daržininkystė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „daržininkystė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „daržininkystė“.
Skubiai įspėja dirbančius sode ir darže: šios klaidos gali baigtis liūdnai
Atšilus orams, sodininkams ir daržininkams prasidėjo pats darbymetis. Nors specialistai kasmet atėjus šiltajam sezonui primena, kaip svarbu nepamiršti darbuotis saugant save, neretai po įvairiausių sodo ir daržo darbų pasiveja nemalonios pasekmės – skausmai įvairiose vietose.
Apie tai, kurios kūno dalys labiausiai kenčia netinkamai dirbant sode ir darže bei ką būtina žinoti, kad baigus darbus nekankintų skausmai, naujienų portalui tv3.lt pasakojo kineziterapeutė Justina Austynė.
Ragina kuo greičiau pasisodinti česnakų ir svogūnų: paaiškino, kodėl dabar
Norint sėkmingai užbaigti sezoną ir pasidžiaugti derliumi, reikia spėti laiku nuimti daržoves bei paruošti dirvą kitiems metams.
Rugsėjį orai darosi vis labiau rudeniški, o ir visos daržovės jau subrendę. Tačiau kiekviena jų turi savo nuėmimo laiką – jei rugpjūčio pabaigoje ėmėme pomidorus, agurkus, rovėme svogūnus bei ankstyvuosius kopūstus, atvėsus orams reikėtų rauti burokėlius, morkas, salierus, geltekles, pastarnokus.
Pamačius, kas užaugo vilnietės darže, nustemba ne vienas: parodė visiems
Vilnietė Daiva Kalinauskienė kartu su savo vyru darže rado neįtikėtiną radinį – gausų arbūzų derlių. Nepaisant šalies šalto klimato ir trumpo vasaros sezono, sodininkai sugebėjo užauginti arbūzus savo sode – Molėtų rajone, Kemetiškių kaime. Tai buvo Daivos vyro eksperimentas, kuris labai pasisekė.
Tai, kas pradžioje atrodė beveik neįmanoma Lietuvos klimato sąlygomis, tapo realybe su Daivos ir jos vyro pasiryžimu ir darbu.
Ragina dabar sodinti šiuos augalus sode: rezultatas nustebins
Su griaustiniu ir gausiu lietumi atsisveikinusi vasara užleido pozicijas rudeniui. Šis nei sodininkams, nei daržininkams atsipūsti neleis, nes ruduo visuomet atneša daug parengiamųjų darbų, kad tinkamai sutiktume besiartinančią žiemą.
Štai, kokius darbus dabar reikėtų atlikti:
Saugiai suneškite daržoves
Rugpjūtis daržininkams – intensyvus daržovių konservavimo ir raugimo laikas. Į rūsius nešamas šių metų daržovių ir vaisių derlius.
Taupi pora šiltnamį pasistatė iš nebereikalingų daiktų: pamatykite patys
Šiltnamiai yra puikus prieglobstis augalams, apsaugantis nuo nepageidaujamų vabzdžių ir gyvūnų. Tačiau jie kainuoja labai brangiai, o patiems statyti „nuo nulio“ gali kainuoti dar daugiau. Tačiau taupi pora rado būdą, kaip pasistatyti šiltnamį neišleidžiant daug pinigų ir pasistatė jį iš nebereikalingų daiktų.
Viena pora socialiniuose tinkluose pasidalijo, kaip jiems pavyko sutaupyti statant šiltnamį. Jie nusprendė šiltnamiui panaudoti nebereikalingas vidaus duris su stiklu.
Šiukštu nesodinkite šių augalų vieno šalia kito: nebus derliaus
Mokslininkai ir augalų augintojai yra pastebėję, kad daržovių derliaus gausumas priklauso ne tik nuo veislės, dirvos, tinkamos priežiūros, bet ir nuo to, kokias daržoves vienas šalia kitų auginame. Mat jos turi skirtingas savybes, skirtingai absorbuoja ir skleidžia įvairius spindulius, tuo pačiu skirtingai veikia ir kaimyninius augalus. Taip pat nustatyta, kad tinkamai parinkti kaimynai daržoves padeda apsaugoti nuo kenkėjų.
Pasakė, kada galima sėti pomidorus: įsidėmėkite
Sodininkystės ir daržininkystės mylėtojai jau laukia nesulaukia, kada ateis metas sukišti rankas į žemę ir jau svarsto, kada pradėti sėti pomidorus. Juos būtina pasėti tinkamu laiku, kad derlius nudžiugintų. Štai, kada vertėtų sėti pomidorus.
Nors pomidorus neabejotinai mėgsta daugelis, jų augimui reikia tinkamų sąlygų. Norint sėkmingai užauginti pomidorus, reikia derlingos dirvos, saulėtos ir nuo vėjo apsaugotos vietos, rašo express.co.uk.
Orinta jau skina pirmą pomidorų derlių: atskleidė, kaip tai pavyko
Kol vieni dar tik sodina pomidorus į šiltnamius, kiti jau skina pirmąjį derlių. Tiesa, užaugusį namuose ant palangių, tačiau skonis – nepakartojamas, o ir akys džiaugiasi.
Klaipėdietė Orinta jau gegužės 7 dieną ragavo pirmuosius savo pačios užaugintus pomidorus ir džiaugiasi, nors ir nedideliu, tačiau derliumi.
Naujienų portalui tv3.lt ji pasakojo, kada sėjo ir kaip prižiūrėjo augalus, kad taip anksti džiaugėsi pirmaisiais prinokusiais raudonskruosčiais.
Daržovių derlius gyvenant bute – misija įmanoma
Gyvenantieji daugiabučiuose neretai susimąsto, kaip puiku kada panorėjus nusiskinti šviežią, nuo saulės įkaitusį pomidorą ar saldžią braškę. Deja, tokia prabanga neturint savo sklypo atrodo neįmanoma. „Aseja“ komanda šį mitą nori paneigti ir siūlo išbandyti surenkamus namų sodus.
Norintiems užsiauginti pomidorų ir agurkų
„Aseja“ sukūrė vazoną, kuris puikiai tinka aukštesniems, atramos reikalaujantiems augalams, pavyzdžiui, pomidorams, agurkams, žirniams, pupelėms ar netgi vijoklinėms gėlėms.
Pasakė, kuriuo paros metu negalima laistyti pomidorų: įsidėmėkite
Atėjo pomidorų auginimo laikas – nuo liepos iki rugsėjo sodininkai skins ryškiaspalvių daržovių derlių. Tačiau visų pirma reikia pomidorus teisingai užauginti – antraip gero derliaus tikėtis neverta. Tai reiškia, kad ir laistyti juos reikia tinkamai.
Bet kaip dažnai reikia laistyti pomidorus?
Ekspertai teigia, kad pomidorams labai padeda jų laistymas tam tikru dienos metu.
REKLAMA
REKLAMA
Norite išbandyti daržininkystę mieste? Papasakojo, nuo ko pradėti
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad vaisius ir daržoves gali auginti tik turintys privatų sklypą, tačiau tai netiesa. Pastebima, kad vis daugiau žmonių susidomi daržininkyste ir mažyčius sodus įsirengia butų balkonuose bei terasose. Plačiau apie namų sodo įrengimą TV3 laidoje „Svajonių sodai“.
Tinkamas balkonas
Norintiems balkone sėkmingai užsiauginti daržovių ir įvairių žalumynų, būtina atkreipti dėmesį į balkono padėtį.
Ką būtina žinoti apie svogūnines ir gumbines gėles?
Svogūninės ir gumbinės gėlės prekybos centruose pasirodo du kartus metuose – pavasarį ir rudenį. Rudenį karaliauja tulpės, dekoratyviniai česnakai, krokai ir kiti augalai, nebijantys žiemoti lauke. Pavasarį vyrauja tie augalai, kuriuos galime sodinti į vazonus arba dirvą, tačiau rudenį iškasame ir saugome namuose.
Visi šie augalai yra daugiamečiai, tačiau visada paklūsta sezono kaitai – žiedai bei lapai sunyksta ir augalas sugrįžta į ramybės būseną.
Telšiškės kolekcijoje – 700 pomidorų veislių: atskleidė, ką verta išbandyti kitąmet
Pomidorų augintojams nesvarbu, koks metų laikas – nederant vaisiams, daržininkystės entuziastai renkasi naujas veisles, kurias augins kitąmet. Iš Telšių kilusi Lilija Jasevičienė yra viena entuziasčių, jau dabar stropiai besirenkanti naujas veisles, o savo kolekcijoje turi maždaug 700 skirtingų veislių pomidorų sėklų.
Lietuvoje – arbūzo rekordas: sunoko iki 17 kilogramų
Suvalkijoje užderėjo greičiausiai rekordinis arbūzas. Kalvarijoje arbūzus auginanti moteris savo darže sunokino 17 kilogramų arbūzą. Paskutinis arbūzo rekordas fiksuotas prieš dešimt metų ir jis buvo gerokai mažesnis.
Kalvarijos miestelio gyventojos Daivos darže arbūzų nedaug likę. Derlius jau beveik nuimtas. Bet likę nenuskinti – didžiuliai. Ypač vienas. Daiva vos jį pakelia ir neša sverti.
Šiltnamiai kainuoja iki 50 proc. daugiau: šiemet pabrango dėl žaliavų?
Įsibėgėjant pavasariui ir artėjant daržininkystės sezonui, suaktyvėja ir šiltnamių prekyba. Visgi žmonės pastebi, kad šiemet šiltnamiai – gerokai brangesni nei pernai. Tai patvirtina ir pardavėjai – jų teigimu, išaugusioms šiltnamių kainoms daugiausiai įtakos turėjo pabrangusios gamybinės žaliavos.
Visgi, kaip pastebi pardavėjai, ūgtelėjusios šiltnamių kainos nesulaiko žmonių nuo noro užsiauginti savų daržovių. Be to, vis populiarėja ir mažesni, balkonuose pastatomi šiltnamiai-daigyklos.
Patarė, kaip pagerinti slyvų derlių: žmonės daro šias pagrindines klaidas
Vasarinės hibridinės slyvos labai gausiai dera ir pasižymi puikiu derliumi net ir prastose žemėse. Visgi daugelis nežino, kad jos auga kiek kitaip nei įprastos slyvos, todėl jų šakas būtina laiku apkarpyti. TV3 laidoje „Svajonių sodai“ mokslų daktaras Algirdas Amšiejus papasakojo, kaip galima pagerinti šių slyvų derlių ir kokias klaidas dažniausiai daro jas auginantys žmonės.
Viena didžiausių problemų, pasak Amšiejaus, yra mažas vaisiaus dydis, nes daugelis jų neretina arba neteisingai nugeni.
Šilauogių augintojas rengia edukacijas: atskleidė, kaip užauginti gerą derlių
TV3 laida „Ūkio šefas“ ir toliau lanko išskirtinių Lietuvos ūkių šeimininkus ir domisi jų gyvenimo istorijomis. Šįkart laidos vedėjas Vylius Blauzdavičius aplankė šilauogių ūkį „Pempių slėnis“ netoli Trakų įkūrusį ūkininką Saulių Braziulį.
Kartu su žmona daugiau nei 55-erius metus pragyvenę Vilniuje, vieną dieną jiedu nutarė pakeisti savo gyvenimą ir pasistatė namus netoli Trakų.
Patarimai, kaip savo darže užsiauginti geresnį pastarnokų derlių
Portalas tv3.lt ir TV3 laida „Svajonių sodai“ tęsia patarimų ciklą, kaip savo darže šį pavasarį užsiauginti gausų daržovių ir kitų sodo gėrybių derlių. Šįkart internetinės parduotuvės „Žalia stotelė“ produktų vadovė Liucija Kunigiškytė dalinosi naudingais patarimais, kokią dirvą mėgsta visų britų taip vertinama maistinga daržovė – pastarnokas.
„Ypatingai pastarnokai populiarūs Jungtinėje Karalystėje.
Išdavė geriausias pomidorų sėklas: pigesnės ir tikrai vertos dėmesio
Pomidorų mylėtojams sėklų sezonas prasidėjo vidurvasarį. Nemažai daržininkų sėklas rinko patys: skobė pomidorus, raugino sėklas, plovė ir džiovino jas. Tingintys tuo užsiimti, sėklų ieško šalies ir užsienio sėklų parduotuvėse, pomidorų augintojų forumuose. Apie tai, ko ten galima rasti ir kiek kainuoja, papasakosiu kituose straipsniuose.
O dabar pats metas apžvelgti, ką galima rasti sėklų parduotuvėse.
Stambi Kėdainių ūkininkė pasidalijo paslaptimi, kaip užauginti gerą derlių
TV3 laida „Ūkio šefas“ tęsia kelionę po Lietuvos ūkius ir pristato čia auginamus produktus. Šįkart laidos vedėjas BBQ meistras Vylius Blauzdavičius apsilankė pas Kėdainių rajone gyvenančią ūkininkų šeimą, auginančią morkas ir kopūstus. Ūkio šeimininkė Ilona Kuprevičienė su vyru yra vieni didžiausių šių paklausių daržovių Lietuvoje augintojų. „Daržininkyste užsiimame jau 21-eri metai. Kai tik pradėjome, auginome viską: gvaizdikus, tulpes, buvome gėlininkai.
Įtraukite vaikus į sodininkystę: tai pasiteisins ateityje
Ar verta vaikus įsileisti į daržą? Ar vaikai gali padėti prižiūrėti gėles? Vieni atsakys, kad tikrai ne. Kitiems pasirodys, kad tai puikus sumanymas, tačiau į sodą ar daržą vesis tik vyresnio amžiaus vaikus. Moneycrashers.com sako, kad reikia vaikus įtraukti į sodininkystę ir daržininkystę dėl kelių paprastų priežasčių. Daug pliusų Pasak Nacionalinės sodininkystės asociacijos, nuo 2008 iki 2013 m. namų ūkių, kuriuose vaikai dalyvauja sodininkystėje ir daržininkystėje, skaičius padidėjo 25 proc.
Nauja A. Zacharevičienės aistra – klestinti sodininkystė ir daržininkystė
Naujoji „Labas vakaras, Lietuva“ vedėja Agnė Zacharevičienė, drauge su kitais LNK laidų vedėjais besiruošdama naujajam LNK sezonui „Aistra nugalėti“ prisipažįsta atradusi aistrą sodininkystei ir pelnytai jaučiasi pergalingai – prieš metus nusprendė kultivuoti žemės sklypą šalia savo sodybos ir visas gėrybes augintis pati. „Iki tol daržovės į mūsų namus atkeliaudavo iš mano ar vyro tėvų, blogiausiu atveju – pirkdavome jas turguje, kol kartą nusprendžiau – gana, – šypsosi Agnė.
Be chemikalų kvapo
Nijolė Baronienė Vis daugiau besidominčiųjų ekologine sodininkyste ir daržininkyste, o apie ekologinius rožynus retas girdėjo.
„Sibirkos Rožyno“ savininkė Dovilė Rylienė paaiškina, kad rožių augintojai nuo seno gausiai naudojo pesticidus, tad nieko nuostabaus, kad jie dabar dažniausiai tik pasišaipo iš idėjos rožes auginti ekologiškai.
Lietuviai noriai kuria darželius ant palangių
Nors už lango dar šalta, žmonės gana aktyviai perka įvairiausias sėklas, vyrauja tradicinių augalų, tačiau nevengiama išbandyti ir naujovių. Aktyviausia prekyba sėklomis paprastai būna prasidėjus sėjimo sezonui, tačiau žmonės dar iki tol jau dairosi norimų sėklų, ieško, ką galėtų pasėti darže ar ant palangės. Tinka ir palangė Prekybininkai teigia, kad šiemet sėklos iš esmės nebrango ir ši prekių grupė yra viena stabiliausių.
Daigams reikia šilumos ir drėgmės
Vis aukščiau pakylanti saulė primena, kad laikas susirūpinti sėja. UAB agrofirmos „Sėklos“ produkto vadovė Liucija Kunigiškytė pavasario darbus siūlo pradėti nuo daržo plano ir sukauptų atsargų peržiūros. Žiemos pabaigoje -pavasario pradžioje sėjamos ilgos vegetacijos daržovės, gėlės, prieskoniai. Patikrinti daigumą – Kokius darbus kovo pradžioje turi atlikti daržininkas, gėlininkas? – Vasarį, kovą darbus pradedame namuose.
Pomidorai ant asfalto, arba ūkis mieste
Daržovės ir prieskoniai auga ant daugiaaukščių stogų, čia pat keliami ir bičių aviliai, o gyvulių ūkiai įkurdinami miesto centre. Sakysite, utopija?
Jau nebe: pirmieji augalų daigai kalasi sostinės Pilaitės mikrorajone, Kaune ant vieno pastato stogo žaliuoja darželis, o agurkų lysvėms vietos rado net Suomijos ambasada.
Kol vieni mano, kad daržų vieta yra kaime, kur driekiasi dirbamos žemės plotai, ar nebent savame sodelyje, naujos kartos ūkininkai keliasi į didmiesčius.
Daržininkai šturmuoja sėklų lentynas
Norintieji užsiauginti savų daržovių jau ne pirmus metus noriai perka sėklas, tačiau augintojai tvirtina konkurencijos nejaučiantys.
Brangstantis maistas, ekonominė krizė, kalbos apie chemiją maisto produktuose – įvardijamos priežastys, kodėl žmonės aktyviau imasi dirbti savo daržuose. Tai rodo ir sėklas parduodančiųjų turimi duomenys.
Nors gyventojai, kiek galima spręsti pagal didėjantį sėklų pardavimą, vis dažniau daržoves auginasi patys, ūkininkai to itin nejaučia.
Graibstomi žemės mišiniai
Žemės mišinių gamintojai ir pardavėjai sako: krizė pakeitė žmonių mąstymą – soduose ar balkonuose daržovės dabar auginamos ir dėl ekonominės naudos, ir dėl malonumo.Pavasarį komposto ir kitų panašių gaminių pirkimas auga ne procentais, o kartais. Kovą – pats prekybos karštymetis, praneša LTV „Panorama“.
Prekyba kompostu prasideda dar žemę kaustant pašalui, maždaug sausį.
Artėjant pavasariui paklausiausios – prieskonių ir daržovių sėklos
Vasarį prasidėjusi ir iki vasaros pradžios truksianti prekyba sėklomis rodo, kad lietuviai jau kelinti metai nekeičia savo įpročių: beveik nesidomi gėlių sėklomis, graibsto tradicinių ir egzotiškų prieskonių sėklas, į pirkinių krepšius šalia pomidorų ar burokėlių sėklų įsimeta ir moliūgų.
Šiltnamiuose – diržų veržimosi metas
Lietuvos šiltnamininkai piktinasi už pernai dėl E.coli bakterijos protrūkio patirtus nuostolius kone vieninteliai negavę jokių kompensacijų, o dar reikia nerimauti ir dėl kylančių dujų kainų.
Kažkada gana gerai vertęsi šalies šiltnamiai dabar skundžiasi jų laukiančiais sunkiais metais. Lietuvos šiltnamių asociacijos vadovas Antanas Šležas sako, jog dujos brangsta visą laiką.
Prekyba sėklomis pagyvėjo 6 kartus
Artėjant pavasariui pagyvėjo prekyba gėlių ir daržovių sėklomis. Daržininkai ir sodininkai teigia, jog daržoves sunkmečiu labiau apsimoka auginti patiems.
Sėklų pardavėjų teigimu, palyginus su kitais žiemos mėnesiais, pirkėjų padaugėjo bemaž 6 kartus, tiek pat padidėjo ir apyvarta. Žmonės perka paprikų, pomidorų sėklas, gėlių svogūnėlius, jiems sėti skirtą žemę ir mišinius. Tačiau didesnio pirkėjų antplūdžio laukiama kovą.