erkė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „erkė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „erkė“.
Šie požymiai rodo, kad jūsų lovoje knibžda erkės: pastebėkite juos laiku
Ar žinojote, kad vidutinis žmogus praleidžia trečdalį savo gyvenimo lovoje? Šis skaičius džiugina ne tik mus, bet ir namų dulkių erkes, kurios mėgaujasi mūsų čiužinių, pagalvių ir patalynės šiluma.
Gaila, tačiau netgi švariausiuose namuose gyvena šie mažyčiai, plika akimi nematomi gyviai, kurie gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Prasideda erkių sezonas: patarimai, kaip nuo jų apsaugoti augintinius
Atšilus orams gamtoje ėmė siautėti erkės. Ne tik miškuose ar aukštose žolėse, bet ir miestų parkuose jau apstu šių itin pavojingų parazitų, kurie taikosi ne tik į žmones, bet ir į keturkojus augintinius. Šunims erkių platinamos ligos gali būti itin pavojingos, nesureagavus laiku šuo gali net numirti. Veterinarai perspėja, kad privalu pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis, o specialistai pabrėžia, net parko pievelėse augintiniai nėra saugūs.
Susirgęs sunkia liga Paulius perspėja visus: „Keistas jausmas, atrodo, kad permušinėja širdį“
Lietuvoje smarkiai išaugo sergamumas erkių platinama Laimo liga – per pusmetį užsikrėtė pusantro karto daugiau žmonių nei tuo pačiu metu pernai. Visai neseniai Nidoje atostogaujančiam vilniečiui įsisiurbė erkė, tačiau Laimo ligos simptomai pasireiškė greičiau ir stipriau nei įprastai: ūmus sąnarių laužymas, temperatūra ir net širdies virpuliai.
Rokiškietė Virga pasidalino purškalo nuo erkių receptu: sako, kad veikia
Kone visų lietuvių didžiausias siaubas – erkės. Jų galima pasigauti ne tik vykstant į mišką uogauti, grybauti ar šiaip pasivaikščioti gryname ore, bet ir mieste, kur aukštesnės pievos. Rokiškyje gyvenanti Virga pasakoja atradusi būdą, kuris padeda apsaugoti save nuo erkių įkandimų. Savo pasigamintu purškalu moteris purškiasi kiekvieną kartą eidama į mišką uogauti.
Rokiškietė Virga pasakoja, kad purškalą nuo erkių ji gaminasi jau daugybę metų.
Raudonas ratilas ant odos vilnietei išdavė klastingą ligą: įspėja visus
Miške laiką leisti mėgstanti vilnietė Gintarė Lučiūnienė nė neįtarė, kad erkės įkandimas kardinaliai pakeis jos gyvenimą. Erkinis encefalitas privertė visko vėl mokytis iš naujo ir ilgam prikaustė prie lovos – dabar jos kasdienybės varikliukas yra viltis, kad pavyks visiškai pasveikti.
54-erių moteris visada buvo aktyvi, mylėjo gamtą, pasivažinėjimus dviračiu ir ilgus pasivaikščiojimus.
Įtikėję šiais mitais galite sumokėti net gyvybe: štai ką reikia žinoti apie erkių platinamą ligą
Erkių sezonas jau prasidėjo, nors ekspertai pastebi, kad pastaruoju metu jis ir nesibaigia – erkės yra aktyvios net žiemą, todėl apsauga nuo šių kraujasiurbių ir jų platinamų ligų svarbi ištisus metus. Vis dėlto pavasaris ypatingas metas – erkės pabunda iš žiemos miego ir nori papildyti maisto medžiagų atsargas, sustiprėti ir pradėti daugintis, dėl to ieško žmogaus ar gyvūno.
6-metei klaipėdietei stiklinė pieno iš ūkininkų virto košmaru: mama Sofija meldžia stebuklo
Atėjo šilti orai, pliusinė temperatūra budina ir erkes, todėl keliaujant į gamtą ar kitas žaliąsias erdves privalome būti ypač budrūs. Šešerių metų mergaitei nustatytas erkinis encefalitas, šeima su klastinga liga kovoja jau keturias savaites. Mergaitės mama sako, kad dukra nebuvo skiepyta, tačiau šia sukta liga susirgo per žaliavinį pieną, tą tvirtina ir medikai.
Mažas gyvis – didelės problemos: erkiniu encefalitu sirgęs vyras papasakojo, ką patyrė
Pagal sergamumą erkiniu encefalitu Lietuva pirmauja visoje Europoje. Vis dėlto, daugelis pacientų vis dar nusiteikę skeptiškai ir yra linkę naiviai tikėtis, kad erkė – tai mažas ir nepavojingas padarėlis. Erkiniu encefalitu sirgęs Mindaugas Omelevičius skuba paprieštarauti tokiam požiūriui, sako, kad toks įsitikinimas gali tapti pragaištingu ir dalijasi savo patirtimi.
Vaidą šokiravo Lietuvos medikų darbas: diagnozės nenustatė 3 metus
Šiuo metu baigusi gydymo kursą Lenkijoje vilnietė Vaida Venskutonytė į ateitį žvelgia pozityviai. Tačiau tam, kad gautų tinkamą gydymą, Vaidai teko daugiau nei tris metus varstyti gydymo įstaigų duris. Lygiai tiek pat laiko prireikė, kol išgirdo tikslią savo diagnozę – Laimo liga.
Kartu su Vaida kalbamėjomės jai dar esant procedūriniame kabinete. Į Lenkiją mergina buvo atvykusi prieš geras poras tris savaites.
Dabar Vaida jau grįžo į namus Lietuvoje.
Ką turite žinoti apie erkę „vienišą žvaigždutę“ ir naują jos platinamą virusą
Erkė, siejama su galimai pavojingu virusu, rasta mažiausiai jau 6 valstijose JAV, rašo everydayhealth.com.
Remiantis nauju Atlantos Emorio universiteto tyrimu, erkė, užsikrėtusi Heartlando virusu, kuris kai kuriems vyresnio amžiaus žmonėms gali sukelti į gripą panašius simptomus ir net mirtį, buvo rasta mažiausiai šešiose valstijose.
REKLAMA
REKLAMA
Klastingą vilnietės ligą medikai palaikė paprastu gripu: ragina pasimokyti iš jos istorijos
Artėjant vasarai vienas didžiausių pavojų, kuris tyko ne tik miškuose, tačiau ir miesto erdvėse yra nuolat siaučiančios erkės. Iš pažiūros visai nekaltas, vos matomas vabalėlis gali pridaryti baisių pasekmių visam gyvenimui. Ką reiškia akis į akį susidurti su erkiniu encefalitu ir kokius liekamuosius simptomus vis dar tenka jausti iki pat dabar, tv3.lt naujienų portalui pasidalinti savo patirtimi sutiko „Kaip per sviestą“ receptų knygos autorė Vita Marija Murėnaitė.
Vilniaus savivaldybė nusprendė nebešienauti pievų – gyventojai piktinasi: „Pilna erkių visur“
Vietoj masinio šienavimo – mieste vešlios pievos. Tokį modelį pernai išbandė, o šiemet galutinai nusprendė taikyti Vilniaus miesto savivaldybė. Gyventojai piktinasi ir tikina, kad pievose veisis erkės, o nuo šių vilniečiai gali užsikrėsti jų platinamomis net mirtimi galinčiu erkiniu encefalitu ar pavojinga Laimo liga. Specialistai nerimą patvirtina: suvešėjusiose pievose erkių padaugėja, o ir Vilniaus mieste erkinio encefalito atvejų skaičius auga.
Perspėja plūstančius į gamtą: šios ligos saugokitės net žiemą
Nors dažniausiai girdime, kad erkės puola šiltuoju metų laiku, aktyvios jos lieka netgi temperatūrai nusileidus žemiau 10 laipsnių. Specialistai primena, jog norint, kad susidarytų nuo ligos apsaugantis imunitetas, nuo erkinio encefalito geriausia pradėti skiepytis jau šaltuoju metų laikotarpiu.
Kartą ir visiems laikams: ką daryti, jei įsisiurbė erkė?
Aptikęs įsisiurbusią erkę dažnas supanikuoja ir galvoja apie blogiausius scenarijus. Vaistininkė Ieva Sauserytė sako, kad žinodami, kokių veiksmų reikėtų imtis įsisiurbus erkei ir vadovaudamiesi pateiktomis rekomendacijomis, žmonės gali išvengti rimtų pasekmių.
„Erkė įsisiurbti gali bet kuriame Lietuvos miesto ir rajono miške, parke, nuosavo namo kieme, sode ar tiesiog poilsiaujant kaime.
Atskleidė gudrybę, kuri padės nubaidyti erkes: sako, kad veikia
Statistika rodo, kad kasmet registruojama vis daugiau erkių įkandimų žmonėms. Ar ir jūs netrukus ruošiatės į gamtą? Tuomet reikės atidžiai stebėti, ar neįsisiurbė erkė. Norėtumėte geriau įkandimo išvengti, nei paskui traukti erkę? Tuomet prieš keliaudami į gamtą apsirūpinkite šiuo natūraliu aliejumi, kuris padės išvengti erkių įkandimų.
Erkių būna ne tik birželį ir liepą – dėl klimato kaitos erkės gyvena vis ilgiau, jų aptinkama ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais.
Įsidėmėkite visai vasarai: štai, kaip teisingai ištraukti erkę
Praėjo laikai, kai erkių platinamomis ligomis galėjome užsikrėsti tik laisvalaikį leisdami miške. Ekspertai teigia, kad Lietuvoje bei kitose Baltijos valstybėse dauguma žmonių erkiniu encefalitu užsikrečia savo gyvenamoje aplinkoje – sodyboje ar kolektyviniame sode. Ką turime apie tai žinoti?
Lietuvoje erkės aktyviausios būdavo pavasarį ir vasaros pradžioje, vėliau būdavo šiokia tokia pauzė ir parazitai vėl suaktyvėdavo rugsėjį ar spalį, grybavimo sezono metu.
„DiArchy“ magė Diana Dirmė per plauką vos neteko savo augintinio: perspėja ir kitus
„DiArchy“ magė Diana Dirmė visai neseniai pasidalijo itin skaudžia patirtimi. Moteris tikino, kad ilgą laiką tylėjo, tačiau praėjus kiek laiko ji nusprendė papasakoti savo istoriją, kuri susijusi su jos taip mylimu keturkoju.
Anot moters, jos augintiniui žiemą įkando erkė, o būklė buvo kritinė.
D. Dirmė feisbuke pasidalijo savo patirtimi. Ji rašė, kad šuneliui sausio mėnesį įkando erkė ir net abejojo, ar šis išgyvens.
Medikai įspėja: ši liga net ir jauniems žmonėms gali sukelti paralyžių
Panevėžyje – pirmoji mirtis nuo erkinio encefalito. Auka tapo 48-erių Kupiškio rajono gyventojas 4 vaikų tėvas. Tiesa, miške dirbęs vyras nuo erkinio encefalito nebuvo pasiskiepijęs. Specialistai griežti, skiepas net 99 proc. apsaugo nuo sunkių smegenų komplikacijų.
Erkinis encefalitas – Kupiškio rajono Subačiaus kaimelio gyventojui kainavo gyvybę. Vyro netekusi sugyventinė sako, kad šeimos galva Panevėžio ligoninėje dar spėjo sutikti 48-ajį savo gimtadienį.
Erkės: kokią įtaką joms turi oro sąlygos ir klimato pokyčiai?
Per metus erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga, suserga apie 3 tūkstančius Lietuvos gyventojų. Anksčiau buvo įprasta, kad pirmieji šių ligų atvejai būdavo nustatomi balandžio mėnesį, tačiau šie metai kitokie – dėl neįprastai šilto klimato erkės buvo aktyvios visus metus, tad jų platinamomis ligomis buvo galima susirgti ir žiemos laikotarpiu.
Kokių kvapų nemėgsta erkės?
Nesvarbu, ar gyvenate mieste, ar užmiestyje – jei bent retkarčiais būnate gamtoje, vis tiek išlieka tikimybė, kad įsisiurbs erkė. Taigi, kad sumažinti erkės įsisiurbimo tikimybę, pasidaryti erkes atbaidančių priemonių galima ir patiems – tereikia žinoti, kokių kvapų jos nemėgsta labiausiai.
Arbatmedžio aliejaus kvapo nemėgsta ne tik uodai, bet ir erkės. Išbandykite: 10 eterinio arbatmedžių aliejaus lašų sumaišykite su 50 ml vandens ir supilkite į purškiamą flakoną.
Medikai perspėja: Lietuvoje plinta infekcija, galinti pažeisti net smegenis
Kartu su gamta atbudo ir erkės. Dėl itin šiltos žiemos šie gyviai yra žymiai aktyvesni nei buvo praėjusiais metais. Įsisiurbus erkei, būkite itin atsargūs ir stebėkite save – erkinis encefalitas, pažeidžia galvos smegenis, periferinius nervus. Dėl to ligos pasekmės gali likti visam gyvenimui, o šiuo metu susirgimų Lietuvoje išaugo net tris kartus.
Erkė galėjo užkrėsti erkiniu encefalitu. Kaip atpažinti simptomus laiku?
Atėjusi taip laukta vasara skatina vis daugiau laiko praleisti ten, kur erkės yra aktyvios – parkuose, soduose, miškuose. Gamtos mylėtojai turi išlikti itin dėmesingi saugant save nuo erkių įsisiurbimo ir jų platinimų ligų, o jei nuo erkės įsisiurbimo apsisaugoti nepavyko, laikas ir veiksmai po įkandimo taip pat labai svarbūs.
Viena iš erkių platinimų ligų – erkinis encefalitas, yra centrinės nervų sistemos liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas.
Specialistai pasakė, kaip teisingai ištraukti erkę: įsidėmėkite visam laikui
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet kovo–balandžio (karantino) mėnesiais įskiepyta 18,5 tūkst. daugiau vakcinos dozių nuo erkinio encefalito (EE), lyginant su pernai tuo pačių laikotarpiu – atitinkamai 79 887 ir 61 425 vakcinų dozės.
„Tai rodo, kad karantino laikotarpis didelės įtakos atidėti skiepijimus nuo erkinio encefalito neturėjo“, – pažymėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, profesorius, medicinos mokslų daktaras, Saulius Čaplinskas.
Įsisiurbė erkė – ką daryti?
Erkę galite pasigauti būdami daugelyje vietų – kur yra aukšta žolė, medžiai, krūmai, dideli augalų lapai, daugiausia miškingose vietose, kur gali rasti kam įkasti ir kuo pasimaitinti.
Įsisiurbdamos erkės teikia pirmenybę minkštoms ir šiltoms kūno vietoms, tokioms kaip: pažastys, kirkšnys, plaukuotos kūno vietos. Tuomet jos lieka įsisiurbusios ir maitinasi krauju, o tuo pačiu gali ir perduoti pavojingas ligas, kaip Laimo ligą ar erkinį encefalitą.
Po pajūrio gamtininkų žinios – nerimas dėl erkių
Praėjusią savaitę Pajūrio regioninio parko atstovams paskelbus nuotraukas, kuriose matyti po pasivaikščiojimo prie Plazės ežero užfiksuotas prilipusių erkių būrys, poilsiautojai gamtoje yra įspėjami – erkės praėjusią žiemąnė neužmigo, tad būtina saugotis. Tačiau erkių knibžda ir miestuose. Kokią žalą jos daro?
„Šiemet yra registruoti pirmieji erkinio encefalito atvejai. Tačiau Klaipėdos regiono kol kas tai nepalietė.
Ugniagesiai gelbėtojai pradėti skiepyti nuo erkinio encefalito
Po trejų metų laukimo šiemet ugniagesiai gelbėtojai pradėti skiepyti nuo erkinio encefalito, praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).
Pasak PAGD Teisės ir personalo skyriaus vedėjo Igorio Ponomariovo, departamentas šiais metais įsigijo 3343 vienetų skiepų nuo erkinio encefalito. Šiais metais pirmu ir antruoju skiepu planuojama paskiepyti 1750 ugniagesių, kurie atlieka gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbus.
Erkių gaudyklės Vilniuje – pamatykite naujovę iš arti
Vilniaus Vingio parke įrengta dešimt erkių gaudyklių. Taip sostinės valdžia tikisi sumažinti vilniečiams pavojų nuo ligas platinančių kenkėjų bent viešosiose miesto erdvėse. Užkrečiamųjų ligų ir Aids centro specialistai tikina, kad būdo išnaikinti erkes nėra ir priduria, kad šiuo metu sergamumas erkiniu encefalitu – didžiausias visoje Europoje. Vilniaus Vingio parke verda gyvenimas. Jaunos mamytės tingiai supuoja vaikiškus vežimėlius, jaunuoliai ilsisi prisėdę ant žolės.
Paprasta erkė paženklino merginą net du kartus: dabar perspėja kitus
Yena Lau (32) pirmą kartą šia liga užsikrėtė prieš dvejus metus, stovyklaudama prie Loch Lomondo ežero Škotijoje, rašoma dailystar.co.uk. Žiaurus likimo pokštas lėmė, kad antrą kartą užkratą nešiojanti erkė jai įkando šiais metais, birželio mėnesį Kretoje, kur ji važiavo atsigauti po sunkios ligos. Visažiste dirbanti moteris sako, kad jos jėgos jau senka – sunki liga pasiglemžė visą jos gyvenimą.
Agresyvią ligą išduoda dėmelė: Lietuvoje mirė jau du žmonės
Šiltasis metų laikotarpis, be abejonės, teikia daug džiaugsmo ir malonumo, tačiau nereikėtų pamiršti ir kitos, kartais nepastebimos, šiltojo sezono pusės – gamtoje tykančių erkių.
Situacija Lietuvoje nesikeičia: šiemet padaugėjo susirgimų erkiniu encefalitu
Šiemet registruota daugiau susirgimų erkiniu encefalitu, Laimo liga – mažiau, rodo BNS pateikta Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) statistika. Šiemet per pirmuosius penkis mėnesius užregistruoti 33 erkinio encefalito atvejai – 13 daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Taip pat užregistruoti 245 Laimo ligos atvejai – 122 mažiau nei pernai.
Įsisiurbė erkė: viena lemtinga klaida gali kainuoti gyvybę
Prasidėjus vasaros sezonui, naujienų portalas tv3.lt kviečia elgtis atsakingai ir, ištikus bėdai, padėti šalia esančiam žmogui. Tiksli informacija, kaip elgtis, jeigu įsisiurbė erkė. Į vasarą žengiame su straipsnių ciklu, kuriame su skaitytojais dalinsimės patarimais, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Žinia, vasarą padažnėja nelaimingų atsitikimų, o pramogos gamtoje, lauke arba miške neretai baigiasi traumomis arba nelaimingais atsitikimais.
Ant kūno pamatėte tokią dėmę? Tučtuojau kreipkitės į medikus
Medikai bei sveikatos specialistai sutartinai tvirtina, kad šiuo laiku erkės yra itin suaktyvėjusios, todėl net ir trumpas buvimas lauke gali apkarsti.
Vis dėlto, jeigu grįžote namo ir radote įsisiurbusią erkę, turėtumėte kuo skubiau ją ištraukti ir stebėti save. Dažnai įsisiurbusi erkė perneša Laimo ligą, nuo kurios nėra vakcinos ir jokios apsaugos.
Laimo liga pasireiškia simptomais, panašiais į gripą arba peršalimą, todėl dažnas supainioja juos ir galvoja, kad užklupo pavasarinė sloga.
Erkę traukite tik šitaip: viena klaida gali būti mirtina
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Ukmergės skyrius primena, kad atėjus pavasariui prasidėjo pirmasis erkių aktyvumo pakilimas. Vienas iš veiksnių, nulemiančių ilgesnį erkių aktyvumo periodą, kuris tęsiasi nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, yra šylantis klimatas. Lietuvoje daugiausia erkių aptinkama rajonuose, kur daugiausia lapuočių miškų – Panevėžio, Radviliškio, Kėdainių, Kauno, Jonavos, Ukmergės.
Grybautojų miške laukia ne tik baravykai
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medicinos entomologė Milda Žygutienė yra susirūpinusi, kad dauguma žino, jog grybauti Lietuvos miškuose nepasiskiepijus nuo erkinio encefalito yra pavojinga, bet pasiskiepijusių grybautojų vis dar yra mažai. Žinia apie pirmuosius grybus greitai plinta iš lūpų į lūpas. Ir tuomet dauguma mūsų tampa neramūs: miško vaizdas su rudagalviu baravyku ar sodria voveraite vis dažniau iškyla vaizduotėje, kuriami planai kur ir kada patraukti su pintine.
Perspėja visus tėvus: dėmelė 5-metės galvoje išdavė mirtiną ligą
5-erių metų mergaitė, kuriai įkando erkė, netrukus buvo paralyžiuota ir nebegalėjo kalbėti. Kailynos Kirk mama, šukuodama dukrelę, pamatė įsisiurbusią erkę galvos odoje. Mama Griffin su mažąja nuskubėjo į ligoninės priėmimo skyrių, kuriame gydytojai jai diagnozavo encefalitą. Erkinis encefalitas atsiranda tuomet, kai žmogaus kūnas gauna neurotoksiną blokuojantį žmogaus nervines funkcijas.
Šalyje daugėja sergančių pavojinga liga: išskyrė 1 didelį miestą
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas informuoja, kad Panevėžio regione šiais metais užregistruota 60 Laimo ligos atvejų. Tai 20 atvejų daugiau nei per tą patį 2017 metų laikotarpį. Erkinio encefalito atvejų Panevėžio regione šiemet ir pernai registruota beveik tiek pat, atitinkamai 3 ir 2 atvejai.
Vaizdas tik stipriems: šiam šuniui įsisiurbė daugiau nei 1000 erkių
Prieš jūsų akis šuo, vardu Belle. Šiandien šis šuo sulaukia milžiniško dėmesio ir daugybės reakcijų, Ir taip yra ne todėl, kad jis būtų išskirtinio grožio, o dėl to, kad į jo kūną įsisiurbė daugiau nei 100 erkių. Šį šunį gelbėtojai atrado retai apgyvendintoje Pietų Afrikos dalyje. Deja, ten sulaukti veterinarų pagalbos yra labai sudėtinga. Vietiniai gyventojai net nežino, kuo galėtų padėti šiam vargšui šuneliui, kurį kankina žvėriškos kančios.
Mažos erkės įkandime slypi du dideli pavojai
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medicinos entomologė dr. Milda Žygutienė primena, kad Laimo liga (LL) ir erkinis encefalitas (EE) – Europoje dažniausiai registruojamos erkių platinamos ligos. Mokslinių tyrimų pagrindu visame pasaulyje aprašytos ir kitos erkių platinamos ligos, tokios kaip riketsiazės, erlichiazės, arbovirusų sukeliamos ligos.
Tai, ką padarė su merdėjančia kalyte – neįtikėtina: birs ašaros
Juozo ir Valerijos mylimą augintinę ištiko baisi bėda. Įkandus erkei kalytė Mirta nustojo vaikščioti ir ėsti. Šeimininkų šuniukų laukimo džiaugsmą aptemdė mirties nuojauta. Iškvietus „TV Pagalbą“ gyvūnas skubiai buvo nuvežtas į veterinaro Pauliaus Morkūno kliniką. Ten paaiškėjo, jog kalė laukiausi net aštuonių šuniukų. „Iš tikrųjų situacija buvo labai skaudi, nes nežinojome, ką mums gelbėti. Šuniukus ar bandyti mamą. Atvirai pasakius aš iš karto visas prakaite buvau.
Peršalimą vilnietis supainiojo su mirtina liga: svarbi kiekviena sekundė
Šylant orams bunda gamta, taip pat ir erkės, platinančios pavojingas ligas. Medikai įspėja, kad šiais metais erkės bus itin aktyvios ir ragina būti atsargiems bei primena, jog šių kraujasiurbių būtina saugotis jau dabar. Vilnietis Tomas (vardas pakeistas) dalinasi skaudžia patirtimi, kada laiku prieš du metus nepastebėjus įsisiurbusios erkės, pasekmės ir sveikatos sutrikimai, neleidžiantys gyventi pilnavertiško gyvenimo, juntami iki šiol.
Blogos žinios iš specialistų: erkių galime parsinešti ir iš daugiabučio kiemo
Šylant orams ir po žiemos miego bundant erkėms specialistai turi prastų žinių – erkių galime parsinešti jau ne tik iš miško ar parko, bet ir iš daugiabučių kiemo. Žmonės skundžiasi jų radę prie pat laiptinių. Specialistai įspėja – parėjus namo būtina apsižiūrėti, ar neįsisegęs parazitas. Mat erkės platina mirtį sėjantį erkinį encefalitą bei Laimo ligą. Beje, vakcinos nuo vienos iš šių ligų teks gerokai palūkėti. Gintarė ir Jūratė į Vingio parką atvažiuoja pailsėti.
Medikai pataria, ką daryti įsisiurbus erkei
Įsisiurbė erkė? Vis dar dvejojate, kaip ją teisingai ištraukti? Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad tam galima panaudoti paprasčiausią pincetą. Prieš traukiant erkę riebalų ir kitų medžiagų naudoti nereikia, nes pašaliniai dirgikliai suaktyvina erkės mitybą. Erkę svarbu pincetu suimti kuo arčiau žmogaus kūno odos ir nesukiojant staigiu judesiu traukti į viršų, įkandimo vietą dezinfekuoti.
Vienas įkandimas ir jūs – vegetaras
Neįtikima, bet tiesa. Egzistuoja erkių rūšis, kurioms įkandus atsiranda alerginė reakcija raudonai mėsai. Įspėjama, kad šių erkių populiacija didėja, o liga – itin rimta. NJ.com ir Snopes.com rašo, kad „vieniša žvaigždute“ vadinamas voragyvis gali perduoti ligą, kurios simptomai panašūs į Laimo ligą. Šios erkės įkandimas gali sukelti niežėjimą, spazmus, kvėpavimo sutrikimus ir alergines reakcijas į raudoną mėsą. „Vieniša žvaigžde“ (angl.
Vaistininkai: erkės jau kimba ne tik prie gyvūnų
Šylant orams ir dažnėjant pavasariniam lietui dažnėja atvejų, kai žmonėms įkanda erkės. Vaistininkai perspėja, kad susidomėjimas apsauga nuo vabzdžių išaugęs ir atokiose vietovėse, ir didžiuosiuose miestuose. Specialistai tvirtina, kad apsisaugojimo nuo erkių priemonių poreikį dažniausiai paskatina naminiai gyvūnai – žmonės pastebi, kad augintiniai „parsineša“ erkių ir patys susirūpina savo sveikata. „Ilgai laukti erkių ir uodų sezono neteks ir matome, kad žmonės ruošiasi iš anksto.
Pavasarinis įspėjimas: jau bunda žmogui ir gyvūnui pavojingas padaras
Vos nutirpus sniegui ir ėmus šilti orams, atkunta baisiausias padaras ne tik žmogui, bet ir mylimam augintiniui - kraujasiurbės erkės. Pasak specialistų, šis parazitas, platinantis sunkias ligas, aukų kieme tyko jau visą mėnesį. Manoma, kad jos tiesiog nespėjo įmigti, nes žiema nebuvo labai ilga ir palyginti šilta. O dabar kasdien orams šylant jos tampa labai aktyvios.
Daugėja sergančiųjų erkių platinamomis ligomis
Per keturis šių metų mėnesius vien Laimo liga užsikrėtė pustrečio šimto žmonių, o mirtį nešančiu erkiniu encefalitu – trisdešimt žmonių. Specialistai įspėja – Lietuvoje nėra nė vienos švaresnės vietos, kur nesiveistų erkės nešiojančios encefalitą arba Laimo liga. Prognozuojama, jeigu žmonės ir toliau mos ranka į erkių platinamas ligas metų gale šie skaičiai gerokai šoktelės. Mat šilta žiema ir ne itin karšta, bet drėgna vasara, puiki terpė veistis parazitams.
Vilnius kelia baltą vėliavą kovoje prieš erkes?
Vilniaus visuomenės sveikatos centras sudėjo ginklus ir nutraukė kovą su erkėmis. Bent jau taip sako vilniečiai besistebintys, kodėl sostinės visuomenės sveikatos centras vienintelis iš dešimties esančių šalyje, jau dvejus metus nerenka ir netiria parazitus luošinančius žmonių sveikatą. Negana to, kol erkės netiriamos, sostinės valdžia neskuba ir prižiūrėti pavojingų vietų, kur jos veisiasi. Tad parkuose, kur gausu žmonių, žolė siekia net pusę metro.
Nesidžiaugsite sužinoję, kam klimato kaita – rojus
„Atšilęs klimatas kai kurioms rūšims gali būti esminis faktorius išgyvenant šaltąjį metų laikotarpį ir gali sąlygoti tokios rūšies išlikimą ar ilgainiui ir invazyvų plitimą”, – teigia Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus darbuotojai. Iš pirmo žvilgsnio tai tarsi galėtų būti šviesioji klimato kaitos pusė.
Kodėl svarbu skiepytis nuo erkinio encefalito?
Kasmet erkiniu encefalitu pasaulyje suserga 10-13 tūkst. žmonių. 2012 m. Lietuvoje buvo 314 atvejų, iš jų 30 Vilniuje, 2013 m. – 262, iš jų 78 – Vilniuje. Lyginant su kitomis registruojamomis infekcijomis skaičiai atrodo maži, tačiau Erkinis encefalitas ne paprastas peršalinimas, o rimta liga, lydima sunkių komplikacijų. Erkinis encefalitas, užsikrėtimo būdai ir jo simptomai Kas dešimta erkė Lietuvoje yra užsikrėtusi erkinio encefalito ar Laimo ligos virusu.
Susidūrus su erke, delsti neverta
Nors lietuviai jau išmoko sergėtis erkių, šie kraujasiurbiai vis tiek įsigudrina kasmet paguldyti į ligos patalą tūkstančius žmonių ir tai ima daryti net deramai nepasibaigus žiemai, pastebi vaistininkai. Jų teigimu, erkių vertėtų saugotis nuo pat ankstyvo pavasario, o įsisiurbus voragyviui, atidžiai stebėti sveikatos būklę, kadangi jų sukeliamus ligų simptomus galima sumaišyti su paprasčiausiu peršalimu.