Vos po ilgai pliaupusio lietaus laukai kiek pradžiuvo ir juose jau burzgia kasamosios. Kėdainių ūkininkai tradiciškai pirmieji šalyje pradeda bulviakasį.
„Toks ir posakis yra: sulaukė šviežių bulvių tai ir stengiamės, kad kuo anksčiau tas būtų“, – kalba ūkininkas Saulius Dambrauskas.
Pačių ankstyviausių bulvių ūkininkai Dambrauskai pasodina apie 8 hektarus, o iš viso augina 185. Nors pavasarį dėl prastų orų bulviasodį teko pavėlinti, o vėliau kamavo šalnos, derlius spėjo užaugti.
„Šiemet atpuolė vienas darbas laistymas, nes lietaus visi gavom sočiai, tai čia sutaupėm. Bet šalnos kankino ilgai nuobodžiai, tai ten laistėm. Bet atrodo neblogai šiai dienai kasam apie 18 tonų, tai šiai datai labai neblogas derlius“, – teigia S. Dambrauskas.
Pačias ankstyviausias bulves užauginti sunkiau, reikia ir daiginti, ir užklupus šalnoms ypatingos priežiūros. Pakilus trąšų, degalų kainoms, ūkininkai kelia ir daržovių kainas – didmeninė bulvių kaina irgi didesnė.
„Mes parduodam dideles 67–70 centų, o mažas 40 centų. Mes didmeninę kainą pakėlėm 10 proc. palyginti su pernykšte kaina, nors pabrango viskas kartais, matom, yra importo, norim, kad būtų kaina panašesnė į atvežtinių bulvių“, – sako S. Dambrauskas.
Prekybininkai ankstyvąsias lietuviškas bulves parduoda maždaug dukart brangiau nei perka iš ūkininkų. Vienus prekybos tinklus šios bulvės jau pasiekė, kitur turėtų pasirodyti artimiausiu metu. Lentynose pasirodžiusios ankstyvosios lietuviškosios bulvės dažniausiai nukonkuruoja tiek šviežias įvežtines, tiek pernykštes lietuviškas.
„Žmonės jų laukė, kaip ir visų lietuviškų daržovių, tai yra šviežios bulvės, pranašauja ir vasarą, ir šilumą, ir šviežią derlių ir nuo šiandien mes turime pirmąsias lietuviškas bulves, ir jos kainuoja kaip ir pernai 1,49 centus“, – komentuoja „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.
„Jau pavasarį turėjom šviežių Egipto bulvių, dabar yra graikiškos bulvės, tai tarsi yra šviežios bulvės, šiųmetės, bet dar ne iš Lietuvos. Labai laukiame ir tikimės, kad pirmąją birželio savaitę sulauksime“, – sako „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.
Bulvės vadinamos antrąja lietuvių duona – jų per metus vien iš didžiųjų prekybos tinklų nuperkama milijonai kilogramų. O kur dar turgaus prekeiviai.
Skaičiuojama, kad vienas lietuvis per metus suvalgo apie 100 kilogramų bulvių. Ir jei ankstyviausias bulvių derlius ūkininkus džiugina, kaip bus su vėlyvesnėm bulvėm, o ir daržovėm – nežinia.
„Svogūnuose prasčiau atrodo laukai, koks hektaras užtvinęs, nes ten ne vagose, plaukia, nes ten lygi žemė – auginam svogūninius ryžius, kaip aš sakau“, – sako S. Dambrauskas.
Daržovių augintojų asociacijos atstovė sako, kad kai kurių ūkininkų laukus lietus tiesiog paskandino.
„Labai stiprus lietus palaistė daržus, kaip ir visi norėjo, tiesa, per smarkiai, daug kur telkšo balos laukuose. Vienur prilijo 40 mililitrų, kitur 20 mililitrų, labai priklauso nuo regiono“, – aiškina daržovių augintojų asociacijos administratorė Indrė Lukoševičienė.
O jei įmirkusią žemę dabar ilgai kepins kaitri saulė, dalis daržovių gali tiesiog nesudygti.
„Dabar labiausiai kenkia morkom, nes jei užkepins saulutė, pasidarys ant žemės pluta, morkos sunkiai išlįs“, – kalba I. Lukoševičienė.
Prognozuojama, kad populiariausių daržovių – morkų, kopūstų, burokėlių, bulvių ar svogūnų kaina dėl kylančių auginimo kaštų ir mažėjančių plotų kils trečdaliu.
Ar NEUZSPRINGSITE, ????