd. eurų) skurdesnėms šalims kovai su klimato kaita. Tačiau šį siūlymą sukritikavo besivystančios šalys.
Europos šalys sutarė perbraižyti savo sienas: priežastis – neeilinė
Dėl tirpstančio ledyno, žyminčio Italijos ir Šveicarijos teritorijų ribas, planuojama perbraižyti šią sieną iš naujo. Mokslininkai sako, kad tokie pakitimai gamtoje atsitinka dėl pernelyg didelio iškastinio kuro naudojimo, rašoma CNN.
Abi šalys susitarė pakeisti sieną, kurią žymėjo Matterhorno kalno viršūnė. Ji yra viena iš aukščiausių Alpių viršūnių, kurioje ypač populiaru slidinėti.
Didžiausia vidinė jūra Žemėje žūsta: perspėjama dėl pražūtingų padarinių
Kaspijos jūra, kuri yra didžiausia vidinė jūra pasaulyje, šiuo metu itin greitai senka. Ekspertai pasakoja, kodėl vandens telkinys mažėja ir praneša, kokie padariniai grėstų, jei Kaspijos jūra visiškai išnyktų, rašoma CNN.
Pakrantėje yra vieta, iš kurios vietos gyventojas Azamatas Sarsenbajevas įšokdavo į sūrią, melsvai žalią Kaspijos jūrą. Tačiau praėjus dešimtmečiui, vaizdas gerokai pasikeitė. Dabar pakrantė nuklota pilka akmenuota žeme, besitęsiančia link horizonto.
Vairuotojams – naujovės? Dėl šiltesnių žiemų siūlo keisti KET, štai kaip atrodytų
Pastaraisiais dešimtmečiais klimato kaita ir dėl jos šiltėjančios žiemos yra vis labiau klimatologų pastebima tendencija. Ekspertai teigia, kad per pastaruosius dešimtmečius temperatūra žiemos metu pakilo daugiau nei 2 laipsniais, o dienų su sniego danga sulaukiame keliomis dešimtimis mažiau.
Guterresas: pasaulis „skaičiuoja paskutines sekundes“ iki 1,5 Celsijaus laipsnio
JT generalinis sekretorius António Guterresas perspėjo pasaulio vadovus, kad kovoti su klimato kaita lieka vis mažiau laiko.
„Skaičiuojame paskutines sekundes, kol dar galime apriboti viso pasaulio temperatūros kilimą iki 1,5 Celsijaus laipsnio, – kalbėdamas Baku surengtoje JT klimato konferencijoje „COP29“ pasakė A. Guterresas.
Azerbaidžano prezidentas klimato kaitos konferencijoje: nafta ir dujos yra „Dievo dovana“
Azerbaidžano prezidentas, kurio šalyje vyksta klimato kaitos konferencija COP 29, antradienį pareiškė, kad nafta, dujos ir kiti gamtiniai ištekliai yra „Dievo dovana“.
„Cituokite mane, kad sakiau, jog tai Dievo dovana“, – Baku delegatams teigė Ilhamas Aliyevas, turėdamas omenyje gamtinius išteklius, įskaitant naftą ir dujas, taip pat atsinaujinančius energijos šaltinius.
Mokslininkai paaiškino, kodėl Ispanijoje kilo potvynis: praneša, kad jų bus dar ne vienas
Šią savaitę labiausiai nukentėjusioje Ispanijos Valensijos dalyje vos per aštuonias valandas iškrito beveik metus trunkantis lietus. Jį sukėlė reiškinys, sutrumpintai vadinamas DANA – kuomet dėl tam tikrų specifinių sąlygų susidaro audros debesys, kurie ilgą laiką išlieka vienoje vietoje, rašo „Sky News“.
Smarkus lietus šiuo metų laiku Rytų Ispanijoje yra įprastas reiškinys, kuris vadinamas DANA (isp.
Pasaulio lyderiai kitą savaitę rinksis į svarbias JT derybas dėl klimato kaitos
Pasaulio lyderiai –kitą savaitę rinksis į Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos derybas, vyksiančias praėjus kelioms dienoms po JAV prezidento rinkimų, kurie gali sukrėsti pasaulio pastangas apriboti pavojingą klimato atšilimą.
Azerbaidžane vyksiančioje konferencijoje COP29 valstybės turėtų susitarti, kiek lėšų besivystančioms šalims turėtų būti surinkta kovai su klimato kaita.
Vaizdai iš itin griežtai saugomos slaptos saugyklos – ten saugomos sėklos ateities kartoms
Pasaulinis klimato atšilimas rodo vis aštresnius nagus. Tokius įspūdžius aplankęs abu Žemės ašigalius į Lietuvą atvežė parodą surengęs belgų fotografas. Vaikinas užfiksavo klimato kaitos padarytus gamtos pokyčius.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Belgų fotografas Kristianas Klauversas apsilankė Antarktidoje ir labiausiai jį pribloškė įrengta pasaulinė saugykla – giliai išgręžta amžinojo įšalo sluoksnyje. Joje saugomos maistui vartojamų augalų sėklos ateities kartoms.
G-20 šalys patvirtina įsipareigojimą atsisakyti iškastinio kuro
Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių lyderiai penktadienį po šią savaitę Vašingtone vykusių derybų patvirtino savo įsipareigojimą atsisakyti iškastinio kuro energetikos sistemose, teigiama ministrų pareiškime.
Pareiškime prisimenami pernai Dubajuje vykusiame COP28 aukščiausiojo lygio susitikime prisiimti įsipareigojimai.
Lietuvoje vyks Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas
Minint Tarptautinę kovos su klimato kaita dieną, ketvirtadienį trečius metus iš eilės vyks Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
Pasak organizatorių, internetu laikomas testas pagal sudėtingumą suskirstytas į keturis tipus – septintų–devintų ir dešimtų–dvyliktų klasių moksleiviams, ekspertams, plačiajai visuomenei.
Ekspertų prognozės dėl galingų audrų neduoda ramybės Lietuvai: „Jei taip ir toliau vyks, bus tik blogiau“
Pastarąją savaitę nuaidėjus žinioms, kad kaimyninėje Lenkijoje, ir kitose Vakarų Europos valstybėse, siaučia galingi potvyniai, privertė nerimauti ir Lietuvą. Kai tokie stichiniai reiškiniai vyksta visai šalia, norisi žinote, ar to sulauksime ir mes. Ekspertai atsako, kodėl susidaro šie potvyniai, ir kaip Lietuvai apsisaugoti nuo jų.
Aplinkos ministerijos atstovai papasakojo, kad tokius dažnus klimato kaitos įvykius sukelia intensyvūs krituliai bei kiti aspektai.
Tomaszewskis išreiškė abejones dėl klimato kaitos: ši sąvoka – utopija
Dalyvaudamas LRT Seimo rinkimų debatuose Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Lietuvos šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas Waldemaras Tomaszewskis išreiškė abejones dėl klimato kaitos egzistavimo.
„Aš manau, kad klimato kaitos sąvoka yra tam tikra utopija. (...) Manau, kad mes turime kovoti ne su klimato kaita, o daryti realius namų darbus – visų pirmą skatinti ekonomikos augimą Europoje, turime žiūrėti į Europos konkurencingumą“, – LRT televizijos debatuose teigė W. Tomaszewskis.
„Mes tikrai išnyksime“ – ekspertas skelbia apie naujausias klimato prognozes
Vienos šalys kenčia nuo neadekvataus 40-ies laipsnių karščio bei sausrų, kitos stebi, kaip jų namai, automobiliai skęsta prieš akis dėl potvynių pagausėjimo. Apie klimato kaitos padarinius, galimybę ištaisyti situaciją bei, kaip atrodys mūsų ateitis, pasakojo Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto profesorius Andrejus Spiridonovas.
Neišsemiamas klausimas, kuris daugeliui neduoda ramybės, kokią visgi bus mūsų ateitis, kai taip drastiškai vyksta oro kaita.
JT meteorologijos agentūra: kylanti temperatūra turėtų tapti „raudonuoju pavojaus signalu“
Kylanti temperatūra turėtų tapti pasauliniu „raudonuoju pavojaus signalu“, trečiadienį pareiškė Jungtinių Tautų meteorologijos ir klimato agentūros vadovė po to, kai rugpjūčio mėnesio pasaulio karščio rodikliai vėl sumušė rekordus.
Rugpjūtį pasaulyje jau antrus metus iš eilės buvo užfiksuota rekordinė vidutinė temperatūra, rodo preliminarūs ES klimato stebėsenos tarnybos duomenys, kuriuos matė agentūra AFP.
Naglis Šulija apie žaliąją energetiką: aš pažadu, kad ji klimato kaitos nesustabdys
Mokslininkai skaičiuoja, kad per pastaruosius metus mūsų klimatas rekordiškai šyla. Pagrindinė to priežastis – žmogaus veikla. Dėl to vyksta globalinis atšilimas. Tačiau šiandien žmonija, o ypač ES, stengiasi imtis veiksmų, kurie jau prasidėjusius klimato pokyčių procesus sustabdytų. Vienas iš jų – žalioji energetika. Tačiau ar ji išties yra veiksminga?
Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min.
Rusija susidūrė su netikėtu priešu – Maskvą užpuolė nuodingi vorai
Šiemet neįprastai karšta vasara Maskvos regione gali paskatinti bestuburių rūšių populiacijos gausėjimą, šią savaitę pranešė šalies Aplinkos ministerija. Dėl žiemos atšilimų, šiltų pavasarių ir karštų vasarų regione jau susiformavo maldininkų, milžiniškų sraigių ir vapsvavorių populiacijos.
Orams visame pasaulyje gresia tapti neprognozuojamais: pokyčiai galimi jau kitąmet
Šiuo metu pietinis poliarinis sūkurys rodo retus ypatingo nestabilumo požymius, todėl baiminamasi, kad jis gali suirti, atnešdamas į pietų pusrutulį ir stingdantį šaltį, ir dideles karščio bangas.
2024 metų vasara karščiausia per visą istoriją? Ekspertas perspėja, kad „bus sumušti nauji rekordai“
Sinoptikų duomenimis, artimiausios dienos bus šiltos, su vietomis pasitaikančiu trumpu lietumi, o savaitgalį orai bus vėsesni, daugiau palis. Kur kas labiau nei trumpalaikės prognozės stebinai rekordai – liepos 22-oji užfiksuota šilčiausia diena pasaulyje, o tai didina tikimybę, kad 2024 m. bus dar šiltesni nei 2023 m.
TREČIADIENIO DIENĄ vietomis numatomas trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas šiaurinių krypčių, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai.
DIENOS PJŪVIS. Karščio bangos ir klimato kaita – kokį prisitaikymo planą parengė Lietuva ir kiek kainuos?
Dėl šalyje praūžusios audros Vilniaus, Akmenės ir Joniškio rajonuose paskelbta ekstremali padėtis. Apie 100 tūkst. vartotojų iki šiol neturi elektros. Žmonės skundžiasi neturintys kaip pasigaminti maisto, neturi geriamojo vandens, neveikia nuotekų šalinimo sistemos. Draudikai skaičiuoja, kad stichija jų klientams padarė žalos už 3 mln eurų. Liūtys sukėlė dar vieną nuošlaiužą Vilniaus Gedimino pilies kalne. Nukentėjo ir kapinės – kapai įgriuvo, nugriuvę medžiai sumaitojo kapus ir paminklus.
Lietuvai pateikia gerą ir blogą scenarijų: Klaipėdoje galime jaustis kaip Graikijoje
Mažiau nei po 60 metų Vilniaus klimatas bus panašus į Serbijos miesto Surčino – taip rodo mokslininkų prognozės. Nors tai tik ateities projekcija, klimatologai pastebi, kad jau dabar orai Lietuvoje yra tokie, kokie prieš 30 metų buvo Vidurio Europoje.
JAV mokslininkas, Merilendo universiteto erdvinės ekologijos specialistas Matthew Fitzpatrickas sukūrė interaktyvų žemėlapį, kuriame pateikia informacija apie tai, koks klimatas 2080 m. galėtų būti skirtinguose pasaulio miestuose.
Ministerija laukia visuomenės pastabų planui dėl prisitaikymo prie klimato kaitos
Viešosioms konsultacijoms pateikus Lietuvos prisitaikymo prie klimato kaitos planą, laukiama visuomenės pastabų jam, teigia Aplinkos ministerijos patarėja.
Kaip LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ penktadienį pažymėjo ministerijos Klimato politikos grupės patarėja Judita Liukaitytė-Kukienė, šiuo metu Lietuva neturi rekomendacijų verslininkams, tačiau daromi tam tikri žingsniai prisitaikymui prie kintančio klimato.
Apklausa: lietuviai supranta klimato kaitos pasekmes, bet nežino problemos sprendimų
Lietuvos gyventojai puikiai supranta klimato kaitos pasekmes, bet jiems trūksta žinių apie šios problemos sprendimus, rodo pirmadienį paskelbtos Europos investicijų banko (EIB) užsakymu atliktos apklausos rezultatai.
Lietuvos gyventojai užima 13 vietą tarp 27 Europos Sąjungos (ES) valstybių narių – 6,45 iš 10 balų – ir šiek tiek viršija 6,37 balų siekiantį ES vidurkį.
Seimas patvirtino kovos su klimato kaita planą
Seimas ketvirtadienį priėmė Klimato kaitos valdymo įstatymą, numatantį, kad apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema bus išplėsta – joje turės dalyvauti kelių, jūrų ir oro transporto, dujų tiekimo ir šilumos sektoriai.
Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, tai reiškia, kad po dvejų-trejų metų kiekvienas kuro tiekėjas – degalų, dujų ar šilumos tiekėjai – turės pirkti apyvartinius taršos leidimus.
Etnologas paaiškino: kodėl taip sunku prognozuoti šios vasaros orus?
2024-ųjų metų vasara tapo tikru iššūkiu meteorologams, siekiantiems nuspėti orų kaitą. Daugelis žmonių klausia – kodėl tampa sunku prognozuoti šiuos orus? Atsakymų galima ieškoti įvairiuose reiškiniuose, kurie pastaruoju metu žymiai sustiprėjo. Šiuos svarbius pastebėjimus pateikė profesorius, etnologas Libertas Klimka.
Saulės aktyvumas, ledynų tirpsmas ir magnetinio lauko susilpnėjimas
Saulės aktyvumas pasiekė maksimumą, kas 11 metų padidėjus saulės dėmių ir žybsnių skaičiui.
Užfiksavo kraują stingdantį sūkurį Baltijos jūroje: jo dydis atima žadą
Baltijos jūroje užfiksuotas žadą atimantis reiškinys – iš žydinčių cianobakterijų susidaręs sūkurys. Šis įspūdingas žalias sūkurys Baltijos jūroje susidarė dar 2018 m., prasidėjus masiniam dumblių žydėjimui.
Termometro stulpeliai šoks itin aukštai: Europos šiemet laukia rekordiškai karšta vasara
Europa ruošiasi pirmajam šios vasaros karščiui, o Vokietijoje ir Šiaurės šalyse kitą savaitę termometrų stulpeliai šoks neįprastai aukštai. Tarptautinės orų tarnybos duomenimis, gegužės 30 d. Berlyne aukščiausia temperatūra pakils iki 28 laipsnių. Tai reiškia, kad Vokietijos sostinėje biurų ir namų vėsinimo poreikis atsiras gerokai anksčiau nei paprastai įjungiami oro kondicionieriai.
Prancūzijoje prieš energetikos milžinę „TotalEnergies“ iškelta byla dėl klimato kaitos
Nevyriausybinės organizacijos antradienį Paryžiuje iškėlė bylą Prancūzijos energetikos milžinei „TotalEnergies“ ir jos pagrindiniams akcininkams už klimato kaitos sukeltus padarinius.
Ieškinys nukreiptas prieš bendrovės valdybą, įskaitant generalinį direktorių Patricką Pouyanne'ą (Patriką Pujaną), ir pagrindinius akcininkus, kurie palaikė jos klimato strategiją.
Katastrofiškos karščio bangos, audros ir potvyniai – štai kas laukia temperatūrai pasaulyje atšilus vos pora laipsnių
Globalinis atšilimas gali viršyti tarptautiniu mastu sutartas ribas, o tai sukels katastrofiškas karščio bangas, potvynius ir audras, rodo „The Guardian“ atlikta šimtų klimato ekspertų apklausa. Tik 6 proc. respondentų mano, kad galima pasiekti 1,5 laipsnio ribą, o tam reikėtų imtis nepaprastai greitų ir radikalių veiksmų, kad būtų sustabdytas pasaulyje didėjantis iškastinio kuro deginimo išmetamų teršalų kiekis.
JT įspėja, kad pasaulis atsidūrė ant klimato bedugnės krašto: valstybių vadovai turi imtis radikalių veiksmų
Jungtinės Tautos (JT), reaguodamos į dienraščio „The Guardian“ tyrimą, kuriame geriausi pasaulio klimato mokslininkai pateikia niūrias prognozes dėl klimato kaitos, įspėjo, kad pasaulis atsidūrė ant klimato bedugnės krašto. Tyrime mokslininkų išreikšta neviltis turi būti naujas raginimas šalių lyderiams nedelsiant imtis skubių ir radikalių veiksmų nutraukti iškastinio kuro deginimą bei išsaugoti milijonų žmonių gyvybes ir pragyvenimo šaltinius, pabrėžia specialistai.
Liūdna žinia Europai: „Ar ant vieno savo tautiečio jūs priimtumėt 50 užsieniečių?“
„Masinė migracija bus neišvengiama“, – sako mokslininkas Andrejus Spiridonovas. Taip jis kalba apie vis labiau šylantį klimatą, kuris tampa nebepakeliamas subtropinėse ir tropinėse šalyse. Jau dabar matome, kad geresnio gyvenimo bei vėsesnio oro ieškoti į Europą kasmet atvyksta tūkstančiai migrantų.
Italijoje G-7 ministrai dalyvauja derybose dėl klimato kaitos
Didžiojo septyneto (G-7) šalių aplinkos ministrai pirmadienį Turine dalyvauja aplinkosaugos ir klimato kaitos derybose, ekspertams raginant labiau išsivysčiusias pramonines šalis pasinaudoti savo politine įtaka, turtu ir technologijomis, kad būtų atsisakyta iškastinio kuro naudojimo.
Gintarė Skaistė: Lietuvoje atsinaujinantys energijos šaltiniai turi sudaryti 100 proc. galutinio elektros suvartojimo
Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad nacionalinėje klimato kaitos valdymo darbotvarkėje Lietuva yra nusimačiusi įvairius tikslus, iš kurių vienas pagrindinių – kad iki 2030 m. atsinaujinantys energijos šaltiniai sudarytų 100 proc. viso galutinio elektros suvartojimo.
„Energetikos sektoriuje Lietuva turi tikslą, kad iki 2030 m. atsinaujinantys energijos šaltiniai sudarytų 100 proc. viso galutinio elektros suvartojimo.