aleksandras štromas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „aleksandras štromas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „aleksandras štromas“.
Intelektualų eros pabaiga Lietuvoje
Lietuvoje ir kitose posovietinėse šalyse intelektualai nebuvo ir nėra mėgstama socialinė kategorija. Net terminas „intelektualai“, tiesą sakant, mūsuose nėra rimtai įsitvirtinęs.
(Ne)prasilenkiančios istorijos
Lietuvoje netrūksta valstybininkų. Net jei jų yra nelabai daug, net jei tik kuluaruose linksniuojamos jų pavardės, išbarstytos nepartinio galios aparato nomenklatūroje, didžiojo kapitalo auksinėse eilutėse ir viešą žurnalistikos misiją su mažiau deklaruojama politine akcija atsainiai sumaišiusių žiniasklaidos asų sąrašuose. Jų yra gana, kad visa prieš dvidešimt metų užgimusi lietuvių demokratija taptų etatistinės ir unitarinės valstybės įkaite.
Ar Lietuvoje egzistuoja žodžio ir minties laisvė?
Lietuvoje iki šiol netoleruojama kritika ir kitokia pozicija – ypač, jei tai iš tikrųjų pozicija, o ne kaprizingas priminimas apie savo personos ir grupės svarbą.
Aleksandras Štromas, regis, 1994-aisiais pastebėjo, kad yra nepriklausoma ir laisva Lietuva, bet vis dar nėra nepriklausomo ir laisvo lietuvio.
Tegyvuoja lemtingoji mažuma!
Atėjo laikas mums mesti visas savo jėgas į ateities lemtingosios mažumos suformavimą. Trejus metus rašiau komentarus savo gimtojo miesto dienraščiui „Klaipėda“. Tai buvo gražūs metai. Šiandien grįžtu į terpę, kurioje susiformavau kaip politikos ir kultūros komentatorius. 2003 metais pradėjau rašyti „Omni.lt“. Dabar jis yra „Balsas.lt“. Savo sugrįžimą pradedu tekstu, kurį su džiaugsmu publikuoju šiandien, vasario 16 dienos išvakarėse.
Laimei, Landsbergis
Kaip išvengti panegirikos arba paskvilio žanro rašant apie Vytautą Landsbergį? Juk šios dvi rašymo apie jį taktikos-sesės lydi Landsbergį jau aštuoniolika metų. Turbūt vienintelis būdas išvengti šių rašymą ir kalbėjimą deformuojančių kraštutinumų yra mažiau minėti Landsbergio oponentus, sovietinės Lietuvos šeimininkus ir „modernizuotojus“, besąlygiška meilė kuriems ilgai skatino daugelio aklą neapykantą Landsbergiui ir kitiems „kolūkių griovėjams“ bei sovietinio rojaus ardytojams.
Akademinio klajūno užrašai. 5 dalis: Didžioji Britanija
Baltijos studijų centras Vakarų Jorkšyre Kaip ir daugelis akademinių žmonių, aš ilgai svajojau apie Didžiosios Britanijos universitetus. Nors simboliškai prisilytėti prie Anglijos universitetinės kultūros man atrodė taip pat svarbu, kaip aplankyti tuos pasaulio muziejus, kuriuose yra daugiausia mano mylimų XVII a. olandų tapybos šedevrų.
Meilė be atsako
Kas yra tėvynė? Laimingiesiems tėvynė yra prasmingo buvimo, saugumo jausmo, pripažinimo ir savirealizacijos vieta. Kitiems tiesiog jokių alternatyvų nesiūlantis likimo taškas – vieta, kurios nėra kuo pakeisti, nes niekas tavęs kitur nelaukia. Daugumai – tiesiog nereflektuojama kasdienybė, rami, drungna, nesukrečianti ir nereikalaujanti jokių radikalių atsakymų į egzistencinius klausimus.
Lietuvos Konstitucijos dvasia šiandien yra ligota
„Balsas.lt“ vyriausiasis redaktorius Saulius Spurga kalbasi su Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi, Lietuvių išeivijos instituto direktoriumi, "Balsas.lt" apžvalgininku Egidijumi Aleksandravičiumi. - Pakalbėkime apie tam tikrą teisinę ir konstitucinę stagnaciją, savotiškas juridines pinkles, į kurias patekusi šalis. Kaupiasi atvejai, kai dėl grynai juridinių priežasčių užkertamas kelias priimti sprendimus, kurie būtų naudingi valstybei.
Leonidas Donskis: XX amžiaus žmogus
Balandžio 4 dieną sukanka 75 metai, kai gimė iškilus lietuvių politinis mąstytojas Aleksandras Štromas (1931-1999). Teisininko, kriminologo, politinio analitiko ir politinės kaitos teoretiko Aleksandro Štromo kūrybinis ir idėjinis palikimas šiandien išryškėja kaip iškilus Lietuvos, Baltijos regiono ir visos Rytų bei Vidurio Europos idėjų istorijos reiškinys.
L. Donskis: Pasaulio tvarka - kova už tai, kaip rašyti istoriją
Paprastai sakoma, jog istoriją rašo nugalėtojai. Laimei, ši nemaloni istorijos tiesa pastaraisiais dviem dešimtmečiais susvyravo - savo balsą Europos tautų ir kultūrų daugiakalbėje mėgina atgauti mažosios Europos šalys, kurias XX amžiaus istorija buvo ištrynusi iš pasaulio politinio žemėlapio.
Kita vertus, interpretuojant istoriją XX amžiuje atsirado perskyra tarp to, ką rašo istorikai ir kalba politikai.
REKLAMA
REKLAMA
L. Donskis: Provincija ir provincializmas nūdienos pasaulyje
Nesutinku su mūsų spaudoje retsykiais nuskambančia sparnuota fraze, kad provincijos nėra ir kad ji egzistuoja tik žmogaus sieloje. Tai tik iš dalies teisinga mintis, todėl būtina ją papildyti.
XXI amžiuje galima būti visišku provincialu Vilniuje ar net didesniame ir intensyvesnio gyvenimo kupiname metropolyje, bet likti šimtaprocentiniu europiečiu ar bent jau vientisu ir pasaulį visur teigiančiu žmogumi mažame miestelyje ir kaime.
Leonidas Donskis: Naujieji kvislingai
Garbiajam skaitytojui iškart primenu, kad kvislingas - tai tėvynės išdaviko sinonimas. Vidkunas Quislingas (Kvislingas), norvegų pronacinės Nacionalinės sąjungos (“Nasjonal Samling”) įkūrėjas, kuris 1939-1940 metų žiemą lankydamasis pas Adolfą Hitlerį atviru tekstu fiureriui išdėstė, kaip naudinga Trečiajam reichui būtų okupuoti Norvegiją.
Č. Juršėnas: dalis žmonių nori naujo mesijo su vėzdu už nugaros
Dar Atgimimo laikais politikų dalytais gero gyvenimo pažadais nusivylę žmonės ėmė ieškoti kaltų dėl sunkėjančios būklės bei kaltinti ne tik pereinamojo laikotarpio sunkumus, bet ir pačią demokratiją.
Leonidas Donskis: Moderniosios pamišimo formos. Selektyvusis pacifizmas
Iškart pareiškiu, kad nesu karų ir apskritai smurtinės politikos šalininkas. Jokie pasaulyje daromi politiniai sprendimai ir strateginės idėjos bei jų įgyvendinimas niekada neatstos vienos nekaltos gyvybės. Tik keistos psichinės organizacijos ir turbūt dar keistesnės socialinės patirties žmonės gali šlovinti smurtą ir karą.