Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis sieks, jog visuomenei būtų paviešinta medžiaga, kuria remiantis 2003 metų vasarą pasiūlyta atsistatydinti septyniems diplomatams, keli jų iki šiol bylinėjasi su ministerija.
"Aš esu už tai, jog ta medžiaga būtų kuo greičiau ir visiškai išviešinta. Manau, kad tai pavyks padaryti. Dėl to aš jau kreipiausi į Valstybės saugumo departamentą. Manau, kad visuomenė turi žinoti savo didvyrius", - žurnalistams trečiadienį Seime sakė A.Valionis po susitikimo su Užsienio reikalų komiteto nariais.
Už uždarų durų A.Valionis ir Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Arvydas Pocius pateikė komiteto nariams medžiagą, susijusią su diplomatų veikla.
"Mums jau nusibodo, kad iš nusikaltusių ir už savo kėdes kovojančių valdininkų jie virsta herojais, o mes, institucijos, atlikusios savo pareigą, yra maišomos su žeme", - žurnalistams teigė A.Valionis.
Praėjusį pirmadienį A.Valionis ir A.Pocius su šia medžiaga supažindino ir prezidentą Valdą Adamkų. Tuomet A.Valionis pacitavo kai kurių slapta įrašytų diplomatų pokalbių ištraukas.
Liberalų demokratų frakcijos Seime atstovai paragino ištirti, ar tokiu būdu ministras nepažeidė draudimo viešinti slaptą informaciją.
VSD atstovas Vytautas Makauskas praėjusią savaitę BNS teigė, jog ministro cituotos ištraukos buvo išslaptintos nustatyta tvarka.
2003 metų vasarą iš diplomatinės tarnybos atsistatydino septyni pareigūnai - Lietuvos generalinis konsulas Sankt Peterburge Gintaras Ronkaitis ir šio konsulato vicekonsulas Darius Ryliškis, URM Konsulinio departamento direktorius Gediminas Šiaudvytis, ambasados Rusijoje antrasis sekretorius Semionas Dančenka, konsulato Sovetske konsulas Saulius Turskis, ambasados Baltarusijoje patarėjas Linas Valentukevičius ir antrasis sekretorius Ričardas Ramoška.
Ministerija, paprašiusi juos palikti diplomatinę tarnybą, nurodė, kad šie pareigūnai sistemingai pažeidinėjo Lietuvos vizų išdavimo tvarką.
Nors vėliau penki eksdiplomatai padavė URM į teismą, teigdami, kad jiems buvo darytas psichologinis spaudimas, ir siekė grįžti į tarnybą, teismas jų skundus atmetė kaip nepagrįstus ir ministro A.Valionio veiksmuose psichologinio spaudimo neįžvelgė.
Pastarosiomis dienomis G.Ronkaitis ir D.Ryliškis išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad Generalinė prokuratūra jų veiksmuose nusikalstamos veikos požymių nenustatė.
A.Valionis teigia, jog surinktos informacijos pakako priimti sprendimą, kad konsulams negalima patikėti valstybės paslaptį sudarančios informacijos, o netekę teisės dirbti su šia informaciją, jie negalėjo tęsti diplomatinio darbo.
BNS