Jaunas vyras tikina, kad jokio šaukimo jis negavo. Maža to, dėl to, kad tuo metu buvo teisiamas baudžiamojoje byloje, jis apskritai nesitikėjo, jog bus pašauktas.
Šios bylos ėmėsi Kauno apylinkės teismas. Posėdžiuose buvo išklausytos abi pusės ir priimtas sprendimas.
Bylos duomenimis, Mindaugas buvo kaltinamas tuo, kad būdamas įrašytas į Kauno regiono 2023 metų karo prievolininkų sąrašą, turėdamas pareigą atvykti arba susisiekti su Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba ir pateikti reikalingus duomenis ir dokumentus, be pateisinamų priežasčių nustatytu laiku nurodytu adresu neatvyko.
Tokiu būdu vyras esą tyčia, sistemingai, piktybiškai nevykdė karo prievolininko pareigų ir taip vengė šaukimo į privalomąją karo tarnybą, kol 2023 m. liepos 10 d. buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Nesitikėjo, kad bus pašauktas
Kaltinamasis teisme kaltu neprisipažino ir parodė, kad jis turėjo rimtą baudžiamąją bylą, todėl galvojo, kad į kariuomenę jo nekvies.
Jis nevengė šaukimo į privalomąją karo tarnybą. Sistemoje yra įvestas elektroninis paštas, tačiau jis tokio net neturėjo, nežinojo, kad jo ieško dėl tarnybos.
Apie tai, kad jo ieško karo prievolės tarnyba sužino prieš mėnesį iki teismo posėdžio. Tada pas jį į namus atvyko Karo prievolės tarnybos atstovas, pasakojo, kad 5 kartus jo ieškojo, tačiau nurodytu elektroniniu paštu jis nesinaudojo, tokio elektroninio pašto neturėjo.
Nežino, ar jam šaukimas buvo siųstas paprastu paštu. Gyvena su tėvais. Karo prievolės tarnybos atstovas nurodė, kad ne kartą jam buvo siųsti laiškai, ir iki namų buvo atvažiavę, tačiau jo nerado.
Jis nežinojo, kad jo ieško, karo tarnybos nevengė. Karo prievolininkų puslapio kurį tai laiką netikrino. Apie paskirta administracine nuobaudą sužinojo, kai karo prievolės tarnybos atstovas atvyko pas jį į namus.
Prisijungė prie banko ir pamatė. Kažkaip registruose atsidūrė elektroninis paštas, kurio jis nenaudoja. Informacija buvo siunčiama į nenaudojamą elektroninį paštą, todėl jis nežinojo, kad karo prievolės tarnyba jo ieško.
Jis nebūtų vengęs tarnybos, jei būtų žinojęs apie tai, kad jo ieško. Jis kažkada 2022 m. yra tikrinęs šauktinių puslapį internete, bet kadangi jo nekvietė, tai daugiau ir nebetikrino.
2023 m. jam buvo iškelta baudžiamoji byla ir paskirta laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant. Vyras turėjo nešioti apykoję. Todėl šauktinių sąrašo net nebetikrino.
Įžvelgė tyčinius veiksmus
Liudytojas pasakojo, kad jis tarnauja Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Kauno regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriuje verbuotoju.
Su kaltinamuoju asmeninio kontakto neturėjo. Jam buvo suformuotas šaukimas į kariuomenę, nurodymas patekti reikiamus dokumentus, tačiau jis to nepadarė, nepateikė duomenų, nesusisiekė su jais jokiais būdais.
Tada buvo pradėta administracinio nusižengimo teisena ir Mindaugui elektroniniu paštu, gautu iš Gyventojų registro, išsiųstas šaukimas atvykti į nusižengimo tyrimą, tačiau jis to nepadarė.
Šaukimai kviečiamiems atvykti asmenims siunčiami tik elektroniniu paštu. Jei jo nėra registre, tada siunčiami popieriniai laiškai. Kai laiškas grįžta neįteiktas, tada asmuo traukiamas į paiešką.
Kai šaukimas siunčiamas el. paštu, laikoma, kad jis įteiktas kitą dieną. Informacija apie šauktinius buvo viešame puslapyje, kuriame duomenys atsinaujina automatiškai.
Asmenys jame turėtų pasitikrinti, ar nėra šaukiami į kariuomenę. Kai asmuo nepasitikrina puslapio, nepateikia duomenų, tada pradeda siųsti šaukimus į administracinę teiseną.
Vis dėlto, įvertinęs visas bylos aplinkybes, teismas nusprendė Mindaugą išteisinti, kadangi nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
Tiesa, nuosprendis per dvidešimt dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Kauno apygardos teismui.
Pasakiau tiesiai sviesiai jei mane paimat po prievarta tai tik gaves ginkla pirmiausia nusaunu savo vada, o paskui jei nor tegul nusauna mane. As nesu vergas ir niekam nezadu vergaut ir vsio