Premjero sudaryta komisija, kuriai patikėta tirti Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje aplinkybes, kol kas nenori atskleisti, kaip vykdo šią užduotį.
Per pastarąjį posėdį rugsėjo pabaigoje nutarusi prašyti Užsienio reikalų ministerijos ir VSD informacijos apie V.Pociūno išsiuntimą į Gardiną, komisija vis dar rengia konkrečius klausimus šioms institucijoms.
"Komisijos nariams vis kyla naujų idėjų. Todėl dabar laukiu, nes norime naujų klausimų dar suformuluoti, kad nereikėtų du kartus to daryti. Šį savaitgalį turėčiau gauti likusius klausimus ir tada juos visus pasiųsiu. Kol kas nelabai noriu sakyti, kuo čia mes užsiimame, bet kitą savaitę galvoju turėti daugiau informacijos", - BNS trečiadienį sakė komisijai vadovaujantis filosofas Vytautas Ališauskas.
Antradienį Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, parlamentarų paklaustas apie santykius su premjero komisija, atsakė, jog komisija "neveikia nieko, tai yra nedubliuoja prokuratūros funkcijų".
Anot vyriausiojo šalies prokuroro, kai premjeras sudarė šią komisiją, jam kilo abejonių jos tikslingumu, tačiau pažvelgus į realius komisijos veiksmus, pavojaus esą nematyti.
"Kai buvo paskelbta, kad sudaroma komisija V.Pociūno žūties aplinkybėms tirti, aš uždaviau klausimą Lietuvos prezidentui, ar prokuratūros jau šiandien nebereikia, ar nusikaltimus dabar jau tirs kitos institucijos?", - pasakojo A.Valantinas.
Jo teigimu, dabar "šitas klausimas aiškus", tai yra komisija savo veikla įrodė nesikišanti į prokurorų darbą.
V.Pociūno išvykimo dirbti į Baltarusiją aplinkybės tapo viena iš nesutarimų Lietuvos politinėje arenoje šerdžių. Reaguodamas į išsakomus priekaištus, esą valdantiesiems nerūpi išsiaiškinti tiesos, premjeras Gediminas Kirkilas sudarė komisiją, kuriai pavedė ištirti V.Pociūno mirties aplinkybes. Premjero nuomone, ši darbo grupė turėtų atsakyti į visuomenei rūpimus jautrius V.Pociūno bylos klausimus.
Komisijoje, be V.Ališausko, dar dirba užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas, europarlamentarai Vytautas Landsbergis ir Aloyzas Sakalas, Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas, buvęs kariuomenės vadas Jonas Kronkaitis bei užsienio reikalų ministro patarėjas Jurgis Jurgelis.
Teisėsaugos atstovų komisijoje nėra, nors buvo mėginama juos įtraukti.
Premjeras į komisiją buvo delegavęs ir generalinio prokuroro pavaduotoją Gintarą Jasaitį, tačiau jis paskelbė, kad iš darbo grupės pasitraukia. Grupės posėdžiuose nepasirodė ir VSD generalinis direktorius Povilas Malakauskas.
Prezidentūra, pareiškusi kritišką požiūrį į šią grupę, atsisakė deleguoti į ją savo atstovą.
Ši daro grupė yra susilaukusi nevienareikšmiškų prezidento Valdo Adamkaus, teisininkų bei politikų nuomonių - esą jos tikslai prieštarauja Konstitucijai ir įstatymams, nes V.Pociūno žūties aplinkybes gali vertinti tik teismas.
Pernai lapkritį Generalinė prokuratūrą nustatė, jog Lietuvos konsulate Gardine dirbęs V.Pociūnas 2006 metų rugpjūčio 23-ąją tarnybinės komandiruotės Breste metu žuvo per nelaimingą atsitikimą, iškritęs per langą ir ikiteisminį tyrimą nutraukė, tačiau teismui panaikinus tokį sprendimą tyrimas bus tęsiamas.
Parlamentinis tyrimas, inicijuotas kaip V.Pociūno žūties aplinkybių aiškinimasis, netrukus virto VSD veiklos tyrimu, kuris kritikuotas kaip perdėm politizuotas, ir baigėsi šios specialiosios tarnybos vadovo Arvydo Pociaus nušalinimu.