„Šia tema dažnai ir daug kalbama viešai, bet man regis, yra keli svarbūs dalykai. Pirmiausiai turi pradėti nuo savęs, savo aplinkos. Ir atlikdamas kad ir kokį rutininį veiksmą pagalvotum, gal gali patobulėti? Ar spausdinsi kažką ant popieriaus, ar pakaks įsirašyti telefone ar kompiuteryje? Ar gaminant maistą galima anksčiau išjungti viryklę ir palikti likusį veiksmą įkaitusiam puodui ar keptuvei? Ar tikrai visus rūbus reikia čia ir dabar skalbti? Galų gale, ar tikrai tau reikia kažkokio vienkartinio daikto, kuris greit taps nereikalingas ir tu jį išmesi?“, – mintimis dalijasi V. Radzevičius.
Jis priduria, kad yra daug veiksmų, su kuriais gyvenimą galima supaprastinti ir vartoti atsakingiau. „Būtent supaprastinti. Minimalizuoti. Metų pradžioje nutariau sutvarkyti vonios spintelę sodyboje. Pirmiausiai viską iškrausčiau. Ir tada pastėrau, kiek visko radau. Ir daugybė dalykų buvo tiesiog nereikalingi. Tiesiog. Jaučiausi blogai“.
Atsakingo vartojimo idejos kasdien
Paklausus, kokius konkrečius sprendimus Vytaras Radzevičius taiko savo kasdienybėje siekiant vartoti atsakingiau, jis pateikia paprastus, bet veiksmingus pavyzdžius. Pirmasis patarimas – neikite į parduotuvę alkani. Tai yra momentas, kuomet prisiperki to, ko nereikia. Perkant ir gaminant maistą – nepirkti ir negaminti per daug. Nepirkti maisto į šaldytuvą. Juk kiekvienas, turbūt, rasime šaldytuve kokių nors padažų, kurie stovi mėnesių mėnesius, jei ne ilgiau.
„Drabužiai – nešioju juos tol, kol jie nešiojami. Turėjau labai mėgstamus tropinius marškinius. Daug metų juos nešiojau. Atspuro apykaklė. Nunešiau siuvėjai, ji apvertė apykaklę ir dar nežinia kiek laiko tuos marškinius tebenešiojau. Tai ne iš skūpumo, o praktiškumo. Yra rūbų, kurių nenešioju, o jie nauji. Yra kam paaukoti, padovanoti, perleisti. Tikrai esu nemažai ko perleidęs naujam gyvenimui“, – apie savo drabužių dėvėjimo ir perleidimo įpročius dalija Vytaras, atskleisdamas, kad vienas iš paprastų ir jam pasiteisinančių būdų tai daryti yra „Vinted“ platforma.
Ar kaime lengviau vartoti atsakingai?
Vytaras Radzevičius, vedantis laidą „Vytaro ferma“, dalijasi savo įžvalgomis apie atsakingą vartojimą kaime, kur viskas, jo teigimu, yra tarsi tavo akiratyje. Jis pabrėžia, kad kaime vartoti atsakingai yra paprasčiau, nes erdvės ir galimybių tam netrūksta.
„Maisto atliekos keliauja vištoms. Kas netinka vištoms – tinka kompostui. Nupjauta žolė naudojama mulčiavimui. Sudėvėti rūbai tinka dirbant ūkio darbus. Lentgalius ar gelžgalius randi kam pritaikyti. Esi pats savo erdvės valdovas ir nelauki kokio nors tvarkdario kaip mieste, kuris privažiuos ir sutvarkys tavo kiemą“, – pabrėžia jis ir lygina, kad gyvenimas bei atsakingas vartojimas kaime ir mieste išties skiriasi. Skirtumų daugybė – nuo elektros vartojimo ir dienos režimo iki galimybės turėti savų daržovių, vaisių ir kiaušinių.
Pasiteiravus, ar vyras susiduria su kokiais nors iššūkiais ar keistais pastebėjimais, siekiant tvariai gyventi kaime, jis neslepia pasipiktinimo, kad jį stebina, kiek daug žmonių miške ir šalikelėse išmeta šiukšlių.
„Man tai nesuvokiama. Nesuprantu to. Niekaip. Kartą važiuodamas motoroleriu stabtelėdavau prie kiekvienos šiukšlės surinkdamas jas į maišą. Ten buvo plastiko ir stiklo buteliai, picų dėžė, vaikiško maisto pakuotės. Dešimtyje kilometrų teko sustoti 21 kartą, nors kelyje buvo šiukšliadėžės stotelėse. Tačiau noriu baigti optimistine gaida: situacija gerėja, žmonės tampa atsakingesni, o kvailystės labiau matomos. Galbūt mes nebūsime didžiausi parazitai“, – pastebėjimais dalijasi Vytaras Radzevičius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!