Visi puikiai žino posakį sveikata – didžiausia vertybė. Deja, tikrąją šių žodžių reikšmę dažniausiai suvokiame tik tuomet, kai užklumpa liga ar negalia. Norint to išvengti, reikia nuo pat mažens ugdyti vaikams sveikos ir saugios gyvensenos įgūdžius, skatinti juos saugoti ir stiprinti sveikatą, būti atsakingiems, propaguoti mokyklų bendruomenėse sveiką gyvenseną kaip kasdienį ir įprastą gyvenimo būdą.
Vaisiai ir daržovės – būtini
Mityba – vienas svarbiausių gyvensenos veiksnių, darančių poveikį sveikatai. Daugelio lėtinių neinfekcinių ligų, o ypač kraujotakos sistemos, susiformavimas dažniausiai siejamas su nepakankamu daržovių ir vaisių vartojimu. Vaisiai ir daržovės kaip ir grūdinės kultūros produktai sudaro „Maisto pasirinkimo piramidės“ pagrindą, svarbiausią rekomenduojamų didesnės biologinės vertės maisto produktų dalį.
Pusryčiauti privalu
Pusryčiai – vienas svarbiausių dienos valgymų. Jie turi sudaryti 25 – 30 proc. per parą suvartojamo maisto energinės vertės. Vaikai, valgantys sočius pusryčius, jaučiasi žvalesni, energingesni, geriau mokosi.
Prieš metus 12-oje Vilniaus miesto mokyklų atlikto tarptautinio tyrimo „Mokyklinio amžiaus vaikų sveikata ir gyvensena“ duomenimis, daržoves kasdien vartojo tik 22,4 procentų mokinių, mergaitės dažniau negu berniukai (atitinkamai 29,5 procentų ir 15,7 procentų). Vaisius kasdien vartojo trečdalis apklaustųjų, mergaitės dažniau negu berniukai (atitinkamai 37,3 proc. ir 24,4 proc.).
Tai, kad vaikų mityba nėra visavertė liudija faktas, jog dalis jų kasdien vartojo mažos maistinės vertės maisto produktus, kurie sudaro „Maisto pasirinkimo piramidės“ viršūnę ir kurių vartojimą reikėtų riboti.
Karaliauja čipsai ir šokoladas
Apklausos duomenimis, kasdien saldainius ir šokoladą valgė kas ketvirtas (23,3 proc.) mokinys, tortą, pyragaičius ir sausainius – 7,5 proc., bulvių traškučiais užkandžiavo 5,4 proc. vaikų, kokakolą ir kitus gazuotus gėrimus kasdien vartojo kas dešimtas mokinys (10,2 proc.). Apklausos duomenimis, kas rytą išeidami į mokyklą pusryčiauja tik 61,0 proc. mokinių.
Aktyvūs 15,5 proc. mokinių
Penktadalis pripažino niekada nevalgantys pusryčių. Fizinis aktyvumas taip pat svarbus kaip ir visavertė mityba. Labai gaila, kad šiais laikais vaikai iškeičia aktyvią fizinę veiklą į kitus jiems įdomius užsiėmimus – kompiuterinius žaidimus, televizoriaus žiūrėjimą. Pagal PSO fizinio aktyvumo rekomendacijas, vaikas kiekvieną dieną turėtų ne mažiau kaip vieną valandą užsiimti aktyvia fizine veikla. Apklausos metu buvo nustatyta, kad fiziškai aktyvūs – tik 15,5 proc. mokinių.
Konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“
Siekiant skatinti vaikus rinktis sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Vilniaus mieste, Vilniaus ir Šalčininkų rajonų bendrojo ugdymo mokyklose organizuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos inicijuotą vaikų, mokinių, pedagogų ir sveikatos priežiūros specialistų konkursą
Į kvietimą dalyvauti konkurse atsiliepė 80 Vilniaus miesto, Vilniaus ir Šalčininkų rajonų bendrojo ugdymo mokyklų, kurių mokiniai, pedagogai ir sveikatos specialistai savo bendruomenėse propaguoja sveiką gyvenimo būdą. Jie pareiškė norą susirungti su bendraamžiais ir įrodyti, kad moka rūpintis savimi, saugoti ir stiprinti savo sveikatą, įgytas sveikatos žinias sugeba taikyti praktiškai, yra fiziškai aktyvūs ir kūrybingi.
Konkursas startavo lapkričio 15 dieną ir vyks iki gruodžio 8 dienos. Jo metu mokiniai rungsis įvairiose rungtyse. Komandų prisistatymo metu – moksleivių kūrybingumas, testų pagalba bus tikrinamos teorinės sveikatos ir saugaus elgesio žinios, praktinių užduočių metu aiškinsimės, kaip jie sugeba įgytas žinias pritaikyti praktiškai, fizinį pasirengimą ir aktyvumą atskleis judriosios rungtys.
Mokytojai ir sveikatos specialistai turės pademonstruoti, kaip išmano teisės aktus, reglamentuojančius vaikų sveikatos saugą. Konkurso I etapo nugalėtojai bus apdovanoti diplomais, padėkos raštais, organizatorių dovanėlėmis. Kiekvienoje amžiaus grupėje nugalėjusios komanda pateks į II konkurso etapą, kuriame varžysis su kitose savivaldybėse nugalėjusiomis komandomis.