O kai kurie politikos apžvalgininkai prognozuoja, kad jei Majauskas nepersigalvos, jam gresia atsisveikinimas su partija ir postais. Tikslindama biudžetą, Vyriausybė atmetė daugumą parlamentarų siūlymų, tik paskutinę minutę susizgribo, kad dėl milžiniškos infliacijos didžiulis skurdas gresia mažas pensijas gaunantiems gyventojams. Tad sukrapštė dar 30 milijonų eurų ir žada, kad mažiausios pensijos kitąmet sieks bent pusketvirto šimto eurų.
„Komitetas nėra pavaldus Vyriausybei, atleiskite. Turi būti ne komiteto, o Seimo sprendimas, ačiū“, – kalba M. Majauskas.
„Jei galima, iš vietos nekalbėti. Visuomet suteiksiu žodį, jei pakelsite ranką“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Štai taip santykius per nuotolinį Seimo biudžeto ir finansų komiteto posėdį aiškinasi konservatoriai Mykolas Majauskas ir Gintarė Skaistė. Majauskas neslepia nusivylimo, kad vyriausybė atmetė jo reikalavimą maitinimo verslui taikyti lengvatinį PVM 9 proc. tarifą neribotą laiką. O Skaistės ginti stoja net liberalas ministras Simonas Gentvilas.
„Pirmininke, gal finansų ministrei suteikti žodį, kas numatyta iš sprendimų, nepaleiskime volu balsavimo neišklausę. Ačiū, bet svarstom PVM, ne biudžetą“, – teigia S. Gentvilas.
Konservatoriaus Majausko vadovaujamo komiteto ir Vyriausybės pozicijos išsiskyrė ne tik dėl restoranų, bet ir dėl sporto renginių, klubų lankymo bei atlikėjų apmokestinimo. Komitetas šioms veikloms ir toliau siūlo neterminuotą lengvatinį PVM tarifą, o maitinimui – bent iki kitų metų pabaigos, tačiau vyriausybė – tik iki kitų metų vidurio.
Aiškėja, kad Majauskas pažeidė Seimo statutą, į komiteto posėdį nepakvietęs mokestinių pasiūlymų autorės premjerės Ingridos Šimonytės, o tik ministrę Skaistę. Tad rytoj prieš biudžeto svarstymą Majauskui dar teks komitete santykius aiškintis su pačia premjere. Majauskas ir toliau tikina, kad tiesiog kovoja už smulkaus verslo sąlygas išlikti. Tačiau kai kurie politikos apžvalgininkai mano, kad tokia jo pozicija veda į pašalinimą iš partijos ir frakcijos.
„Diskutuojam dėl sprendimų, esame vienos bendruomenės nariai, bendruomenė demokratiška, ne visuomet sutariame visais klausimais, bet dauguma klausimų sutariame“, – tikina M. Majauskas.
„Majauskas, jei bus ištrenktas, bus užtrenktos konservatorių durys, atsidurs mišrioje seimo narių grupėje kartu su Puidoku“, – komentuoja politikos apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.
Meno ir kultūros renginių organizatoriai džiaugiasi, kad Vyriausybė įsiklausė į jų argumentus ir paliks lengvatinį PVM tarifą, nors didžiausius tūkstantinius honorarus gaunantiems atlikėjams ir teks mokėti visą PVM.
„Atlikėjas gauna atlygį iš organizatorių, atlikėjui jo sąnaudos didžiulių problemų nekelia. Bilietų kaštams tai neturėtų atsiliepti. Tai nėra labai reikšminga“, – sako renginių organizatorius Martynas Tyla.
Tikslindama kitų metų biudžetą Vyriausybė susizgribo, kad mažiausias pensijas gaunantiems senjorams dėl infliacijos kitais metais gresia visiškas skurdas. Tad nusprendė papildomai skirti 30 milijonų eurų, kuriuos skirs priedams prie pensijų 74 tūkstančiams žmonių, kurių pensijos nebesiekia net minimalių vartojimo poreikių dydžio – 354 eurų.
„Iki 354 eurų, tai ženklus augimas, jis paliečia mažiausias pajamas gaunančius žmones ir turi sąsajas su mažomis pensijomis. Didiname sumą, kuri bus skirta mažiausias pensijas gaunantiems pensininkams“, – aiškina ministrė Monika Navickienė.
Tačiau senjorai tvirtina, kad pusketvirto šimto eurų pensija – labai maža:
„Kokia infliacija, kaip dabar viskas kyla, tai yra labai mažai.“
„Mažai, kad daugiau pridėtų, būtų geriau.“
„Kas tas yra, mokesčius už šildymą sumoki, už vandenį, elektrą ir va. Duok Dieve, kad pridėtų.“
„Mažai, mažai. Valdžia daug gauna, o pensininkui...“
Opozicijos atstovai kalba, kad ir toks mažiausių pensijų padidinimas žmonėms menkai pagelbės, kai infliacija toliau auga.
„Mes turime virš 100 tūkst. pensininkų, kurių pajamos nepatenkina minimalių vartojimo poreikių, dydis patvirtintas Vyriausybės, tai absoliutus skurdas“, – tvirtina Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Pastaruoju metu Europos biržose pingant dujoms ir elektrai, Vyriausybė skaičiuoja, kad iš 2 milijardų eurų, kuriuos numatė kitais metais skirti elektros ir dujų kompensacijoms, beveik 100 mln. eurų gali likti nepanaudoti. Tačiau juos Vyriausybė nusprendė atsidėti atsargai.
„Dėl energetikos galima daryti prielaidas, visaip vertinti, bet gyvenimas prielaidas gali pakoreguoti į abi puses. Metų viduryje pritrūko lėšų, kitais metais kliovėmės ateities sandoriais, jie pavirto kita ateitimi, reikėjo biudžetą tikslinti. Planuojama skolintų lėšų pamažinti, bet mūsų pareiga likti saugiems, jei situacija susiklostytų prasčiau, kad nereikėtų tikslinti bėgioti biudžeto, reaguoti lanksčiai“, – sako I. Šimonytė.
Vyriausybei patikslinus biudžetą, pagrindiniai jo rodikliai nesikeičia, deficitas ir toliau planuojamas beveik 5 proc. šalies BVP.
Toks jausmas , kad vyriausybei mokesčių mokėtojų pensijos nerūpi nes greit susilygins su tais kurie nemokėjo mokesčių.
Kur logika?