• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Drastiško maisto brangimo metu Lietuvoje lankosi už žemės ūkį atsakingas Europos komisaras. Kad maisto produktai būtų pigesni, ūkininkai reikalauja didesnės paramos ir kompensacijų už ypač išbrangusias trąšas ir energiją. Tačiau eurokomisaras didesnių išmokų nežada, tik ragina taupyti ir mažiau naudoti trąšų ir degalų maisto vežiojimui.

Drastiško maisto brangimo metu Lietuvoje lankosi už žemės ūkį atsakingas Europos komisaras. Kad maisto produktai būtų pigesni, ūkininkai reikalauja didesnės paramos ir kompensacijų už ypač išbrangusias trąšas ir energiją. Tačiau eurokomisaras didesnių išmokų nežada, tik ragina taupyti ir mažiau naudoti trąšų ir degalų maisto vežiojimui.

REKLAMA

Na, o žemės ūkio ministras Navickas jau užsimena apie paramą ūkininkams, tačiau tik tiems kas jau ant bankrotų slenksčio – paukščių ir kiaulių augintojams. Tad ūkininkai prognozuoja maisto kainų augimą.

Dėl karo Ukrainoje pasauliui atsidūrus maisto krizės pavojuje, už žemės ūkį atsakingas eurokomisaras Janušas Voicechovskis Lietuvoje klausėsi ūkininkų priekaištų. Žemdirbiai reikalauja greičiau didinti jiems europines išmokas – sulyginti su vakariečių. Skundžiasi, kad dėl išbrangusių trąšų, degalų, dujų, elektros vieni bus priversti toliau kelti maisto produktų kainas, o kam kelti kainų neleis konkurencija, gresia bankrotas.

„Kainos kyla, augintojai šiemet derlių augins su labai išaugusiomis trąšų kainomis, energetikos, ir kiti gamybiniai ištekliai brangsta. Turės brangti ir produkcija“, – teigia daržovių augintojų asociacijos vadovė Zofija Cironkienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Energetika, trąšos, dujų kainos. Tai atsiliepia žemdirbiui, bet pirmas pajus vartotojas. Žemdirbys nedirbs į nuostolius“, – sako žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.

REKLAMA

„Kaštai kyla daugiau negu supirkimo kaina. Dviejų savaičių rezultatas – kaina leidžiasi žemyn. Kaštai pakilo, o kaina krenta“, – kalba kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas.

„Nuo manęs niekas nepriklauso. Aš galiu tik gaminti ir kuo pigiau. O kokie mokesčiai, jau ir už vandenį. Dar galėjau karvę pagirdyti, o jau ir iš prūdo. Gentvilas ruošia tik 10 kubų, turto mokesčiai, kuro akcizus panaikins. Kaip atpiginti, kad mums tik krauna ant sprando“, – skundžiasi pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

REKLAMA
REKLAMA

„Mums labai apmaudu, gaila, kad mes nesusišnekam su savo Žemės ūkio ministerija, nesusišnekam su Aplinkos ministerija“, – sako ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas Zigmantas Aleksandravičius.

Kainos jau pakilo dešimtimis procentų

Per metus pabrango dauguma maisto produktų ir galo tam dar nematyti. Štai druska pabrango tris kartus, bulvės, kopūstai pabrango dvigubai, grikiai, makaronai, aliejus kainuoja 50 proc. brangiau, pieno produktai, duona, miltai pabrango apie 40 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Užsitęsimas karo jaukia tarptautinę žemės ūkio žaliavų rinką, kaitina kainas“, – komentuoja ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Kainų augimą padėtų pristabdyti, anot žemdirbių, vyriausybės kompensacijos pabrangusiems energijos ištekliams ir trąšoms. Tačiau žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas apie tai kol kas nesileidžia į kalbas, tik praneša, kad artimiausiu metu paramos gali tikėtis labiausiai nukentėję šalies paukštininkystės ir kiaulininkystės sektoriai.

REKLAMA

„Papildomai kiaulienos ir paukštienos sektoriams plius kiaušinių – iš krizių valdymo fondo taip pat yra numatyta parama. Šiuo metu ji yra viešo derinimo procese“, – sako K. Navickas.

Na, o eurokomisaras siūlo maisto produktų kainas stabdyti mažinant priklausomybę nuo trąšų ir trumpinant pervežimo atstumus tarp ūkininkų ir vartotojų.

„Jeigu atstumas būtų trumpesnis, iš vienos pusės ūkininkai galėtų gauti daugiau pinigų už savo produkciją, bet ir vartotojai mokėtų mažiau už produktus parduotuvėse. Tai yra viena priežasčių, kodėl nuo ūkio iki stalo strategija yra labai svarbi sumažinti atstumą nuo ūkio iki vartotojo“, – sako eurokomisaras Janusz Wojciechowski.

Žemdirbiams reikalaujant lengvinti žaliojo kurso ir ekonologinius  reikalavimus, žemės ūkio ministras Navickas leidžia suprasti, kad dar pamėgins su eurokomisaru tartis, kaip ūkininkams suderinti griežtus europinius aplinkosaugos reikalavimus, bet kad kartu pavyktų nesumažinti produkcijos kiekių.

tikrai brangsta ne dėl karo,Ukraina iš viso beveik nieko netiekė europai iki karo,nes ji nėra europos sąjungoje,o dabar sudaromas toks įspūdis kad Ukraina maitino visą asaulį,ne visi kvaili
Iškruštų melagių gauja.
-Karas tik priedanga..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų