Vyriausybė trečiadienį nepritarė lengvatinio 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio nustatymui būtiniausiems maisto produktams (11 produktų grupių, tarp jų duona ir miltai, džiūvėsėliai, makaronai, kruopos, pieno produktai, druska, cukrus ir kt).
„Mes ir toliau principingai laikomės pozicijos, kurios laikėmės visus 4 metus, kad finansinė drausmė negali būti pažeidžiama kokiu nors noru kam nors būti populiariais“, – pareiškė ministras pirmininkas Andrius Kubilius. Jo teigimu, Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos išvadoms.
Jose teigiama, kad nors 2010–2011 m. maisto produktų kainos Lietuvoje augo, tai nepriklausė nuo PVM tarifo, nes jis nebuvo didinamas. O tai, kad kainos Lietuvoje didėjo sparčiau, negu kaimyninėje Lenkijoje, esą taip pat liudija, kad maisto produktų kainos Lietuvoje nepriklauso ne vien nuo PVM tarifo.
Skaičiuojama, kad nustačius lengvatinį PVM tarifą šiems maisto produktams, valstybės biudžetas per metus netektų apie 660 mln. Lt. Anot Finansų ministerijos, tokios biudžeto netektys būtų sunkiai kompensuojamos, o Lietuva patirtų sunkumų vykdydama įsipareigojimus pagal Stabilumo ir augimo paktą. Be to, nusprendus taikyti kai kurioms prekėms lengvatinį PVM tarifą, vyriausybė esą turėtų peržiūrėti 2012 m. biudžetą bei nustatyti priemones, kurios užtikrintų prarastų valstybės biudžeto pajamų kompensavimą, t.y. išplėsti mokesčių bazę ir/arba didinti kitus mokesčių tarifus. Priešingu atveju dėl per didelio biudžeto deficito esą grėstų ES lėšų įšaldymas.
A.Kubiliaus teigimu, tokių siūlymų iniciatoriai turėtų nurodyti, iš kokių lėšų būtų įgyvendinami tokie siūlymai. O geriausia būtų, kad tokie siūlymai keliautų ne į vyriausybę, o į partijų rinkimines programas.
„Pasiūlėme papildyti (Finansų ministerijos) išvadas ir kreipimąsi į Seimo vadovybę, kad svarstant ir prašant vyriausybės išvadų tokiais klausimais, būtų preciziškai laikomasi Seimo statuto. Iniciatoriai visada turi pateikti lėšų šaltinius arba biudžeto pataisas, nes prieš rinkimus, galiu prognozuoti, kad panašių iniciatyvų sumažinti mokesčius ir didinti išlaidas Seime gali gimti vis daugiau. Geriausia būtų kad partijos susitartų, kad savo mokestines idėjas dėtų į savo rinkimų programas ir siektų rinkėjų pritarimo. Ir po rinkimų gavusios arba negavusios rinkėjų pasitikėjimą, galėtų bandyti įgyvendinti“, – sakė jis.
Valstybės kontrolės atlikto tyrimo duomenimis, kuriuos cituoja Finansų ministerija, mažesnis PVM tarifas įtakos produktų kainų rinkoje nesumažina – didžiausią naudą esą gauna ne prekių ir paslaugų vartotojai, o įmonės, tiekiančios lengvatiniu tarifu apmokestintas prekes, nors lengvatinio tarifo taikymas turėtų duoti tiesioginės naudos vartotojams. Todėl lengvatinio PVM tarifo taikymas esą nėra tinkama priemonė pagerinti žmonių gyvenimo sąlygas.