darbo kodeksas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „darbo kodeksas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „darbo kodeksas“.

Vakarėlį organizuoja darbas? Pasakė, kada jums turi sumokėti už dalyvavimą šventėje

Ar už dalyvavimą kalėdiniame vakarėlyje po darbo valandų turėtų būti mokama? Šis klausimas viešojoje erdvėje pasigirsta vis dažniau, ypač jaunimo tarpe. Vieni mano, kad dalyvavimas darbo vakarėlyje – tokia pati darbo dalis, kiti – priešingai. Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Apie tai pranešime žiniasklaidai kalba teisės firmos „Sorainen“ ekspertė, advokatė Jurgita Karvelė.
2024-12-20

Turite neišnaudotų atostogų? VDI įspėja, kad jas galite prarasti

Kasmetinės atostogos yra darbuotojo teisė, tačiau ši teisė nėra amžina. Jei sukauptų atostogų neišnaudojate per tam tikrą laikotarpį, teisė į jas gali būti prarasta. Taigi svarbu žinoti, kaip veikia atostogų kaupimo ir „nusirašymo“ taisyklės ir kokios aplinkybės gali apsaugoti jūsų teisę į poilsį, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena pranešime žiniasklaidai.
2024-12-05

Šiandien dirbate? Nepamirškite to padaryti, kitaip galite pasigailėti

Darbo kodekse numatyta, kad lapkričio 1-oji paprastai yra šventinė nedarbo diena, nes ją minima Visų Šventųjų diena. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena ir informuoja, kad švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė trumpinama viena valanda, išskyrus pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus.
2024-10-31

Paskubėkite, kad vėliau netektų gailėtis: jei laisvadienių nepaimsite jūs, paims kolegos

Kasdien šimtai lietuvių skrenda į Turkiją, Egiptą ar kitus šiltus kraštus. Ir tikriausiai dar daugiau jų mėgins ištrūkti trumpų atostogų per artėjančius ilguosius savaitgalius. Vis dėlto kažkam reikės ir dirbti, tad jeigu norite pasinaudoti palankia kalendorine situacija, turėtumėte pirmi paprašyti atostogų, kad eilėje dėl jų neliktumėte už kolegų.
2024-10-21

Verčia išeiti iš darbo? Pasakė, ką daryti, kad neprarastumėte pareigų ir pinigų

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastebi nerimą keliančią tendenciją – darbdavių neteisėtus bandymus priversti darbuotojus išeiti iš darbo savo noru. Praktikoje girdima net tokių atvejų, kai pradėjusiems dirbti darbuotojams iškart pateikiamas pasirašyti prašymas dėl darbo santykių nutraukimo be nurodytos datos, o toks dokumentas panaudojamas tada, kai darbdaviui prireikia nutraukti darbo santykius su darbuotoju.
2024-10-01

Ilgai dirbę šią išmoką dažnai pamiršta: štai kas bent 1 atlyginimą gali gauti papildomai

Jeigu daugiau kaip 5 metus dirbate toje pačioje darbovietėje ir darbdavys nusprendžia jus atleisti, jūs turite teisę ne tik į išeitinę išmoką iš darbdavio, bet į ilgalaikio darbo išmoką iš „Sodros“. Darbo kodeksas numato keletą skirtingų darbo sutarties nutraukimo pagrindų. Tarp tokių yra ir jos nutraukimas darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.
2024-08-17

Šiandien nepamirškite iš darbo išeiti anksčiau – kitaip turėsite reikalauti daugiau pinigų

Darbo kodekse numatyta, kad rugpjūčio 15-oji paprastai yra nedarbo diena, nes ją minima Žolinė arba Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena. Švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda, išskyrus pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus. Kodeksas numato, kad Švenčių dieną dirbama tik su darbuotojo sutikimu, išskyrus atvejus, kai dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą ar kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais.
2024-08-14

Nuo pirmadienio Graikijoje įsigaliojo 6 dienų darbo savaitė

Graikijoje nuo liepos 1 d. daugelis pramonės, mažmeninės prekybos, žemės ūkio ir kai kurių paslaugų sektorių darbuotojų turės dirbti ne įprastą 5, bet 6 dienų darbo savaitę, jei darbdaviai nuspręs, kad tai būtina. Už šeštąją darbo dieną darbuotojams bus mokamas 40 proc.
2024-07-01

Teismas: M. Čiuželio paramos fondas laiku neinformavo apie asmens įdarbinimą

Regionų administracinis teismas pripažino, kad Mariaus Čiuželio įkurtas M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas pažeidė Užimtumo įstatymą ir Darbo kodeksą laiku nepranešęs apie į darbą priimtą asmenį. Fondo skundas atmestas kaip nepagrįstas, penktadienį pranešė teismas.
Kriminalai 2024-06-21

Darbe pavaduojate kolegas? Reikalaukite daugiau pinigų

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodeksas numato, kad kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis, primena Valstybinė darbo inspekcija. Konkretūs apmokėjimo dydžiai nustatomi kolektyvinėse ir darbo sutartyse.
2024-05-08
REKLAMA
REKLAMA

Seimo siūlymui didinti atostogų kiekį pasigirsta kritikos: „Ko mums daugiau reikia, ar pinigų, ar atostogų?“

Seimo opozicijoje gimė idėja pailginti dirbantiems lietuviams kasmetines atostogas – pridėti dar dvi dienas. Tai reikštų, kad pagal įprastą darbo sutartį plušantis tautietis per metus atostogautų ne 20, o 22 darbo dienas. Profsąjungos palaiko šį siūlymą: esą lietuviai atostogauja mažiausiai Europos Sąjungoje, tačiau verslininkai kritikuoja projektą.

Lietuviai nepersidirba: darbe užsibūna bene mažiausiai iš visų europiečių

Dažnai sakoma, kad lietuviai yra darbšti tauta. Tačiau, sprendžiant bent jau iš oficialios statistikos, darbuotojai Lietuvoje viską spėja padaryti įprastu darbo metu, nes gana retai dirba ilgas valandas. Gegužės 1 d. proga „Eurostat“ paskelbė statistiką, kiek, kokiose šalyse darbuotojai dirba ilgas darbo valandas. Ilgas valandas dirba daug rečiau Laikoma, kad ilgas darbo valandas dirba tai darbuotojai, kurie darbe praleidžia 49 ir daugiau valandų per savaitę.
56 2024-05-02

Darbuotojams – kasmetinių atostogų ilginimas: lietuviai turi ilsėtis ilgiau?

Lietuvių fizinė ir psichinė sveikata nėra pati geriausia. Ją reikia gerinti ilginant įprastas darbuotojų kasmetines atostogas, kurios suteikiamos kiekvienais metais. Taip yra įsitikinusi Seimo narių grupė, antradienį oficialiai registravusi Darbo kodekso pataisas, kuriomis siūloma darbuotojams suteikti daugiau atostogų. Tai yra jas pailginti dviem dienomis.
2024-04-30

Šiandien iš darbo turite išeiti anksčiau, kitaip turėsite prašyti daugiau pinigų

Kad ir kaip keistai skambėtų, Tarptautinė darbo diena yra nedarbo arba šventinė diena. Ji yra minima gegužės 1 dieną – tai yra rytoj, trečiadienį. Prieš tokias dienas dirbti trumpiau. Jeigu vis dėlto teks padirbėti ilgiau ar juolab šventinę dieną, tuomet jums priklausys daugiau pinigų.
345 2024-04-30

Dirbate papildomai? Pasakė, ar priklauso išeitinė kompensacija ir atostoginiai

Darbdavys siūlo šalia pagrindinių pareigų padirbėti papildomai? Dažniausias klausimas – ar reikia sudaryti naują darbo sutartį? Ne, nereikia. Dėl darbo sutartyje anksčiau nesulygtos papildomos darbo funkcijos atlikimo pas tą patį darbdavį darbo sutarties šalys gali susitarti susitarimu dėl papildomo darbo, kuris tampa darbo sutarties dalimi, ra6oma pranešime žiniasklaidai.
2024-04-25

Neskubėkite pasirašyti darbo sutarties: štai kas svarbu dėl didesnės algos ir geresnių sąlygų

Dažnai naują darbą radę žmonės taip apsidžiaugia, kad skuba kuo greičiau pasirašyti visus įdarbinimo dokumentus ir pradėti dirbti. Vis tik advokatė pataria nepasiduoti euforijai ir pirmiausia atidžiai perskaityti tiek darbo sutartį, tiek kitus dokumentus. Anot jos, neapdairiai padėtas parašas vėliau gali sukelti teisinių problemų.
2024-04-07

4 darbo dienų savaitė: VDI pasakė, ką daryti, kad dirbtumėte trumpiau

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis dažniau pasigirsta svarstymų apie 4 darbo dienų savaitę. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) sulaukia nemažai darbdavių klausimų, kaip reikėtų organizuoti darbą įvedus tokią praktiką. Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje daugėja įmonių ir net valstybinių iniciatyvų taikyti 4 darbo dienų savaitę. Akivaizdu: visuomenėje didėja poreikis lanksčiau derinti darbą ir asmeninį gyvenimą, rašoma inspekcijos pranešime žiniasklaidai.
2024-03-26

DIENOS PJŪVIS. Darbuotojai turėtų suklusti – kas gresia už pradingimą ir neatėjimą į darbą?

Į darbą be pateisinamų priežasčių neatvykęs darbuotojas šiurkščiai pažeidžia savo pareigas. Toks nepasirodymas darbe laikomas pravaikšta, darbdavys pravaikštą fiksuoja ir už ją neišmoka atlyginimo. Vis dėlto toks darbuotojų elgesys gali sukelti ir rimtesnių pasekmių. Kokių pasekmių gali turėti neatėjimas į darbą naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja portalo „cvonline.

4 darbo dienos per savaitę pasiteisino: daugelis prie senos tvarkos nebegrįš

Dauguma Jungtinės Karalystės (JK) įmonių, dalyvavusių didžiausiame pasaulyje keturių dienų darbo savaitės bandyme, šią tvarką patvirtino visam laikui, rodo tyrimai, rašo „The Guardian“. Iš 61 organizacijos, 2022 m. dalyvavusios šešių mėnesių bandomajame projekte JK, 54 (89 proc.) po metų vis dar taiko šią politiką, o 31 (51 proc.) ją pakeitė visam laikui. Daugiau nei pusė (55 proc.) vadovų teigė, kad keturių darbo dienų savaitė turėjo teigiamą poveikį jų organizacijai. 82 proc.
2024-02-22

Šiandien dirbate? Nepamirškite patys ir priminkite kolegoms dėl darbo laiko

Švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė trumpinama viena valanda, išskyrus pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus, artėjant Vasario 16-ajai primena Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Akcentuotina, kad darbo dienos trukmė trumpinama viena valanda visiems darbuotojams, t. y. dirbantiems visą ir ne visą darbo laiką, suminės darbo laiko apskaitos režimu, budint ir kt., kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nepriklauso dirbti sutrumpintu darbo laiku.
51
2024-02-15

Paaiškino, kada jums turi mokėti algą, net jei būnate namuose ir nedirbate

Pagal Darbo kodeksą darbo laikas – tai bet koks laikas, kuriuo darbuotojas yra darbdavio žinioje arba atlieka pareigas pagal darbo sutartį, primena Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Pasak jos, darbo ir budėjimo laiką apibrėžia darbo teisės normos, kurių privalu laikytis, vadinasi, net dirbdamas nuotoliu darbuotojas yra pavaldus darbdaviui ir negali laisva valia disponuoti savo darbo laiku.
2024-01-15

Neužsikuria automobilis ir vėluojate į darbą? Darydami šią klaidą rizikuojate netekti darbo

Gerokai atšalus orams, ne vienas gyventojas susiduria su netikėta problema – ryte neužsivedančiu užšalusiu automobiliu. Dėl to dalis pavėluoja ir į savo darbus.  Specialistai pastebi, kad neįspėjus apie vėlavimą ar vėluojant dėl nepateisinamos priežasties, darbuotojas gali sulaukti rimtų nemalonumų. Tokiu atveju darbdavys gali ne tik paprašyti raštu pasiaiškinti, bet ir atleisti iš darbo.
2024-01-08

Naudojatės darbiniu telefonu ar kompiuteriu? Net neįsivaizduojate, kiek apie jus žino darbdavys

Telefonas ar kompiuteris yra įprastinė darbo priemonė daugeliui darbuotojų. Dažnas jų tokią įrangą naudoja ne tik tiesioginiams darbams atlikti, bet ir asmeniniais reikalais. Vis dėlto tai darydami žinokite, kad darbdavys kone bet kada gali patikrinti, po kokias interneto svetaines landžiojate, su kuo bendraujate socialiniuose tinkluose ar el. paštu ar net kaip dažnai einate į tualetą.
2024-01-04

Išeiginės ir ilgieji savaitgaliai: štai ką svarbu žinoti planuojant atostogas šiemet

Paprastai metų pradžioje daugelyje darboviečių sudaromas darbuotojų būsimų atostogų grafikas. O renkantis kasmetines atostogas, jas pravartu derinti su ilgaisiais savaitgaliais. Taip poilsio dienų galima gauti daugiau, taip pat galima išlošti dėl didesnių atostoginių. Darbo kodekse numatytos šventinės dienos, per kurias darbuotojai paprastai nedirba. Jeigu tokios dienos išpuola pirmadienį ar penktadienį, tuomet išeina ilgasis trijų dienų savaitgalis.
2024-01-02

2024 m. bus net 5 ilgieji savaitgaliai ir neįprastos Kalėdos – suplanuokite iš anksto

Darbo kodekse numatytos šventinės dienos, per kurias darbuotojai paprastai nedirba. Jeigu tokios dienos išpuola pirmadienį ar penktadienį, tuomet išeina ilgasis trijų dienų savaitgalis. Kitais metais tokių ilgųjų savaitgalių bus penki. Be to, kitų Kalėdų švenčių savaitę bus tik dvi darbo dienos. Taigi, verta paplanuoti tokias ilgesnes išeigines. Ilgieji savaitgaliai 2024 m. Pirmas ilgasis savaitgalis kitais metais bus jau vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną.
50 2023-12-30

Nesumoka ar vėluoja sumokėti algą? Paaiškino, kaip gauti daugiau, nei darbdavys skolingas

Dalis darbuotojų susiduria su algų vėlavimu arba apskritai algų nemokėjimu. Galiausiai neapsikentę žmonės išeina iš darbo, tačiau pinigų vis tiek neatgauna. Teisininkas pataria, kaip atgauti pinigus ir primena, kad už laiku nesumokėtą atlyginimą darbuotojai gali prisiteisti delspinigius arba netesybas. Portalo tv3.lt skaitytojas Ignas skundėsi, kad teko išeiti iš darbo, nes darbdavys nemokėjo atlyginimo. „Tikriausiai viskas prasidėjo prieš 3 mėnesius, kuomet alga vėlavo porą savaičių.
2023-12-08

Iš darbo atleista Rasa nebegali tylėti: „Man taip pikta“

47 metų Rasa Pilelienė 7 metus dirbo Salantų gimnazijos rūbininke, tačiau vieną dieną iš mokyklos vadovės sulaukė netikėtos žinios – buvo naikinamos jos pareigybės, todėl jai buvo pranešta, kad yra ruošiami dokumentai dėl atleidimo iš darbo ir rytoj moteris jau gali nebeateiti. Gimnazija paaiškino, kodėl buvo priimtas sprendimas naikinti šią pareigybę. Rasa gyvena viena su mažamečiu vaiku.
2023-12-08

Daugelis to nežino: kasdien turėtumėte dirbti iki 1,5 val. trumpiau, bet už tą pačią algą

Darbo metu darbuotojai turėtų ne tik dirbti, bet ir ilsėtis. Taip numato Darbo kodeksas. Tačiau teisininkai pastebi, kad žmonės darbo metu bijo ilsėtis, nes nenori išsiskirti iš kolegų ar supykdyti darbdavio. Tačiau kitas dalis darbuotojų darbo metu randa laiko ne tik poilsiui, bet ir apsipirkinėjimui. Advokatė Evelina Kiznė savo socialinių tinklų paskyrose dalijasi teisiniais patarimais. Vienas jų – apie pertraukėles darbo metu, dirbantiems kompiuteriu, sukėlė audringas diskusijas.

„Continental“ atleis tūkstančius darbuotojų: atsakė, kas laukia dirbančių Lietuvoje

Vokietijos automobilių dalių gamintoja „Continental“, kuri yra įdarbinusi ir šimtus darbuotojų Lietuvoje, neseniai informavo apie planus kasmet sutaupyti 400 mln. eurų. Dėl to visame pasaulyje panaikins tūkstančius darbo vietų savo automobilių pramonės padalinyje, praneša užsienio žiniasklaida. Tikslus darbo vietų mažinimo mastas kol kas nėra aiškus, tačiau jis esą sieks bent kelis tūkstančius.
2023-11-29

Kada labiausiai apsimoka atostogauti: suskaičiavo, kuriais mėnesiais gausite didžiausius atostoginius

Paprastai daugelis gyventojų kasmetinį poilsį planuoja iš anksto. Jeigu norite atostogauti kartu su artimaisiais, tenka derintis ir prie jų ar mokyklinių atostogų grafiko. Vis dėlto jeigu yra galimybė bent kiek lanksčiau pasirinkti atostogų laiką, kai kuriais mėnesiais tai darydami ne tik neprarasite pinigų, bet ir gausite jų daugiau nei paprastai.
2023-11-07

Nepamirškite, antradienį baigti darbą privalu valanda anksčiau, o už darbą per išeigines – dviguba alga

Dalis darbuotojų šiomis dienomis atostogauja kartu su vaikais, lanko kapines ir artimuosius. Tačiau nemažai gyventojų vis dėlto dirba. Lapkričio 1-oji yra Visų Šventųjų diena, o lapkričio 2-oji – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) diena. Šios dienos laikomos šventinėmis. Tad jų išvakarėse antradienį dirbama valanda trumpiau.
159 2023-10-31

Sutrumpinta darbo diena, pirmenybė pasirenkant atostogų laiką: štai kada galite tuo pasinaudoti

Valstybinė darbo inspekcija primena apie Darbo kodekse numatytą teisę darbuotojams, kurie turi šeiminių įsipareigojimų, pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, rašoma pranešime. Papildomos garantijos užtikrina geresnes galimybes siekiant suderinti šeimos gyvenimą ir profesinę veiklą, taip pat sudaro sąlygas bendrai abiem tėvams dalytis šeimos rūpesčiais ir skatina moteris dalyvauti darbo rinkoje.
2023-09-30

Vis daugiau lietuvių atgauna jiems priklausančius pinigus – vidutiniškai po 1560 eurų: nenumokite ir jūs

Bent dalis darbdavių Lietuvoje ilgai laikėsi nuostatos, kad su savo darbuotojais gali elgtis kone bet kaip ir netgi nemokėti sutartos algos. Esą, jei nepatinka, niekas darbe nelaiko – už durų yra eilė pretendentų į tavo vietą. Nuolankesni darbuotojai su tuo dažniausiai taikstėsi ir negynė savo teisių galvodami, kad gal neverta, nepavyks, susigadins savo reputaciją ar pan. Tačiau padėtis, panašu, gerokai keičiasi.
2023-09-07

Škotijoje įvedama 4 dienų darbo savaitė viešajame sektoriuje

Škotijos vyriausybė kai kuriems viešojo sektoriaus darbuotojams įves keturių dienų darbo savaitę – bandomasis projektas prasidės šiais metais, praneša vietos žiniasklaida. Toks pažadas buvo įrašytas į rinkimus Škotijoje neseniai laimėjusių valdančiųjų programą. Keturių dienų darbo savaitė turėtų būti išbandyta 12 mėnesių viešajame sektoriuje, o jei bus nuspręsta, kad ji pasiteisins, ketinama ją taikyti plačiau.
114 2023-09-06

Nepamirškite: pirmadienį dirbama valanda trumpiau, o dirbant antradienį – dviguba alga

Rugpjūčio 15-oji yra Žolinė arba Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną. Darbo kodekse (DK) ji įteisinta kaip šventinė diena, per kurią paprastai nedirbama. Be to, darbo dieną, kuri eina prieš šventinę, t.y. tokią, kaip rugpjūčio 14 d., dirbama trumpiau. Jeigu tektų dirbti antradienį, jums už tai turėtų mokėti dvigubai.
2023-08-14

Išeinate iš darbo „savo noru“? Nepasirašinėkite tokių dokumentų

Per vasarą pailsėję nemažai darbuotojų nusprendžia keisti darbus. Vis dėlto išėjimas iš senos darbovietės gali apkarsti. Kita vertus, ir finansiškai galima nukentėti.
84 2023-07-25

Darbuotojai gaus beveik dvigubai daugiau pinigų – keičiasi dienpinigių mokėjimo tvarka

Nuo rugpjūčio 1 d. įsigalioja Vyriausybės nutarimo pakeitimas, pagal kurį keičiasi dienpinigių reguliavimas. Skelbiama, kad beveik dvigubai didės dienpinigių dydis, mokamas komandiruočių Lietuvoje metu – nuo 15 iki 28 eurų. Tačiau taisyklė, kad dienpinigiai mokami tik kai komandiruotė Lietuvoje trunka daugiau kaip vieną darbo dieną – lieka galioti.
70 2023-07-21

Žino ne visi: vestuvėms ar kitomis progomis privalo išleisti atostogų

Kasmet Lietuvoje sudaroma apie 16 tūkst. santuokų. Vadinasi, bent 32 tūkst. gyventojų, jeigu tik jie dirba, šia proga gali gauti laisvo laiko. Be to, laisvų dienų darbdavys privalo suteikti ir kitomis progomis. Darbo kodekso (DK) 137 str. numato atvejus, kada darbuotojui turi būti suteikiamos nemokamos atostogos ir nemokamas laisvas laikas.
63 2023-07-14

Neapsigaukite – sukauptos atostogos gali dingti, bet gali ir prisidėti papildomų dienų

Daugelis žino, kad įprastai per metus galima gauti keturias savaites atostogų. Vis dėlto, jeigu viename darbe dirbate ilgiau ir nuolat neišnaudojate visų atostogų, po kurio laiko jos išnyksta. Kita vertus, už ilgus metus darbo turi būti suteikiama ir daugiau poilsio. Kaip numato Darbo kodeksas (DK), kasmetinės atostogos – laisvas nuo darbo laikas, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, mokant jam atostoginius.
73 2023-07-11

Kas dirbs trumpiau, o kam mokės dvigubai: nepamirškite iš darbo išeiti anksčiau

Liepos 6-oji yra Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena. Darbo kodekse (DK) ji įteisinta kaip šventinė diena, per kurią paprastai nedirbama. Be to, darbo dieną, kuri eina prieš šventinę, t.y. tokią, kaip liepos 5 d., dirbama trumpiau. Jeigu tektų dirbti ketvirtadienį, jums už tai turėtų mokėti dvigubai.
142
2023-07-05

Penktadienį darbus turite baigti valanda anksčiau: laukia trumpiausia naktis

Penktadienį Lietuvoje bus ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. O kad vakarą pradėtumėte greičiau, darbus turite pabaigti viena valanda trumpiau. Darbo kodeksas numato, kad švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda. Ši taisyklė netaikoma tik pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbantiems darbuotojams, informuoja Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Šeštadienį, birželio 24 d., Lietuvoje yra Joninės – oficiali šventinė diena.
170 2023-06-23

Nepamirškite, penktadienį dirbsime trumpiau – susiplanuokite savaitės darbus

Darbo kodeksas numato, kad švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda. Ši taisyklė netaikoma tik pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbantiems darbuotojams, informuoja Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Šeštadienį, birželio 24 d., Lietuvoje yra Joninės – oficiali šventinė diena. Taigi jos išvakarėse penktadienį dirbama valanda trumpiau. Pavyzdžiui, jei įprastai darbą penktadieniais baigiate, pvz., 17 val., tai šį penktadienį turėsite dirbti iki 16 val.
128 2023-06-19

Darbo keitimas: pataria negudrauti išeinant, kitaip galite prarasti laiko ir pinigų

Susiradus naują darbą, paprastai norisi tuojau pat ten pradėti dirbti. Tačiau dažniausiai ankstesnėje darbovietėje darbdavys, vadovaudamasis Darbo kodeksu, prašo atidirbti 20 dienų. Tada darbuotojai ima ieškoti būdų, kaip nedirbti – ima nedarbingumą, atostogas arba tiesiog neatvyksta į darbą. Teisininkė siūlo nesukčiauti, nes kentės reputacija.  O darbdaviai tikina, kad nemotyvuotus darbuotojus atleidžia iš karto.
2023-06-04

Nuo atlyginimo nuskaitė 500 eurų: būkite atsargūs – įspėja, kada pinigus gali atimti ir iš jūsų algos

Daugelis darbuotojų darbe naudoja darbdaviui priklausantį turtą – pavyzdžiui, automobilį, kompiuterį, telefoną, kitą brangią techniką ar įrankius. Kartais tokie darbuotojai sukelia avariją ir sudaužo automobilį, sugadina kitas priemones. Akivaizdu, kad tokiais atvejais atsiranda tam tikra žala arba nuostoliai.
2023-05-19

Skambina ar rašo ne darbo metu? Neatsiliepkite arba reikalaukite daugiau pinigų

Karantinas ir nuotolinis darbas, regis, buvo taip seniai ir liko praeityje, tačiau kai kurie darbdavių ir vadovų įpročiai, panašu, nepasikeitė. Neretas darbuotojas iki šiol sulaukia jų skambučių ar žinučių net pasibaigus darbo valandoms ar net savaitgalį. Teisininkai paaiškino, kokias teises darbuotojas turi tokiais atvejais.
2023-04-30

Seimas svarstys, ar riboti suminę darbo laiko apskaitą

Seimas po pateikimo ketvirtadienį priėmė svarstyti Darbo kodekso pataisas, kuriomis siūloma riboti suminio darbo laiko apskaitą. Už demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ frakcijos inicijuojamus pakeitimus balsavo 53 Seimo nariai, prieš buvo tik konservatorius Andrius Vyšniauskas, o susilaikė 41. Toliau pataisos Seime bus svarstomos birželio 20 dieną.
2023-04-27

Nepamirškite: šiandien dirbti turite trumpiau, o už darbą rytoj – dviguba alga

Kovo 11-oji yra Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena. Darbo kodekse (DK) ji įteisinta kaip šventinė diena, per kurią paprastai nedirbama. Be to, darbo dieną, kuri eina prieš šventinę, t.y. tokią, kaip kovo 10 d., dirbama trumpiau. Jeigu tektų dirbti šeštadienį, jums už tai turėtų mokėti dvigubai.
626 2023-03-10

Trišalė taryba: Darbo kodeksas neturėtų reglamentuoti dienpinigių indeksavimo

Dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų indeksavimas neturėtų būti reglamentuotas Darbo kodekse, antradienį bendru sutarimu nutarė Trišalė taryba. Darbdavių atstovai mano, jog indeksavimo tvarką galėtų nustatyti Vyriausybė, tam pritaria ir profesinės sąjungos, kurios pasisako ir už reglamentavimą Darbo kodekse.
2023-01-24

Įvardijo, kada Lietuvoje darbo diena yra viena valanda trumpesnė: nepamirškite

Lietuvos Respublikos darbo kodekso 112 straipsnio 5 dalis numato, kad švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda, išskyrus pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus, t. y. darbo dienos trukmė trumpinama visiems darbuotojams, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nepriklauso dirbti sutrumpintu darbo laiku (DK 112 straipsnio 4 dalis). Atkreipiame dėmesį, kad darbuotojai, kuriems taikomas sutrumpintos darbo laiko normos, yra nurodyti Lietuvos Respublik...
2022-12-21

Darbuotojai turėtų suklusti: kodėl po Naujųjų neišnaudotas atostogas nubrauks?

Prieš kelerius metus buvo pakeistas Darbo kodeksas. Jame buvo numatytas pereinamasis laikotarpis, per kiek laiko reikia išnaudoti sukauptas atostogas. Šis laikas iš dalies baigiasi gruodžio 31 d. Iki tol neišnaudojus anksčiau sukauptų atostogų, dalis jų gali pranykti be jokios kompensacijos.
Aktualijos 2022-12-05
Į viršų