Tai rodo naujausi Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenys.
Didžiausi ir mažiausi atlyginimai ES
Skaičiuojama, kad pernai vidutinis metinis darbo užmokestis visoje ES padidėjo 6,5 proc. ir siekė 37,9 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių. Tai būtų 3158 eurai per mėnesį.
Didžiausia alga pernai galėjo džiaugtis Liuksemburgo gyventojai. Per metus jie uždirbo vidutiniškai po kiek daugiau nei 81 tūkst. eurų. Per mėnesį tai būtų 6755 eurai.
Toliau rikiuojasi Danija. Jos gyventojai per visus 2023 m. uždirbo po 67,6 tūkst. eurų, o per mėnesį – 5634 eurus.
Airijoje vidutinis darbo užmokestis sudarė 58,7 tūkst. eurų per metus arba 4,9 tūkst. eurų per mėnesį.
Per praėjusius metus mažiausiai uždirbo pietrytinėje Europos dalyje esančių šalių gyventojai.
Bulgarijoje vidutinis darbo užmokestis per visus praėjusius metus siekė vos 13,5 tūkst. eurų arba 1,1 tūkst. eurų per mėnesį.
Metinė vidutinio vengro alga sudarė 16,9 tūkst. eurų, o mėnesinė – 1,4 tūkst. eurų.
Labai panašiai uždirbo ir graikai. Per metus jiems išmokėta vidutiniškai po 17 tūkst. eurų, o per mėnesį – 1,4 tūkst. eurų.
Tuo metu vidutinė alga Rumunijoje siekė 17,7 tūkst. eurų per metus arba beveik 1,5 tūkst. eurų per mėnesį.
„Eurostat“ skaičiuoja, kad pernai Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis siekė beveik 27,2 tūkst. eurų per metus arba 2265 eurus per mėnesį.
Pagal šį rodiklį aplenkėme ne tik minėtas pietų šalis ar kaimynes Lenkiją, Latviją ir Estiją, tačiau taip pat dar Kiprą, Čekiją, Portugaliją, Kroatiją, Slovakiją.
Skaičiuojant vienodai, nusileidžiame latviams ir estams
Vis dėlto, kaip minėta, statistikai skaičiuoja vidutinį darbo užmokestį neatskaičius mokesčių.
Reikėtų prisiminti, kad nuo 2019 m., po tuometinės mokesčių reformos, visi lietuvių atlyginimai buvo matematiškai padauginti iš 1,289, nes pradėta laikyti, kad socialinio draudimo įmokas moka darbuotojas, o ne darbdavys.
Tokio dauginimo ir skaičiavimo nėra jokioje kitoje ES šalyje. Jeigu lietuvių alga būtų skaičiuojama kaip visų europiečių, tuomet ji būtų beveik 22 tūkst. per metus arba 1757 eurai per mėnesį.
Skaičiuojant tokiu būdu, pagal atlyginimų dydį vis dar lenktume Slovakiją, Lenkiją, Rumuniją, Graikiją, Vengriją ir Bulgariją, tačiau atsiliktume ne tik nuo Estijos, bet ir Latvijos.
Ir, kaip beskaičiuosi, lietuviškos algos vis dar yra gerokai mažesnės už vidutines europietiškas.
Kur algos auga sparčiausiai
Lietuvos politikai ir ekonomistai pastebi, kad per pastaruosius kelerius metus darbo užmokestis Lietuvoje augo gana sparčiai.
Ir iš tiesų per 2023 metus atlyginimai mūsų šalyje išaugo beveik 12 proc. Tai yra septintas geriausias rodiklis visoje ES.
Vis dėlto dar sparčiau jie didėjo Rumunijoje (17,75 proc.), Vengrijoje (17,45 proc.), Lenkijoje (16,56 proc.), Latvijoje (16,18 proc.), Kroatijoje (16,05 proc.) ir Bulgarijoje (13,66 proc.).
Visoje bendrijoje pernai atlyginimai ūgtelėjo vidutiniškai 6,24 proc. Taigi, galima pasidžiaugti tuo, kad pas mus jie didėjo kone dvigubai sparčiau.
Beje, vienintelėje Švedijoje vidutinis darbo užmokestis pernai sumažėjo beveik 4 proc.
Kad ir nežymus, bet augimas buvo fiksuotas Suomijoje (3,79 proc.), Danijoje (3,74 proc.), Graikijoje (3,69 proc.), Italijoje (2,83 proc.), Maltoje (1,97 proc.).