mentalitetas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „mentalitetas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „mentalitetas“.
Psichologas: Lietuvos vairuotojai tebėra „kaimiško“ mentaliteto
Lietuvos kelių policija, saugaus eismo ekspertai pažymi, jog užkirsti „karą keliuose“ padėjo visa paketas įvairių specialių priemonių. Vis dėlto, ne paslaptis, jog sugriežtinos bausmės tebėra efektyvus būdas atgrasyti „kelių gaidelius“ nuo siautėjimo keliuose. Kodėl Lietuvos vairuotojus vis dar reikia gąsdinti didelėmis, siekiant juos priversti gerbti įstatymus? Lietuvos automobilių kelių direkcijos duomenimis, pernai žuvusiųjų keliuose skaičius, palyginus su 2014 metais, sumažėjo apie 10 proc.
Patarimas norintiems investuoti Kinijoje: turėkite daug kantrybės
Žinių radijas Vienos didžiausių Kinijos advokatų kontoros partnerė dr. Shujing Sui verslininkams, norintiems investuoti Kinijoje, pataria gerai susipažinti su kultūriniais, švietimo, mentaliteto skirtumais. Kitokiu atveju, pašnekovė tikina, gali kilti nesusipratimų dėl nepagrįstų lūkesčių. „Jeigu jūs norite investuoti Kinijoje, tai patarčiau būti kantriems, nes komunikuojant su kinų partneriais tikrai reikia labai daug kantrybės.
Skaitytojo naujiena: kažkas negerai Lietuvoje…
Lietuvių tolerancija ir supratimas, kas yra gerai, o kas – ne, dažnai stebina visą Europos Sąjungą. Tolerancijos klausimas dažnai smukdo šalį kitų valstybių akyse – tiek kalbant apie seksualines mažumas, tiek ir apie smurtą artimoje aplinkoje ar paprasčiausiai padarytas klaidas ir patirtas nesėkmes… Balsas.lt redakcija gavo skaitytojo laišką, kuriame keliaujantis lietuvis pasakoja, kas jį gąsdina sėdint oro uoste.
A. Mamontovas: kiekvieną dieną turime kovoti už Lietuvą
Gerbti ir didžiuotis tuo, ką turime. Vienas iš sakinių šovusių į galvą einant į susitikimą su muzikos kūrėju, atlikėju, fotografu Andriumi Mamontovu. Visada paprastas ir turintis savo nuomonę – kartais tai atrodo taip neįprasta Lietuvoje. „Mūsų galvose verda chaosas.
Ar statybininkai kiekvieną dieną pradeda apsišimtagramindami?
„Ar statybininkai kiekvieną dieną apsišimtagramydami pradeda? Kaip degtinė prie namų apyvokos prekių prisiplakė?“ – su tokiais klausimais į redakciją šiaulietis atėjo iš statybos bei namų apyvokos daiktų parduotuvės. Jo manymu – tai dar vienas būdas girdyti tautą. O gal tai nemarus sovietinis stereotipas, kad statybininkas turi būti girtas? Butelis degtinės – ašara trims „Esu nusistatęs prieš totalinį tautos girdymą“, – sako šiaulietis Leonardas Šurmaitis.
Lietuvoje gyvenantis rumunas: esu tiesiog pamišęs dėl Vilniaus
Živilė Kropaitė, LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt Vilniaus gatvėse šiuo metu ypač gausu turistų, bet vis daugiau ir čia gyventi atvykstančių užsieniečių. Vienas iš tokių – Raulis Kazanas, čia atsikėlęs mažiau nei prieš metus. Laisvai samdomas žurnalistas ir aplinkosaugos konsultantas iš Rumunijos pasakoja, kad Vilnius jam – vieta, kurioje itin gera gyventi dėl gryno, švaraus oro ir daugybės žalumos.
Etnologė: mūsų mentaliteto pokyčiai – vertybių chaosas
Agnė Kairiūnaitė, LRT radijo laida „Ryto Skirtingais laikmečiais lietuvių tauta puoselėjo vis kitokias vertybes. Atgimimo laikais buvome susikoncentravę į bendruomenines, o štai nepriklausomybės laikotarpiu išryškėja mūsų asmeninės vertybės, pastebi Vytauto Didžiojo universiteto etnologė doc. dr. Rasa Račiūnaitė. Ji taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad šiandien žmonės nebesuvokia ritualinių dalykų ir, užuot gilinęsi į tradicijas, jas keičia vartotojiška kultūra.
Neužmigti ant laurų: „Samsung“ perkuria save iš naujo
„Samsung“ vadovas Lee Kun-hee nori didžiausioje pasaulyje technologijų bendrovėje įvesti krizės mentalitetą, skelbia CNBC. Tai gali pasirodyti keista, žinant, kad „Samsung“ šią savaitę aplenkė „Apple“ pelningiausio išmaniųjų telefonų gamintojo lenktynėse. Nepaisant sėkmės, „Samsung“ vadovas siekia, kad jo įmonė nuolat liktų permainų stadijoje.
Kai religinės dogmos stipresnės už įstatymus
Kasmet Tadžikistane bando žudytis ir nusižudo šimtai moterų. Pagrindinė šio tragiško reiškinio priežastis – prievarta ir smurtas šeimoje. Padėtis šiurpina Moterų, nutarusių atsisveikinti su gyvenimu, nesulaiko nei mirties baimė, nei religiniai įsitikinimai, nei rūpestis vaikų ateitimi. Ir savižudybės būdai pasirenkami labai skirtingi: moterys kariasi, skandinasi ir netgi susidegina.
Z. Čepaitė: viešoji Lietuva – šlapdriba ir rūškani veidai
Atrodo, kad šlapdriba ir pliurė ne tik gatvėje, bet ir žmonių galvose. Norėčiau aprengti juos ryškiai, kad ir raudonai. Na, jei ne raudonu paltu, tai bent raudonom pirštinėm ar raudonu šaliku. Ir klausiu savęs – ar tai ką nors pakeistų? Ar raudona aprangos detalė pakeistų veidų išraiškas? Ar paskatintų vieniems į kitus žvelgti paprasčiau, ne su paniekos, jei žvelgiama iš aukšto, ir ne su agresijos, nepasitikėjimo bei pavydo, jei žiūrima iš apačios, santykiu.
REKLAMA
REKLAMA
Lietuvių mentaliteto problemos – hierarchija ir rizikos vengimas
Nemažai diskusijų ir emocijų kelia lietuvių mentaliteto klausimuose minimas terminas „homo sovieticus“. Apie lietuvių mentaliteto lūžius, formavimąsi, problemas ir privalumus radijo „Laisvoji banga“ eteryje „Žinių ekonomikos forumo“ direktorius Edgaras Leichteris diskutavo su istoriku ir politologu, Vytauto Didžiojo universiteto prof. Antanu Kulakausku bei fiziku, Vilniaus universiteto prof. Artūru Žukausku.
„Kalbėti apie „homo sovieticus“ nėra lengva.
Zita Čepaitė: Apie bloguosius ir geruosius lietuvius
Ne naujiena, kad pastaruoju metu labai madinga peikti ir keikti lietuvius, nesvarbu, ar jie Lietuvoj gyventų, ar būtų suskubę iš jos kulnis į kitą šalį išnešti. Kur lietuviai – ten gyvatynas, kur lietuviai – ten pavydas ir intrigos, kur lietuviai – ten apkalbos ir vienas kito niekinimas, kur lietuviai – ten melas ir suktybės, kur lietuviai – ten perdėti reikalavimai kitiems ir nepagrįstos ambicijos. Tą žiniasklaidoje besiformuojantį ydingo lietuviškumo sąrašą galima tęsti ir tęsti.
Muzika vaiko gyvenime – kelias į brandžią asmenybę
Norint išauginti brandžią asmenybę, nuo pat mažų dienų reikia lavinti vaiko gebėjimus. Pirmieji žingsniai – muzika, teigia netradicinio ugdymo specialistė Giedrė Laucytė.
„Muzika skatina socialinių vaidmenų įsisavinimą, ugdo intelektą, padeda tinkamai vystytis“,- sako G. Laucytė
Ji teigia, kad lavinti muzikinius įgūdžius vaikui geriausia aplinka yra didesnėje vaikų grupėje. Tokiu atveju išmokstama ne tik muzikuoti, bet ir bendrauti bei bendradarbiauti su aplinkiniais.
Emigranto akimis: apie Lietuvą-pamotę ir emigrantinius įžeidumus
Prieš gerą pusę metų savaitraštyje „Mano Anglija“ buvo išspausdintas straipsnis apie lietuvaitę, dirbančią „Harrods“ parduotuvėje. Straipsnis buvo pavadintas taip – „Lietuvė Harrodse grindų nevalo“. Kokia reakcija? Atspėti nesunku – straipsnio komentaruose išsirikiavo ilga įsižeidimų virtinė.
„Manchester City“ strategas nepatenkintas savo auklėtinio mentalitetu
„Manchester City“ klubo vyriausiasis treneris Roberto Mancini pareiškė manantis, kad jo auklėtinis Mario Balotelli reikia keisti mentalitetą ir tada jis galėtų tapti tokio lygio žaidėju, kaip Cristiano Ronaldo ar Lionelis Messi.
2010 metų vasarą iš Italijos persikėlęs jaunuolis šį sezoną Anglijoje demonstruoja puikią formą.
V. Rubavičius: lietuvio kultūrinis mentalitetas ‒ dvarelis paežerėje su aukšta tvora
Greitas praturtėjimas tautos mentaliteto nei kultūriškai, nei valstybiškai nesutvirtina, o ES teikiamomis galimybėmis pasinaudojame tik kaip pinigų srautais savo ribotoms svajonėms materializuoti.
Žvelgdamas į dabartinę Lietuvos ir lietuvių savivokos situaciją, filosofas Vytautas Rubavičius pastebi, kad valstybės pažangos strategija iki 2030 metų, turinti būti mūsų kultūrinio ir valstybinio mąstymo dokumentas, tėra gaminys be jokios nacionalinės ir kultūrinės mąstysenos.
Kaip sukurti imunitetą nuo kyšių mentaliteto?
Įsteigtas naujas Imuniteto padalinys kovai su ydomis policijoje kol kas bejėgis prieš skurdo stiprinamą tautiečių įprotį brukti kyšius.
Policijos departamente nauji vėjai – ką tik įsteigta Imuniteto valdyba. Pasak pirmojo (dar laikino) jos vadovo Donato Malaškevičiaus, Imuniteto valdyba iš policijos sistemos padės išgyvendinti pažeidimų dangstymą, piktnaudžiavimą tarnyba ir girtavimą.
Azijietiški keiksmai su žydišku žargonu
Juokinga, bet iš Rusijos imperijos ir Sovietų Sąjungos išsivaduoti buvo lengviau nei iš rusiškų keiksmų ir sovietinių kalinių mentaliteto nelaisvės. Slaviški keiksmažodžiai Lietuvoje buvo žinomi dar iki 1918-ųjų – nepriklausomybės paskelbimo. Nieko nepadarysi, keli šimtmečiai carinės imperijos sudėtyje padarė savo.
Deimantė Dokšaitė: Koks tas tikras lietuvis?
Yra toks internetinių portalų komentatorius-parazitas, pasivadinęs Tikrojo lietuvio vardu. Jis tiesiog nuolatos, susiradęs sau nepatinkantį straipsnį, užšiukšlina jį savo komentarais, visai neatitinkančiais temos. Tačiau ne apie jį, o apskritai apie tai, ką galima vadinti tikru lietuviu, šįkart noriu pasvarstyti.
Per minų lauką išbadytomis akimis
Daugelio lietuvių pajamos yra suskirstytos „nuo...iki“. Iš jų apmokamos sąskaitos, sėkmės atveju lieka maistui.
Mokame ir pinigais, ir protu
Bene skaudžiausia ne dėl prastėjančio lietuvių maisto raciono, o dėl žmonių nebeišgalėjimo lankyti kultūros renginius ir leisti vaikams lavintis. Mano galva, tai yra vienas baisiausių susidorojimo su tauta būdų.