geležis
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „geležis“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „geležis“.
Geležies trūkumą išduoda vos keli ženklai: pasitikrinkite, ar jų nejaučiate
Geležies trūkumas – tai būklė, kai organizmui pradeda trūkti šio svarbaus mineralo, kuris yra būtinas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai bei hemoglobino funkcijai. Hemoglobinas, esantis raudonuosiuose kraujo kūneliuose, atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį – jis perneša deguonį iš plaučių į kitus organus ir audinius. Kai organizmui trūksta geležies, hemoglobino kiekis mažėja, o tai lemia nepakankamą deguonies tiekimą audiniams.
Unikauskas įspėja Lietuvos gyventojus: 1 simptomas akyse išduoda geležies trūkumą
Laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vidaus ligų klinikos gydytojas Alvydas Unikauskas kalbėjo apie geležies trūkumo padarinius ir kaip šį trūkumą atpažinti bei papildyti. Prie diskusijos prisijungė ir dainininkė, grupės „Lietuvaitės“ narė Sonata Mišeikienė, kuri dalijosi asmenine patirtimi apie geležies stoką ir to įtaką sveikatai.
Prof.
Geležis vandenyje: kokį pavojų ji kelia sveikatai?
Viena iš dažniausiai vandenyje aptinkamų medžiagų yra geležis. Įprastai geriamajame vandenyje esanti geležies koncentracija iki 0,2 mg/l nekelia pavojaus sveikatai, tačiau jei pastebite, kad vanduo turi neįprastą skonį, kvapą ar net rusvą atspalvį, reikėtų sunerimti. Tai gali reikšti, kad geležies koncentracija vandenyje viršija rekomenduojamas normas ir gali kelti pavojų jūsų sveikatai.
Geležis natūraliai randama daugelyje vandens šaltinių, ypač požeminiame vandenyje.
Nemokamai gavę geležies papildų ketvirtadalis grįžo paaukoti kraujo
Netinkami rodikliai – žemas hemoglobino kiekis kraujyje – nesunkiai išsprendžiama kliūtis gyventojams, norintiems neatlygintinai dovanoti kraują. Tai parodė Nacionalinio kraujo centro (NKC) išskirtinė naujovė, kai donorams pradėti dovanoti maisto papildai su geležimi.
Per pusmetį NKC papildų su geležimi iš viso išdalino maždaug 2,1 tūkst. gyventojų, iš kurių pakartotinei donorystei sugrįžo ketvirtadalis. 90 proc.
Šie ženklai išduoda, kad jums trūksta geležies: neignoruokite jų
Geležies trūkumas – tai būklė, kai organizmui nepakanka geležies, būtinos hemoglobino gamybai, kuris atsakingas už deguonies pernešimą kraujyje. Šis trūkumas dažnai sukelia mažakraujystę, todėl svarbu pasirūpinti, kad jos organizme netrūktų.
„Vos pabudusi jau jautiesi pavargusi? Dienai įpusėjus vos velki kojas? Nuovargis verčia iš koto tiesiogine ta žodžio prasme?
Gal tau trūksta ne poilsio, o geležies?“ – rašo Kauno vaistinė.
Vaizdas Lietuvos pajūrio kopose užminė mįslę: ekspertai paaiškino, kas tai
Pajūrio regioninis parkas šiuo metu sulaukia vis daugiau pranešimų apie tai, kad iš kopos paplūdimyje bėga užterštas vanduo. Gamtininkai paaiškino, kodėl iš šaltinio bėga neįprastos spalvos vanduo.
Gamtininkai atkreipė dėmesį į gelžbakteres, kurios nudažo šaltinį rudomis nuosėdomis.
Po vasaros gali pradėti trūkti geležies: vaistininkė pastebi, kad dar ne visi žino, kaip vartoti šį mineralą
Vasaros paskutinėmis dienomis daugiau žmonių gali susidurti su nuovargiu ir silpnumu, galvos skausmais, išblyškusia oda, dusuliu ar pasunkėjusiu kvėpavimu, nusilpusiais plaukais ir nagais, taip pat pagreitėjusiu ar netolygiu širdies plakimu. „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė pasakoja, kad tai gali būti susiję su geležies trūkumu.
Nekaltas nuovargis išduoda klastingą ligą: susirūpinkite laiku
Į energijos stoką, nuovargį ir dirglumą žmonės dažnai numoja ranka, mano, kad tai persidirbimo ar pasikeitusių orų pasekmė. Tačiau už to gali slypėti daug rimtesnė priežastis – mažakraujystė, kurią dažniausiai lemia gyvybiškai svarbių mikroelementų trūkumas.
Apie tai, kaip atpažinti šią klastingą ligą ir kaip jos išvengti komentuoja budinčios „Benu“ vaistinės vedėja vaistininkė Laura Kairiūkštienė ir „Eurovaistinės“ farmacijos specialistė Elvyra Ramaškienė.
Šie simptomai išduoda, kad jums trūksta geležies: įvardijo taisykles, kaip teisingai ją vartoti
Jeigu jaučiate ilgai besitęsiantį nuovargį, svaigsta galva, kankina dusulys, o dar išblyško oda ir nusilpo nagai, – visa tai gali išduoti, kad jums trūksta geležies. „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė pataria, kokius maisto produktus vartoti bei įvardija dažniausias geležies papildų vartojimo klaidas.
Kodėl jaučiame silpnumą, kai mums trūksta geležies?
Nuovargis ir silpnumas – tai vieni dažniausių simptomų, išduodančių apie geležies trūkumą organizme.
Geležies trūkumą išduoda šie simptomai: nenumokite ranka
Dirbant kasdieninius darbus ir įsisukus į rutiną, galime pamiršti laikytis visavertės mitybos. Geležis yra esminis mineralas organizmui, atliekantis svarbų vaidmenį daugybėje biologinių procesų. Nepakankamas geležies kiekis organizme gali sukelti daugybę sveikatos problemų ir sutrikdyti įvairius kūno funkcijų veikimus.
REKLAMA
REKLAMA
Produktai, stiprinantys imunitetą: valgykite dažniau
Šiandieninė gyvensenos tempas, stresas ir nepalankios išorinės sąlygos gali padidinti organizmo jautrumą ligoms ir sumažinti natūralias gynybines jo galimybes. Imunitetas, kaip svarbi sveikatos dalis, tampa neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi, į kurią turėtume atkreipti ypatingą dėmesį.
Šis produktas – aukso gysla žarnynui: ragina valgyti dažniau
Manoma, kad burokėliai kilę iš Viduržemio jūros regiono, kur senovės romėnai ir graikai vartojo šių daržovių šakniagumbius bei lapkočius. Tikėtina, kad iš pradžių burokėliai buvo auginami tik dėl sultingų lapelių, o vėliau buvo pradėti naudoti ir žemėje pasislėpę jų gumbai. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ši daržovė gali padėti sumažinti kraujospūdį ir širdies ligų riziką.
Profesorius Unikauskas ragina pažvelgti į delnus: gali išduoti klastingą diagnozę
Itin svarbaus mineralo – geležies – trūkumas yra numeris vienas visame pasaulyje. Yra daugybė priežasčių, kodėl trūksta geležies, o profesorius Alvydas Unikauskas laidoje „Kviečiame daktarą“ parodė, kaip paprastai, vos pažvelgus į delnus, sužinoti, ar jums jos trūksta.
Vitaminai naudingi tik tada, kai teisingai juos vartojame: pataria, ką rinktis ryte, o ką – vakare
Kartais paprasčiausiai vartoti vitaminų nepakanka. Norint efektyvaus rezultato be tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas ar mieguistumas, svarbu žinoti, kaip teisingai kiekvieną iš vitaminų reikia vartoti. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė atskleidžia, kuriuos vitaminus geriausia vartoti ryte ir vakare, o kada geriau tuščiu skrandžiu arba kaip tik valgant sočiųjų riebalų turintį maistą.
Šie simptomai išduoda geležies trūkumą: patarė, kaip pasirinkti tinkamus papildus
Geležies maisto papildai išsiskiria nemaloniu vartojimo periodu ir daugeliui pacientų pasireiškiančiu šalutiniu poveikiu. Bene kiekvienas vartojęs geležies tabletes prisimins skrandžio skausmą, pykinimą ar kitus simptomus. Nors maisto papildai tobulėja, retas vartotojas žino, kad ne visi geležies papildai dirgina organizmą. Tad aptarkime, kam reikalinga geležis ir kokius maisto papildus rekomenduoja vaistininkė.
Geležies trūksta net 30 proc. gyventojų: gydytoja pasakė, kas trukdo ją įsisavinti
Susidūrus su lėtiniu nuovargiu, silpnumu, fizinio krūvio netoleravimu, galvos skausmu, svaigimu, pastebėjus, kad susilpnėjo nagai, plaukai, bet kuris šeimos gydytojas pirmiausiai rekomenduos atlikti bendruosius kraujo tyrimus ir pasitikrinti geležies lygį kraujyje. Pasak šeimos medicinos gydytojos Gintarės Trainavičienės, geležies trūkumas yra labiausiai paplitęs mitybos sutrikimas visame pasaulyje, šio mikroelemento trūksta net 30 procentų pasaulio gyventojų.
Noras valgyti smėlį ar ledus išduoda skaudžią ligą: ji smogia dažnam
Mažakraujystė – viena labiausiai pasaulyje paplitusių pasaulyje sveikatos būklių, ligų. Pagrindinė anemijos priežastis yra ne bet kas kitas, kaip geležies trūkumas. Sužinokite, ką reikėtų daryti norint užkirsti kelią mažakraujystės atsiradimo rizikai.
Mažakraujystė arba kitaip vadinama anemija, yra ir būklė, ir liga, rodanti, kad žmogaus organizme trūksta raudonųjų kraujo kūnelių – eritrocitų.
Geležies trūkumą išduoda šie simptomai: nenumokite ranka
Neretai prastos savijautos priežastimi gali tapti tam tikrų medžiagų ir elementų trūkumas organizme. Štai nuolatinis nuovargio jausmas, išblyškusi oda, galvos svaigimas ir fizinio krūvio netoleravimas gali išduoti, kad organizmui trūksta gyvybiškai svarbios geležies.
Kodėl geležis yra nepakeičiama organizmo dalis ir kas nutinka, kuomet organizme šio elemento atsargos ima mažėti, sutiko pasidalinti Baltijos ir Amerikos klinikos vidaus ligų gydytoja Ugnė Juškaitė.
Nuolatinis nuovargis išduoda klastingą ligą: susirūpinkite laiku
Į energijos stoką, nuovargį ir dirglumą žmonės dažnai numoja ranka, mano, kad tai persidirbimo ar pasikeitusių orų pasekmė. Tačiau už to gali slypėti daug rimtesnė priežastis – mažakraujystė, kurią dažniausiai lemia gyvybiškai svarbių mikroelementų trūkumas.
Mažakraujystė, dar vadinama anemija, dažniau užklumpa moteris, tačiau neaplenkia ir vyrų. Ši liga nesirenka ir amžiaus, tačiau laiku diagnozuota ir gydoma gali nekenkti gyvenimo kokybei.
Geležies trūkumą išduoda vos keli ženklai: nepastebėjus laukia liūdnos pasekmės
Geležis – gyvybiškai svarbus organizmui mikroelementas. Jo trūkumas gali lemti ne tik prastą savijautą, bet ir tokių ligų, kaip mažakraujystė, vystymąsi.
Kodėl šis mikroelementas yra toks svarbus, kokie požymiai išduoda jo stoką ir kaip užtikrinti pakankamas geležies atsargas organizme, naujienų portalui tv3.lt papasakojo gydytojas dietologas Edvardas Grišinas.
Šie ženklai išduoda, kad jums trūksta geležies: pastebėkite laiku
Geležis reikalinga organizmui gaminti raudonuosius kraujo kūnelius, naudojamus deguoniui nešioti po kūną. Jei trūksta geležies, tai gali sukelti geležies stokos anemiją.
Šios būklės simptomai yra:
nuovargis ir energijos trūkumas,
dusulys,
širdies plakimas,
blyški oda.
Paprastas kraujo tyrimas gali parodyti, ar asmuo serga geležies stokos anemija.
Šie vitaminai dabar yra labai reikalingi: pasitikrinkite, ar nejaučiate trūkumo
Šaltuoju metų laiku aplinkoje cirkuliuoja daugybė virusų, tačiau dėl to, kad susergame, kalti ne tik jie, bet ir pasikeitę mūsų įpročiai. Mažiau laiko praleidžiame lauke ir skiriame fiziniam aktyvumui, nesilaikome darbo-poilsio režimo ir sveikos mitybos principų. Visa tai sekina organizmą, o kartu mažina atsparumą ligų sukėlėjams.
Šie ženklai išduoda, kad jums trūksta geležies: numojus ranka – jausitės prastai
Geležis yra gyvybiškai svarbus mineralas, kurią dažniausiai organizmas pasisavina gaudamas maistu. Dėl kokių priežasčių dažniausiai trūksta šios medžiagos bei kada reikia būtinai pasirūpinti jos atsargomis pasakoja „Antėjos“ laboratorijos gydytoja, laboratorinės medicinos veiklos konsultantė Eglė Marciuškienė.
„Geležis yra mineralas, būtinas dviem organizmo baltymams: hemoglobinui ir mioglobinui. Apie 75 proc.
Geležies trūkumą išduoda aiškūs ženklai: nustebins, kokie jie
Dažniausias mineralas, kurio trūksta žmonės, geležis ir šis trūkumas pasaulyje veikia kur kas daugiau moterų nei vyrų. Tačiau, kaip suprasti ar su geležies trūkumu susiduriate ir jūs? Štai aštuoni ženklai, kurių reikia ieškoti.
Tyrimo metu Didžiojoje Britanijoje buvo nustatytas, kad 25 proc. suaugusių moterų ir 49 proc. paauglių mergaičių suvartoja nepakankamai geležies. Taip pat buvo atskleista, kad 5 proc. moterų ir 9 proc.
Vario ir geležies rūdos kainos penktadienį pasiekė rekordines aukštumas
Vario ir geležies rūdos kainos penktadienį pasiekė rekordines aukštumas, žaliavų paklausai augant dėl stipraus pasaulinės ekonomikos atsigavimo.
Didžiosioms ekonomikoms atsigaunant po praėjusiais metais galiojusių ribojamųjų priemonių, pramonė spartina gamybą, todėl medžiagų kainos auga vis sparčiau.
Tuo tarpu prekybininkai ima nerimauti dėl Covid-19 pandemijos sukelto tiekimo trūkumo.
Įspėja dėl geležies trūkumo organizme: gali vystytis net ir vėžys
Geležis – itin svarbus mikroelementas, darantis įtaką mūsų organizmui ir bendrai savijautai. Visgi specialistai pastebi, kad šio mikroelemento trūksta daugeliui žmonių, o geležies anemija yra labiausiai paplitusi maistinės medžiagos trūkumo liga.
Kuo geležis yra svarbi? Kas gali išduoti jos trūkumą? Ir kaip užsitikrinti pakankamas šio mikroelemento atsargas organizme? Apie tai naujienų portalui tv3.lt pasakoja gydytoja dietologė Justina Linauskaitė-Kekė.
Šio vitamino trūkumas sukelia rimtą pavojų: neuždelskite
Jei geležies trūkumas negydomas, tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų, rašoma dailystar.co.uk. Štai keturi požymiai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį. Kad organizmas veiktų tinkamai, organizmui būtinai reikia gauti pakankamą kiekį vitaminų ir mineralų. Anksčiau esame rašę apie vitaminas B12 ir vitamino D svarbą, tačiau dar vienas svarbus dalykas yra geležies kiekis kraujyje. Geležies trūkumas gali sukelti anemiją – taip nutinka tuomet, kai kraujyje yra labai mažai raudonųjų kraujo kūnelių.
Atsako mitybos specialistė: triukas, kaip pasisavinti geležį
Daugelis žino, kad daug geležies yra mėsoje, tačiau jos trūksta ir visvalgiams, pastebi mitybos specialistė Vaida Kurpienė. Portalui tv3.lt ji papasakojo, iš kokių maisto produktų ir kaip valgant geriausiai pasisavinama geležis ir kas tam trukdo. „Pasisavinti geležį ne taip paprasta. Geriausiai tai padeda padaryti produktai, kuriuose yra daug vitamino C – o tai yra įvairiausios daržovės, tikrai ne tik citrinos.
Štai kas nutinka veganėms: paskelbė liūdnus faktus
Daugiau nei ketvirtadaliui moterų trūksta geležies – jos jaučiasi nuolat pavargusios, joms krenta plaukai, svyruoja nuotaika ir jos suserga anemija, nurodo ekspertai.
Maitinatės sveikai, tačiau stinga energijos – sužinokite, kokią darote klaidą
Geležis mūsų organizmui yra būtina hemoglobino – baltymo, kuris yra randamas raudonuosiuose kraujo kūneliuose, gamybai. Raudonieji kūneliai, dar vadinami eritrocitais, ląsteles aprūpina deguonimi, pernešant šį iš plaučių. Taigi, geležies svarba nenuginčijama. Vis dėlto, net ir maitinantis sveikai bei stengiantis vartoti kuo kokybiškesnį maistą, galime užkirsti kelią organizmo geležies pasisavinimui, kas sukelia energijos stygių ir kitus negalavimus.
Kaip atpažinti, kad tau verkiant trūksta geležies
Vasaros metu nesinori sukti galvos dėl sveikatos, tačiau gerą nuotaiką gali sugadinti sveikatos pablogėjimai, pranešantys apie geležies trūkumą. Svarbu pastebėtų organizmo siunčiamų ženklų neignoruoti, o kuo greičiau išsitirti kraują ar pradėti vartoti geležies preparatus. Ką daryti pajutus pirmus geležies trūkumo simptomus, pataria „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė.
Anemijos kilpa: kai pavojingą ligą maskuoja solidus amžius
Toli gražu ne visada reikėtų kaltinti metų naštą, jei stipriau plaka širdis, svaigsta galva, prasideda virškinimo sutrikimai, apima depresija ar blogėja atmintis. Tokius negalavimus sukelia ir anemija (mažakraujystė). Ji iš lėto atima gyvenimo jėgas, būna sunkių ligų palydovė. Dar daug kas mano, kad į anemijos gniaužtus dažniausiai pakliūna tik jaunos moterys ir vaikai. Tačiau ir vyresni žmonės yra šios klastingos ligos rizikos grupėje.
Karinė simuliacija parodė: prasidėjus karui kosmose, JAV palydovai būtų sunaikinti
Kasmet pavasarį pagrindiniai JAV kosmoso pramonės asmenys – mokslininkai, konstruktoriai, kariai ir verslininkai – Kolorado Springse renkasi į simpoziumą, rašoma „The Daily Beast“. Anot leidinio, dar pernai balandį JAV gynybos viceministras Bobas Workas, susirado JAV karinių kosminių pajėgų vadą Johną Hyteną ir pareiškė jam, kad esama struktūra nėra pasirengusi „vykdyti kosmines operacijas konflikto, kuris išsiplėstų į kosmosą, metu“. Ir iš tiesų, 2015-ųjų rugsėjį kompiuteriu sumodeliuoti p...
Slaptas geležies stygius: kai anemija artėja keturmyliais žingsniais
Jei atkopiant saulei bei šylant orui sumažėjo darbingumas, jaučiate bendrą kūno silpnumą, esate dirglesni, neskubėkite to priskirti įprastam pavasariniam nuovargiui ar metų naštai. Atkreipkite dėmesį, ar jūsų gyvybinių jėgų kaip kilpa neveržia anemija, paprastai vadinama mažakraujyste. Sekina visą organizmą Kai kraujas pradeda silpti dėl geležies, vitamino B12 ar folio rūgšties stokos, jis vis mažiau gali pernešti organams gyvybiškai svarbaus deguonies.
Kamuoja nuovargis, prastas apetitas? Laikas prisiminti geležį
Jeigu organizmas stokoja geležies, žmogus jaučia nuovargį, silpnumą, sumažėja jo dėmesio koncentracija, sulėtėja gyvybiniai procesai ir krinta produktyvumo lygis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis šios medžiagos trūkumu skundžiasi apie 30% gyventojų, o nesiimant jokių priemonių jai kompensuoti, gali išsivystyti geležies stokos anemija (mažakraujystė). Nuo šios ligos kenčia apie 3,5 milijardų žmonių, daugiausia besivystančiose šalyse, įskaitant ir Lietuvą.
Kamuoja nuovargis ir mažas apetitas? Laikas prisiminti geležį
Jeigu organizmas stokoja geležies, žmogus jaučia nuovargį, silpnumą, sumažėja jo dėmesio koncentracija, sulėtėja gyvybiniai procesai ir krinta produktyvumo lygis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis šios medžiagos trūkumu skundžiasi apie 30% gyventojų, o nesiimant jokių priemonių jai kompensuoti, gali išsivystyti geležies stokos anemija (mažakraujystė). Nuo šios ligos kenčia apie 3,5 milijardų žmonių, daugiausia besivystančiose šalyse, įskaitant ir Lietuvą.
Geležis moterims padeda sportuoti
Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad geležies papildus vartojančios moterys gali efektyviau sportuoti. Melburno universiteto mokslininkai išnagrinėjo anksčiau atliktų tyrimų duomenis apie geležies papildų poveikį sportuojančioms vaisingo amžiaus moterims. Iš daugiau kaip 6,5 tūkst. atliktų įvairių tyrimų tinkamais šiai metaanalizei buvo pripažinti 22. Nustatyta, kad geležies papildai pagerino moterų gebėjimą sportuoti esant tiek maksimaliems, tiek ir mažesniems krūviams.
Tyrimai: vitamino C ir geležies trūkumas organizme gali skatinti insultą
Žmogui nepakankamai suvartojant vitamino C ir geležies, padidėja tikimybė patirti insultą, parodė Europoje atlikti tarpusavyje nesusiję tyrimai. Prancūzijos mokslininkai nustatė, kad geležies trūkumas gali lemti kraujo išsiliejimą smegenyse, kuris vadinamas hemoraginiu insultu. Toks insultas sudaro tik apie 15 procentų visų insultų, tačiau nuo jo mirštama dažniau nei nuo išeminio insulto, kai užsikemša smegenų kraujagyslė. Tyrimo vadovas dr.
K. Donelaitis bus įamžintas medyje ir geležyje
Lidija Jankauskienė, LRT televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt Šią savaitę medžio drožėjai ir kalviai suvažiavo į Radviliškį, kur jau ketvirtą kartą surengtas pleneras. Iš įvairių šalies miestų atvyko 10 meistrų: aštuoni medžio drožėjai ir du kalviai.
ES agentūra patvirtino magnio, vitamino A ir geležies naudą mažiems vaikams
Atsižvelgdama į Prancūzijos prašymą, Europos maisto saugos tarnyba (EMST) patvirtino, kad magnis, vitaminas A ir geležis mažiems vaikams gali duoti tokios pat naudos kaip ir suaugusiems. Jau anksčiau EMST yra pripažinusi šių maisto sudedamųjų dalių naudą apskritai žmogui, tačiau Europos Sąjungos teisė numato, kad poveikis kūdikiams ir mažiems vaikams turi būti įvertintas atskirai.
Harvardo mokslininkai: geležis reikalinga ir būsimajai mamai, ir kūdikiui
Pakankamas su maistu gaunamos geležies kiekis siejamas su perpus mažesne nėščiųjų rizika susirgti mažakraujyste ir penktadaliu mažesne tikimybe, kad kūdikių svoris bus per mažas. Harvardo universiteto mokslininkų metaanalizė apėmė 48-ių kontroliuojamų klinikinių tyrimų (dalyvavo 17793 moterys) ir 44-ių kohortinių tyrimų (dalyvavo 1851682 moterys) duomenis. Tyrimai buvo atlikti laikotarpiu nuo 1961 iki 2012 metų, praneša foxnews.com.
Pasidaryk pats: kaip iš meteorito nusikaldinti vestuvinį žiedą?
Ko gero, tai - vienas iš originaliausių žiedų visame pasaulyje. O jei dar tokį nusikaldini pats... Būtent taip savo garaže ir padarė vyrukas, pseudonimu "Laporkenstein". Kalvystės amato įgūdžių nestokojantis vyras iš Gibeono meteorito fragmento nusikaldino įspūdingą žiedą. Meistras nekasdieniam kūriniui sugaišo maždaug keturias dienas.
Lęšiai – baltymų ir geležies šaltinis
Lęšiai yra vienas seniausių žmogaus vartojamų kultūrinių augalų. Patiekalai iš lęšių populiarūs ir šiandien. Vokiečiai be jų neapsieina per Šv. Kalėdas, o Kinijoje, Turkijoje ir Indijoje tokie patiekalai – nacionalinės virtuvės pagrindas. Lęšius vertina ir amerikiečiai bei australai.
Lęšiai vertinami dėl sėklose esančių baltymų, kurių yra daugiau nei mėsoje, angliavandenių, ląstelienos ir mineralinių medžiagų. Juose yra daug baltymų, nepakeičiamų aminorūgščių izoleucino ir lizino.
Energijos užtaisas lėkštėje
Rugsėjis – naujų mokslo metų ir darbų pradžia. Ne paslaptis, kad energija, gebėjimas susikaupti, mąstyti ir net priimti tinkamus sprendimus labai priklauso nuo to, ką valgome pusryčiams, pietums, vakarienei ir kuo užkandžiaujame per darbo pertraukėles.
Kaip Antrasis pasaulinis karas susijęs su špinatais ir ledais?
Antrasis pasaulinis karas – vienas ryškiausių ir labiausiai žinomų istorinių įvykių, bet smalsuolių jis nenustoja dominti iki pat šių dienų. Pateikiame tris intriguojančius faktus, susijusius su Antruoju pasauliniu karu, kurių iki šiol tikriausiai dar nežinojote:
Špinatai ir geležis
Įsitikinimas, kad špinatai yra svarbus geležies šaltinis, atsirado Antrojo pasaulinio karo metu.
Ar galima sulėtinti pasaulinį atšilimą vandenynus papildžius geležimi?
Garsus okeanografas yra pasakęs, kad turėdamas puspilnę cisterną geležies galėtų sugrąžinti ledynmetį. Juokas juokais, bet iš dalies šis pokštas – pusiau tiesa. Vandenyno papildymas geležimi priverstų žydėti dumblius, o šie surinktų didžiulius anglies dioksido kiekius iš oro ir taip vėsintų planetą.
Straipsnis, pasirodęs „Nature“ žurnale, remia tokią idėją, rašo npr.org.
Vilniuje apdegė metaliniai garažai
Vilniuje garažų masyve apdegė trys metaliniai garažai.
Policijos departamento duomenimis, gaisras sostinės Palydovo gatvėje esančiame metalinių garažų masyve kilo šeštadienio rytą. Apdegė trys garažai.
Įtariamas padegimas.
Aiškinamasi, kam priklauso apdegusieji garažai.
Mažakraujystė – pavasario palydovė
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 30 proc. planetos gyventojų serga anemija (mažakraujyste). Lietuvoje ši liga kasmet diagnozuojama maždaug 30 tūkst. gyventojų, daugiausia vaikų. Apie 80–90 proc. jų stokoja geležies. Lietuvoje anemija serga 32–34 proc. vaisingo amžiaus moterų, tarp paauglių šis procentas gali būti dar didesnis.
Ar lengva tapti „geležine ledi“?
Jums ką tik baigėsi gausesnės mėnesinės ir jūs sau sakote: „Reikia vaistinėje nusipirkti geležies“? Vadinasi, atsirado dar viena mitų apie anemiją auka, pasakytų medikai. Taigi, išsiaiškinkime terminus.
Kas yra kas
Geležies deficito ir anemijos (mažakraujystės) sąvokų tapatinti negalima. Lietuvoje atliktų tyrimų duomenimis, kas antrai vaisingo amžiaus moteriai galima nustatyti geležies stoką, tačiau tik mažiau nei ketvirtadaliui iš jų pasireiškia anemija.