• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė tikisi, kad jos pateiktas Seimo statuto pataisas dėl parlamentarų išeitinių sumažinimo priims dar šios kadencijos parlamentas, nors kilus ginčams dėl svarstymo datos ji pasirinkta pačioje kadencijos pabaigoje.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė tikisi, kad jos pateiktas Seimo statuto pataisas dėl parlamentarų išeitinių sumažinimo priims dar šios kadencijos parlamentas, nors kilus ginčams dėl svarstymo datos ji pasirinkta pačioje kadencijos pabaigoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L.Graužinienė tokį kai kurių Seimo narių elgesį pavadino negarbingu, bet sakė tikinti, kad Seimo nariai „suprato klaidą“, ir pataisą svarstančių komitetų vadovų ji prašys paskubinti procesą.

REKLAMA

„Kalbant apie vakar dienos mano pateiktas Statuto pataisas dėl Seimo narių išeitinių mažinimo, turiu pastebėti, kad emocingas neatsakingas svarstymas dėl datos, komiteto paskyrimo nepridėjo solidumo Seimui, ir manau, kad jie suprato šiandien ryte tą klaidą. (...) Ginčas dėl komitetų paskyrimo ar datos svarstymo nepadarė garbės kai kuriems Seimo nariams, bet tikrai buvo Seimo narių, kurie emocingai diskutavo ir matėsi, kad jie bandė stabdyti procesą, tai yra negarbinga“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė L.Graužinienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak L.Graužinienės, projektas nesudėtingas ir buvo galima jį priimti ypatingos skubos tvarka, nepaskyrus daugybės komitetų svarstymui.

„Bet aš kalbėsiuosi su komitetų pirmininkais, ir bandysiu\me prašyti, kad jie apsvarstytų anksčiau, ir labai tikiuosi, kad dar šią kadenciją šią pataisą priimsime“, – sakė Seimo pirmininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo statuto pataisa numato, kad išeitinė išmoka kadenciją baigusiam ir neperrinktam parlamentarui būtų dviejų vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio, kai šiuo metu mokama tiek atlyginimų dydžių išmoka, kiek metų nepertraukiamai truko jo kadencija Seime. Taip pat nustatyta, kad išeitinė išmoka yra ne mažesnė kaip dviejų ir ne didesnė kaip šešių vidutinių mėnesinių parlamento atlyginimų dydžio.

REKLAMA

Eilinio Seimo nario pareiginė alga be priedo už tarnybos valstybei stažą dabar siekia 2,5 tūkst. eurų, komiteto pirmininko – 2,8 tūkst. eurų, Seimo vicepirmininkų ir opozicijos lyderio – 2,9 tūkst. eurų, Seimo pirmininko – 3,3 tūkst. eurų.

Už pataisą trečiadienį balsuota pakankamai vieningai, tačiau Seimo nariai susiginčijo, kada tokia pataisa turėtų būti svarstoma, ir data pastumta į šios kadencijos paskutines dienas. Po svarstymo reikėtų dar vieno balsavimo dėl pataisos priėmimo.

REKLAMA

„Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas kritikavo L.Graužinienę, kad išeitines Seimo nariams ji siūlo nustatyti kaip ir visiems darbuotojams pagal naująjį Darbo kodeksą – dviejų vidutinių mėnesinių atlyginimų, nes parlamentarams Darbo kodeksas netaikomas.

„Gerbiama kolege, labai įdomi šita jūsų iniciatyva. Mes, visi Seimo nariai, žinome Konstituciją, dedame ranką ant jos ir duodame priesaiką. Konstitucijoje aiškiai parašyta, kad Seimo nariams netaikomas joks Darbo kodeksas. (...) Mano klausimas toks: ar čia po mūsų ir tvanas, ar jūs pasiryžusi po šito savo siūlymo kitą siūlymą pateikti, t. y. pakeisti Konstituciją?“ – klausė M.Zasčiurinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L.Graužinienė į tai atsakė, kad „jeigu tautai Seimas per Darbo kodeksą sumažino išmokas, mes turime būti solidarūs su tauta ir sau taip pat susimažinti išeitines išmokas“.

Konservatorius Rimas Jonas Dagys savo ruožtu sakė, kad šiuo metu Socialinių reikalų ir darbo komitetas svarsto kai kuriuos projektus, susijusius su išeitinėmis išmokomis, tad kėlė klausimą, ar nereikėtų dėl Seimo narių išeitinių apsispręsti jau po to, kai bus priimti Darbo kodekso pakeitimai.

REKLAMA

Per balsavimą už pataisą po pateikimo buvo pritarta 66 balsais „už“, dviem „prieš“, šešiems parlamentarams susilaikius, nuspręsta pagrindiniu komitetu kaip Seimo statuto pataisai paskirti Teisės ir teisėtvarkos komitetą. Tačiau tada kilo ginčas, kad projektą turėtų svarstyti Valstybės valdymo ir savivaldybių bei Socialinių reikalų ir darbo komitetai, o svarstymo data nustumta jau po rinkimų – lapkričio 10 dieną.

REKLAMA

L.Graužinienė siūlo, kad jos pataisa įsigaliotų nuo sausio, t.y. ji galiotų tik kitos kadencijos parlamentarams. Aiškinamajame rašte L.Graužinienė tvirtina, kad pataisas parengė pagal naujojo Darbo kodekso tvarką. Darbo santykius liberalizuojantis kodeksas įsigalioja nuo sausio 1-osios.

Pasak Seimo pirmininkės, naujajame Darbo kodekse nustatyta, kad atleidžiamam darbuotojui turi būti išmokėta dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka, tad reikia suvienodinti išeitinių išmokų darbuotojams ir Seimo nariams reguliavimą, nedarant naujų išlygų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išeitines išmokas gauna kitai kadencijai neperrinkti ar rinkimuose išvis nedalyvavę parlamentarai. Šiemet į parlamentą nebegrįšiančių politikų bei padėjėjų išeitinėms išmokoms yra rezervuota per 1,8 mln. eurų.

Seimo rinkimai vyks spalio 9 dieną, į pirmąjį posėdį naujasis parlamentas turėtų susirinkti lapkritį. Per 2012 metų rinkimus į Seimą nebuvo perrinkti 63 parlamentarai, 2008 metais – 67 parlamentarai iš 141.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų