• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažniausias mineralas, kurio trūksta žmonės, geležis ir šis trūkumas pasaulyje veikia kur kas daugiau moterų nei vyrų. Tačiau, kaip suprasti ar su geležies trūkumu susiduriate ir jūs? Štai aštuoni ženklai, kurių reikia ieškoti.

Dažniausias mineralas, kurio trūksta žmonės, geležis ir šis trūkumas pasaulyje veikia kur kas daugiau moterų nei vyrų. Tačiau, kaip suprasti ar su geležies trūkumu susiduriate ir jūs? Štai aštuoni ženklai, kurių reikia ieškoti.

REKLAMA

Tyrimo metu Didžiojoje Britanijoje buvo nustatytas, kad 25 proc. suaugusių moterų ir 49 proc. paauglių mergaičių suvartoja nepakankamai geležies. Taip pat buvo atskleista, kad 5 proc. moterų ir 9 proc. paauglių mergaičių turi tokį mažą hemoglobino lygį, kad joms diagnozuojama geležies trūkumo sukelta anemija.

Moterims dažniau geležies trūksta dėl menstruacijų ciklo ir nėštumo, rašoma express.co.uk.

Taigi, kokie simptomai išduoda geležies trūkumą? Apie tai „Express“ daugiau pasakoja dietistas Robas Hobsonas.

Staigus ir ilgai trunkantis nuovargis

Tai vienas dažniausių geležies trūkumo ženklų, nes jūsų kraujyje nepasigamina pakankamai hemoglobino, kuris po kūną nešioja deguonį.

REKLAMA
REKLAMA

„Be pakankamai geležies jūsų raumenys apsunksta, tarp jų ir širdis, todėl jai reikia daugiau pastangų po kūną išnešioti kraują, o tokios širdies pastangos gali sukelti nuovargį. Visgi, nuovargis gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, todėl reikia bent kelių simptomų, kad būtų galima suprasti, jog jums tikrai trūksta geležies“, – sako Robas.

REKLAMA

Blyški oda

Išblyškusi oda arba pabalęs akių vokų vidus gali signalizuoti apie geležies trūkumą.

„Hemoglobinas suteikia kraujui raudoną spalvą, todėl esant mažam jo kiekiui, kai kuriose vietose, oda gali visiškai pabalti. Kitos kūno vietas taip pat gali atrodyti blyškesnės, pavyzdžiui nagai ar burna“, – sako Robas.

Galvos skausmas ir svaigulys

Galvos skausmas dėl geležies trūkumo nėra toks dažnas, kaip kiti simptomai, tačiau moterims jis pasireiškia kartu su svaiguliu.

REKLAMA
REKLAMA

„Žemas hemoglobino lygis reiškia, kad į smegenis perduodama mažiau deguonies, o dėl to kraujagyslės gali atsirasti didesnis spaudimas, dėl kurio ir atsiras galvos skausmas“, – nurodo Robas.

Oro trūkumas

Jeigu jūsų hemoglobino lygis yra žemas, kūnas gaus per mažai deguonies, todėl tai apsunkina net menkiausią fizinę veiklą.

„Jūsų kvėpavimas pagreitės, nes kūnas stengsis kompensuoti su krauju negaunamą reikiamą deguonies kiekį, todėl galite jausti oro trūkumą“, – nurodo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sausi plaukai ir oda

Dėl deguonies kraujyje trūkumo gali išsausėti ir plaukai su oda.

„Kai plaukai ir oda negauna deguonies, jie sausėja ir silpnėja. Manoma, kad dėl geležies trūkumo gali pradėti kristi plaukai, tačiau nepamirškite, kad plaukai slenka kasdien ir tai yra normalu. Visgi, jeigu jie ima slinkti didesniais kiekiais nei iki tol, verta apsvarstyti variantą, kad jums trūksta geležies“, – aiškina dietistas.

REKLAMA

Pasikartojančios infekcijos

Geležis yra ir viena iš mūsų imuniteto sudedamųjų  dalių, todėl jos trūkumas sutrikdo bendrą organizmo apsaugą.

„Jeigu kenčiate nuo pasikartojančių infekcijų, tuomet tai gali būti ženklas, kad trūksta geležies“.

Prasta nuotaika

Tyrimai parodė, kad dėl geležies trūkumas gali būti susijęs su prasta nuotaika, jaučiamu nerimu ar net depresija.

„Geležis reikalinga hormono dopamino gamybai, o kai jo trūksta jaučiamas stresas, depresija, nerimas. Taip pat manoma, kad nėščiosioms, kurioms trūksta geležies, dažniau pasireiškia depresija“.

REKLAMA

Keisti norai

Tai gali būti pats keisčiausias simptomas, rodantis geležies trūkumą, tačiau, kai žmonės ima norėti paragauti su maistu nesusijusių dalykų, pavyzdžiui, ledo, molio, purvo, kreidos ar popieriaus.

Ką daryti, jeigu manote, kad trūksta geležies?

„Jeigu manote, kad ir jums trūksta geležies, tuomet susisiekite su šeimos gydytoju, kad šis skirtų kraujo testą. Jeigu jūsų hemoglobinas sumažėjęs, tuomet galite gerti geležies preparatus ir vartoti tam tikrus maisto produktus, kuriuose yra geležies“, – sako Robas.

Produktai, kuriuose yra geležies:

Kepenys; midijos; žuvies filė; lapinis kopūstas; avižiniai dribsniai; tofu; kiaušiniai; Bertoletijų (braziliški) riešutai; konservuotos pupelės; džiovintos žolelės ir prieskoniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų