Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
23:58 | O. Arestovyčius: Ukraina gali nušluoti rusų operatyvines pajėgas
Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius pirmadienį teigė, kad šalies kariuomenė šiuo metu yra pajėgi nušluoti Rusijos Federacijos pajėgas, dislokuotas Ukrainoje, rašo UNIAN.
O. Arestovyčius, kalbėdamas su žmogaus teisių aktyvistu Rusijoje Marku Feiginu, sakė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos per vieną ar dvi dienas gali įveikti pagrindinius taikinius mūšio lauke.
Jo teigimu, šiuo metu vienu metu iš Ukrainoje dislokuotų HIMARS raketų sistemų galima paleisti net 168 raketas.
„Tai reiškia, kad apie 100 taikinių bus pasmerkti mirčiai. Ir aš taip pat galiu pasakyti, kad rusų okupantai nuo Charkivo iki Chersono yra dislokavę apie 200 karinių vienetų. Vienu metu paleistos 168 raketos prieš 200 karinių vienetų reiškia [rusų kariuomenės] pralaimėjimą per vieną ar dvi dienas“, – sakė jis.
O. Arestovyčius pridūrė, kad būtų gerai, jei Vakarų tiekiama ginkluotė būtų padvigubinta.
23:39 | Rusų okupantai persigandę
Chersono regiono gyventojai sako, kad rusų kariai mūšio lauke yra itin išsigandę, skelbia NEXTA.
Teigiama, kad rusų okupantai bėgioja nuo vieno namo prie kito ir persirengia civilių rūbais, siekdami pabėgti iš mūšio lauko.
Tuo metu Ukrainos ginkluotosios pajėgos toliau sėkmingai tesią karines operacijas Chersono regione, reguliariai paleidžiama ugnis į okupantų karines pozicijas.
According to Kherson residents, the invaders are very scared. They go from house to house and dress up in civilian clothes to escape from the battlefield.
— NEXTA (@nexta_tv) August 1, 2022
The AFU continue successful offensive operations in the Kherson region and regularly fire at the positions of the invaders. pic.twitter.com/mHk1QhePuh
22:48 | Pentagonas skirs papildomą pagalbos paketą Ukrainai
Pentagonas pirmadienį paskelbė papildomą pagalbos paketą, skirtą Ukrainai, kurio vertė siekia 550 mln. JAV dolerių, rašo CNN.
Parama, kuri bus skirta Ukrainai, naudojama iš JAV atsargų rezervo, taip pat įvardijama, kokia karinė amunicija bus perduodama:
- 75 tūkst. 155 mm artilerijos šovinių;
- Papildoma amunicija, skirta didelio mobilumo artilerijos raketų sistemoms HIMARS;
Nuo karo pradžios JAV prezidento Joe Bideno administracija savo ruožtu Ukrainai skyrė apie 8,8 mlrd. JAV dolerių vertės karinę pagalbą.
22:34 | Rusų okupanto pokalbis su motina: Ukrainos kariuomenė stipriausia visame pasaulyje
Rusų okupantas, kalbėdamas su savo motina telefonu, papasakojo apie patiriamus nuostolius karo fronte, taip pat karines taktikas, kurias naudoja rusų kariuomenė, rašo UNIAN.
Pokalbyje rusų okupantas pripažįsta, kad Ukrainos kariuomenė ne tik stipri, bet ir drąsi, o tai įrodo Ukrainos kariuomenės perimtas rusų okupanto telefoninis pokalbis.
„Ukrainos kariuomenė yra stipriausia visame pasaulyje. Jie netgi nebijo rusų, k****, nieko... Tai tiesa, tai realybė“, – sakė rusų okupantas savo motinai.
Tačiau motina, kuri tiki Rusijos skleidžiama propaganda, paneigė sūnaus žodžius. Tačiau rusų karys uždavė jai klausimą: „Ar tu bent matei [rusų kariuomenės] nuostolius, patirimaus karo fronte? Jie tau nesako tiesos, jie seka pasakas“.
Rusų okupantas taip pat pripažino, kad jo šalies pajėgos mūšio lauke patiria didelius nuostolius.
22:02 | Sunaikintas rusų amunicijos sandėlis
Chersono regiono tarybos narys pranešė, kad sekmadienį Ukrainos kariuomenė sunaikino amunijos sandėlį Rusijos okupuotame Skadovsko mieste.
Priduriama, kad karinę amuniciją ir kita įrangą rusų okupantai atgabeno iš Krymo.
21:28 | Rusija išplėtė sanckijų sąrašą
Kremlius į sankcijų sąrašą įtraukė buvusį britų premjerą Deividą Cameroną. Dar 38 asmenys, įskaitant britų politikus, verslo atstovus ir žurnalistus, į sankcijų sąrašą buvo įtraukti anksčiau, rašo NEXTA.
Teigiama, kad asmenys, kuriuos Rusija įtraukė į sankcijų sąrašą, negalės atvykti į Rusiją.
21:10 | JAV ir sąjungininkės priekaištauja Rusijai dėl kalbų apie branduolinius ginklus
Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės pirmadienį priekaištavo Rusijai dėl „neatsakingų ir pavojingų“ kalbų apie galimą branduolinių ginklų dislokavimą, Jungtinėse Tautose prasidėjus svarbios sutarties peržiūrėjimui.
„Po Rusijos neišprovokuoto ir neteisėto... karo prieš Ukrainą raginame Rusiją atsisakyti savo neatsakingos ir pavojingos branduolinės retorikos bei elgesio, laikytis savo tarptautinių įsipareigojimų“, – sakoma JAV, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės pareiškime.
„Branduoliniai ginklai, kol jie egzistuoja, turėtų tarnauti gynybos tikslais, atgrasyti agresiją ir užkirsti kelią karui. Mes smerkiame tuos, kas panaudotų ar grasintų panaudoti branduolinius ginklus dėl karinės prievartos, bauginimo ir šantažo“, – sakoma jame.
Šis pareiškimas paskelbtas JT būstinėje Niujorke prasidėjus 1970 metais įsigaliojusios Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (NPT), kuria siekiama užkirsti kelią branduolinių ginklų plitimui, 10-ajai peržiūros konferencijai.
Šiuo metu taip pat didėja susirūpinimas dėl branduolinių technologijų plitimo, ypač Irane ir Šiaurės Korėjoje, ir dėl spartaus Kinijos branduolinio arsenalo didinimo.
Nors penkios svarbiausios branduolinės galybės yra tarp 191 valstybės, dalyvaujančios NPT, šio susitarimo nėra pasirašę Indija, Pakistanas, Izraelis ir Šiaurės Korėja.
„NPT sumažino niokojamo branduolinio karo riziką ir tolesnis šios rizikos mažinimas privalo būti prioritetas visoms NPT valstybėms ir šiai peržiūros konferencijai“, – pareiškė JAV, Prancūzija ir JK.
Pareiškime nurodoma, kad Iranui, šiuo metu dalyvaujančiam derybose dėl jo branduolinės veiklos apribojimo, negalima pasigaminti branduolinio ginklo, o Šiaurės Korėja raginama sustabdyti savo branduolinius bandymus ir su branduoliniais pajėgumais susijusius raketų paleidimus.
Atskirame pareiškime JAV prezidentas Joe Bidenas paragino Rusiją ir Kiniją įsitraukti į derybas dėl branduolinių ginklų kontrolės.
JAV lyderio teigimu, ypač Maskva turi pareigą po invazijos į Ukrainą pademonstruoti atsakingumą.
Savo pareiškime JAV prezidentas pakartojo, kad jo administracija yra pasirengusi „sparčiai derėtis“ dėl susitarimo, turinčio pakeisti 2026 metais pasibaigsiančią naująją Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartį dėl Vašingtono ir Maskvos turimų tarpžemyninių branduolinių pajėgų apribojimo.
„Rusija turėtų pademonstruoti, kad yra pasirengusi atnaujinti darbą dėl branduolinių ginklų kontrolės, – sakė J. Bidenas. – Tačiau deryboms reikia norinčio, sąžiningai veikiančio partnerio, o Rusijos brutali ir neišprovokuota agresija Ukrainoje sudaužė taiką Europoje ir yra išpuolis prieš pagrindinius tarptautinės tvarkos principus.“
Kalbėdamas apie Kiniją, didinančią savo daug mažesnį branduolinį arsenalą, J. Bidenas sakė, kad ši komunistinė valstybė kaip nuolatinė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė yra įpareigota „dalyvauti derybose, sumažinsiančiose apsiskaičiavimo riziką ir spręsiančioje destabilizuojamą karinę dinamiką“.
„Priešintis realiam įsipareigojimui dėl ginklų kontrolės ir branduolinių [ginklų] neplatinimo nenaudinga nė vienai iš mūsų šalių, kaip ir pasauliui“, – pabrėžė JAV prezidentas.
Anot J. Bideno, branduolinės supergalios, ypač Rusija ir JAV, turi nustatyti toną užtikrindamos svarbios Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (NPT), kuria siekiama užkirsti kelią branduolinių ginklų technologijų plitimui pasaulyje, gyvybingumą.
„NPT klestėjimas visuomet priklausė nuo prasmingų, abipusių Jungtinių Valstijų ir Rusijos Federacijos ginklų limitų. Net Šaltojo karo įkarštyje Jungtinės Valstijos ir Sovietų Sąjunga sugebėjo dirbti drauge palaikydamos mūsų bendrą atsakomybę užtikrinti strateginį stabilumą“, – sakė J. Bidenas.
„Pasaulis gali būti tikras, kad mano administracija toliau rems NPT ir sieks stiprinti neplatinimo architektūrą, visur saugančią žmones“, – pabrėžė jis.
20:55 | V. Putinas: branduolinio karo niekas nelaimėtų
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį sakė, kad branduoliniame kare laimėtojų negali būti ir kad toks karas niekada neturi būti pradėtas.
Pareiškimą jis padarė Jungtinėse Tautose prasidėjus 1970 metais įsigaliojusios Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (NPT), kuria siekiama užkirsti kelią branduolinių ginklų plitimui, 10-ajai peržiūros konferencijai.
Kreipdamasis į konferenciją V. Putinas tvirtino, kad Rusija lieka ištikima sutarties „raidei ir dvasiai“.
„Branduoliniame kare negali būti nugalėtojų, ir jis niekada neturi būti sukeltas“, – sakė Rusijos lyderis.
Rusijos ir Vakarų ryšiai trūkinėja nuo vasario 24-osios, kai V. Putinas pasiuntė savo kariuomenę į provakarietišką Ukrainą.
Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė pirmadienį priekaištavo Rusijai dėl „neatsakingų ir pavojingų“ kalbų apie galimą branduolinių ginklų dislokavimą.
Nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios V. Putinas skelbia menkai užmaskuotus grasinimus apie pasirengimą dislokuoti rusų taktinius branduolinius ginklus. Pagal Rusijos karinę doktriną tokie ginklai gali būti panaudoti siekiant priversti priešininką atsitraukti.
Rusijos valstybinė propaganda taip pat kalba apie branduolinių ginklų panaudojimą per šį konfliktą.
Kaip gegužės mėnesį įspėjo rusų redaktorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Dmitrijus Muratovas, Kremliaus „propagandos kariai“ siekia, kad branduolinių ginklų panaudojimas būtų priimtinesnis Rusijos visuomenei.
20:19 | 16 laivų laukia, kada galės palikti jūrų uostus
Odesos regione esančiuose jūrų uostuose yra prisišvartavę 16 laivų, kuriuose yra prikrauta ukrainietiškų grūdų, rašo NEXTA.
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyrylo Tymošenka teigė, kad šie laivai laukia, kada galės išgabenti grūdus iš jūrų uosto.
Pasak jo, laivai yra įstrigę jūrų uoste nuo karo Ukrainoje pradžios.
Another 16 ships with Ukrainian grain are in the ports of the #Odesa region, they are waiting for shipment, said Deputy Head of the President's Office Kyrylo Tymoshenko.
According to him, these ships have been blocked in Ukrainian ports since the beginning of the war. pic.twitter.com/cdRAOm9hmFREKLAMA— NEXTA (@nexta_tv) August 1, 2022
19:45 | Ukrainoje 203 vaikai dingę be žinios
Remiantis Ukrainos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, didelė dalis vaikų yra dingę karo zonoje, rašo „The Kyiv Independent“.
Priduriama, kad nuo vasario mėnesio, kai prasidėjo karinė invazija, policija užfiksavo 4 242 vaikų dingimo atvejus, o 4 039 iš jų buvo rasti.
19:29 | Ukrainą pasiekė dar daugiau ginkluotės
Ukraina pirmadienį paskelbė gavusi daugiau tikslaus nutaikymo raketų sistemų iš JAV ir Vokietijos, padidinusių ukrainiečių turimą vakarietiškos toliašaudės artilerijos arsenalą, pasak Kyjivo, keičiantį dinamiką mūšio lauke.
Gynybos ministras Oleksijus Reznikovas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad į Ukrainą pristatytos dar keturios amerikietiškos salvinės raketų ugnies sistemos HIMARS ir pirmoji vokiškų sistemų MARS II siunta.
Jis padėkojo vokiečių gynybos ministrei Christine Lambrecht ir pridūrė: „Mūsų artileristų saliutas partneriams vokiečiams!“
Dėl naujausių Vašingtono siuntų O. Reznikovas rašė esąs dėkingas prezidentui Joe Bidenui ir gynybos sekretoriui Lloydui Austinui už Ukrainos kariuomenės stiprinimą.
„Įrodėme, kad sumaniai naudojamės šiuo ginklu. #HIMARS salvių garsas tapo šios vasaros populiariausiu hitu prie fronto linijų!“ – rašė O. Reznikovas.
Vokietijos tiekiamos raketinės salvinės ugnies sistemos MARS II yra trečios po HIMARS ir M270 rūšies modernios raketinės sistemos, skiriamos su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.
Kol kas JAV yra sutikusios pagal didelę Ukrainos pajėgų aprūpinimo programą atsiųsti maždaug 20 sistemų HIMARS.
O. Reznikovas praėjusį mėnesį paprašė Vašingtono atsiųsti daugiau šių sistemų ir sakė, kad Kyjivo pajėgos naudodamosi jomis sunaikino maždaug 30 rusų vadaviečių ir ginklų sandėlių.
Pasak ministro, reikia mažiausiai 100 tokių sistemų, kad būtų galima vykdyti veiksmingą kontrpuolimą prieš Maskvos pajėgas.
Jis taip pat pakartojo raginimą atsiųsti tolimesnio nuotolio šaudmenų, kad būtų galima atkirsti rusų junginius nuo aprūpinimo.
Vašingtonas sakė, kad ukrainiečių kariuomenė puikiai naudoja HIMARS, ir akcentavo šių sistemų poveikį mūšio lauke.
Tačiau J. Bideno administracija kol kas atsisako atsiųsti ilgesnio nuotolio šaudmenų, nuogąstaudama, kad Ukraina galėtų smogti taikiniams Rusijos teritorijoje ir potencialiai paversti karą tiesioginiu susirėmimu su Vakarais.
18:57 | JT vadovas: žmoniją nuo branduolinio susinaikinimo skiria „vos vienas apsiskaičiavimas“
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas pirmadienį perspėjo, kad žmoniją nuo branduolinio susinaikinimo skiria „vos vienas apsiskaičiavimas“, o pasaulis susiduria su tokia grėsme, kokios nebuvo nuo Šaltojo karo laikų.
„Iki šiol mums nepaprastai sekėsi. Tačiau sėkmė nėra strategija. Ji taip pat neapsaugo nuo geopolitinės įtampos, peraugančios į branduolinį konfliktą“, – sakė A. Guterresas, pradėdamas Branduolinio ginklo neplatinimo sutarčiai (NPT) priklausančių šalių konferenciją.
„Šiandien žmoniją nuo branduolinio susinaikinimo skiria tik vienas nesusipratimas, vienas apsiskaičiavimas“, – kalbėjo jis ir paragino valstybes „pastatyti žmoniją ant naujo kelio pasaulio be branduolinių ginklų link“.
A. Guterresas savo pastabas išsakė 1970 metais įsigaliojusios tarptautinės sutarties, kuria siekiama užkirsti kelią branduolinių ginklų plitimui, 10-ojoje peržiūros konferencijoje.
JT būstinėje Niujorke vykstantį susitikimą nuo 2020 metų kelis kartus teko atidėti dėl COVID-19 pandemijos. Ši konferencija truks iki rugpjūčio 26-osios.
A. Guterresas sakė, kad ši konferencija yra „proga sustiprinti“ sutartį ir „pritaikyti ją nerimą keliančiam mus supančiam pasauliui“, paminėdamas Rusijos karą Ukrainoje ir įtampą Korėjos pusiasalyje bei Viduriniuose Rytuose.
„Branduolinių ginklų eliminavimas yra vienintelė garantija, kad jie niekada nebus panaudoti“, – pabrėžė JT generalinis sekretorius ir pranešė, kad jis apsilankys Hirošimoje per vėliau šią savaitę minėsimas 1945-aisiais Jungtinių Valstijų įvykdyto šio Japonijos miesto atominio bombardavimo metines.
„Šiuo metu viso pasaulio arsenaluose laikoma beveik 13 000 branduolinių ginklų. Visa tai vyksta tuo metu, kai didėja branduolinio ginklo platinimo pavojus ir silpsta apsaugos priemonės, užkertančios kelią eskalacijai“, – pridūrė A. Guterresas.
Sausį penkios nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės – Jungtinės Valstijos, Kinija, Rusija, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija – įsipareigojo užkirsti kelią tolesniam branduolinių ginklų platinimui.
2015 metais vykusioje ankstesnėje sutarties peržiūros konferencijoje šalims nepavyko susitarti dėl esminių klausimų.
18:24 | J. Bidenas ragina Rusiją ir Kiniją įsitraukti į derybas dėl branduolinių ginklų kontrolės
JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį paragino Rusiją ir Kiniją įsitraukti į derybas dėl branduolinių ginklų kontrolės ir sakė, kad ypač Maskva turi pareigą po invazijos į Ukrainą pademonstruoti atsakingumą.
Savo pareiškime JAV lyderis pakartojo, kad jo administracija yra pasirengusi „sparčiai derėtis“ dėl susitarimo, turinčio pakeisti 2026 metais pasibaigsiančią naująją Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartį dėl Vašingtono ir Maskvos turimų tarpžemyninių branduolinių pajėgų apribojimo.
„Rusija turėtų pademonstruoti, kad yra pasirengusi atnaujinti darbą dėl branduolinių ginklų kontrolės, – sakė J. Bidenas. – Tačiau deryboms reikia norinčio, sąžiningai veikiančio partnerio, o Rusijos brutali ir neišprovokuota agresija Ukrainoje sudaužė taiką Europoje ir yra išpuolis prieš pagrindinius tarptautinės tvarkos principus.“
Kalbėdamas apie Kiniją, didinančią savo daug mažesnį branduolinį arsenalą, J. Bidenas sakė, kad ši komunistinė valstybė kaip nuolatinė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė yra įpareigota „dalyvauti derybose, sumažinsiančiose apsiskaičiavimo riziką ir spręsiančioje destabilizuojamą karinę dinamiką“.
„Priešintis realiam įsipareigojimui dėl ginklų kontrolės ir branduolinių [ginklų] neplatinimo nenaudinga nė vienai iš mūsų šalių, kaip ir pasauliui“, – pabrėžė JAV prezidentas.
Anot J. Bideno, branduolinės supergalios, ypač Rusija ir JAV, turi nustatyti toną užtikrindamos svarbios Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (NPT), kuria siekiama užkirsti kelią branduolinių ginklų technologijų plitimui pasaulyje, gyvybingumą.
„NPT klestėjimas visuomet priklausė nuo prasmingų, abipusių Jungtinių Valstijų ir Rusijos Federacijos ginklų limitų. Net Šaltojo karo įkarštyje Jungtinės Valstijos ir Sovietų Sąjunga sugebėjo dirbti drauge palaikydamos mūsų bendrą atsakomybę užtikrinti strateginį stabilumą“, – sakė J. Bidenas.
„Pasaulis gali būti tikras, kad mano administracija toliau rems NPT ir sieks stiprinti neplatinimo architektūrą, visur saugančią žmones“, – pabrėžė jis.
17:46 | Rusija dislokuoja pajėgas pietiniame šalies flange
Ukrainos kariuomenė praneša, kad rusų okupantai dislokuoja daugiau karių pietiniame šalies flange, o pajėgos atkeliauja iš Donbaso regiono, rašo CNN.
Gynybos pajėgų atstovė spaudai Natalija Humeniuk paaiškino, kad pietinė Ukrainos dalis vis dar yra Maskvos vienas iš pagrindinių tikslų.
„Yra gaunama informacijos apie tai, kad [rusų kariuomenės] pastiprinimas atkeliauja iš Krymo pusiasalio, yra duomenų apie perdislokavimą iš rytinių teritorijoų.
Viską apibendrinus, mes manome, kad jie [rusų okupantai] bando perkelti savo kariuomenę ir nubrėžti teritorijas, kurios bus svarbios ateityje. Manome, kad pietinė Ukrainos dalis bus [okupantų] prioritetas“, – teigė ji.
Ukrainos žvalgybinė informacija taip pat atskleidžia, kad kai kurios rusų karinės pajėgos atkeliauja iš Donecko regiono.
„Prieš dvi savaites rusai išvedė taktines desantininkų grupes ir kariškius dislokavo okupuotame Chersono regione“, – sakoma pranešime.
17:15 | Retas atvejis šiais laikais: Egiptas sutiko nutraukti nenaudingą Ukrainai sutartį ir pasirašyti naują
Ukrainos prekybos ir pramonės rūmai paneigė anksčiau skelbtą informaciją, kad Egiptas tariamai nutraukė grūdų tiekimo sutartį ir pasirinko vietoje ukrainiečių rusišką produkciją.
Pažymima, kad informacija apie tariamą Egipto norą nutraukti sutartį yra melaginga. Rūmų atstovo Mychailo Neprano teigimu, kontraktas iš tiesų buvo nutrauktas, tačiau su tikslu pasirašyti iš naujo, taip padedant Ukrainai išvengti sutarties nevykdymo bausmių.
„Iš tiesų tai kontraktas buvo pasirašytas (pakartotinai, – red. past.). Taip, Ukraina dėl uostų blokados negalėjo įgyvendinti jo laiku. Išėjo taip, kad sutartyje nebuvo numatyta force majeure (liet. nenugalima jėga).
Todėl jie ėmėsi gana civilizuoto teisėje sprendimo – nutraukti tą kontraktą, kurio neįmanoma įgyvendinti, ir sudaryti naują, pagal kurį bus ir toliau vykdomi pirkimai“, – UNIAN cituojamas M. Nepranas.
Jis pridūrė, kad ir Ukrainos pasiuntinys Egipte Mykola Nagornyj užtikrino, kad Egiptas jokiais būdais neatsisako bendradarbiavimo su Ukraina, kad jie suvokia uostų blokavimo situaciją, ir ateityje yra pasirengę bendradarbiauti įsigyjant ukrainiečių grūdus.
„Mūsų prekiautojai grūdais man pasakė, kad jie netgi džiaugiasi dėl tokios baigties, nes pasirašant praėjusių metų gruodį sutartį kaina siekė 249-250 dolerių už toną. Dabar kaina išaugo beveik dvigubai. Tai yra, ekonominiu požiūriu tai mums netgi į naudą išėjo, juk kontraktas bus sudarytas pagal kitą kainą. Visi rėkė, kad čia išdavystė, o čia pergalė“, – pareiškė ukrainiečių atstovas.
16:58 | Ukraina gavo 4 HIMARS raketų sistemas
Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pirmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ išreiškė dėkingumą JAV sąjungininkams už perduotas HIMARS rektų sistemas.
Teigiama, kad Ukrainos kariuomenei buvo perduotos 4 šio tipo raketų sistemos.
Šis O. Reznikovo pranešimas pasirodė po to, kai Maskva pareiškė, kad neva pirmadienį buvo sunaikintos 2 HIMARS raketų sistemos.
16:39 | Ukraina skelbia atkovojusi per 40 gyvenviečių svarbioje Chersono srityje
Kontrpuolimą vykdančios Ukrainos pajėgos atkovojo per 40 gyvenviečių pietinėje Chersono srityje, pirmadienį paskelbė šios svarbios srities administracijos vadovas Dmytro Butrijus.
Rusai pirmosiomis invazijos į Ukrainą dienomis užėmė beveik visą ekonomiškai ir strategiškai svarbaus Chersono regiono, besiribojančio su aneksuotu Krymo pusiasaliu, teritoriją.
Tačiau pastarosiomis savaitėmis ukrainiečių kariuomenė, gavusi iš Vakarų toliašaudės artilerijos, bando šioje srityje vykdyti kontrpuolimą.
Kyjivo pajėgos rengia smūgius rusų kariuomenės sandėliams ir pozicijoms už fronto linijos, taip pat smogė tiltams – svarbiems Maskvos pajėgų Chersono mieste aprūpinimo keliams.
„Šiandien Chersono srityje panaikinta 46 gyvenviečių okupacija“, – nacionalinei televizijai sakė D. Butrijus.
Jis pranešė, kad dauguma atkovotų kaimų yra šiaurinėje srities dalyje, bet išvaduota gyvenviečių ir pietinėje dalyje, netoli Juodosios jūros ir smarkiai bombarduojamos Mykolajivo srities.
Anot pareigūno, kai kurie atkovoti kaimai „90-ia proc. sunaikinti ir šiandien vis dar nuolat apšaudomi“.
D. Butrijus nurodė, kad humanitarinė padėtis srityje „kritinė“, ir pakartojo valdžios raginimą ten dar esantiems žmonėms „evakuotis į saugesnius regionus“.
Praėjusį mėnesį vienas ukrainiečių pareigūnas žadėjo, kad Chersono sritį Kyjivo pajėgos atkovos iki rugsėjo.
15:53 | Sėkminga Ukrainos jūrų pėstininkų operacija: paimti į nelaisvę 11 rusų karių, įskaitant ir aukštesnio rango karininką
Ukrainos jūrų pėstininkai Chersone sėkmingai įvykdė kontrišpuolį, kurio metu buvo paimti į nelaisvę 11 rusų karių, įskaitant neįvardintą karininką.
„Per praėjusią parą Ukrainos karinių jūrų pajėgų jūrų pėstininkai mūšyje paėmė į nelaisvę 11 rusų okupantų“, – skelbiama Ukrainos kariuomenės „Facebook“ paskyroje.
Kontrpuolimo metu į nelaisvę pateko vienas rusų pajėgų karininkas, vienas praporščikas ir devyni taip vadinamosios „Donecko liaudies respublikos“ kariai.
15:27 | Rusai neiškentė: pradėjo viešai vogti Holivudo filmus
Vietinės produkcijos nežiūrintiems rusams pasiūlytas „kinoproduktas“ – iš pradžių parodo holivudinį, o tada, jei kas dar lieka salėje, rodomas rusiškas filmas. Vogti Vakarų kino produkciją – iš esmės vienintelė Rusijos kino teatrų, norinčių išlaikyti žiūrovus salėse išeitis.
Pakeisti kuo holivudinės produkcijos neturintys Rusijos kino teatrai ėmėsi rodyti ją be savininkų leidimo. Kremliui pradėjus karą Ukrainoje iš Rusijos pasitraukė visi didieji Vakarų kino industrijos kūrėjai ir taip paliko vietos kino teatrus be žiūrovų.
Nuo rugpjūčio 1-osios Rusijos kino teatrų tinklai „Cinema park“ ir „Formula kino“ pradėjo rodyti holivudinius filmus be teisių turėtojų leidimo. Rusų žiūrovui buvo pasiūlyta nauja paslauga – „kinoproduktas“. Šiuo metu pažiūrėti galima naujausią filmą „Minions: Griuvitation“, rašoma „Vedomosti“.
„Kinoprodukt“ apima sujungtus seansus, kur iš pradžių žiūrovams parodomas holivudinis filmas – „nemokamas aptarnavimas prieš seansą“, o tuomet įjungiamas rusiškas filmas. Tokiu būdu „Minionus“ galima pažiūrėti prieš rusų animacinį filmą „Koščejus. Pradžia“, – cituojama kino teatrų tinklo direktorius Aleksejus Vasiasinas.
Pagal dabar galiojančius Rusijoje įstatymus šalies kino teatrai nelegaliai rodyti užsienio produkcijos negali. Dėl to buvo susidurta su sunkumais surenkant žiūrovų sales. Pasirodo, kad Rusijos ar sankcijų nepaskelbusių šalių kinas pačių rusų nelabai domina. Paskaičiuota, kad per 5 karo Ukrainoje mėnesius Rusijoje užsidarė iki 10 proc. kino teatrų. Kino teatrų asociacija perspėjo, kad situacijai nesikeičiant, jau rudenį laukia masinis kino teatrų uždarymas.
„Vedemosti“ paklaustas, iš kur buvo gautas naujausias „Minionų“ filmas rodymui kino teatruose A. Vasiasinas komentuoti atsisakė.
14:52 | Ukraina sulaukė vokiečių raketų paleidimo sistemų MARS-II
Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznivkos paskelbė, kad šalį jau pasiekė vokiečių salvinės ugnies sistemos MARS-II.
MARS-II yra tolimojo nuotolio salvinių raketų paleidimo sistemos, galinčios naikinti taikinius už 70 kilometrų.
13:59 | Ukrainos žvalgyba įspėja apie tolesnius Rusijos žingsnius
Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato viršininko pavaduotojas Vadimas Skibickis interviu „The Guardian“ tvirtino, kad, jei Rusija laimėtų mūšius Pietų ir Rytų Ukrainoje, ji tęstų naujus puolimus, kad užimtų daugiau Ukrainos teritorijų, naudodama dalinius, kuriuos dabar kuria Rusijoje.
„Dabar jie kuria atsargos karių šaulių batalionus kiekvienoje Rusijos karinėje apygardoje ir trečią armijos korpusą Vakarų karinėje apygardoje“, – tvirtino V. Skibickis, skelbia UNIAN.
Jis pažymėjo, kad naujojo korpuso mokymai ir aprūpinimas prasidėjo tiesiogiai prižiūrint Rusijos gynybos ministrui Sergejui Šoigu ir jo pavaduotojui. Pasak V. Skibickio, kur Rusija panaudos naująjį korpusą, priklausys nuo to, kaip klostysis kautynės Ukrainos pietuose ir rytuose.
Jis perspėjo, kad vienas iš Rusijos kariuomenės „privalumų“ yra jos gebėjimas greitai perkelti kariuomenę ir techniką. Jis sakė, kad Rusija tai praktikavo per karines pratybas prieš karą, ir atkreipė dėmesį į tai, kaip kovo mėnesį Rusijos kariai pasitraukė iš Šiaurės Ukrainos ir po dviejų savaičių vėl pasirodė Donbase.
„Žinome, kad jie gali grįžti į Baltarusiją po dviejų ar trijų savaičių, jei prireiks“, – pridūrė V. Skibickis.
Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
13:34 | Rusai į nelaisvę paimtus ukrainiečius galėjo nužudyti prieš susprogdindami Olenivkos koloniją – tyrimas
Ištyrinėję palydovų nuotraukas, nepriklausomi tyrėjai nustatė, kad Rusijos pajėgos kapus į nelaisvę paimtiems ukrainiečiams kariams buvo parengę likus bent dviem dienoms iki buvo susprogdintas Olenivkos kalėjimas, kur ir buvo laikomi karo belaisviai. Be to, neatmetama galimybę, kad belaisviai galėjo būti nužudyti dar iki sprogimo.
Praėjusią savaitę buvo susprogdintas prorusiškų separatistų kontroliuojamos Donecko srities dalyje Rytų Ukrainoje esantis Olenivkos kalėjimas. Ten rusai laikė iš Mariupolio atgabentus „Azovstal“ gamyklos gynėjus, Ukrainos karius. Rusų teigimu, per sprogimą žuvo 50 žmonių ir dar bent 73 buvo sužeisti.
Nepriklausomi OSINT mokslininkai atliko savo palydovinių vaizdų, kuriuose matyti Olenivkos teritorija, analizę. OSINT tyrinėtojas Aleksandras Oliveris, remdamasis „Bellingcat“ įkūrėjo išanalizuotu vaizdo įrašu, palydovo nuotraukose pastebėjo šviežius kapus, iškastus, greičiausiai prieš sprogimą, netoli šiaurinės kolonijos sienos, skelbia UNIAN.
Anksčiau filmuota medžiaga rodo, kad karo belaisviai buvo apgyvendinti pagrindiniame kameros bloke toliau nuo sugriuvusio pastato.
Pasak „Bellingcat“ įkūrėjo Elioto Higginso, kapai buvo iškasti likus savaitei iki sprogimo. Tuo metu A. Oliveris rašo, kad kapai galėjo būti paruošti likus dviem dienoms iki sprogimo.
„Jei tai yra kapai, tai dar vienas įrodymas, kad tai buvo iš anksto suplanuotas Rusijos karo nusikaltimas“, – rašė Oliveris.
Jis pripažino, kad belaisvių stovyklose gali būti iškastų kapų, tačiau šis konkretus atvejis byloja apie tikruosius okupantų ketinimus įvykdyti egzekuciją kovotojams.
„Galimų kapų skaičius, kuris atrodo šviežias šiose nuotraukose, ir karo nusikaltimų mastai, atrodo, yra daugiau nei atsitiktinumas. Manau, karo belaisviai galėjo būti nužudyti prieš sprogimą, kuris vėliau buvo panaudotas kaip priedanga apkaltinti Ukrainą“, – pridūrė A. Oliveris.
13:22 | ES ragina Rusiją visiškai vykdyti susitarimą dėl grūdų eksporto
Europos Sąjunga pirmadienį pasveikino pirmo grūdų krovinio išplukdymą iš Ukrainos kaip „pirmąjį žingsnį“ stengiantis įveikti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, paaštrintą Rusijos įsiveržimo į kaimyninę šalį.
Tačiau ES atstovas Peteris Stano sakė, kad Briuselis tikisi, jog bus „vykdoma visa sutartis ir bus atnaujintas Ukrainos eksportas klientams visame pasaulyje“.
13:12 | Sparčiai ginkluojamas Baltarusijos pasienis – Ukraina praneša apie ten dislokuotas naujas kovos sistemas
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad Baltarusija pasienyje su Ukraina, Voluinės srityje, dislokavo elektroninės kovos sistemas.
„Voluinės ir Polesės kryptimis, teritorijose, besiribojančiose su Ukraina, Baltarusijos Respublikos ginkluotosios pajėgos papildomai dislokuoja elektronines kovos sistemas“, – rašoma generalinio štabo suvestinėje, skelbia UNIAN.
12:38 | 300 žmonių tebelaikomi dingusiais
Apie 300 žmonių laikomi dingusiais be žinios dėl karo veiksmų Kyjivo srityje, o 216 jau aptiktų kūnų tapatybės dar nenustatytos. Tai pranešė Kyjivo srities policijos departamento vadovas Andrijus Niebytovas, praneša „Ukrinform“.
„Buvo paimti DNR mėginiai. Tikiuosi, kad bendradarbiavimo su artimaisiais dėka galėsime atpažinti šiuos kūnus“, – sakė vyriausiasis policininkas.
A. Niebytovas pridūrė, kad dokumentuodama rusų įvykdytus karo nusikaltimus Kyjivo srityje, policija išsiaiškino, kad Baltarusijoje šiuo metu yra sulaikyta daug vietos gyventojų.
12:07 | Ukraina bando atsikovoti teritorijas pietuose, sukaustydama Rusijos pajėgas
Nors Maskvos karo mašina pamažu stumiasi į priekį Ukrainos rytuose, mėgindama įvykdyti Kremliaus uždavinį perimti kontrolę visame šiame išvystytos pramonės regione, Kyjivo pajėgos intensyvina atakas, stengdamosi susigrąžinti Rusijos okupuotas teritorijas šalies pietuose.
Ukrainiečiai, naudodami iš JAV gautas salvinės raketų ugnies sistemas, pietuose smogė tiltams ir karinei infrastruktūrai, priversdami Rusiją perkelti dalį pajėgų iš rytinio Donbaso regiono, kad būtų atremta nauja grėsmė.
Karui Ukrainoje tęsiantis jau šeštą mėnesį ateinančios savaitės gali tapti lemiamos.
Didžioji dalis Rusijos ir Ukrainos karinių išteklių tebėra sutelkta Donbase – pramonės regione, kuriame esama daug kasyklų ir fabrikų, bet abi konflikto šalys viliasi pasiekti pažangą kituose frontuose.
Ukraina pažadėjo išstumti rusus iš teritorijos, užimtos invazijos pradžioje, įskaitant pietinę Chersono sritį ir dalį Zaporižios srities. Tuo metu Maskva tikino išlaikysianti okupuotas Ukrainos teritorijas ir užimsianti naujų.
11:36 | Kyjivas: atnaujinamas ukrainietiškų grūdų gabenimas jūra neša „palengvėjimą pasauliui“
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pirmadienį pareiškė, kad pirmojo grūdų prikrauto laivo išplaukimas iš Odesos uosto nuo Rusijos invazijos pradžios neša „palengvėjimą pasauliui“.
„Palengvėjimo diena pasauliui, ypač mūsų draugams Viduriniuose Rytuose, Azijoje ir Afrikoje, kai pirmieji ukrainietiški grūdai iškeliauja iš Odesos po mėnesius trukusios Rusijos blokados. Ukraina visada buvo patikima partnerė ir tokia liks, jeigu Rusija vykdys savąją susitarimo dalį“, – per „Twitter“ parašė D. Kuleba.
Anksčiau pirmadienį Turkijos gynybos ministerija pranešė, kad iš Ukrainos pietinio Odesos uosto išplaukė pirmasis laivas, prikrautas Kyjivo eksportuojamų grūdų, įgyvendinant sutartį, sudarytą siekiant sumažinti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, paaštrintą Rusijos invazijos į kaimyninę šalį.
11:02 | Suskaičiavo Rusijos nuostolius kare: netektys – 3,5 karto didesnės nei ukrainiečių
Rusija nuo invazijos į Ukrainą pradžios prarado mažiausiai 5020 karinės įrangos vienetų, praneša analitinis projektas „Oryx“, kuris informaciją apie šalių karinius nuostolius karo metu renka tik pagal vizualiai patvirtintus duomenis.
„Oryx“ skaičiavimais, Rusijos karinis nuostolis siekia 5020 technikos vienetų, iš kurių 3202 buvo sunaikinti, 103 sugadinti, 323 palikti Ukrainoje ir 1392 perimti pačių ukrainiečių.
Rusijos Federacija prarado 916 tankų (iš jų 556 buvo sunaikinti, 277 paimti į nelaisvę), 507 šarvuočius (334 sunaikinti, 132 paimti į nelaisvę) ir 987 pėstininkų kovos mašinas (644 sunaikintos, 254 paimti į nelaisvę).
Analitikai skaičiuoja, kad Ukrainos nuostoliai siekia 1388 technikos vienetus, įskaitant 232 tankus (110 sunaikinti, 108 paimti į nelaisvę), 116 šarvuočių (56 sunaikinti, 57 paimti į nelaisvę) ir 173 pėstininkų kovos mašinas (101 sunaikinta, 58 paimta į nelaisvę).
10:27 | Rusijos pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 41 030 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 223 lėktuvus, 190 sraigtasparnių, 1768 tankus, 4011 šarvuočių, 932 artilerijos pabūklus, 259 raketų sistemas, 15 laivų, 2912 mašinų, 736 bepiločius orlaivius, 117 priešraketinės gynybos sistemų, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 82 specialiosios įrangos vienetus bei 174 sparnuotąsias raketas.
09:50 | Turkija: iš Odesos išplaukė pirmasis Ukrainos eksportuojamų grūdų prikrautas laivas
Turkijos gynybos ministerija pranešė, kad pirmadienį iš Ukrainos pietinio uosto išplaukė pirmasis laivas, prikrautas Kyjivo eksportuojamų grūdų, įgyvendinant sutartį, sudarytą siekiant sumažinti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, paaštrintą Rusijos invazijos į kaimyninę šalį.
„Laivas „Razoni“ išplaukį iš Odesos į Tripolį Libane. Rugpjūčio 2-ąją jo laukiama Stambule. Paskui jis tęs kelionę, kai bus patikrintas Stambule“, – sakoma ministerijos pranešime.
Ukraina nurodė, kad su Siera Leonės vėliava plaukiojantis 1996 metai pastatytas 186 metrų ilgio laivas gabena 26 tūkst. tonų kukurūzų.
09:33 | Rusija perdislokuoja savo karius
JAV Karo studijų institutas naujausioje savo analizėje teigia, kad Rusijos pajėgos greičiausiai kuria sąlygas puolimui į vakarus nuo Charkivo srities arba Charkivo link. Analizėje rašoma, kad Rusijos kariai keletą mėnesių užėmė pozicijas Balaklijos ir Didžiosios Komyšuvachos teritorijose ir gali panaudoti šias dvi sritis kaip trampliną puolimo operacijai.
Taip pat Rusai gali panaudoti savo pozicijas Balaklijos srityje, kad atnaujintų Charkivo puolimą iš pietryčių. Tiesa, analitikų teigimu, labai mažai tikėtina, kad Rusijos pajėgos užims Charkivo sritį ar Charkivą, atsižvelgiant į Rusijos veržimosi Donbase tempą ir pajėgų generavimo bei logistikos problemas.
Rusija ir toliau tęsia taktinių grupių puolimo taktiką Bachmuto ašies kryptimis, į šiaurės rytus nuo Donecko. UNIAN cituojama britų kariuomenės ataskaita, kurioje tvirtinama, kad rusų pajėgų progresas yra „lėtas“.
Britai dar sykį patvirtino, kad Vakarų ginkluotės atsiradimas fronte privertė rusus keisti puolimo Donbase operacijos planus ir yra priversti stiprinti savo dalinius Ukrainos pietuose.
„Ukrainos valdžia praėjusią savaitę skelbė, kad Rusija, tikėtina, perdislokuoja didelę dalį savo pajėgų iš šiaurinės Donbaso dalies į Ukrainos pietus. Rusija, tikėtina, koreguoja savo puolimo Donbase planą po to, kai nesugebėjo pasiekti operatyvinio proveržio pagal planą, kurio laikėsi nuo balandžio. Dabar, panašu, frontas Zaporižioje buvo įvardintas kaip pažeidžiama fronto vieta, kurią reikia stiprinti“, – teigiama pranešime.
08:58 | Nesiliauja išpuoliai Ukrainos pietuose – naktį stipriai apšaudytas Mykolajivas
Rusijos karinės pajėgos nesiliauja atakuoti pietinio Ukrainos miesto Mykolajivo. Rugpjūčio pirmosios naktį miesto valdžia vėl pranešė apie oro antskrydį.
„Mykolajivas vėl puolamas. Įvairiose miesto vietose griaudėjo galingi sprogimai“, – „Telegram“ praneša Mykolajivo meras Oleksandras Senkevičius.
Meras kreipėsi į Mykolajivo gyventojus ragindamas iki oro pavojaus sirenų pabaigos laikytis atokiau nuo langų ir paisyti saugumo taisyklių.
Liepos 31-osios naktį apie 1 val. ir 5 val. ryto Rusijos karinės pajėgos apšaudė Mykolajivą. Išpuolio metu žuvo vienas turtingiausių šalies gyventojų Oleksijus Vadaturskis ir jo žmona Raisa, pranešė pareigūnai.
#Russian occupiers shelled #Mykolaiv last night. pic.twitter.com/ZYMMEzk7sg
— NEXTA (@nexta_tv) August 1, 2022
08:20 | Turkija: iš Odesos išplauks pirmasis Ukrainos eksportuojamų grūdų prikrautas laivas
Pirmasis laivas, prikrautas Ukrainos eksportuojamų grūdų, išplauks iš Odesos uosto pirmadienį 8 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, pranešė Turkijos gynybos ministerija.
„Prekinis laivas „Razoni“, plaukiojantis su Siera Leonės vėliava ir prikrautas kukurūzų, 8 val. 30 min. išplauks iš Odesos uosto į Libaną“, – sakoma gynybos pranešime.
Ministerija nurodė, kad kitos laivų vilkstinės taip pat pradės plaukioti jūrų „koridoriais, nes procedūros yra užbaigtos“.
07:51 | Rusai formuoja naujus „savanorių“ dalinius
Rusijos karinės pajėgos aktyviai formuoja „savanorių“ dalinius karui prieš Ukrainą, naujausioje savo analizėje skelbia JAV Karo studijų institutas. Divizijų formavimas vyksta Sankt Peterburge ir Leningrado srityje.
Leningrado srityje formuojami du artilerijos batalionai „Nevskis“ ir „Ladoga“, vietos valdžia paskelbė papildomą socialinę paramą sutartį pasirašiusiems „šauktiniams“. „Savanoriams“ siūloma vienkartinė 200 000 rublių išmoka ir socialinės pašalpos.
Be to, Lugoje, netoli nuo Sankt Peterburgo, rusai formuoja „Sankt Peterburgo“ batalioną.
Anot analitikų, „savanorių“ dalinių formavimo tikslas – papildyti rusų rezervus karui prieš Ukrainą be bendros mobilizacijos Rusijos Federacijoje.
07:23 | Sėkmingos ukrainiečių atakos pietuose
Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“ praneša, kad Chersono srityje Ukrainos aviacija surengė du smūgius į priešo tvirtoves Oleksandrivkos ir Blagodatnojės srityse, o raketų ir artilerijos daliniai atakavo elektroninio karo stotis Biliajevkos srityje.
„Taip pat gavome patvirtinimą, kad Brilyvkos geležinkelio stoties rajone pataikyta į ešeloną su [rusų] karine technika, amunicija ir kariais. Nuostoliai tikrinami“, – „Facebook“ skelbia OV „Pietūs“, rašo UNIAN.
Šiuo metu patvirtinti rusų nuostoliai – 52 nukauti kariai, 4 tankai, 2 savaeigės artilerijos ir minosvaidžių įrenginiai „Nona-S“, savaeigė artilerija, 8 vienetai šarvuočių ir automobilių, taip pat dar 4 amunicijos sandėliai Berislavskio ir Baštanskio rajonuose.
Be to, kariškiai pranešė, kad Juodojoje jūroje rusų pajėgas sudaro 18 karo laivų ir valčių, kurie manevruoja Krymo pakrante Novorosijsko kryptimi. Tuo pačiu metu 5 laivai ir povandeninis laivas yra aprūpinti „Kalibr“ tipo raketomis ir yra pasirengę raketų smūgiams. Be to, budi dar 5 rusų desantiniai laivai.
„Raketų smūgių ir padidėjusio raketų bei artilerijos apšaudymo grėsmės, deja, išlieka aktualios“, – pažymėjo OV „Pietūs“.
The #Ukrainian Armed Forces have destroyed a #Russian ammunition base in #Skadovsk, #Kherson region, reports the AFU Strategic Communications Centre. pic.twitter.com/9h8LYBVM7K
— NEXTA (@nexta_tv) August 1, 2022
06:42 | Zelenskis: Rusijos atakos nelieka be atsako
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naujausioje savo naktinėje kalboje pareiškė, kad nė vienas Rusijos raketų smūgis į Ukrainą nelieka be atsako.
„Šią dieną įvyko vienas žiauriausių išpuolių prieš Nikolajevą ir regioną per visą plataus masto karą – dešimtys raketų ir sprogimų... Rusijos išpuolis nusinešė Oleksijus Vadaturskio, vieno iš didžiausios Ukrainos žemės ūkio bendrovės „Nibulon“ įkūrėjo, Ukrainos didvyrio, ir jo žmonos Raisos gyvybes.
Nė vienas Rusijos smūgis nelieka be mūsų kariškių ir žvalgybos pareigūnų atsako. Ukrainos ginkluotosios pajėgos pasiruošusios reaguoti į bet kokią naują okupantų veiklą“, – patikino Ukrainos lyderis.
06:14 | Per parą Sumų sritis sulaukė bent 90 smūgių
Per pastarąją parą Rusijos pajėgos septynis kartus apšaudė Sumų regioną, pranešė Sumų srities karinės administracijos pirmininkas Dmytro Žyvyckis.
Dėl priešo apšaudymo Belopolio bendruomenėje užsiliepsnojo laukas, buvo sunaikinti 25 hektarai kviečių. Belopolskio bendruomenėje buvo apšaudomi vieno iš kaimų pakraščiai, rusai tris kartus šaudė iš artilerijos ir minosvaidžių. Atskrido mažiausiai 24 sviediniai. Apniokoti du civiliai automobiliai, apgadinta ūkio teritorija.
Vidurio Budskajos bendruomenė apšaudyta iš minosvaidžių ir artilerijos. Krasnopolio bendruomenė taip pat apšaudyta iš artilerijos. Įvairiose bendruomenės teritorijos vietose per valandą įvyko trys apšaudymai.
Pastebima, kad vos per dieną sulaukta apie 90 smūgių iš įvairių rūšių ginklų.
Svarbiausi savaitgalio įvykiai
► Rusijos pajėgoms sekmadienį apšaudžius Ukrainos pietinį Mykolajivo miestą žuvo vienas turtingiausių šalies gyventojų Oleksijus Vadaturskis ir jo žmona Raisa, pranešė pareigūnai.
► Per dronų ataką prieš Rusijos karinį jūrų laivyną okupuoto Krymo Sevastopolio mieste sekmadienį buvo sužeisti penki žmonės, pranešė Maskvos primestas gubernatorius Michailas Razvožajevas, apkaltinęs dėl jos ukrainiečius. Ukraina tai neigia ir vadina rusų pranešimą provokacija.
► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį paragino civilius gyventojus evakuotis iš Donecko srities, kur vyksta įnirtingi susirėmimai su Rusijos pajėgomis.
► Ukrainos pareigūnai šeštadienį pasmerkė Rusijos ambasados Jungtinėje Karalystėje raginimą įvykdyti „žeminamą“ egzekuciją į nelaisvę paimtiems ukrainiečių pulko „Azov“ kariams.
► Rusijos pajėgos surengė naujų smūgių Ukrainos miestuose ir gyvenvietėse palei ilgą fronto liniją, per kuriuos šalies pietuose žuvo mažiausiai vienas žmogus ir buvo subombarduota mokykla Charkive, šeštadienį pranešė pareigūnai.
► Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ šeštadienį sustabdė gamtinių dujų tiekimą Latvijai, tvyrant didelei įtampai tarp Maskvos ir Vakarų šalių dėl karo Ukrainoje ir Rusijai paskelbtų griežtų Europos ir JAV sankcijų.
► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad vieno kalėjimo apšaudymas prorusiškų separatistų kontroliuojamoje teritorijoje šalies rytuose, per kurį žuvo dešimtys ukrainiečių karo belaisvių, buvo „sąmoningas Rusijos karo nusikaltimas“.