Pokalbis su ekonomistu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Praeitą savaitę išgirdome apie ketinamą įvestį naują visuotinį nekilnojamo turto mokestį. Kaip jūs vertinate tą siūlymą?
Manyčiau, kad reikėtų tai vadinti namų turto mokesčio infrastruktūros mokesčiu. Visų pirma, pajamos, surinktos iš to mokesčio, turėtų atitekti bendrijoms ir seniūnijoms tam, kad pagerintų aplinkinę buitį, ir tokiu būdu žmonės būtų labiau linkę mokėti tokį mokestį. Tai būtų aplinkinės infrastruktūros mokestis.
Dar gerai būtų, kad tai įpareigotų savivaldybes, seniūnijas daugiau investuoti į aplinką, taip pat didinti žmonių sąmoningumą, kad jie rūpinasi ne tik savo butu, ne tik erdve, kurioje gyvena, bet taip pat ir aplinka.
Mes jau turime mokestį daugiabučio namo remontui, kaupiamąsias lėšas, tad tai būtų tarsi dar viena dedamoji, kuri būtų naudojama infrastruktūrai tvarkyti. Manau, kad tokį mokestį žmonės priimtų žymiai lengviau, o jei tai bus mokestis, kurio pinigai iškeliaus kažkur tai, manau, kad pasipriešinimo sulauksime tikrai nemažai.
Elektra pabrango, šildymas pabrango, žmonės vos išsimoka – tai dabar dar vienas mokestis? Jau dabar žmonės neturi už ką susimokėti.
Tas mokestis nebūtų įvestas nuo šių metų ir tikėtina, kad net ne nuo kitų metų. Jeigu būtų nuo kitų metų, tai jį sumokėti reikėtų iki dar kitų metų pradžios. Bet kryptis visgi turėtų būti tokia – mes turėtume bent jau nedidinti kapitalo mokesčių ir idealiu atveju mažinti darbo jėgos mokesčius, nes pasaulyje konkurencija didėja ne tiek dėl kapitalo, ne dėl investicijų pritraukimo, bet ir dėl darbuotojų, ypač išpopuliarėjus nuotoliniam darbui.
Lietuvai, kaip ir kitoms šalims, neišvengiamai reikės permesti mokesčių naštą nuo darbo jėgos į turto mokesčius, į ekologinius mokesčius ir vartojimo mokesčius. Tas vadinamas nekilnojamo turto mokestis yra vienas iš tokių mokesčių, kurie yra mažiau žalingi.
Tai tik prasidėjo ir kuo toliau, tuo daugiau tokių mokesčių turėsime. Galbūt ateityje bus cukraus mokestis, įvairūs kitokie turto mokesčiai.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.