Valdantieji taip sako kovosią su šešėliu, tačiau dalis žmonių piktinasi dar vienu grynųjų pinigų ribojimu, ir abejoja, ar šešėlis sumažės.
Šiaulių automobilių turguje Rokas nusipirko mašiną ir jau skuba ją registruoti. Sako, pustrečio tūkstančio eurų – suma nedidelė, tad pardavėjui prašant, vyras susimokėjo grynais pinigais.
„Tikriausiai dėl šešėlio, mokesčių slėpimas, yra taip lengviau, įsivaizduoju“, – kalba šiaulietis Rokas.
Turguje prekę ruošiantis automobilių pardavėjas tikina, kad jam nesvarbu, kaip moka pirkėjas – grynais ar pavedimu. Tiesa, esą grynais atsiskaityti paprasčiau nei per banką: „Susiduriam su tokiais dalykais – bankiniai trikdžiai, Regitroje trikdžiai, eilės, pavedimai, reikės brangesnio automobilio – pavedimas netiks, problemų bus.“
Tačiau Seimas nusprendė, kad gyventojų ir įmonių mokėjimams grynais pinigais bent už stambius pirkinius turi ateiti galas.
Konservatorius Mykolas Majauskas viliasi, kad nuo Vėlinių Lietuvoje įvedus draudimą mokėti grynais daugiau kaip 5 tūkstančius eurų už pirkinius ir paslaugas, sumažės šešėlis ir į biudžetą ims tekėti dabar nesumokami pridėtinės vertės, pajamų mokesčiai.
„Sieksime sumažinti šešėlį vadovaudamiesi geriausia ES praktika. Daugelis ES šalių atsiskaitymus grynais pinigais riboja tarp asmenų virš tam tikros sumos“, – teigia Seimo komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.
Visgi Seimas palaimino ne Majausko siūlomą 3 tūkst eurų kartelę, o Vyriausybės beveik dvigubai didesnį siūlymą – 5 tūkst. eurų.
„Įvertinę FNTT darbų apimtis, kokie atsiskaitymų kiekiai didesnėmis sumomis, vyriausybės nuomone, atliepiant EK pasiūlymą, Lietuvos kainų lygį optimalus būtų apie 5 tūkst. eurų“, – kalba finansų ministrė Gintarė Skaistė.
„3 tūkst. eurų ne iš lubų nukabintas skaičius. Civiliniame kodekse įtvirtinta suma, nuo kurios išduodant paskolą, sudarant sutartį, reikia notarizuoti“, – tikina M. Majauskas.
Valdantieji viliasi, kad grynųjų pinigų ribojimai sumažins šešėlį pirmiausia nekilnojamojo turto prekyboje, statybose, automobilių prekybos ir remonto sferose. Sužinoję, kad Seimas nusprendė jau nuo Vėlinių apriboti atsiskaitymus grynais pinigais, automobilių prekeiviai skundžiasi patirsią daug nepatogumų ir nuostolių, baiminasi pirkėjų iš rytų sumažėjimo, kuriems atsidaryti sąskaitas Lietuvoje yra sudėtinga, o pavedimai iš užsienio bankų per brangūs.
„15 metų mašina kainuoja 3 tūkst. senus laužus išvežinės arba pardavėjai bus suinteresuoti rašyti 3 tūkst. į pardavimo sutartis, spaudžia verslą lįsti į šešėlį pati valdžia“, – kalba naudoto transporto pardavėjų asociacijos direktorius Vismantas Baršys.
Naujiena apie grynųjų pinigų ribojimus vienus pirkėjus piktina, tačiau kiti naujovei pritaria:
„Visai išdurnėjo, tolyn tik durnyn, ką jie sugalvos toliau, nežinau.“
„Nesąmonė, jei žmogus turi pinigų susitaupęs. Aš gaunu pensiją ir nusiimu iš karto. Nežinia, kas bus šiais laikais.“
„Aš už, šešėlį ištrauks, aš moku mokesčius, kodėl kiti nemoka, slepia, turi visi mokėti, į biudžetą surinkti pinigus.“
„Man negerai, mėgstu pinigus rankose laikyti. Ne, nežinau, nepatogumai. – O man tas pats. Galime ir pervesti bankiniu pavedimu.“
„Aš grynais, tik, nieko per banką neimu. Nenoriu.“
„Kas turi nelegalius pinigus, tam blogai, o kas neturi, nieks nesikeičia.“
Dalis opozicijos nuogąstauja, kad nauji ribojimai gali paskatinti dar didesnį šešėlį.
„Dauguma bankomatų grynų pinigų nepriima. Tik išduoda. Žmogus bus priverstas eiti į šešėlį, daryti priverstinį sandorį iki 3–5 tūkst. eurų. o visa kita išliks šešėly, mes tik skatinsime šešėlį“, – tikina Seimo narys, valstietis Valius Ąžuolas.
„Bankai uždirbs daugiau, šešėlis nesumažės. Toks siūlymas nelogiškas“, – sako socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.
Sulaukęs daugybės priekaištų dėl būsimų nepatogumų, kai įsigalios atsiskaitymų grynais pinigais ribojimas, Seimas nusprendė padaryti išimtį. Mokėti grynais bus galima, tačiau šį mokėjimą privalėsite registruoti Mokesčių inspekcijoje ir parašyti pasiaiškinimą, kodėl nesugebėjote atlikti bankinio pavedimo.
Antraip grės baudos – fiziniams asmenims nuo 300 iki 900 eurų, o juridiniams nuo 1500 iki 3000 eurų.