• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas savaitę sergamumui gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) vis labiau kopiant į viršų ne tik kai kurios ligoninės imasi dalies ribojimų, bet ir ugdymo įstaigos. Be to, šiemet nuo gripo jau mirė tiek pat žmonių, kiek pernai – per visą sezoną.

Kas savaitę sergamumui gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) vis labiau kopiant į viršų ne tik kai kurios ligoninės imasi dalies ribojimų, bet ir ugdymo įstaigos. Be to, šiemet nuo gripo jau mirė tiek pat žmonių, kiek pernai – per visą sezoną.

REKLAMA

Kaip portalui tv3.lt nurodė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), iki šios dienos yra 3 ugdymo įstaigos, kurių pavienėse klasėse paskelbtas Infekcijų plitimą ribojantis režimas (IPRR) – Ignalinos, Vilkaviškio ir Kėdainių r. savivaldybėse.

IPRR tai yra laikinas, trunkantis vidutiniškai 5 dienas, visos ar dalies švietimo įstaigos veiklos apribojimas, jei dėl objektyvių priežasčių nėra galimybės užtikrinti saugų kasdienį (kontaktinį) mokymo proceso organizavimą taikant kitas infekcijų plitimą ribojančias priemones.

„Nuo sezono pradžios, t. y. 40 metų savaitės buvo gauta 12 prašymų dėl IPRR skelbimo pavienėse mokyklų klasėse (tik 1 ugdymo įstaiga IPRR skelbė visoje mokykloje)“, – nurodė NVSC.

REKLAMA
REKLAMA

Gripo epidemijos dar nepaskelbė 

Specialistai pažymi, kad kiekvieną savaitę vertinant epidemiologinę situaciją, kompleksiškai vertinami tiek gripo, tiek COVID-19 ligos, tiek kitų ŪVKTI rodikliai.

REKLAMA

„Priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, atsižvelgiama ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, ligoninių, reanimacijos ir intensyviosios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos. 

NVSC specialistai nuolat stebi situaciją, bendradarbiauja su savivaldybių atstovais, tačiau kol kas nė viena savivaldybė neplanuoja skelbti epidemijos. Atkreipiame dėmesį, kad epidemiją skelbia savivaldybės, o NVSC tik teikia joms siūlymus dėl jos skelbimo. Kiekviena savivaldybė gali priimti sprendimus individualiai, vadovaudamasi rekomendacijomis“, – dėstė įstaiga.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikai, darželis (BNS nuotr.)

Ligoninių užimtumas kontroliuojamas

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje sausio 27 d.–vasario 2 d. (5-ąją savaitę) bendras sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis dar padidėjo ir siekė 1910,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Ankstesnę savaitę jis buvo mažesnis – 1848,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Kaip nurodoma, šį gripo sezoną sergamumo rodiklis yra didesnis nei pernai tuo pačiu metu (2024 m. 5-ąją savaitę siekė 1783,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų). Tačiau, atsižvelgiant į daugiametę dinamiką, kol kas matomas gripo sezonui būdingas sergamumo pakilimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažymima, kad nors ne vienas kriterijus vertinant sergamumą jau yra peržengęs epidemijos skelbimo ribas, ligoninių lovų užimtumas visiškai kontroliuojamas.

Nuo sezono pradžios, t. y. 40 metų savaitės buvo gauta 12 prašymų dėl Infekcijų plitimą ribojantis režimo (IPRR) skelbimo pavienėse mokyklų klasėse (tik 1 ugdymo įstaiga IPRR skelbė visoje mokykloje).

REKLAMA

Kaip portalui tv3.lt komentavo NVSC Užkrečiamojo ligų valdymo skyriaus vedėja Orinta Ivanauskienė, per savaitę turėtų būti užimta 1500 lovų, taip pat intensyvios terapijos-reanimacijos skyrių užimtumas turėtų siekti 120 lovų per savaitę.

Tuo metu praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines pateko 176 asmenys, dėl COVID-19 ligos – 8 asmenys. Dėl gripo ir COVID-19 ligos intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydoma vos 18 asmenų.

REKLAMA

Jau mirė tiek pat žmonių kiek pernai per visa sezoną

Mažiausias sergamumas praėjusią savaitę registruotas Tauragės apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Epideminį sergamumo lygį pasiekė 37 savivaldybės (peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba). 

Taip pat vos per savaitę buvo registruoti 7 mirties nuo gripo atvejai (iš viso šį sezoną – 27). Asmenys priklausė 50–59 m., 60–69 m., 70–79 m., 80–89 m. (3) ir vyresnių nei 90 m. amžiaus grupėms, visi turėjo lėtinių ligų. 6 iš jų buvo neskiepyti nuo sezoninio gripo, 1 – skiepytas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu pernai 27 asmenų gyvybes gripas nusinešė per visą sezoną, taigi šiemet, panašu, tokių asmenų bus daugiau, nes sezonas tik įsibėgėjo.

Nuo COVID-19 ligos mirties atvejų nebuvo užfiksuota (iš viso šį sezoną – 50). 

Gripas „piktesnis“

Portalas tv3.lt primena, kad gydytojai pastebi šiemet gripą esant „piktesnį“. Kaip pasakojo šeimos gydytoja Elena Šukė, darbas pirminiame lygyje pastaruoju metu ypač apkrautas.

REKLAMA

„Akivaizdu, kad artėjame gripo epidemijos link. Be to, gripas šiemet „piktas“ – pastebime daug ir sunkiai sergančių žmonių, todėl darbo pirminiame lygyje yra pakankamai“, – dar neseniai kalbėjo gydytoja.

Gripo virusai gali komplikuotis bakterine infekcija – plaučių uždegimu, vidurinės ausies uždegimu, sunkiais atvejais – ir meningitu“, – sakė A. Žvirblienė.

REKLAMA

Ji priminė, kad gripo virusas mutuoja kasmet, tad ir skiepytis nuo jo reikia kiekvienais metais: „Gripo virusas šiemet tikrai yra mutavęs į kiek „piktesnio“ pusę. Aišku, jis ne toks „piktas“, kad sukeltų pasaulinę pandemiją. 

Kita vertus, tai yra normalus reiškinys, įvykstantis maždaug kas 100 metų. Dabar jau kaip ir esame pergyvenę tą laikotarpį nuo paskutinės ispaniškojo gripo pandemijos, tad kaip ir būtų laikas tokiam „piktam“ gripui atsirasti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VU Gyvybės mokslų centro profesorės Aurelijos Žvirblienės aiškinimu, virusų „piktumas“ vertinamas ir jie skiriami pagal tai, kiek jie gali pažeisti skirtingų organizmo sistemų.

„Kaip pamename, kovidas linkęs pažeisti plaučių audinį, taip ir kiekvienas virusas turi vadinamą savo virulentiškumo potencialą. Taip pat virusai skiriasi ir tuo, kam jie yra labiau pavojingi – jauniems, vyresniems žmonėms ar vaikams. 

REKLAMA

Prisimenant COVID-19 sukėlėją, didžiausią riziką jis kėlė vyresnio amžiaus žmonėms, o toks virusas kaip RSV labai pavojingas tiek vaikams, tiek vyresniems asmenims. Gripo virusai irgi turi tokių rizikų, kad gali komplikuotis bakterine infekcija – plaučių uždegimu, vidurinės ausies uždegimu, sunkiais atvejais – ir meningitu“, – portalui tv3.lt komentavo ji.

Kaip apsaugoti save ir kitus?

  • Stenkitės reguliariai, kruopščiai plauti rankas (ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių), nesant galimybės nusiplauti – naudokite rankų antiseptiką.
  • Neplautomis rankomis nelieskite akių, nosies ar burnos.
  • Dažniau vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas.
  • Čiaudėdami ir kosėdami užsidenkite nosį ir burną vienkartine nosine. Panaudotas nosinaites išmeskite į šiukšliadėžę. Jeigu po ranka neturite nosinės, čiaudėkite ir kosėkite į rankovę (geriausiai į alkūnės linkį). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas.
  • Susirgę likite namuose ir kreipkitės į gydytoją.
  • Susirgus rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę ar respiratorių, kurie padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint.

NVSC specialistai primena, kad skiepytis nuo gripo ir nuo COVID-19 ligos galima visą gripo sezoną. Itin tą rekomenduojamai padaryti rizikos grupėms priklausantiems asmenims, t. y. 65 m. ir vyresniems; socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams; asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis; asmenims, kurių imunitetas nusilpęs; sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams; nėščiosioms; 2–7 metų amžiaus vaikams.

REKLAMA

COVID-19 vakcinomis gyventojai gali skiepytis bet kurioje gydymo įstaigoje. Sezoninio gripo vakcina nemokamai skiepijami tik rizikos grupėms priklausantys asmenys ir tik toje gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę.

Pažymėtina, kad gydymo bei socialinės globos įstaigos, atsižvelgdamos į turimą infrastruktūrą bei išteklius, šiuo metu gali taikyti griežtesnius infekcijų kontrolės reikalavimus, susijusius su pacientų srautų valdymu, asmens apsaugos priemonių dėvėjimu, pacientų lankymo trukmės ar lankytojų skaičiaus ribojimu ir kt.

Kiek nuo marmalo (kovid skiepų) numirė, nepasakysit?
kiek iš atsidūrusių [ligoninėse] yra fakcinuoti?
Ar Tv3 gauna pinigus is Amerikos globalistu????,spauda
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų