Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Šilumininkai jau intensyviai ruošiasi šildymo sezonui, kurį dažniausiais pradeda spalio pradžioje: baigia remontus ir perspėja gyventojus, kad šilumos kainos, palyginti su vasara, kyla.
„Pagrindinis dalykas – kuras. Žiemą kuro poreikis yra žymiai didesnis, pabrangsta kuras šildymo sezono metu, kuro tiekėjai prabrangina kurą“, – sako Panevėžio energijos gamybos direktorius Rolandas Bitcheris.
Šilumininkai prognozuoja, kad jų tiekiamos šilumos kainos bus panašios kaip praeitą šildymo sezoną, tačiau vartotojams gali tekti mokėti dešimtadaliu brangiau. Artėjantį šildymo sezoną valdantieji nebeketina pratęsti nulinio PVM tarifo ir biudžete nenumatė lėšų PVM kompensacijoms.
„Sąskaitų dydį šiemet labiausiai lems PVM lengvata. Praeitą sezoną PVM buvo nulinis, šiais metais kol kas nenumatyta. Šiek tiek elektra pabrango, kitos išlaidos, darbo užmokestis, bet vidutiniškai kalbant didelių pokyčių kalbant apie kainą be PVM nebus“, – teigia šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
Kyla ir dujų kainos
Girdėdami tokias šilumininkų prognozes, gyventojai neslepia nusivylimo:
„Brangu, ypač mūsų name brangu. Namas nerestauruotas. Labai brangu, kiti moka už 2 kambarių butą, o mes už 1 kambario. Išėjom į mažesnius butus, kad galėtume išsimokėti. Pensija nedidelė, jei nekompensuotų, būtų blogai. Pavalgyti, vaistų reikia nemažai 80 metų žmogui, yra reikalų.“
„Sudėtinga, reikia kuro nusipirkti, šildymas, nors nesimato, reikia sublogti.“
„Nenorim jokio šildymo, dar labai gerai, saulutė šviečia.“
Šilumininkai tvirtina, kad pastaruoju metu daugiausiai naudoja pigiausią kurą – biokurą, tačiau šalčiausiais mėnesiais gali tekti deginti ir gamtines dujas. O tai gali dar labiau išauginti šilumos kainą. Dujos, beje, šiuo metu taip pat brangsta.
„Dujų kainos kyla, nes Norvegija planuoja planinius dujų infrastruktūros remontus ir priežiūrą. Praktika rodo, kad remontai užsitęsia ir išlenda įvairų netikėtumų“, – komentuoja ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Elektros kainos tik didės
Brangsta ne tik dujos, bet ir elektra. Lietuvoje didmeninė elektros kaina dar labiau priartėjo prie sausį per šalčius buvusio šių metų piko ir teatsilieka vienu centu. O per dvi pastarąsias savaites elektra pabrango trečdaliu.
„Deja, gerų žinių pranešti negaliu, kaina didės ir rugpjūtį, turi nusistovėti apie 110 Eur/MWh. Ir rugsėjį, spalį, žiemos mėnesiais kaina didės. Kaina turėtų dar didėti apie 10 proc.“ – kalba „Elektrum“ atstovas Mantas Kavaliauskas.
Kol kas nebent krintančios naftos kainos gali apraminti vartotojus.
„Naftos kaina reaguoja į pasaulio ekonomikos sulėtėjimą. 4 savaites gauname vis daugiau rodiklių, kurie rodo, kad JAV ekonomikos augimas pradeda lėtėti. Darbo rinkos prastoka statistika, naujų darbo vietų kūrimas JAV ne toks spartus, kaip buvo manoma. Kinijos ekonomika neatsigauna, grimzta į problemas“, – aiškina ekonomistas.
Tačiau nepaisant naftos kainos kritimo pasaulyje, po šventinių Žolinės nuolaidų, degalų kainos Lietuvoje vėl šoktelėjo į viršų ir dyzelinas Lietuvoje vidutiniškai kainuoja 1,40 Eur/l, o vidutinė benzino kaina 5 centais didesnė.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.