Naujienų portalas tv3.lt bankų paprašė pasidalinti informacija, kokio dydžio paskolą ir su kokiomis metinėmis palūkanomis gautų 1000 eurų į rankas uždirbantis, šeimos neturintis gyventojas. Jų iškeltos sąlygos buvo skirtingos.
Tiesa, visų bankų atstovai atkreipė dėmesį, kad kiekviena būsto paskola yra labai individualus klausimas.
Taip pat, bene visų jų teigimu, svarbus rodiklis paskolos dydžiui yra ir EURIBOR – vidutinės Europos tarpbankinės rinkos palūkanų normos, kuriomis bankai yra pasiruošę skolinti pinigus eurais kitiems bankams.
Šis rodiklis esą turi labai didelę įtaką gyventojų būsto paskolos įmokų dydžiui, mat, jam pakilus ir keliais procentais, įmokos už būstą kai kuriems gyventojams galėtų išaugti bene dvigubai.
Daugiausiai suteiktų kiek virš 80 tūkst. eurų
Taigi, jei asmuo, per mėnesį uždirbantis 1000 eurų į rankas, šiuo metu neturintis šeimos, planuoja pirkti būstą, didžiausia galima jam išduoti paskolos suma tobulomis aplinkybėmis galėtų siekti ir kiek virš 80 tūkst. eurų, sako „Luminor“ banko atstovai.
Jei jis pirktų 1 kambario naujos statybos butą Vilniuje už 46 tūkst. eurų – šiuo metu toks variantas yra vienas pigesnių – tarkime, 30 metų laikotarpiui, pasiskolinti jam reikėtų mažiausiai 39 tūkst. eurų, sako banko būsto kredito produkto vadovas Andrius Kvakšys.
„Pirmiausia įvertiname tai, kad 46 tūkst. eurų yra ne paskolos suma, o buto kaina. Taigi, pritaikius minimalius pradinio įnašo reikalavimus (15 proc.), paskolos suma neviršytų 39 100 eurų. Mėnesio įmoka tokiam kreditui svyruotų tarp 140 ir 150–155 eurų“, – sako specialistas.
Tiesa, jis tuoj pat primena ir tai, kad dabar – minimalių palūkanų laikotarpis, kai EURIBOR yra neigiamas, todėl vertinant savo galimybes įsigyti būstą ir pasiimti būsto paskolą, reikėtų pasiskaičiuoti ir kas nutiktų tuomet, jeigu EURIBOR pakiltų iki 5 proc.
„Tokiu atveju, mėnesio įmoka galėtų pasiekti ir 270 eurų“, – sako A. Kvakšys.
Vis dėlto jei gyventojas planuotų įsigyti brangiausią šiuo metu parduodamą naujos statybos būstą už daugiau kaip 500 tūkst. eurų, jo uždirbamas atlyginimas būtų tam per mažas. Per 30 metų tokios sumos gyventojas bankui grąžinti nesugebėtų, o ir suteikti gyventojui ilgesnį paskolos grąžinimo terminą – neįmanoma.
„Pagrindiniai būsto kredito suteikimo parametrai yra nustatyti Lietuvos banko atsakingojo skolinimo nuostatuose. Juose nurodyta, jog maksimalus paskolos terminas – 30 metų, tad 40-iai metų paskolos suteikti negalėtume“, – sako A. Kvakšys.
Jis patikslina, kad, vertinant maksimalią paskolos sumą, galima pasinaudoti banko internetine skaičiuokle. O jos duomenimis, 1000 eurų į rankas uždirbantis asmuo be šeimos ir be papildomų finansinių įsipareigojimų galėtų tikėtis gauti daugiausiai 83 tūkst. eurų dydžio paskolą, jei planuotų skolintis 30 metų terminui.
Reikšminga pradinio įnašo suma
SEB banko Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorė Eglė Dovbyšienė sako, kad, kalbant apie hipotetinį pavyzdį, aplinkybes galima nurodyti tik preliminarias.
„Pagal pateiktą informaciją galime nurodyti tik orientacines sumas, kad 1000 eurų į rankas uždirbantis asmuo galėtų įsigyti 46 tūkst. eurų kainuojantį būstą, turėdamas 15 proc. pradinį įnašą, paskolos suma tokiu atveju siektų 39 100 eurų, nuosava dalis – 6 900 eurų, o tokios paskolos orientacinė mėnesio įmoka būtų apie 150 eurų“, – sako E. Dovbyšienė.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad 1000 eurų į rankas gaunantis gyventojas preliminariai daugiausiai galėtų pasiskolinti 72 tūkst. eurų ir įsigyti 84,7 tūkst. eurų vertės būstą, jei, tobulomis aplinkybėmis, turėtų 12,7 tūkst. pradinį įnašą.
„Mėnesio įmoka tokiu atveju preliminariai siektų apie 270 eurų. Turint didesnę nuosavą dalį, atitinkamai keistųsi ir galima įsigyti būsto vertė“, – sako specialistė.
E. Dovbyšienės teigimu, tikslią paskolos sumą, nuosavų lėšų dalį ar įmokos dydį galima nustatyti tik individualiai, todėl kiekvienu atveju dėl būsto paskolos reikėtų konsultuotis su banko, iš kurio planuojama skolintis, specialistais.
Kaip rodo banko interneto skaičiuoklė, visiškai kitokiu, bet taip pat preliminariu pavyzdžiu, jei gyventojui būtų suteikiamas 50 tūkst. eurų kreditas, galutinė jo sumokėta bankui suma po 25 metų paskolos laikotarpio siektų beveik 70 tūkst., per mėnesį bankui mokant kiek virš 225 eurų.
Sumokėtų apie 20 tūkst. eurų daugiau
„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius sako, kad geriausiai pasitikrinti preliminarias galimybes būsto paskolai banke gauti yra pasiskaičiuoti jas internetine skaičiuokle.
Taigi, ji parodo, kad 1000 eurų uždirbantis, sutuoktinio ar sutuoktinės neturintis gyventojas, norėdamas gauti 46 tūkst. eurų paskolą būstui įsigyti, per 30 metų grąžinimo laikotarpį bankui sumokėtų kiek virš 63 tūkst. eurų.
Tokiomis aplinkybėmis mėnesinė gyventojo mokama suma būtų 177 eurai.
„Svarstant kreditavimo klausimą, visada atidžiai vertiname asmeninę ar šeimos finansinę situaciją, pajamas ir jau turimus finansinius įsipareigojimus ir panašius veiksnius, taip pat svarbus ir sukaupto pradinio įnašo dydis.
Visgi vienas svarbiausių kriterijų priimant sprendimą dėl finansavimo yra atsakingas skolinimas − klientui patvirtinta paskola ateityje neturi tapti finansine našta pasikeitus asmeninei ar šeimos finansinei situacijai“, – sako S. Abraškevičius.
Jo teigimu, būtent pajamų tvarumas ateityje yra svarbiausias aspektas priimant finansavimo sprendimą.
„Taip pat yra svarbu, koks yra kliento gaunamų pajamų ir įsiskolinimų santykis. Pagal galiojančius atsakingo skolinimo nuostatus, finansinių įsipareigojimų įmokos per mėnesį negali sudaryti daugiau nei 40 proc. kliento ar namų ūkio mėnesio pajamų sumos“, – atkreipia dėmesį S. Abraškevičius.
Paskolos suma negali būti didesnė nei 85 proc. turto kainos ar vertės
Tuo metu Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo produktų vadovė Dovilė Kalvaitienė atkreipia dėmesį, kad šiuo metu palūkanų norma svyruoja apie 2,3 proc., o tikslus jos dydis apskaičiuojamas individualiai kiekvienam klientui, įvertinus jo finansines galimybes dengti kreditą, įkeičiamo turto kokybę, kredito ir užstato santykį bei kitus veiksnius.
„Konkretaus pvz. atveju, (...) maksimali galima skolinti suma, atsižvelgiant ir į kliento finansines galimybes įsigyjant pagrindinį būstą, negali būti didesnė nei 85 proc. turto kainos ar vertės (priklausomai kuri mažesnė)“, – sako D. Kalvaitienė.
Ji prideda, kad preliminarus paskolos skaičiavimas atliktas darant prielaidą, kad asmuo gyvena vienas, neturi nepilnamečių vaikų bei neturi jokių finansinių įsipareigojimų.
Pagal banko internetinę skaičiuoklę ir preliminarų joje pateikiamą pavyzdį, 55 tūkst. eurų kreditui gauti, įkeičiant nekilnojamąjį turtą, 30 metų laikotarpiui, kai taikoma 2,5 proc. kintamoji metinė palūkanų norma, pasirinktas anuitetinis metodas, sumokate 220 eurų vienkartinį sutarties administravimo mokestį, o bendra kredito kainos metinė norma būtų 2,54 proc.
Taigi, bendra mokama kredito suma – 78 453,94 eurų. Bendras kredito įmokų skaičius – 360, o vieno mėnesio įmokos suma – 217,32 euro.