Šiemet, palyginus su pernai, 1,5 karto padaugėjus sergančiųjų Laimo liga bei pagausėjus užsikrėtusių erkiniu encefalitu, specialistai ragina valdžią nesėdėti rankų sudėjus – pavojus tyko tūkstančių žmonių.
Užsikrėtusią erkę prie miško vykstančiame festivalyje parsinešė ir Paulius (tikrasis vardas ir pavardė red. žinoma), vyras sako, kad grįžęs namo neapsižiūrėjo, o ėjo ilsėtis ir tik po kurio laiko pastebėjo rausvą apskritimą prie įkandimo.
„Man erkė įsisiurbė rugpjūčio 26 dieną, nors galėjo įsisiurbti ir anksčiau. Aš buvau festivalyje, o po vakarėlio nėjau praustis, bet tiesiai miegoti ir pamačiau tik kitą dieną. Per tą laiką, kai išvažiavau iš Nidos ir grįžau namo nebuvau jokioje pievoje ar kur kitur. Tikrai maža tikimybė buvo pasigauti kažkur kitur. Jau vėliau pamačiau, kad turiu erkę, ją aš išsitraukiau. Ten jau buvo tokia raudona dėmė, kuri per pora dieną šiek tiek padidėjo“, – atviravo pašnekovas.
Paulius: „Jausmas buvo toks, kad man prasidėjo COVID-19“
Šeimos gydytoja Pauliui liepė stebėti paraudimą, kuris ilgainiui pradėjo didėti. Tačiau vyras nesitikėjo, kad lygiai po savaitės pradės jausti ūmius simptomus, kaip gilų raumenų ir sąnarių skausmą. Paulius priduria, kad turi aktyvųjį artritą ir širdies ydą, dėl kurios pradėjau jausti keistus širdies virpulius.
„Turėjau vizitą pas šeimos gydytoją, kad pasidaryti kraujo tyrimus, aš jai užsiminiau, kad man įkando erkė. Ji pažiūrėjo ir ta dėmė buvo gal 2-3 centimetrai, sako, jeigu bus virš 5 centimetrų, tada skaitosi, kaip Laimo liga. Ji užrašė mane pasidaryt išankstinį tyrimą, viskuo tuo ir baigėsi.
Eina tos dienos, stebiu tą dėmę ir matau, kad ji po truputį didėja. Po savaitės pajutau, kad pradėjo skaudėti sąnarius, keisti širdies virpuliai, nes turiu širdies ydą, sukilo temperatūra iki 37,5, darėsi silpna, kažkaip atėjo tokia mintis, kad galbūt kažkas rimčiau vyksta, nes turiu dar ir aktyvųjį artritą. Bet gydytoja sakė, kad jeigu turi kažkokią kitą ligą – sąnariai iš karto sureaguoja.
Jausmas buvo toks, kad man prasidėjo COVID-19, dariausi tris greituosius tyrimus, bet visi buvo neigiami“, – sakė Paulius.
Sulaukė teigiamo testo rezultato
Laukdamas tolimesnio gydymą, vyras suskubo paskambinti šeimos gydytojai ir pranešti apie pablogėjimą. Vilniuje gyvenantis Paulius sako, kad tyrimus dėl Laimo ligos darėsi ir privačioje klinikoje, tačiau rezultatas buvo neigiamas, priešingai nei poliklinikoje. Stiprius sąnarių skausmus išgyvenęs vyras sako, kad kurį laiką negalėjo net dirbti, o antibiotikai nelabai padėjo.
„Prisiminiau, kad turiu savo šeimos gydytojos asmeninį numerį, aš jai paskambinau, papasakojau apie visus simptomus, kad padidėjo ta dėmė. Nuvykau, ji man išrašė antibiotikų ir dar pasidariau kraujo tyrimą.
Pirmadienį atėjo rezultatas iš privačios klinikos, kuris rodė neigiamą atsakymą dėl Laimo ligos, o kur dariausi kraujo tyrimą poliklinikoje – jis buvo teigiamas.
Paprašiau jos nedarbingumo, nes arba antibiotikai dar ne visiškai tiko, arba reikėjo ilgesnio laiko poveikiui, bet simptomai buvo stiprūs ir dirbti buvo nelabai įmanoma, dėl raumenų, sąnarių skausmo.
Viskas taip ir susidėjo, geriau aš tuos antibiotikus, negalėjau pieno produktų vartoti, saulėje būti, o dienos karščiausios, gražiausios“, – pasakojo jis.
Laimo liga iššaukė keistus širdies virpulius
Anot Pauliaus, jam pasisekė, kad liga buvo rasta labai greit, tačiau jis priduria, kad kiti nėra tokie laimingi, man įsisenėjusi liga gali sukelti net paralyžius. Vyras sako, kad dėl širdies virpulių, kreipėsi į kardiologą, o ten jam išrašė vaistų, kurie stiprina širdies sistemą.
„Man pasisekė, kad gydymą pradėjau laiku, vos ne iš karto pamatęs erkės įkandimą, bet kitiems žmonėms būna, kai Laimo liga nėra gydoma širdis sustreikuoja, atsiranda paralyžiai. Kaip ir minėjau, kadangi turiu širdies ydą, man atsirado labai keistas jausmas, atrodo, kad permušinėja širdį, kažkokie virpėjimai.
Papildomai nuėjau pas kardiologą, čia jau iš savo kišenės, pasidariau įvairių tyrimų, kaip ir viskas gerai, bet išrašė vaistų, kad pastiprinti visą širdies sistemą“, – aiškino Paulius.
Paulius sako, kad nors ligą pavyko aptikti gana greit, tačiau simptomai, kurie jautė buvo itin stiprūs. Vyras prisimena, kad prieš Laimo ligą, dėl sinusito gėrė stiprius antibiotikus. Anot Pauliaus, jo organizmas buvo gerokai nusilpęs ir dėl to liga galėjo smogti daug smarkiau nei įprastai. Tačiau didžiausią nuostabą vyrui paliko tai, kad pirmą kartą poliklinikoje jį apžiūrėjo rezidentas.
„Aš greit užčiuopiau Laimo ligą, bet ji prasidėjo tokiais staigiais, sunkiais simptomais. Aš dar prieš erkės įkandimą gėriau 10 dienų antibiotikus, nes turėjau sinusitą, todėl galvoju, kad organizmas buvo labai nusilpęs, prisidėjo ir tai kad labai daug darbų, mažai valgiau, buvau keliuose vakarėliuose, visur lėkime, daug bemiegių naktų. Atrodo, kad ta Laimo liga labai greit atėjo pas mane.
Mano simptomus nustatė ir vaistus skyrė rezidentai. Kažkaip supratau, kad patirtis yra patirtis, nes šeimos gydytoja iš kart išrašė antibiotikus, o rezidentas man įrašė nuovargį“, – teigia Paulius.
Sergamumas Laimo liga pirmąjį pusmetį išaugo daugiau nei pusantro karto, nežymiai išaugo ir erkinio encefalito atvejų, rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro skelbiami duomenys. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje užregistruoti 792 Laimo ligos atvejai, erkiniu encefalitu susirgo 99 žmonės, informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
Pernai tokiu pat laikotarpiu Laimo ligos fiksuota 488 atvejai, registruotų susirgimų encefalitu pernai buvo keliolika mažiau.
„Šiais metais minimu laikotarpiu stebime padidėjusį sergamumą Laimo liga, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Utenos, Alytaus apskrityse, ir 11–12 atvejų didesnį sergamumą erkiniu encefalitu“, – BNS šią savaitę informavo NVSC Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė.
Daugiausiai Laimo ligos atvejų šiemet nustatyta Vilniaus apskrityje – 296, Kauno – 190 bei Panevėžio – 58. Erkiniu encefalitu Vilniaus apskrityje susirgo taip pat daugiausiai – 35 žmonės, 19 atvejų fiksuota Kauno apskrityje, 11 – Klaipėdos. Abiejų ligų susirgimo pikas iki šiol fiksuotas birželį: 288 Laimo ligos ir 59 erkinio encefalito atvejai.
Pernai Lietuvoje buvo užregistruoti 377 susirgimai erkiniu encefalitu ir nustatyta 2380 Laimo ligos atvejų. Palyginus su 2021 metų duomenimis, sergamumas Laimo liga pernai Lietuvoje padidėjo trečdaliu.]
Ir ar žinote, kad skiepai, t. y., injekcijos daro žalą?