Sparčiai augantis darbo užmokestis ir brangstanti energija kels vartojimo kainas. Įtampa darbo rinkoje skatina atlyginimų kilimą – trečią praeitų metų ketvirtį vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje išaugo 7,9 proc. Didėjant darbo sąnaudoms, norėdami išsaugoti pelningumą, darbdaviai didina galutines prekių ir paslaugų kainas, todėl Lietuvoje šiemet galima tikėtis spartesnės infliacijos. Taip pat, jei OPEC ir kitoms naftą išgaunančioms šalims pavyks įgyvendinti susitarimą riboti naftos gavybą (o tokių ženklų jau esama), žaliavos kaina kils. Todėl prie infliacijos galimai prisidės brangstanti energija ir didėjančios transportavimo sąnaudos.
Brangstančios prekės ir paslaugos ilguoju laikotarpiu mažina gyventojų vartojimą. Augant kainoms už tą pačią pinigų sumą galima nusipirkti mažiau produktų – traukiasi realios vartotojų pajamos. Sparčiau už kainas kylantys atlyginimai Lietuvoje kol kas palaiko perkamąją vartotojų galią. Vis dėlto, galimas energijos kainų šuolis gali ištirpdyti šį atotrūkį, o kartu ir lėtinti vartojimo apsukas. Taip pat suveikia ir psichologinis faktorius: gyventojai ne itin noriai moka didesnes pinigų sumas už tas pačias prekes. Suvokimas, jog vartojimas darosi per brangus skatina gyventojus ieškoti vertės kitose šalyse – dažnėja apsipirkimai Lenkijoje ir pigesnių produktų paieškos internetu.
Vis dėlto, artimiausiu laikotarpiu augančios kainos gali nesumažinti, o atvirkščiai – padidinti - vidaus vartojimą. Lietuvos gyventojai tikėdamiesi, jog ateityje kainos sparčiai kils ir norėdami sutaupyti, šiuo metu gali apsipirkinėti sparčiau nei įprasta. Pavyzdžiui, prieš kovą didėsiančius akcizus galime laukti alkoholio ir tabako prekybos apyvartos šuolio. Augančių kainų lūkesčiai taip pat gali padidinti ir investicinio turto paklausą. Kylant nekilnojamojo turto kainoms, dažniausiai tikimasi, jog būstas brangs ir ateityje. Tokiu atveju vartotojai ir investuotojai noriai perka net ir brangų nekilnojamąjį turtą, tikėdamiesi, jog ilgainiui jų turimo turto vertė išaugs. Todėl, nors ilguoju laikotarpiu spartėjanti infliacija gali apsunkinti vartojimo augimą, artimiausiu metu susidaro sąlygos vidaus paklausai ir vartojimui Lietuvoje didėti.