• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienam lietuviui, kuris kaupia senatvei antrosios pakopos pensijų fonduose, priklauso vidutiniškai 6,5 tūkst. eurų vertės turto. Tik retas žino, kad jį sudaro daugiausia ne pinigai, o už juos pirkti vertybiniai popieriai.

Kiekvienam lietuviui, kuris kaupia senatvei antrosios pakopos pensijų fonduose, priklauso vidutiniškai 6,5 tūkst. eurų vertės turto. Tik retas žino, kad jį sudaro daugiausia ne pinigai, o už juos pirkti vertybiniai popieriai.

REKLAMA

Paprastai ilguoju laikotarpiu tokio investicinio turto vertė auga. Tačiau ji gali ir sumažėti – pvz., jeigu investuojama į fondą, kurio vadovas investuotus pinigus pralošia, ar į kompaniją, kurią į bankrotą nuveda jos vadovai sukčiai.

Retas lietuvis žino, kur tiksliai yra investuoti jo pinigai, kurie turėtų padėti senatvėje. Ir dar mažiau supranta, kiek jų senatvė priklauso vos nuo kelių JAV korporacijų.

Pinigus nurašė į nuostolius, nors taisyklių laikėsi

Kiekvieną mėnesį dauguma Lietuvos darbuotojų gauna mažesnius atlyginimus dėl to, kad 3 proc. jų pervedama pensijų fondų valdymo įmonėms.

REKLAMA
REKLAMA

Už gautus pinigus jos perka įvairius vertybinius popierius – obligacijas, akcijas, kitų fondų vienetus. Lietuvos bankas yra nustatęs tik bendro pobūdžio investavimo taisykles. Pagal jas fondų valdytojai sprendžia, ką konkrečiai pirkti.

REKLAMA

Prieš metus Lietuvą krėtė nemenkas skandalas. Paaiškėjo, kad nacionalinį stadioną turėjusios statyti bendrovės „BaltCap“ vieno iš fondų vadovas Šarūnas Stepukonis galėjo pralošti milijonus eurų svetimo turto – taip pat ir II pakopos pensijų fondų.

Kaip skelbė Lietuvos bankas, į minėtą fondą buvo investavę „SEB investicijų valdymas“ ir „Swedbank investicijų valdymas“ – didžiausi pensijų fondų valdytojai Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat žinoma, kad galima vagystė paveikė pastarųjų valdomų pensijų fondus ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse“, – tuo metu komentavo Lietuvos bankas.

Pasak jo, galimas poveikis Lietuvos pensijų kaupimo dalyviams dėl to, kad buvo lošta jų pinigais, gali būti 3,16 mln. eurų.

Palyginti su visu pensijų fondų turtu, kuris siekia milijardus, tai gana nedidelė suma. Tačiau tiesiog pradingti gali ir milijardai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip nutiko prieš kelerius metus skandalingai bankrutavus Vokietijos kompanijai „Wirecard“. Skaičiuojama, kad tuomet apgaulės būdu buvo pradanginta beveik 2 mlrd. eurų turto. Tarp jų – ir pensijų fondų valdomo būsimų pensininkų turto.

Pensijų fondų valdytojai mėgsta girtis, kiek pinigų „uždirba“ būsimiems pensininkams, tačiau beveik niekada viešai nekalba apie patiriamus nuostolius.

REKLAMA

Retas pensijai kaupiantis gyventojas taip pat susimąsto, į kur investuoti jo asmeniniai pinigai. O nemaža dalis jų išleista vos kelių JAV bendrovių akcijoms.

Ar ne per daug kiaušinių vienoje pintinėje?

Kiekviena II pakopos pensijų kaupimo bendrovė turi kelis skirtingos rizikos fondus. Į juos patenka skirtingo amžiaus pensiją kaupiantys gyventojai.

Kuo jie jaunesni, tuo didesnė fondo turto tenka rizikingesne investicija laikomoms akcijoms. Kuo dalyviai senesni – tuo ši dalis mažesnė, o daugiau pinigų investuojama į mažiau rizikingas obligacijas.

REKLAMA

Lietuvoje daugiausiai pensijų kaupimo dalyvių turi ir jų turto valdo „Swedbank investicijų valdymas“. Kai kurių jos fondų nemažą dalį viso turto sudaro investicijos (kad ir ne tiesioginės) vos į kelių JAV kompanijų akcijas. Pavyzdžiui, beveik 5 proc. į „Microsoft“ ir dar panašiai – į „Nvidia“.

„Swedbank investicijų valdymo“ fondų valdytojas Tomas Bakutis pabrėžia, kad jo atstovaujama bendrovė į užsienio akcijų rinkas investuoja per biržoje prekiaujamus fondus ir tiesiogiai minėtų įmonių akcijų neturi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Strateginiu požiūriu turtą skirstome atsižvelgdami į pasauliniuose indeksuose atskiriems regionams tenkančias proporcijas, o trumpesniais laikotarpiais didesnę investicijų dalį galime nukreipti į tas rinkas, kuriose matome aukštesnį augimo potencialą, pvz. JAV“, – aiškino T. Bakutis.

Jis patikino, kad investicijų koncentracija pensijų fondų investicijų portfelyje yra stebima ir tai esą yra vienas iš kriterijų, į kurį atsižvelgiama renkantis instrumentus investicijomis.

REKLAMA

„Puikiai suprantame, kad populiarios ir įspūdingu kainos augimu pasižyminčios akcijos dėl reikšmingos dalies akcijų indeksuose gali sukelti ir didesnius svyravimus“, – komentavo fondų valdytojas.

Todėl, anot jo, į fondų portfelio sudėtį įtraukiami instrumentų, kurie investicijas į plačiai naudojamų indeksų (pvz., JAV S&P 500), akcijas paskirsto atsižvelgiant ne į jų rinkos kapitalizaciją, bet lygiomis dalimis. Esą tokiu būdu taip pat mažinama koncentracijos rizika.

REKLAMA

„Be to, atsižvelgdami į rinkos situaciją, turime galimybę apskritai sumažinti investicijų į akcijas dalį ir jas pakeisti kur kas mažesniais svyravimais pasižyminčiais ir fiksuotą grąžą uždirbančiais skolos vertybiniais popieriais“, – nurodė T. Bakutis.

Generuoja didelę grąžą

Naujienų portalui tv3.lt Lietuvos bankas pripažino, kad Lietuvos pensijų fondai nemažai pinigų yra netiesiogiai investavę į 7 JAV technologijų bendrovių vertybinius popierius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai yra į „Alphabet“ (t.y. „Google“), „Amazon“, „Apple“, „Meta Platforms“ („Facebook“), „Microsoft“, „Nvidia“ ir „Tesla“.

2024 m. rugsėjo 30 d. apie 12 proc. visų Lietuvos pensininkų pinigų buvo netiesiogiai investuota būtent į šias įmones.

„Investicijos atitiko Papildomo savanoriškojo pensijų kaupimo įstatymo 47 straipsnio reikalavimus.

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad viešai skelbiamais duomenimis, 2024 m. kiekviena šio septintuko įmonė generavo reikšmingą grąžą investuotojams: „Microsoft“ – 20 proc., „Apple“ – 30 proc., „Alphabet“ – 38 proc., „Amazon“ – 52 proc., „Tesla“ – 66 proc., „Meta“ – 80 proc., o „Nvidia“ – net 180 proc.“ – nurodė Lietuvos bankas. 

REKLAMA

Tiesa, jis pripažino, kad praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų, o už nuolatinę stebėseną, analizę ir investavimą atsako pensijų fondai.

Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto docentas Algirdas Bartkus pripažino, kad minėtos įmonės ir yra aukštųjų technologijų įmonės, tačiau visgi ir skirtingos.

„Tesla“ ir „Microsoft“ yra skirtingi sektoriai. Tad žinoma, nepaisant to, kad tokios investicijos yra rizikingos, bent minimali diversifikuoti jie yra.

Čia labiau problema yra ta, kad visos šios įmonės yra itin tampriai susijusios su JAV ekonomika. Geografiškai diversifikuoti tikrai reikėtų“, – svarstė docentas.

tv3.lt

kaip visada buria Lietuvos zmonems ilgai ir nuobodziai.. Kiekvienam lietuviui, kuris kaupia senatvei antrosios pakopos pensijų fonduose, priklauso vidutiniškai 6,5 tūkst. eurų vertės turto. Tik retas žino, kad jį sudaro daugiausia ne pinigai, o už juos pirkti vertybiniai popieriai. Nera tu pensiju fondu, seniai isp y zdine viska.. Sako atlyginimai kyla, pensijos irgi, gyvenimas ''gereja''.. Tada vidutinis darbo užmokestis buvo 534 eurai, o dabar – 1369 eurai po mokesčių. Taip taip, dauguma gauna 750-900e i rankas, koks dar vidutinis atlyginimas... Tada vidutinė senatvės pensija buvo 242 eurai, o dabar – 600 eurų, rodo „Sodros“ duomenys. Pensijos irgi is oro, dauguma gauna 400-500 max.. Mokesciai didziausi ES, atlyginimai ir pensijos vos ne maziausi.. Liezuvis neapsivercia vadinti atlyginimu,kaip ir pensiju ,tai nebent kazkokia ismalda. Su tokiais atlyginimais ir pensijomis, lieka tik egzistuoti.. Kainos visko isbrange, imk kura, maista, ka tik nori bet ka, tiesiog stebuklu salis su kosminem kainomis.. Mokant bent 1300e algos, pensijos bent 700e i rankas galima oriai gyventi,o ne kaip dabar egzistuoti bauduvos rsp... Kas buvo litais, viska padare 1:1 eurais. Galvoja zmones kvaili ir neturi siais laikais interneto, nemoka skaiciuoti ir panasiai. Vagiu ir banditu salis, kurioje stengiasi, dar kuo daugiau sudirbti ir nuskurdinti eilini zmogu... A, dar sake bandys 6 proc gynybai pasiekti, tada isvis bus pasaka... Klaida, tai tie prie lovio sedintys ir sios salies zmones vadinantys, valkatomis, ubagais,gyvuliais.. Bet, ne zmonemis ir pilieciais.
gerai, tie pensininkai maximose neieskotu nupigintu produktu, tai pirma. Antra,tu laiku butu ar sodu prisikaupe,nes dirbo are ir turi, per vargus uzsidirbo, bent sioki toki turta. Ir trecia, dabartiniai zombiai nearia, pas juos viskas uzstatyta bankams,paskende paskolose iki gyvenimo pabaigos.. Jie , gali nebent graba nusipirkti ir tam, reikes da chuja tauyti. Taigi, pensininkus palik ramybeje.
Praloš pensijas tada pradės imti banko indėlius. Lietuvoje dabar viduramžis ir gali daryti ką nori nes visi savi. Ir Konstitucinis teismas patvirtins kad jusų pinigai buvo pralošti pagal Konstitucijos 158-ą straipsnį. Vėliau išlis "nepriklausomi" žurnalistai milijonieriai tokie kaip Jakilaitis ir Miliutė kurie mums paaiškins kad pinigai buvo pralošti Tėvynės ir demokratijos labui ir jeigu ne mūsų politikai patriotai tada tuos pinigus sau pasiimtų rusų šnipai. Tada pasirodys Mačiulis su Izgorodinu kurie mums paaiškins kad šitie pralošti pinigai pakėlė mūsų šalies BVP 2% ir mes pagaliau susilyginome su Norvegijos BVP. O tie kurie nesutiks su mūsų gerbiamų ekonomistų išvadomis bus įrašyti į vatnykus ir į 5-ą koloną
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų