karo prievolė

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „karo prievolė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „karo prievolė“.

Apie tai, kad ignoruoja šaukimą tarnauti Mindaugas sužinojo tik prieš teismą: „Negalvojau, kad kvies“

Kaunietis Mindaugas atsidūrė nedėkingoje padėtyje, kai buvo paduotas į teismą, nes ignoravo šaukimą atlikti karo prievolę. Jaunas vyras tikina, kad jokio šaukimo jis negavo. Maža to, dėl to, kad tuo metu buvo teisiamas baudžiamojoje byloje, jis apskritai nesitikėjo, jog bus pašauktas. Šios bylos ėmėsi Kauno apylinkės teismas. Posėdžiuose buvo išklausytos abi pusės ir priimtas sprendimas.

Sovietmečiu vyrai kaip siaubo bijojo karo tarnybos: kiek jiems tekdavo ištverti?

Sovietmečiu gyvenusiems vyrams viena labiausiai traumuojančių patirčių galėjo tapti tarnyba to meto kariuomenėje. Nors tuo metu buvo įgyvendinta visuotinė karo prievolė vyrams, jie jos bandydavo išvengti simuliuodami ligas ar pradėdami studijas universitetuose. Šiandien sovietinė kariuomenė dažnai prisimenama dėl išnaudojimu pagrįstos dedovščinos sistemos, masinio nepritekliaus, korupcijos.

DIENOS PJŪVIS. Nuo karo tarnybos bėgantiems lietuviams – griežtesnė tvarka: kas gresia?

Už karo tarnybos vengimą pernai baudos skirtos 14 tūkstančių kartų, dėl pasikartojančio vengimo pradėta per 450 ikiteisminių tyrimų, penki prievolininkai sulaukė baudžiamosios atsakomybės. Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) vadovas Arūnas Balčiūnas teigia, kad iš minimų 14 tūkstančių kai kurie prievolininkai bausti net po keletą kartų.

Karo tarnyba be ginklo – kiek karo prievolininkų ją pasirinko?

Šiemet atlikti karo tarnybą buvo pašaukti 3845 jaunuoliai – absoliuti dauguma jų karo tarnyba atliks įprasta tvarka – ginklu. Tačiau, Lietuvoje egzistuoja ir kitas būdas atlikti karo prievolę – vadinamoji alternatyvioji tarnyba. Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba (KPKT) naujienų portalui tv3.lt atsakė, kiek jaunuolių renkasi šią tarnybos formą.

Tūkstančiams gyventojų – šaukimai: kas gresia už bėgimą nuo karo tarnybos?

Kaip ir praėjusiais metais, šiemet atlikti karo prievolės tarnybos šaukiami apie 3,8 tūkst. jaunuolių. Vis dėlto, ne visi nori atlikti prievolę – jie ieško įvairių būdų, kaip išsisukti. Dalis renkasi ignoruoti Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) laiškus, kiti klastoja dokumentus, treti – simuliuoja ligas. KPKT duomenimis, praėjusiais metais už tarnybos vengimą bausti daugiau nei 14 tūkst.

Mianmaro chunta įgyvendino privalomosios karinės tarnybos vyrams ir moterims įstatymą

Mianmaro chunta šeštadienį įgyvendino privalomosios karinės tarnybos įstatymą, pagal kurį visi 18–35 metų vyrai ir 18–27 metų moterys privalės atlikti mažiausiai dvejų metų karinę tarnybą. Nuo 2021-ųjų vasario, kai generolai nuvertė Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či) vyriausybę, Mianmare tvyro neramumai, o masiniai prodemokratiniai protestai peraugo į didelio masto ginkluotą pasipriešinimą.
2024-02-10

Buvęs savanoris Pavelas atvirai prakalbo apie karinę tarnybą Lietuvoje ir ką teko išgyventi

Kiekvienais metais sudaromi karo prievolininkų sąrašai, pagal kuriuos vėliau paaiškėja, kas tais metais atliks tarnybą. Apie tai, ką daryti atsidūrus sąrašuose, pasakojo Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas. Taip pat buvęs savanoris Pavelas pasidalino savo įspūdžiais apie kitų tarnaujančiųjų ir vadų elgesį. Pasak Arūno Balčiūno, pirmas žingsnis yra pasitikrinti, ar esi sąrašuose.

Didėjant nuostoliams, ukrainiečiai įnirtingai diskutuoja dėl karo prievolės ateities

Po pradinio patriotizmo protrūkio pirmaisiais Rusijos invazijos mėnesiais dabar Ukrainos gyventojai jau pajuto mūšio lauko – ir mobilizacijos – tikrovę. Dideli nuostoliai ir beveik dvejus metus trunkantis apkasų karas sukėlė aršias diskusijas dėl šaukimo į kariuomenę ateities – ši tema vis opesnė, kariuomenei stengiantis užpildyti savo gretas.
2024-01-05

Sudarytas šauktinių sąrašas: įsidėmėkite, kada ir kur bus paskelbtas

Ketvirtadienį Krašto apsaugos ministerija (KAM) sudarė greičiausiai paskutinį pagal dabartinę tvarką šauktinių sąrašą. Aiškėja, kad į devynis mėnesius trunkančią privalomąją pradinę karo tarnybą bus pakviesti per 3800 asmenų, o pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pradžioje. Sausio 4 d. sudarytas 2024 m. karo prievolininkų sąrašas, į kurį bus įtraukti konstitucinę pareigą turintys atlikti jaunuoliai.

Policija pradėjo tyrimą dėl karo prievolės tarnybos vengiančio jaunuolio

Telšių apskrities policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengiančio jaunuolio. Pasak pranešimo, antradienį Telšių apskrities policijoje buvo gautas Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos raštas. Jame nurodoma, kad 20-metis vyras sistemingai vengia atlikti privalomąją karo tarnybą.
Kriminalai 2023-06-07
REKLAMA
REKLAMA

Pabėgę rusai nebežino, ką daryti: jaučiasi nelaukiami daugelyje valstybių

Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasirašytas naujas įstatymo projektas, leidžiantis valdžios institucijoms skirti elektroninius įspėjimus šauktiniams ir atsargos kariams, kelia baimę dėl naujos mobilizacijos bangos ir skatina rusus vėl mąstyti apie išvykimą iš šalies, rašo Radio Free Europe/Radio Liberty.
2023-04-29

Pasitikrinkite: paskelbti 2023 metų šauktinių sąrašai

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerija (KAM) sudarė 2023 metų šauktinių sąrašą. Į devynis mėnesius trunkančią privalomąją pradinę karo tarnybą šiemet pakviesti 3828 asmenys. Jaunuoliai pasitikrinti, ar yra įtraukti į sąrašus, gali jau dabar. Karo prievolininkai paskirstyti į 6 regioninius skyrius. Kiekvienas jaunuolis pagal savo gyvenamąją vietą gali pasižiūrėti ir surasti savo pavardę sąrašuose interneto svetainėje: https://sauktiniai.karys.

Atlikti privalomąją karo tarnybą turės daugiau kaip 4 tūkst. šauktinių

Kitąmet į privalomąją pradinę karo tarnybą planuojama pakviesti 4038 prievolininkus. „Nustatau: bendrą karo prievolininkų, 2023 metais pašaukiamų į privalomąją pradinę karo tarnybą, skaičių – 4038“, – nurodoma antradienį pasirašytame krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko įsakyme.

Įkliuvo: karo prievolės vengęs jaunuolis sulaikytas psichotropinių medžiagų platinimo byloje

Klaipėdos teisėsaugos pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą dėl didelio kiekio psichotropinių medžiagų platinimo. Vienas įtariamųjų – karo prievolės vengęs jaunuolis. Kaip antradienį pranešė Klaipėdos apskrities policija, ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus informacijos apie kvaišalus, kaip įtariama, platinusį 23 metų Klaipėdos rajono gyventoją.
Kriminalai 2022-01-25

Karo prievolės tarnybos vengusiam šauktiniui – nemalonumai: skyrė 500 eurų baudą

Pasvalio teismas 500 eurų bauda nubaudė karo prievolės tarnybos vengusį šauktinį. Jaunuolis paskirtą baudą turės sumokėti per 2 mėnesius, trečiadienį pranešė teismo atstovė. Bylos duomenimis, pasvalietis R. S., būdamas karo prievolininku, patekęs į Panevėžio regiono 2021 metų karo prievolininkų sąrašą, nevykdė prievolės pristatyti Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybai reikalingus dokumentus ir duomenis bei pasitikrinti sveikatą Karinės medicinos ekspertizės komisijoje.
Aktualijos 2021-12-01

Seimas dega žalią šviesą: už neatvykimą į šaukimą kariuomenėje baudos didėtų trigubai

Seimas po pateikimo pritarė, kad už neatvykimą į karo tarnybą ir privalomos karo tarnybos vengimą šauktiniams baudos didėtų trigubai ir gali siekti net iki 900 eurų. Tai nėra galutinis sprendimas, Seimas dar grįš prie šio klausimo svarstymo.

Pasitikrinkite: paskelbti šauktinių sąrašai

Krašto apsaugos ministerija paskelbė 2021-ųjų karo prievolininkų sąrašus. Praėjusią savaitę sudarytuose sąrašuose atsidūrė kiek daugiau nei 38 tūkst. 18–23 metų jaunuolių pavardės. Juos galima rasti adresu sauktiniai.karys.lt. Šiemet į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose pašaukti beveik 4 tūkst. karo prievolininkų. Karo prievolininkų sąrašas sudarytas atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.

Smūgis iš užsienio grįžti nenorinčiam šauktiniui: finansiniai nuostoliai – ne argumentas

Jungtinėje Karalystėje gyvenantis ir dirbantis Dominykas Lietuvos teismuose pabandė surasti kompromisą dėl privalomos karo tarnybos. Vis dėlto, prašymą atidėti tarnybą iki 2022 m. pirmiausia atmetė Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba, o vėliau ir teismas, kurio lietuvio pateikti argumentai neįtikino. Į teismą lietuvis kreipėsi po to, kai kilo ginčas su Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba.

Šauktinis bylinėjasi dėl tarnybos: myliu Tėvynę, bet prarasčiau per daug

Vilniaus apygardos administraciniame teisme nagrinėjama byla, kurioje priešingose barikadų pusėse atsidūrė 26-erių šauktinis Povilas (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi – aut. past.) ir Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba. Dar šių metų pavasarį tik ką 26-ąjį gimtadienį atšventęs Povilas sulaukė netikėtos žinios – jis buvo įtrauktas į 2019 m. sudarytą karo prievolininkų sąrašą.

Seimas nusprendė, kada dvasininkai turės atlikti karo prievolę

Naikindamas iki šiol dvasininkams taikytą išimtį, kad jie atleidžiami nuo karo prievolės, Seimas nutarė, jog šią prievolę jie turės atlikti tik mobilizacijos atveju. Tuomet dvasininkai būtų skiriami į karo kapelionų pareigas. Atitinkamas Karo prievolės įstatymo pataisas Seimas priėmė gruodžio viduryje, taisydamas dabar galiojančią normą, kurią Konstitucinis Teismas (KT) pripažino prieštaraujančia pagrindiniam šalies įstatymui.

KAM užsimojo dvasininkus šaukti į kariuomenę

Dvasininkus siūloma ne atleisti nuo karo prievolės, o tik atidėti jų karinį mokymą iki mobilizacijos. Pagal Krašto apsaugos ministerijos (KAM) parengtas pataisas, mobilizacijos atveju dvasininkai būtų šaukiami į karo tarnybą ir skiriami į karo kapelionų pareigas.
Aktualijos 2017-11-28

Karo prievolininkų dėmesiui: nepaklusus gresia laisvės atėmimas

Primename, jog pagal Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymą, piliečiai vyrai, sulaukę 18 metų, per 3 mėnesius negavę pranešimo apie įrašymą į karinę įskaitą, turi kreiptis į savo regioninį Karo prievolės komplektavimo skyrių ar poskyrį ir įsirašyti į karinę įskaitą.

Alytaus regione surinktas reikiamas karo prievolininkų skaičius, savanoriai kviečiami registruotis ir toliau

Rugsėjo 7 d. Alytaus regione (Alytaus miesto bei rajono, Marijampolės, Varėnos, Druskininkų Lazdijų, Vilkaviškio ir Kalvarijos rajonų savivaldybėse), surinkus šiems metams nustatytą tinkamų atlikti karo prievolininkų skaičių, nebebus kviečiami procedūrų nepradėję privalomai šaukiami karo prievolininkai.
Aktualijos 2015-09-04

Karo prievolės centrus užplūdo šauktiniai

Karo prievolės centruose jau prasidėjo šauktinių registracija. Kol kas jaunuoliai pirmomis dienomis nesispyrioja ir prisistato noriai, nors didelio entuziazmo patekti į šauktinių kariuomenę nerodo. Specialistai pripažįsta, kad varu varyti į kariuomenę nė vieno šauktinio neketina, mat visas viltis deda į savanorius. Karo prievolininkais privalomai šaukiami ne tik čia gyvenantys ir dirbantys, bet ir raginami atvykti iš užsienio.
Aktualijos 2015-06-03

Už nuslėptą šaukimą Juozas Olekas į kariuomenę kviečiamo jaunuolio artimųjų nebaus

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas tikina, kad dėl to, jog jo siūlomose Karo prievolės įstatymo pataisose numatoma galimybė jaunuoliui šaukimą atvykti į karo prievolę administruojančią instituciją įteikti ne tik asmeniškai, bet perduoti jį kartu gyvenantiems pilnamečiams šeimos nariams, nenumatyta imtis kokių nors sankcijų prieš tėvus, kurie nuspręs apie gautą šaukimą nutylėti. Tokios nuostatos tikslingumu suabejojo konservatorius Vytautas Juozapaitis.

Siūloma keisti karo prievolės atlikimo būdus

Siūloma nustatyti 3 privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimo būdus: 9 mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, bazinius karinius mokymus (nuo 30 iki 90 dienų trukmės) ir jaunesniųjų karininkų vadų kursus. Tokias nuostatas siūloma įteisinti antradienį krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės Seimui pateiktame Karo prievolės įstatymo pakeitimo projekte. Pasak ministrės, pataisos parengtos atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo 2009 m. rugsėjo mėnesio išaiškinimą.

Naujas karo prievolės įstatymas sudarys daugiau galimybių pasiruošti krašto gynybai

Krašto apsaugos ministerijos nuomonė ir argumentuai dėl siūlomos naujos šaukimo į karo tarnybą tvarkos po  „Ūkininko patarėjo“ straipsnio apie karo prievolės įstatymo pakeitimus. Karo prievolės įstatymo peržiūrą paskatino 2008 metais sustabdytas šaukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą ir poreikis rasti alternatyvius būdus, kaip paruošti pakankamą skaičių tinkamai krašto gynybai parengtų piliečių.

Ūkininkai ne jehovistai – tarnauti kariuomenėje privalo

Krašto apsaugos ministerija paskelbė, kad pagal pataisytą Karo prievolės įstatymą į kasmet rengiamus dviejų-trijų mėnesių bazinius karinius mokymus, pritrūkus savanorių, bus šaukiami „atsitiktinai“ atrinkti karo prievolininkai. Neabejotina, kad pagal šią „lietuvišką ruletę“ į kariuomenę vėl nereikės eiti aukštų politikų, įžymių pramogų verslo veikėjų ir milijonierių sūneliams.

Nuteisti kyšininkavę karo prievolės pareigūnai

Įsiteisėjo Panevėžio miesto apylinkės teismo nuosprendis, kuriuo dėl kyšininkavimo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi pripažinti kaltais buvęs Panevėžio rajono savivaldybės karo prievolės centro vyriausiasis specialistas Vitalijus Kudinavičius ir buvęs Karo prievolės centro teritorinio skyriaus vadovas Rimantas Legis.
Į viršų