Laidoje profesorius pasakojo, kad jei slenka ir plonėja plaukai, vargina aritmija, nuovargis, bendras silpnumas, pajuodę paakiai, neramių kojų sindromas, skilinėja nagai, jie pasidaro trapūs, jums sunku susikoncentruoti ar kankina nemiga ar fibromialgija, tai gali išduoti, kad esate vienas tų, kuriems trūksta geležies.
Šie simptomai, pasak prof. A. Unikausko, gali imituoti kitas ligas, tokias kaip hipotirozė, taip pat išduoti vitamino D ar B12 stoką, žemą testosterono kiekį ir net miego apnėją.
Delnai ir akys gali išduoti geležies trūkumą
Tačiau yra paprastas būdas suprasti, ar jums trūksta geležies – tereikia pažvelgti į savo delnus ir juos išvagojusias linijas.
„Delno linijos turi būti tamsesnės, negu delno oda“, – laidoje paaiškino prof. A. Unikauskas.
Dar vienas paprastas būdas – patraukti apatinį akies voką žemyn ir pažiūrėti, kokia yra gleivinių spalva:
„Kai trūkumo nėra, jos būna ryškiai raudonos, kai didelė mažakraujystė, jos pasidaro visiškai blyškios. Kai būna didelio laipsnio mažakraujystė, jos netgi būna šiek tiek gelsvos būna.“
Geležies trūkumas gali pasireikšti dėl dviejų priežasčių – arba geležies negauname su maistu, arba gauname, bet organizmas jos negali pasisavinti.
Dažnai geležies trūkumas kankina vegetarus ir veganus, nes iš žalumynų geležies organizmas negali pasisavinti, pavyzdžiui, dėl to, kad jose yra oksalo rūgšties, kuri blokuoja geležies įsisavinimą.
Dar viena priežastis – per mažas skrandžio rūgštingumas: „Kai skrandžio rūgštingumas žemas, iš mėsos organizmas išlaisvina mažiau mineralų, įskaitant geležį.“
Geriausi geležies šaltiniai
Kalbėdamas apie maistą, prof. A. Unikauskas pažymi, kad grūduose ir ankštiniuose produktuose yra fitino rūgšties, arbatoje ir kavoje – taninų, šokolade – polifenolių, kurie trukdo organizmui įsisavinti geležį.
Geležies trūkumas gali pasireikšti ir dėl miomų, kitų ginekologinių priežasčių, didelio fizinio krūvio ar pasikartojančių infekcijų.
Tad ką daryti, jei jums trūksta geležies? „Raudona mėsa, kepenys, vėžiagyviai – labai geri maisto produktai gauti geležies“, – teigė profesorius.
Svarbu ir tai, kokią keptuvę naudojate – prof. A. Unikauskas pabrėžia, kad keptuvė būti iš geležies, pavyzdžiui, plieno arba ketaus. Jei danga tefloninė, geležies iš maisto negausite.
Taip pat vertėtų didinti skrandžio rūgštingumą, tą padaryti galite vartodami obuolių actą, taip pat betaino hidrochlorido miltelius.
Laidą „Kviečiame daktarą“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį, 11.30 val. per TV3 televiziją!