2023 metų birželį „Nacionalinio susivienijimo“ internetiniame puslapyje publikuotame A. Laučienės tekste „LIETUVI, tavo šalis pavojuje! Kitataučiai perima valdymą! Atsimerk!“ išsakyti teiginiai užkliuvo teisėsaugai.
A. Laučienė kaltinama neapykantos kurstymu dėl teiginių, kuriuos parašė savo publikacijoje:
„Todėl tegul ateina drąsa jiems garsiai pasakyti: važiuokite namo ir puoškite savo plačią, neapžiojamą tėvynę, o mes puošime savąją, tik be jūsų. Bet jeigu norite čia pasilikti, prašom: kurkite savo verslus, šeimas, lankykite tik lietuviškas mokyklas ir besąlygiškai pakluskite Lietuvos Konstitucijai ir įstatymams.“
„Nemėginkite Lietuvai kelti jokių reikalavimų, nes jūsų čia niekas neskriaudžia. Tai jūs skriaudžiate ir niekinate lietuvių tautą, kurios sukurta gerove kasdien naudojatės. Juk jūsų niekas nemaldavo, niekas jėga neatitempė čia atvykti ir įsikurti.“
„Kiekvienas lietuvis tokiai kasininkei turi priminti mandagaus aptarnavimo taisykles ir išsikviesti vadybininką pasiaiškinti. Bet čia ne tik tautos bukumas ar negebėjimas kalbėti kitomis kalbomis, čia dar ir baisi neapykanta, vidinis įsiūtis, kad mūsų tauta yra labiau išsilavinusi.“
Laučienė kaltinimus atmeta: „Man širdį skauda“
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su A. Laučiene. Moteris teigė, kad šiuos kaltinimus besąlygiškai atmeta.
„Mano visas gyvenimas liudija, jog aš nesu nusiteikusi prieš jokį kitatautį mūsų Lietuvoje. Man visai nesvarbu, kokia rasė čia gyvena ir kokios tautos gyvena. Bet kadangi aš esu Lietuvos pilietė ir esu auginta mylėti Dievą bei tėvynę visa širdimi, visomis jėgomis, visa siela, tėvų priesakas buvo, todėl aš...
Kai kam pasirodė aštru, man visai neaštru, galų gale išreiškiau savo mintį per daugelį metų stebėjimo, susikaupimo prizmę. Susikaupė tie dalykai taip tirštai, kad Lietuvoje tylėti jau nebegalima, o visi tyli. Tie, kurie rezga pinkles prieš mūsų tautą, jie tada labai gerai darbuojasi“, – tvirtino A. Laučienė.
Ji pridūrė, kad jai svarbu, jog kitataučiai, atvykę į mūsų šalį, norėtų įsilieti į lietuvių kultūrą, išmokti kalbą ir nebūtų priešiški Lietuvai.
„Vakar einu gatve, stovi 5–6 rusai, kalbasi. Rusiškai kalbasi, kaip ten reikalai Rusijoje: „O, mūsų Rusija laimės, ha“. Ir visi juokiasi, nes jie atsikando, atsiplėšė pačius geriausius Ukrainos plotus.
Įsivaizduojate, jeigu čia vėl ateitų tas okupantas, kieno pusėje kovotų tie vyrukai, kurie stovėjo. Tai va, man širdį skauda dėl tokių žmonių, kurie nėra nusiteikę draugiškai Lietuvai“, – sakė A. Laučienė.
A. Laučienė tvirtino, kad „Nacionalinio susivienijimo“ nariai ją palaiko bei atėjo į pirmadienį vykusį teismo posėdį, kur buvo virš 30 žmonių.
„Išreiškiu apgailestavimą, kad nebuvo pasiruošta garbingai priimti žmones <...>. Ten buvo sudėtos, man atrodo, 40 kėdžių, mes užėmėme visas kėdes ir liko dar 4 laisvos, tai jos nebuvo butaforinės, kartoninės kėdės tik dėl vaizdo“, – pabrėžė ji.
Moteris pridūrė, kad teisėja nustebo, jog yra tiek palaikytojų, paprašė visų išeiti į kitą salę ir stebėti posėdį per ekraną.
„Be abejo, labai daug klausimų, nes tai viešas posėdis, ne uždaras. Tada ta teisėja išeidavo, ateidavo, išeidavo, ateidavo. Po to ji pareiškė, kad nėra ventiliacijos, ventiliacija išbūna tik 10 minučių.
Mūsų partijos žmonės yra susipratę, tai yra teismo tvarka, kokia ji bebūtų. 15 žmonių išėjo, kažkiek pasiliko, labai dėkinga teisėjai, kad leido kažkiek žmonių pasilikti“, – sakė A. Laučienė.
Laučienė: „Vilnius yra slaviškai kalbantis miestas“
A. Laučienė teigė, kad Lietuvai iškilusi grėsmė, o lietuvių kalba – stumiama į kampą. Ji akcentavo, kad Lietuvoje dabar iškeliami kitataučių norai.
„Publikacija nesukėlė jokių audrų, žmonės neišsiliejo į gatves ir nesakė, va, Laučienė kviečia su šakėmis išeiti į gatvę. Tyla, ramu pusantrų metų. Tai rodo arba prokuratūros aukštą supratimą, kad čia nėra nieko baisaus, juk aš neįžeidžiau jokiais keiksmažodžiais, neiškoneveikiau nė vieno kitataučio <...>.
Mes savo kalbos niekam, o niekam neatiduosime. Žmonės, kurie čia atvyko gyventi, jie turi savo valstybes ir natūralus dalykas, kad jiems čia daug kas nepatinka, kaip ir man daug kas nepatiktų kitoje valstybėje gyvenant.
Tačiau jei čia gyvenu, aš prisitaikau, išmokstu tą kalbą, pagarbiai elgiuosi su autochtonais ir gyvenu laimingas, kuriu savo verslus, sukuriu šeimą, jeigu jos neturėjau, dirbu, uždirbu, kalbu lietuviškai su lietuviais, namuose kalbu savo kalba su savaisiais ir esu laimingas bei pasisotinęs savo dienomis. O dabar matome, kad visiškai šito nėra. Vilnius yra slaviškai kalbantis miestas“, – pabrėžė ji.
Vytautas Sinica: „Atrodo įtartinai keistai“
„Atrodo įtartinai keistai, kai prokuroras išteisina asmenis, pasisakančius prieš Lietuvos valstybę, ir siekia baudžiamųjų nuosprendžių asmenims, kurie pasisako migrantų atžvilgiu. Tai yra pakankamai keista.
Manau, kad Alinos Laučienės tekstas yra pakankamai aštrus, aš taip aštriai gal nebūčiau rašęs. Neabejoju, jog didelė dalis visuomenės turi panašių jausmų ir nuomonių, kaip yra tekste atspindėta, ir turi pilną teisę tą atspindį išsakyti“, – teigė V. Sinica.
Jis pridūrė, kad kuo aktualesnis ir jautresnis klausimas visuomenei, tuo labiau turėtų būti užtikrinta teisė visoms pozicijoms būti išsakytoms.
„Jei ji būtų nubausta, tada vadinasi, kad mes labai daug ko nebegalime kalbėti viešoje erdvėje“, – tvirtino V. Sinica.
Byla bus toliau nagrinėjama Vilniaus miesto apylinkės teisme, kur bus apkausiami liudytojai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!