eglė valentė

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „eglė valentė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „eglė valentė“.

Ragina tai padaryti šiandien: atneš sveikatą visiems metams

Žolinė – rugpjūčio 15 dieną minima ypatinga šventė. Anksčiau jos metu skirtingoms deivėms būdavo atnašaujamos aukos ir dėkojama už suteiktą derlių, o vakare visą šeimyną prie stalo priviliodavo šviežiai iškeptos duonos kvapas. „Rugpjūčio vidurys yra vasaros pabaigos metas ir laikas, kada jau praktiškai yra nuimtas pagrindinis derlius – grūdinės kultūros, uogos, grybai. Data yra svarbi, nes tai yra derliaus ir vasaros augalų augimo pabaigtuvės“, – apie šventė pasakojo Eglė Valentė.
2024-08-15

Šiąnakt nepamirškite to padaryti: pritrauksite sėkmę visiems metams

Šiąnakt, birželio 24-ąją pasitiksime vieną gražiausių vasaros švenčių – Jonines, dar vadinamas Rasų švente arba Kupolinėmis. Tai viena iš svarbiausių ir giliausių mūsų tradicinių švenčių. Etnologė Eglė Valentė pasakoja, kad ši šventė simbolizuoja augmens ir žydėjimo kulminaciją. Šiuo laikotarpiu gamta yra kupina gyvybingumo, o mes švenčiame dvasios pilnatvę ir visagalės gamtos magiją.  E. Valentė sako, kad Joninės yra jaunas šios šventės pavadinimas, kurį priėmė bažnyčia.
2024-06-23

Padarykite tai rytoj: likusius metus lydės sėkmė

Velykos yra viena iš labiausiai lauktų ir svarbiausių švenčių krikščionių kalendoriuje, švenčiama ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ši šventė asocijuojasi su pavasario atgimimu, viltimi ir atgijimu.  Etnologė Eglė Valentė pasakoja, kodėl kiaušinis yra laikomas šv. Velykų simboliu, kokios buvo senosios lietuvių šios dienos tradicijos bei ką padaryti per minėtąją šventę, kad laikas būtų palankus svajonių išsipildymui.  „Šv. Velykos yra ypatingos tuo, kad jos yra šv.
2024-03-30

Padarykite tai rytoj: galite sužinoti, kas laukia jūsų

Nuo senų laikų Kūčios vadinamos stebuklingomis – sakoma, kad naktį ima kalbėti gyvuliai, o šuliniuose esantis vanduo pavirsta vynu. Stebuklingą šv. Kūčių vakarą neapsieinama ir be įvairių burtų, kuriais stengiamasi nuspėti laukiančius pokyčius. Apie šv. Kūčių tradicijas, jų reikšmę ir pagrindinius šios nakties burtus pasakoja etnologė Eglė Valentė. Etnologė E. Valentė pasakoja, kad šv. Kūčių papročiai ir burtai atsirado taip seniai, kad neįmanoma pasakyti, kada.
2023-12-23

Šiandien – ypatinga diena Lietuvoje: štai, ką būtina padaryti

Lapkričio 2-ą dieną minimos Vėlinės – ypatinga diena, kurią daugelis žmonių visame pasaulyje įprasmina atmindami savo mirusius artimuosius. Tai metas, kai žmonės gali prisiminti tuos, kurių jau nebėra. Apie tai, kuo ši diena ypatinga, tv3.lt naujienų portalui pasakoja etnologė Eglė Valentė.
2023-11-02

Lietuviai painioja šias 2 datas: štai kada iš tiesų reikėtų lankyti kapus

Protėviai nuo seno tikėjo, kad ryšio su vėlėmis palaikymas yra be galo svarbus, jos – paguodos ir pagalbos šaltinis. Lapkričio 1-oji yra Visų šventųjų diena, tai bažnytinė šventė, kurios šaknys siekia Viduramžius. Apie tai, kaip ši diena atsirado bei kokios jos tradicijos, naujienų portalui tv3.lt pasakojo etnologė Eglė Valentė. Visų šventųjų diena atsirado Viduramžiuose – iš pradžių ši šventė neturėjo konkrečios datos.
2023-11-01

Padarykite tai šiandien: pritrauksite sėkmę visiems metams

Rugpjūčio 15 dieną lietuviai mini Žolinę, vėliau sutapatintą su švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo švente. Ši vasaros ir rudens sandūrą žyminti šventė gyvuoja nuo neatmenamų laikų ir yra turtinga papročiais, kurie gyvuoja iki šiandien.  Etnologė Eglė Valentė sako, kad Žolinė šiemet itin vešli ir brandi, nes gamta apdovanojo ir saule, ir lietumi. Tai viena didžiausių, svarbiausių dienų, užbaigianti vieną ciklą ir žyminti žengimo į kitą ciklą pradžią.
2023-08-15

Nekartokite šios klaidos kapuose: gėdos prisidarysite tik sau

Vėlinės – tai diena, kai visi suskumba lankyti artimųjų kapus, uždegti žvakelę ir padėti ant kapo gėlių. Vis tik, etnologė Eglė Valentė sako, kad dažnai pamirštame tikrąją šios dienos prasmę, kuri slypi ne uždegtų žvakių skaičiuje. Vėlinės, minimos lapkričio 2 dieną, etnologės teigimu, švenčiamos nuo senų senovės, tik oficialiai į Romos katalikų liturgiją įtrauktos 1311 metais.
2022-11-02

Lietuviai klysta dėl šių 2-iejų datų: štai kada artimųjų kapus lankė protėviai

Protėviai nuo seno tikėjo, kad ryšio su vėlėmis palaikymas yra be galo svarbus, jos – paguodos ir pagalbos šaltinis. Ryšio su vėlėmis atnaujinimui ir kūrimui yra skirtos net dvi dienos, tačiau neretai šios datos sumaišomos. Daugelis yra įsitikinę, kad Vėlinės minimos lapkričio 1-ąją, vis tik šią dieną minima Visų šventųjų diena, o pačios Vėlinės – lapkričio 2-ąją. Visų šventųjų diena pradėta švęsti dar ketvirtame amžiuje, tąkart ji vadinta Visų kankinių diena.
2022-11-01

Jokiu būdu neišmeskite margučių lukštų: juose slypi Velykų magija

Velykos – pati gražiausia pavasario šventė, kai vėl susirenka visa šeima, margina kiaušinius ir džiaugiasi pavasariu. Etnologė Eglė Valentė sako, kad tai viso ko prisikėlimo šventė, pabudinanti ir gamtą, ir žmogų. Kodėl Velykų simbolis – kiaušinis, kokios tradicijos gyvavo ir išliko iki šių dienų bei ką padaryti per šią šventę, kad laikas būtų sėkmingas, etnologė pasakojo naujienų portalui tv3.lt.
2022-04-17
REKLAMA
REKLAMA

Šiandien – ypatinga diena: pasakė, ką būtinai reikia padaryti

Rugpjūčio 15 dieną Lietuvoje švenčiama Žolinė, kuri pažymi vasaros ir rudens sandūrą bei augimo pabaigą. Anksčiau šią dieną protėviai garbino deivę Žemyną, o vėliau, į šalį atkeliavus krikščionybei, ši šventė sutapo su Šv. Mergelės Marijos ėmimo dangun švente. Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo etnologė Eglė Valentė, ši diena protėviams buvo itin svarbi – skintos gėlės, rinkti žolynai, be to, ir derlius jau nuimtas, o už jį reikėjo padėkoti Žemynai.
2021-08-15

Senoliai tokio lietuvių advento nesuprastų – anksčiau net atsisakydavo darbų

Dvasininkai ir etnologai pastebi – advento tradicijų žmonės paiso vis mažiau. Dažnas daugiau linksminasi nei susikaupia, ir pačios dovanos rūpi labiau, nei proga, dėl kurios jos dovanojamos. Tiesa, dažniausiai esą taip elgiasi jaunimas. Tačiau ir senjorai kartais šypteli, kad džiugios šventės reikia laukti pakylėtai, o ne kančios perkreiptu veidu. „Nu, aš galvoju taip, kad tai yra ramybės, susikaupimo, laukimo, pirmiausia, galbūt net ir su savim susitaikymo laikas.
Į viršų