NASA kosminis zondas „Cassini“ virš Saturno šiaurės ašigalio užfiksavo dar nematytą poliarinę pašvaistę, kuri skiriasi nuo Žemės arba Jupiterio pašvaisčių, praneša „Science Daily“.
Leičesterio universiteto astronomo Tomo Stallardo teigimu tokių pašvaisčių mokslininkai dar niekur nėra matę. Pasak jo, tai ne šiaip pašvaisčių žiedai, stebimi Jupiterio ar Žemės ašigalių regionuose – Saturno pašvaistės apima „nepaprasto dydžio“ planetos ašigalio plotą.
NASA nuotr.
Nagrinėdami Saturno pašvaisčių susidarymą mokslininkai anksčiau manė, kad minėtieji Saturno ašigalio regionai turi būti „tušti“, todėl esą buvo „fantastiškai nustebinti“ „Cassini“ nuotraukose išvydę tokias ryškias pašvaistes.
Medžiaga apie „Cassini“ aptiktas Saturno poliarines pašvaistes skelbiama žurnalo „Nature“ lapkričio 13 d. numeryje.
Pasak NASA spaudos tarnybos, „Cassini“ skrydžio virš Saturno šiaurės ašigalio metu šias pašvaistes užfiksavo infraraudonųjų spindulių spektrometras. Nustatyta, kad pašvaistės plotas laikui bėgant keičiasi, ir maždaug po 45 minučių ji visiškai pradingsta.
Saturno poliarinių pašvaisčių nuotraukas ultravioletinių spindulių diapazone anksčiau į Žemę buvo perdavęs kosminis teleskopas „Hubble“, tačiau tuomet nieko keisto mokslininkai jose neįžvelgė.
NASA mokslininkai mano, kad nežinomo tipo poliarinių pašvaisčių priežasčių reikėtų ieškoti tiriant dar neišsiaiškintus Saturno magnetosferos ypatumus ir saulės vėjo bei planetos atmosferos sąveiką.
Kiek anksčiau Saturno šiaurės ašigalis mokslininkus buvo nustebinęs „Cassini“ užfiksuotu kitu mįslingu fenomenu: nuotraukose matyti, kad keistas taisyklingo šešiakampio formos darinys šiame regione yra stacionarus ir jo visiškai neveikia čia siaučiančios galingos audros.